Biiinenlandsch Overzigt. M EN G E L W E R E Mevrouw en den Heer ROBIN. Buitenlandsch Overzigt. Onder de gowigtige beschouwingenwaartoe de discus sion van liet adres aanleiding geven, komt vooral in aan- merking de verklaring van den heer Storm van's Gravesan- dein ons vorig n°. medegedeelddat hij de daden van H het Ministerie zal afwachtendat hij alleen zal letten op h de taken door hetzelve te verrigtenen dat hij in de gegevene omstandigheden zeer zou hebben betreurdzoo de Kamer i! ware te zamengesteld geweest uit eene meerderheid, die als een eenig man zich tegen het Ministerie had verzet." Die woorden drukken geheel en al het gevoelen van alle gematigden in den lande uit. Het is te hopen, dat men die raadgeving steeds algemeen in het oog zal houden dan bestaat er mogelijkheid de moeijelijkheden te overwin- nen, de gevaren te boven te komen, welke zich in de laatste maanden maar al te zeer hebben voorgedaan. De leden die tot de zoogenaamde anti-revolutionaire partij behoorenhebbenbij gelegenheid der gehouden beraad- slagingenhet meest het woord gevoerd. Het scheen dat zij reeds den eersten keer strijd hebben wenschen te voe- ren en hen die schenen besloten te hebben zich voor alsnog buiten den strijd te houden, daartoe uit te lokken. Die pogtng is echter mislukt. Aan verklaringen, wat hunne partij bedoelt, heefr het niet ontbroken. Het is duidelijk gebleken, dat hunne wenschen zich nog al ver uitstrekken. Het schijnt het voornemen van het Ministerie niet te zijn, bij verdere beraadslagingentelken male op te treden om de woordrijke mannen der anti-revolutionairen telken male te beantwoorden. Al de amendementendoor hen voor- gedragenwerden verworpenwaardoor de groote meer derheid der Kamer toondedat zij den wegdoor deze partij aangewezenniet wenschte in te slaan. Wij zullen over dit adres in geene verdere ontwikke- ling treden. Van vele kanten is daarover reeds in ver- schillenden zin geschreven. In ons vorig n°. hebben wij bereids meerdere bijzonderheden medegedeeld. Over de be- teekenis en strekking van het adres kan o. i. geen twijfel be- staan. Het is in eerbiedigen stijl gesteld. Het ondersteunt zoo veel mogelijk, doch wacht af de daden van het Mi nisterie, de voorstellen der Regering. Wij wenschen met de Kamersdat die ontwerpen grond tot wederkeerig ver- trouwen tusschen de Regering en de Volksvertegenwoor- diging mogen geven en dat daardoor het gemeen overleg in het algemeen belang des lands zal kunnen worden be- vorderd. Z. Exc. de Minister voor de zaken der R. K. Eeredienst, de heer Lighten velt, heeft den 29 Junij jl. de residentie verlaten en zich naar Rome begeven. De Koning heeft hem eene buitengewone zending derwaarts opgedragen. Gedureude zijne afwezigheid zul len de zaken van het departement worden waargenomen door ZExe. den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer van Hall. De vcrkiezingen tot leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn nagenoeg afgeloopen. In de afgeloopene week heb- In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 15 Augustus 1850, lezen wij het volgende aangaande Met een weinig nieuwsgierigheid zag iken gewis velen, de verschijning binnen deze stad te gemoet van den heer Robin met zijne vrouwdie thans soirees geeft in eene, mede op de Groote Markt geplaatste tent. De goede dunkdien men van de talcnten van dezen toovenaar hadis niet beschaamd geworden. De heer Robin is een goochelaar: maar welk een goochelaar! Indien de gestadige vooruitgang in wetenschap en kunst ieder niet telkens nieuwe en verbazingwekkende resultaten onder het oog bragt, dan zoude ik zeggendat het niet mogelijk is in die kunst ver- der te gaanneendat de heer Robin het toppunt daarin heeft bereikt. Dat hij Robin het geheele publiek bijna hoofd voor hoofd, uit eene en dezelfde flesch de verlangde liqeur schenkt (naar een door hem opgegeven programma van den inhoud) en nadal hij er den wijn uitgeschonken en de flesch met water omgespoeld heeft; dat hij uit een hoorn van overvloed allerlei voorwerpen laat te voor- schijn komen en die aan het publiek schenkt, dat alles is zeer aardig en uiterst vermakelijk, vooral omdat de heer Robin aan zeer beschaafde manieren eene innemende voordragt paart; ook de toeren met de kaart, met ringen, horologien enz.hoe onbegrijpe- lijk voorgesteld, zal ik, om niet wijdloopig te worden, niet afzon- derlijk behandelen. Een paar andere toeren echter schijnen mij eene bijzondere vermelding dubbel waardig omdat zij zoo gecom- pliceerd zijn, dat zij aan het bovcnnatuurlijke grenzenbv. de kris- tallen schel of klok. Dat voorwerp gehoorzaamt niet alleen aan het bevel van den heer Robin, met snel of langzaam of juist zoo veel te slaan als hij verlangt, maar de toovenaar geeft u die schel aan een koord in de hand en het doet geen slag meer of minder dan gy bevolen hebt. De doorschijnende of glazen koffer hangt aan twee koorden in het midden van het parterre; gij kunt er doorheen zien; nadat hij gesloten en in eene schommelende beweging gebragt is, plaatst de heer Robin zich op het tooneel en houdt 8 rijksdaal- ders in de hand, die op zijn bevel verdwijnen; verbaasd het oog naar boven wendende, ziet en hoort men die 8 geldstukken in den ben er nog vcrkiezingen plants gehad 1°. Amsterdam. Gekozcn Mr. G. Graaf SchimmelpenninckMinister van Staat, enz.met 944 stemmen. Mr. J. Heemskerk Bz. had 615 stemmen bekomen. 2°. Gouda. Gekozen de heer M. A. F. H. Hoffman, met 1073 stemmen. Mr. J. W. Gefken had 614 stemmen verkregen. 3°. Dordrecht. Gekozen, Mr. J. D. van derPoel, met 814 van de 1415 stemmen. Mr. P. L F. Blusse van Oud-Alblas had 324 en Mr. G. A. de Raadt 195 stemmen bekomen. Hiermede is de Tweede Kamer nu eindelijk geheel voltallig. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft sedert ons vo rig n°. slechts eene zitting gehouden. Het was op den 1 dezer. In deze zitting zijn ingekomen 2 Kon. boodschappen, ten geleide van ontwerpen van wet: 1°. houdende bepalingen betrekkelijk het bouwen planten enz., binnen zekeren afstand van vestingwerken van den Staat; en 2°. regelende het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen Laatstgemeld ontwerp is van eene memorie van toelichting vergezeld. De beide ontwerpen zullen worden gedrukt en rondgedeeld en ter overweging verzonden aan de laatst zamengestelde afdeelingen. Plaatsgebrek verhinderl ons dit ontwerp op te nemen; 't it echter in vele dagbladen gedruktzoodat wij meenendat de meeste onzer le xers met deszelfs inhoud bekend zijn. De buitenlandsche aangelegenheden zijn bij voortduringwat het Oosten aangaatvan zoo veel aanbelangdat de aandacht daarvan zelfs in groote mate van de binnenlandsche zaken wordt afgetrokkcn. Weigering van Turkije om de jongste voorslagen van Rusland aan te nemen ofschoon laatstgemeld rijk eene dreigende taal ge voerd eene dreigende houding aangenomen had. Ondersteuning van Turkije in zijnen tegenstand door Frankrijk en vooral door Engelandwier vloten de Dardanellen genaderd zijn op het oogen- blik dat de Russen den voet gereed hadden, om over de grenzen van de Donau-vorstendommen te zetten. Geruchten dat zij werke- lijk den 25 Junij, met 12,000 man, reeds Jassy zijn binnengetrok- ken. Bestrijding in Engeland bij voorraad van de verklaringen welke Rusland aan dien stap geven zal of reeds gegeven heeft dat het geen oorlog wilmaar slechts eene bezetting om Turkije tot het aannemen van zijne voorslagen te nopen. Voorstellen aan- gekondigd in het Britsche Parlement tegen den 8 Julij, om ophelde- ring over Ruslands houding te vragenals gevaarlijk voor Europe's rust. Verlangen wegens nadere inlichtingen daaromtrent aan de Russische regering kenbaar gcmaakt, door de Britsche en Franscbe regeringen. Dit is in korte trekkenwat de afgeloopene week over dit gewigtig vraagstuk heeft aangeboden. Alle hoop op behoud des vredes schijnt nog niet opgegeven daar Oostenrijk nog eenen laatsten stap tot bemiddeling heeft gedaan door het zenden van den graaf Ginlay naar Konstantinopel. En zeker kan het niet in Oostenrijks belang liggendat op zijne grenzen ernstige verwikke- lingen opkomendie Hongarije of andere zijner landschappenin de gevolgen weder in vlam kunnen zetten. Griekenland, dat de houding aannam alsof het van die opko- mende verwikkelingen ten koste van Turkije partij wilde trekken heeft deswege eene veelbeteekenende waarschuwing van Engeland gekregen. In Engeland zelve aanneming met groote meerderheid van de tweede lezing der voordragt nopens Indie, goedkeuring van de inkomsten belastinggevoel alreeds van ongelegenheid voor handel en nijverheid van den onzekeren toestand van het Oosten. In Frankrijk groote wapenschouwingenbekommeringen over den staat der veldgewassenvoortdurend inhechtenisnemingen, ten gevolge van geheime woelingen. Ondanks deze, afschaffing van het bestuur der buitengewone politie en bevestiging van den heer schommelenden koffer vallen. De drukpers van 1950 is mede niet onaardig; de heer Robin bindt zijn stempel aan een koord, waarvan het andere einde op het tooneel in eene roode of blaauwe inktflesch gestoken wordt; wie maar wil drukt nu rood of zwart naar verkiezing; vervolgens vrangt de heer Robin een huissleutel en na dien met de koord verbonden te hebbenschrijft of drukt hij daarmede naar believen. Ziedaar een paar toeren, waaruit naar het mij voorkomt, genoegzaam blijkthoe voortreffelijk de heer Robin werkt. Doch er is meer, hij goochelt zijne vrouw weg! Hij plaatst mad. R. op eene tafel waar men onder door kan zien; dekt haar met een chitsen koker en in een oogenblik is zij verdwenen, terwijl men in den koker ziet, dat er niets in is. Het publiek roept luidkeels bis bis, en nu klimt de muziekant, die in dien toer ge- holpen heeft, op de tafel en na insgelijks door den koker gedekt te zijnlost de heer R. daar op een geweer en werpt den koker op den grond de muziekant is verdwenen en de koker le§g. Ook la double vue van mad. R. is uitmuntend schoon gevonden en frappeert inderdaad. Dan nog de veiligheidskofferdie zwaar en ligt wordt op zijn bevel, maar het is niet mogelijk alles te noemen. Aan het einde der voorstelling wacht den aanschouwer nog een tooneelzoo schoon en indrukvvekkendzoo prachtig en kunstma- tig tevens, dat het op zich zelven "de moeite en kosten van een be- zoek bij den heer R. zou belooneff, indien dit niet reeds geschied ware; het is dat, wat op het programma als voyage Jantasique, mu- s6e charivarique agioscope en kaleidoscopisch vuurwerk vermeld staat. Terwijl de toeschouwer in verrukking staart op de schoone hoofd- kerk van Krakau, en dak en toren door de vallende sneeuwvlokken schitterend wit zijn, ziet gij weder, zonder dat uw oog de veran- dering heeft waargenomen, eene dame op een balcon zittcn, om- ringd van bloemen en zingende vogels. Gij ziet het binnenste eener ledigo kerk en voor gij op dit heerlijk tooneel een rustpunt hebt gevondenis de kerk bevolkt en ziet men eene aandachtige schare in rijen gezeten. Deze gezigten, verrukkend schoon als ze zijn, worden geopend door een op de Oude Hoofdpoort alhier en ge sloten door do voyage fantaslique. Daarna volgt het kaleidoscopisch vuurwerk, dat zeker voor geene beschrijving vatbaar is. Men moet met eigen oogen zien, om uie betooverende uitwerking van licht en kleuren te kunnen bcseffen. Ik meen door het voorgaande ten voile bewczen te hebben dat een bezoek bij den heer Robin bij- zonder veel genoegen schenkt.

De Maasbode | 1853 | | pagina 2