Buitenlandsch Overzigt. Binneiilandsche Berigten. den koninklijken graf kelder te bezoeken en eenige bloemen te strooi- jen op het graf van haren tweeden zoon. HH. KK. HH. prins en prinses Iiendrik zullen Dingsdag, den 21 dezerbunne plegtige intrede te 's Gravenhage doen. Eerepoor- ten worden opgerigt. Woningen en straten zullen met groen \er- sierd worden. Des avonds illuminatie. 22 Junij Wedstrijd der liedertafels in den schonwburg. Drie prijzen zijn daarbij uitge- loofd een door den koning een door prina Frederik en de derde door de stad 's Gravenhage. Des middags groot diner in het paleis in het Noordeinde. 23 Junij Cour van voorstelling en felieitatie in het paleis van HH. KK. HH. 24 Des morgens ten 10 nre ringrijden in de Maliebaan als prijzen zijn uitgeloofd: een horologie, eene tabaksdoos, eene sigaren-kokereene horologie- ketting en eene sigaren-pijp alle van zilver. Ten 1 ure mastklim- menten 2 ure vertooningen door goochelaars enz. alles afgewis- seld door muzijk. Des avonds illuminatie in het bosch en muzijk voor de societeits-tent. Groot diner in het paleis in het Noord einde. 25 Junij: Algemeen volksfeest in de Maliebaan van 12 tot 6 ure tooneel-voorstellingen koorddansers enz.afgewisseid door muzijk. Des avonds illuminatie in het Voorhout en in den Vijver; ten 11 ure groot vuurwerk in de Maliebaan. Des middags officieel diner aan de leden van het corps diplomatique bij den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Uit deze bloote opgave zal het blijken, dat de ontvangst der Vorstelijke personeu in de rosidentie allerluisterrijkst zal zijn en dat er uiets gespaard wordt ten einde de feesten zieh van 2125 dezer onafgebroken opvolgen. Men ver- wacht.-, dat het aantal bezoekers van de hofstad gedurende die da- gen zeer groot zal zijn. H. M. de IConingin-moeder heeft zich uit Weimar naar Pe tersburg begeven en wordt over eene maand te Soestdijk terug verwacht. Te Amersfoort is tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gekozen Jhr. Mr. W. L. F. C. ridder van Rappard, vroe- ger lid der Kamer en oud-miuister van finantien met 1121 van de 2037 stemmen. Men verneemt, dat Z.Exe. de baron von Maltitz, buitenge- woon gezant en gevolmagtigd minister van Rnsland bij het Nc- derlnndsche Hof, met verlof naar de Rijnprovineien vertrekt en waarsehijnlijk niet in de residentie terugkeerenmaar door een under minister vervangen zal worden. De heer Tolsom zaakgelastigde van de Vereenigdo Staten van Noord-Amerikaheeft de residentie verlaten tot het doen eener reis door Zweden en Noorwegendoch wordt eerlang alhier ver wacht om dan met zijne familie naar Amerika te vertrekken. Bij besluit van 13 Junij jl.N°. 32, heeft Z. M. goedgevon- denmet den 1 Julij ek.: 1°.) Aan Mr. E. J. A. graaf van Bijlandt, op zijn herhaald ver- zoek, eervol ontslag te verleenen als Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; en 2°.) Tot commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te benoemen den staatsraad in buitengewone dienst Mr. J. A Rid der van der Heim van Duivendijke. Z. M. heeft benoentd tot lid van den Raad van StateMr. E. J. H. Borretthaus advocaat-generaal bij het provinciaal ge- regtshof in Limburg. Men verneemt, dat blijkens eene van Gouvernementswege ge- dane mededeeling de Roomsch-Katholijke geestclijken of kerkvoog- den, zich noemende aartsbissehop van Utrechtbisschop van Haar lem enz. op grond van do hestaande instruction, geene aanspraak kunnen maken op vrijdom van port voor de ambsthalve door hen gevoerde briefwisselingvermits geene Roomsch-Katholijke gceste- lijken of kerkvoogden in gemelde betrekking bij het bestuur be- kend zijn en dus ook te dier zake of onder dien titel geene vrij- stelling van port wegens aan hen gerigte of door hen verzondene brieven kan worden toegestaan. M. C Het is niet ondoelmatig te herinneren, dat op den laatsten dezer maand de laatste termijn verstreken is waarop de muntbil- jetten van f 1000 en 500, uitgegeven krachtens de wet van 17 September 1849, nog bij betalingen aan de schatkist worden aan- genomen. Uit het laatste verslag nopens de droogmaking van het Haar- lemmermeer, blijkt, dat de geheele polder eene onmetelijke groene oppervlakte vertoontveelal met de gele bloemen van tallooze wa- terplanten versierd. Van het Haarlemmermeer is niets meet- te her- kennen. Voortaan geldt het slechts de droogmaking van den meer- polder. De Mededeelingen en Berigten van het hoofdbestuur en van de afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, n". 1 bevat: 1°. het programma der Tentoonstelling van Bloemgewassen, vruchtcn tuinsieraden pluimgedierte enz.welke den 17 18 19, 20 en 21 September aanstaande door de afdeeling te Amsterdam zal worden gehouden; en 2°. het programma der Algemeene Ten toonstelling van Vee voortbrengselen van en werktuigen voor den Landbouw, te houden te Dordrecht, door de Maatschappij, op 28, 29, 30 September, 1 en 2 October 1853. Het hoofdbestuur stelt zich voor, om bij genoegzame deelneming op Zaturdag, 1 October, bij gelegenheid der Algemeene Tentoonstelling te Dordrecht, eene verloting te doen plaats hebben van werktuigen en gerecdschappen van Landbouw gedeeltelijk daartoe op die Tentoonstelling aange- kocht. De prijs van elk lot is f 1.50. Het Oostersche vraagstuk overheerscbt thans alle andere in Europa. En geen wonderals men nagaat wat wijden oinvang dit heeft, welke groote belangen daarbij op het spel staan De Fransche en Engelsche bladen hebben, in de afgeloopetie week, vele beschouwingen deswege gegevenwaaruit zoo vecl was op te maken, dat de vier groote mogendheden zich verpligt hadden gezien tegen Ruslands vorderingen op te komen en bij het denk- beeld te bljjven van gezamenlijke beslechting der moeijelijkhedeu Kalm, maar krachtig met der daadmocten zij daarom gesproken hebben. Zal Rusland zich daardoor nu van zijn stuk doen afbren- gen? Zal het, na zijne houding te Konstantinopel in de jougste maanden, ligtelijk toegeven? Men gelooft dit niet. A1 wil het geene vergrooting, geen oorlog, kan het bezwaarlijk zijne vorde. ringen geheel intrekkeumet zoo veel vertoou en zelfs niet zonder bedreiging vooruitgezet. Men heeft dan ook laatstelijk vernomen dat de keizer op nieuw met een courier de vraag aan de Porte heeft doen overbrengen, om het Russische ultimatum, door vorst Menzikoff overhandigd binnen eene week aan te nemen. De En gelsche bladen verwachten hierop weder een weigerend antwoord Maar wat dan? Welligt dat dan de Russische krijgsmagt op de Zuid-Oostergrenzeu wordt zamengctrokken en met eene bezetting van een paar landschappen gedreigd; ook dat zou nog geen dade- lijke oorlog, maar het zou er toch een stap nader toe wezen. Aan den anderen kant, verneemt men stellig, dat de Fransche zeemagt naar de Dardahellen gestevend is, en dat de Britsche haar spoe- dig derwaarts volgen zal; worden versterkingen in de Britsche ha vens uitgerusten wapent ook Turkije zelve zich met alle kracht. Men verhaaltdat zich veel geestdrift onder de Turksche bevolking vertoont en dat zelfs de Christenen in Turkije weinig genegen zijn Rusland in zijne voornemens te stijven. De Porte heeft zich inmid- dels gehaast, na Menzikoff's vertrekbrieven van zeer welwillenden inhoud naar Petersburg af te zenden en de schoonbroeder des Sul tans Halil-paeha, is mede derwaarts afgevaardigdom, zoo mo- gelijkden indruk over de weigering der Russische vorderingen te vergoelijken en den weg tot nieuwe onderhandelingen te openen. Intusschen laat zich de invloed van de heeischende onzekerheid ter beurze op de groote handelplaatsen van Europa gevoelen en is de verzekerings-premie van schepen naar de Zwarte Zee in Enge- land verhoogd. Lang kan die onzekerheid niet durenaller oogen zijn thans naar Petersburg geweudalwaar het groote pleit van vrede of oorlog over gansch ons werelddeel, zoo niet wijder, welhaast beslist zal worden! Tot dus verre gelooven velen nog, dat de behoedzaam- lieid van keizer Nikolaas den cvenaar tot eerstgemelde zijde zal doen overhcllen. Schiedam, 14 Junij. De Gemeente-raad alhier heeft iu zijne zitting van gisteren tot Gemeente-architect benoemd de heer P. Scholtenvan Rotterdam. Van wege het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van t Algemeen, zal eene inschrijvings- lijst rondgaan, tot het bijeenbrengen van een kapitaal van GOO, tot de oprigting eener Gymnastie-school. Naar wij vernemenzal Zaturdag, ek.18 dezer, des namidags te 1 ure, van de werf de Nijverheid alhier, worden te water gelaten het Barkschip Paul Johan. Zaturdag namiddag heeft de heer Bassaigneverge- zeld van een lielhebberdie zich daartoe had opgedaan, met zijne ballon, welke met ongeveer 20,000 voeten gas gevuld waste Rotterdam eene luchtreis ondernomen. Tot verbazing van het lalrijk publiek, was de heer Julio, zoo als aangekondigd was, werkelijk onder het schuitje be- vestigden volbragt, terwijl de ballon hem in het lucht- ruim voerde, gymnastische exercitien, door middel van twee alhangende ringen. Pen uit het schuitje afhangende touw- ladder stelde hem in staat, later daarin te klimmen. De ballon ging in eene westelijke rigting langs de stad en verdween spoedig uit het gezigt. De moedige luchtreizigers zijn ten 6'/2 ure, in de omstreken van Delft (in den Hoe- pelpolder, op een uur afstands van die stad) nedergekomen de rigting naar zee en de aanwezigheid van veel zandgrond waarin het anker niet vasthoudt, maakte deze spoedige nederdaling noodzakelijk. Volgens de gedane waarnemin- genhadden zij alvorens de daling begon eene hoogte van 2800 ellen bereikt. Waarsehijnlijk zal de heer Las- saigne in de volgende week eene luchtreis ondernemenen de heer Julio alsdanop een onder het schuitje bevestigd paard gezeten zijn. Bij Zr. Mjs. besluit van 27 Mei jl.is aan den heer A. van Witzenburg, predikant bij de Hervormde gemeente te Boskoop en Middelburg (Zuidholland), op zijn verzoek het emeritaat verleend, salvo honore. Den 8 dezer, des avonds arriveerde te 's Bosch voor het eerst de nieuwe stoomboot, Stad Rotterdamvoor de vaart tusschen die stad en Schiedam. Zij is gebouwd op de werf van den heer P. Smit, en de machine (met be- weegbare cylinders) is vervaardigd op de fabriek der hee- ren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam. Uit- en inwendig is de boot sierlijk on doelmatig ingerigt, en de snelheid barer vaart moet van dien aard zijn, dat zij ten deze met al de op onze rivieren varende stoombooten kan wedijveren en die vermoedelijk overtreffen zal. Bij gelegenheid van eene harddraverij aan de Wy- kerbrug, in de afgeloopene week gehouden, heeft er een groot diner plaats gehad, waarbij door den heer J. H. van Gentte Schiedameen feestdronk is ingesteldom het verband aan te toonendat tusschen landbouw en de bran- derijen (de hoofdbron van welvaart der stad zijner inwo- ning) bestaat. Hij gaf zijn vurigen wensch te kennendat beide door elkander mogten bloeijen en tot welvaart ver- strekken van ons dierbaar vaderland. Te Vlaardingen zijn 9 en 10 dezer de eerste haring- schepen naar zee gegaan. In het begin dezer week zal nog een aantal schepen tot het zelfde einde vertrekken.

De Maasbode | 1853 | | pagina 2