Binnenlaiidsch Overzigt. VERKIEZINGEN TOT LEDEN VOOR DE TWEEDE KAIYIER DER STATEN-GENERAAL. STATEN-GENERAAL. vrije en verdraagzame Staat. Alvorens dus te oordeelen over de maatregelendie het gouvernement lieei't genomen of voornemens is te nemenmeenen wij de belangrijke voor- dragt te moeten afwachten, die van Regeringswege is toe- gezegd. Zoo de vaststelling daarvan met kalm overleg kan plaats hebbenzoo de noodzakelijkheid en de doelma- tigheid van het ontwerp duidelijk mogt blijkenzoo daar- door rust en orde kan worden verzekerd, dan zou de te- genwoordige buitengewone vergadering der Staten-Gene- raal eene gewigtige bladzijde in de geschiedenis van ons dierbaar Vaderland beslaan. Wij zullen den loop der za- ken niet vooruitloopen, maar de indiening van het ontwerp met levendige belangstelling blijven te gemoet zien. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben in de afgeloopene week hnnne werkzaamheden aangevangen. In de zitting der Eer- ste Kamer van Woensdag, 15 Junij heeft de heer Mr. J. A. Philipse het voorzitterschap aanvaard met het houden eener aan- spraak waarin hij o. a. den wensch uitte dat de beraadslagingen der Kamer weder mogten getuigen van dien geest van kalmto en tevredenheidwelke zoozeer bevorderlijk zijn tot de rigtige be- bandeling van staats-aangelegenhedendat zij mogten getuigen van de zucht om mede te werken ter behartiging der belangen van het Nederlandsche volk; dat zij eindelijk mogten getuigen van gehecht- beid aan den lvoning, van liefde voor het dierbaar Vaderland! Voorts kwamen in die zitting missives in van de heeren van Fo- reest, de Brauw en de Jong van Ellemeet, waarbij zij kennis ge- vendat zijten gevolge hunner verkiezing in andere ligchamen bun ontslag nemen als leden der Eerste Kamer; terwijl de heer Paspoort \an Grijpskerkenieuw benoemd lid der Kamer, na het onderzoeken en in orde bevinden zijner geloofsbrievenals zoodanig zitting neemt. Eindelijk is door den Voorzitter herinnerd, dat in de zitting van 20 April 11.ten fine van onderzoeknaar de af- deelingen waren verzonden eenige ontwerpen van wet, door de toenmalige Tweede Kamer aangenomen. Hij oppert nu de vraag, of de afdeelingen waarin de Kamer thans verdeeld is zich met het onderzoek dier wets-ontwerpen zullen bezighouden. Met de beslis- sing dier vraag heeft zich de Kamer Donderdag, IB Junij, bezig- gehouden. Een aantal sprekers hebben in verschillenden zin bij die gelegenheid het woord gevoerd. De Regering deeldebij monde van de ministers van Binnenlandscbe Zaken en Jnstitie het ge- voelen van die leden, die aanvoerdendat de voordragten door de ontbondene Tweede Kamer ingezonden, ten gevolge der ont- binding en sluiting zijn vervallen en geen punt van onderzoek bij de Eerste Kamer kunnen uitmaken. In dien geest is ook ten slotte de vraag door de Kamer beslist 9 leden stemden voor en 21 tegen de behandeling dor bedoelde wetten. In de zittingen van Vrij- dag, 17, en Zaturdag18 Junij, heeft de commissie belast met het opstellen van een ontwerp van adresin antwoord op de Troon-+ rede, bestaande uit de heeren: van Aylva van Pallandt, Cost Jordens, van Rijckevorsel en Martens van Sevenhoven, dat ont werp ter tafel gebragtcn na overweging der in de afdeelingen gemaakte aanmerkingenbcpaald vastgesteld. Het ontwerp luidde aldus 1. De Eerste Kamer stelt op hoogen prijs dat het Uwe Majes- teit heeft behaagd de Wetgevende Vergadering in persoon te ope- nen. Zij vernam met belangstelling dat goede verstandhouding naar buitentoenemende ontwikkeling en welvaart binnen 's landsde gelukkige voorteekenen zijnwaaronder de Staten-Generaal hunne werkzaamheden mogen hervatten. 2. Hulde brengende aan de zucht van Uwe Majesteit. om aller belangen en regten te beschermeneerbiedigt zij de redenen die U hebben geleid, om sommige der Ministers door anderen te vervan- gen en een deel der Vertegenwoordiging te ontbinden. 3. De Kamer betreurt dat er omstandigheden geboren werden die bij velen van Uwer Majesteits onderdanen tot bekommering en verontrusting over hunne teederste belangen aanlciding gaven. Le- vendig beseft zij de wenschelijkheiddat de hierdoor ontstane span ning der gemoederen bcdare, en hoog wordt door haar gewaardeerd elkc pogingdiezonder krenking van eenig regt, zonder verkorting van eenige vrijheid bij de grondwet verzekerd, daartoe kan Ieiden. 4. De Regering heeft de overtuiging, dat aan vele moeijelijk- lieden waarop Uwe Majesteit het oog heeft, alleen door eene wet is te gemoet te komen. Het vertrouwen van Uwe Majesteitdat gematigdheid en bedaardheid bij de overweging van dit gewigtig onderwerp mogen voorzittenzal niet worden teleur gesteld,wan- neer het onze taak wordt daaraan onze zorg te wijden. 5. Het zal steeds ons streven blijven godsdienstige verdraagzaam- heid, dat sieraad eener maatschappijdat krachtige steunsel van el- ken en bijzonder van onzen Staat, met ernst to helpen bevorderen en handhaven. 6. Opregtelijk zullen wij ons verblijden, zoo de bezwaren van het oogenblik knnnen worden opgeheven en te gelijk de waarbor- gen voor vrijheid en zelfstandigheid der onderscheidene kerkgc- nootschappen bevestigd. 7. Wij vereenigen ons, Sire, met 's Konings bede, dat zegen moge rusten op iederen maatregel, die strekken kan tot heil van bet dierbaar Vaderland. De Tweede Kamer heeft in hare eerste zittingen gehouden onder het voorzitterschap van Mr. J. L. A. Luyben als oudste in jaren zich voornamelijk beziggehouden met het onderzoeken van de geloofsbrieven der ledenen het opmaken van eene lijst van drie kandidaten tot vervulling van het Voorzitterschap. Voor de eerste werkzaamheden benoemde de Voorzitter, in de zitting van Woensdag, 15 Junij, drie commissien, die in de volgende verga dering (van Donderdag, 16J hare rapporten hebben uitgebragt. Bij die gelegenheid zijn slechts tegen de wettige verkiezing van eenige weinige leden bedenkingen gerezen. Voornamelijk gold dit de verkiezing: 1°. Te Steenwijk (van den heer van Lennep),waar eene stembus werd ontvangen en geopendnadat men reeds de briefjes uit de andere bussen had dooreengemengd. Daar uitge- mankt werddat dit geen invloed op den uitslag heeft gemaakt werd de heer van Lennep met 46 tegen 12 stemmen toegelaten. 2°. Te Almelo (van den heer van Hoevell!waarin de ge- meente Tubbergeuonregelmatigheden zouden hebben plaats ge- had. Najverklaring van den minister van Justitie, dat dit werkelijk het geval is geweesten datna geregtelijk onderzoeker regts- ingang is gevraagd ter zake van valschheid, doch tevens dat het gebeurde geen invloed heeft uitgeoefend op het vereischte aantal stemmen, wordt ook de heer van Hoevell toegelaten. En 3°. te Dordrecht (van de heeren van der Poel en Sander), waarmede, in de gemeente Hendrik-ldo-Ambacht, onregelmatigheden zouden hebben plaats gehad. Dit werd bevestigd door den minister van Binnenlandsche Zaken. Daar het hem echter nog niet zeker be- kend was, of de uitgebragte stemmen in die gemeente ook invloed hebben kunnen uitoefenen op de volstrekte meerderheid, zoo werd de beslissing nopens de toclating dier heeren aangehouden. Voor 't overige werden al de andere leden, met geen of weinig bezwaar toegelaten hehalve den heer Thorbecke die nog de eeden moet afleggen. Daarna werd eene lijst van drie kandidaten opgemaakt voor het voorzitterschapwaaruit Z. M. eene keuze zou doen. Tot eersten kandidaat werd bij de eerste stemming met 48 van de 61 stemmen, gekozen Jhr. W. Boreel van Hogelanden; tot tweeden kandidaat na vier stemmingen, met 3ft van de 61 stem- men, Jhr. Mr. W. T. Gevers van Endegeest (zijn tegenstander was de heer Groen van Prinsterer, die ten laatste 28 stemmen verkreeg terwijl nog 3 blanco-billetten in de bus werden werden gevonden): tot derden kandidaat werd dadelijk met 32 van de 60 stemmen ge- proclameerd de heer Mr. J. L. A. Luyben. Hoofdkiesdistrict Gouda: getal ingelevcrde stembriefjes 2166, van onwaarde 9; blijt't geldige stemmen 2157, volstrekte meerderheid 1079. Herstemming tusschen de heeren M. A. F. II. Hoffman 885 en Mr. J. W. Gefken 585 stemmen. De heer Mr. G. M. van der Linden had 345 en Mr. L. Metman 310 stemmen terwijl eenige enkele stemmen op verschillende personen waren uitgebragt. Hoofdkiesdistrict 's Gravenhage. Getal kiezers 2079. Ingekomen 1344 briefjes. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 1342. Volstrekte meer derheid 672. Gekozen de vice-admiraal J.C. Rijk, met 837 stemmen. Mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nyevelt had 403 en de heer M. A. F. H. Hoffman 76 stemmen bekomenterwijl de overige 26 stem- men over verschillende personen verdeeld waren. Hoofdkiesdistrict Amsterdam. Uitgebragte geldige stemmen 1722; vol strekte meerderheid 862. Herstemming tusschen de heeren G. graaf Schimmelpenninckdie 816, en Mr. J. Heemskerk Bz-, die 654) stemmen op zich vereenigden. De heer Mr. H. J. Koenen er- langde 247 stemmen. Hoofdkiesdistrict Breda. Uitgebragte geldige stemmen 2143. Vol strekte meerderheid 1072. Gekozen de heer Mr. L. D. Storm met 1244 stemmen. Mr. J.J. Loke bekwam 441 stemmen, Mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nyevelt 360 stemmen, enz. De herstemmingen te Gouda en Amsterdam zullen geschieden op Dingsdag 28 dezer, zijnde deze de laatste stemmingen die tot het voltallig maken der Tweede Kamer moeten gehouden worden. In de zitting van de Eerste Kamervan 20 dezer is beraadslaagd over het ontwerp van adres in antwoord op de Troonrede. De algemeene strekking werd met 32 tegen 66n (die van den heer van Dam van Isselt) goedgekeurd. Het adres in zijn geheel werd, zoo als het door de commissie was voor- gesteld, onveranderd aangenomen met 32 tegen 2 stemmen. Tegen de heerenTonckens en van Dam van Isselt. Het aangenomen adres zal den Koning worden aangeboden door eene commissie, aan wier hoofd zich de voorzitter der Ka mer zal bevinden en welke voorts zal zijn zamengesteld uit de heeren; van Aylva van Pallandt, Cost Jordens, van Rijckevorsel, Martens van Sevenhoven, van Sasse van IJs- selt en van Nispen van Pannerden. De vergadering istot nadere bijeenroepinguiteen- gegaan. In de zitting der Tweede Kamer van 20 dezeris in gekomen een koninklijk besluit van den 18 dezerhou- dende benoeming van den heer Jhr. Mr. W. Boreel van Hogelandentot voorzitter der Kamer. Aangenomen voor kennisgeving. Bij de Kamer zijn ontvangen 17 onderscheiden wets- ontwerpen. De Commissie tot het opstellen van een ontwerp- adres in antwoord op de Troonrede, wordt zamengesteld uit de heerenvan Hoevellde Kempenaervan Akerla- ken, van Voorst en Bosscha. Daarna is bepaald, dat de loting voor het opmaken van den rooster tot aftreding der leden, zal plaats hebben op Dingsdag 28 Junij. De Voorzitter doet alsnu het voorstel, even gelijk dit in* de vorige Tweede Kamer is geschiedover te gaan tot de benoeming van den griffier en den commies-griffier. Daar- over hebben eenige leden het woord gevoerd. Ten slotte is dat voorstel verworpen met 32 tegen 25 stemmen en alzoo besloten tot geene nieuwe benoeming van den griffier en den commies-griffier der Kamor over te gaan. Vervolgens heeft de commissie tot onderzoek der geloofs-

De Maasbode | 1853 | | pagina 2