HOOFDSTUK VI DER GRONDWET. Binnenlandsche Berigten. Marktbcrigten. De koning van Sardinie lieeftbij den overtogt van Spezzia naar Genua, groot levensgevaar geloopen daar bet scliip, waarop bij zicli bevondop eene klip heeft gestooten. In Spanje is het afgetreden ministerie weder aan het bewind gckomencn heeft dus de heer Moyano voor zijne ambtgenooten moeten wijken. Hij is door den heer Collantes vervangen, en daar- door de bodem ingeslagen aan de voorgesl.gen wijzigingen in de spoorweg-plarmen, die tot deze moeijelijklieden hebbeii aanleidiug gegeven. Portugal was in eenige ongelegenheden geraakt over het geeste- lijk beschermheerschap dat het in Indie uitoefende; voor het oogen- blik schijnt die zaak echter vereffend. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika verneemt men, dat na de plegtige opening van de tentoonstclling te New-Yorkde aan lacht daarvan weder eenigzins is afgeleid, en dat er nog veel aan het gebouw te doen overbleef, eer alle voorwerpen konden gerangschikt wordenzoodat de tentoonstelling eerst later de ware belangstelling zal opwekken. Na zoo vele dobberingen in de berigten over de Oostersche zaak verneemt men thans met blijdschap, dat de keizer van Rusland tot de uit Weenen gedane voorslagen is toegetreden; en dus de zaak des vredes een grooten stap voorwaarts gedaan heeft. Indien uu de nota ook onverandBrd door de Porte wordt aangenomen, waaraan men ter naauwernood twijfeltdan zal de keizer een gezant van Turkije ontvangen. Uit Frankrijk meldt men dat de Regering de concessie verleend heeft tot den aanleg van een spoorweg van Lyon naar Geneve. De hertog George von Altcnburg is overleden cn door zijnen zoon Ernst opgevolgd. De koningin van Engeland zal in het laatst der maand Ierland bezoeken. Do Britsche scheepsmagt in de Chinesche wateren zal vermeer- derd worden. Uit Brazilie verneemt men, dat do Kamer van vertegenwoordi- gers, onder toejuiehingenhet adres heeft aangenomen, waarbij de staatkunde der regering, tot afschaffing van den slnvenhandelwordt goedgekeurd. (INGEZONDEX.) (Vervolg van N°. 29.) Zijne Excellence de tijdelijke Minister voor do Zaken der Roomscli-Katholijke Eeredienst zeide: Edel Mogende Heeren De Godsdienstdit is het kortmaar veel-omvattend op- schrift van het wets-ontwerpthans aan uwe beraadsla- gingen onderworpen. De godsdienst is de grondwet van de menschelijke natuur. De wilde hordende barbarende volkendie in de eerste kracht der maatschappelijke vereeniging levenen zij die in het verval eener uitgeputte bescliaving wegkwijnen alien ondergaanin eene mindere of meerdere maatde onweerstaanbare kracht van haar ingeschapen gevoel. Aan welke warme gewaarwordingenaan welke edele opwellingen, aan welke ruime en grootsche beschouwingen geeft dit enkel woord geen voedsel! Maarwanneer ik mij herinnerdat ik hier sta als mi nister van een aardscli Koning, dat ik hier ben een or- gaan der wetgeving over een land, waarin de belijders van verschillende godsdiensten bestemd zijn om in vreedzaam verkeer zamen te levenwanneer ik mij herinnerdat ik niet ben de minister van de Roomsch-Katholijke Eere dienst maar wel de minister voor de Zaken der Roomsch- Katholijke Eeredienst, dat wil zeggende minister voor de stoffeli/jke belangen en voor de maatschappelijke en grondwet- tige regten dier eeredienst, dan daal ik af van hoogere sferen, en vind mij geheel op het practiscli standpunt der gewone wetgeving terug; dan sta ik hier even kalm en koud als de wet zelve. In die kalme en koude stemming, stel ik mij voor he- den het woord tot U Edel Mogenden te rigten. Ik zal daarbij kort zijn, en mij herinneren aan het zoo juiste gezegde van een vertegenwoordiger uit Overijssel i) het Yaderland heeft thans van veel spreken weinig nut te verwachtenwaarbij ik wensch tevoegen: dat het Ya derland alleen veel nut kan inoogsten van veel vrijheid, ge- paard met veel orde. Onder die vrijheden welke de Natie zoo zeer behoeft bekleedt de godsdienst-vrijheid de eerste en voornaamste plaatsen daarom luidden dan ook de eerste woorden van dit hoofdstuk der Grondwetleder belijdt zijne godsdien- stige meeningen met eene volkomene vrijheid pi en omdat de Natie evenzeer behoefte heeft aan orde als aan vrijheid volgt er onmiddelijk opbehoudens de bescherming der maatschappij en harer leden tegen de overtredingen der strafwet {Het vervolg in het Bijvoegsel). SCHIEDAM, 9 Augustus 1835. Bij de herstemming, tot twee leden van den Gemeen- te-raad, die den 2den dezer alhier plaats had, zijn de hee ren A. F. Pigeaud, met 196 en H. W. Roelants, met 180 stemmen gekozen. Het getal geldig uitgebragte stemmen be- droeg 336. Te Mathenesse zijn den lsten dezer, bij herstemming tot leden van den Gemeente-raad herkozen de heeren M. den Held en J. van Kilsdonk. Tot Hoofdingeland-plaatsvervanger van Delfland, is den 6den dezer te Kethel verkozen de heer J. van Woer- den te Delfgouwbij herstemming met den heer A. van der Burg, alhier. Den Gden dezer overleed alhier in den ouderdom van ruim 64 jaren de heer Johannes Rodiin leven koster van de Groote of St. Jans kerkwelke betrekking hijgedu- rende vele jaren, met ijver en naauwgezetheid waarnam. Ruim een jaar geleden werd hij eervol ontslagen als leer- aar in de wiskunde aan de latijnsche school alhier, en ook daar heeft hij veelvuldig nut gesticht. Als mensch was hij deugdzaam en nederig; als liuisvader bemind door de zij nen en onderworpen aan de wisselvalligheden des levensen als vriend algemeen, ook om zijne vele kundighedengeacht. Bij de herstemmingen tot leden van den Gemeente- raad zijn gekozen: te Hellevoetsluisde heer W. Vermaesz. Wij vernemen, dat de concessie tot oprigting eener zwavelzuur-fabriek alhier, van hooger hand zou gewei- gerd zijn. Gedurende de maand Julij jl.zijn er van Schiedam met den Holl. IJzeren Spoorweg vertrokken 5468 perspnen. De opbrengst van reizigers heeft beloopen 2965.50 en van goederen f 700.60'/2. f Vlaardingen, 2 Augustus. Binnengekomen van de Noordzec: Zouthandelstuurm. L. Visser Jz, met 59 ton; Noordster, st. M. den Admirantmet 70 ton; 3 Aug. Sophia Johanna, st. J. van der Wat, met 49 ton; Neerlands Koningst. P. Meuldijk, met 47 ton: 7 Aug. 't Hersteld Nederlandst. P. Wapenaar, met 62 ton. Hellevoetsluis, 8 Aug. De weleerw. zeergel. heer Th. van Schuijlenburghsedert 16 jaren predikant bij de Herv. gemeente te dezer plaatseis bij Z. M. besluitop verzoek, een eervol emeritaat verleend. Z. weleerw. hield gisteren morgen zijne afscheids-rede en nam tot tekst II Thess. HI: 16. Brielle 3 Aug. Bij de herstemming tot verkiezing van een raadslid alhier, zijn uitgebragt 151 geldige stem- men. Hier van hebben verkregen de heer J. Kluit 76 en de heer Mr. A. R. Visser 75 stemmen. Is derhalve tot lid van den Gemeente-raad verkozen, de heer J. Kluit. Daar thans al de aftredende leden herkozen zijn, (die hunne benoeming hebben aangenomen) zoo is de Gemeente-raad alhier weder uit dezelfde leden zamengesteld. 's Gravenhage 9 Aug. Naar men verneemt is het vertrek van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik uit de residentie naar Luxemburg bepaald op 12 dezer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal [heeft heden hare werkzaamheden hervat. In deze zitting zijn ingeko- men 207 adressen tot aandrang der aanneming van het aanhangig ontwerp van Wet tot regeling van het toezigt op de onderscheiden kerkgenootschappenwaaronder ook een van de synode der Herv. kerken bij adressen tegen dit ontwerp waaronder velen van protestantsche ingezete- nen in de onderscheiden provincienzoomede van den heer Zwijssen, aartsbisschop van Utrecht. De discussion om- trent dit ontwerp zullen Vrijdag e. k. aanvangen. Morgen ochtend ten 10 ure zal in den Maliebaan over de alhier in garnizoen liggende manschappenin tegenwoor- digheid van Z. M. den Koning, eene groote revue gehou- den worden. VERBETERING. In het Verslag van den Gemeente-raad van Schiedam zitting 13 Julij bladz. 11 (gr. 8°. editie) staat: Dat Mathenesse op grond eener overeenkomst zijn water in de haven mag doen uitloopen lees: „en Mathenesse mag op grond eener bestaande overeenkomst alleen door de Bakkershaven water in de haven doen uitloopen maar niet langs andere wegen." AAN I)E BEURS TE SCHIEDAM. 9 Augustus 1853. ROGGE in de vorige week met grooten liandel tot hoogere prij- zfeh; sedert gisteren stiller. 143/j ffi Kunda y260 6/w.; 147/, ffi Li- bad y'255 6/w.; 143/, ffi Arch. y"2I2 6/w.; 142/, j. Koersche y'221 3/m.144/, 145/, ffi Arensb. /266,/270 6/w.; 147/, 148/, ffi Libau f 257 6/w., 257 cont141/, ffi jarige Koersche /223 cont./225 6/w.,/226 3/m.; 145/, ffi Pernau 269 cont.; 147/, ffi Libau/'260 6/w.; 144/, ffi Arensb. /272 cont 140/, ffi Arch. /209 1/m. In entrepot 143/, ffi Arch, y'206 1/m. GERST is tot oploopemle prijzen veel gekocht. 129/! ffi Koer sche f 209 3/m.; 129/, ffi Windau y'212 6/w.; 130/, ffi Libau y'212 6/w., y'212 cont.; 129/* ffi Libau /215 6/w. /2I5 cont.; 128/, ffi Libau /217 3/m.; 130/! ffi Libau J' 220 6/w.; 129/, ffi Koersche 219 6/w. /220 3/m.; 131/, ffi Libau 224 3/m.; 130/, ffi dito/219 contant. MOUTWIJN 3 Aug. y'24 cont., met veel handel; 4 idem f 24'/, begin benrs goed govraagdlater stiller; 5 en 6 idem tot dien prijs met zeer weinig order en alleen voor hoogstbenoodigden besteed; 8 idem f 233/«, flaauw 9 idem y'23 met weinig vraag. JENEVER. 100°/„ Amsterd. proof y'271/, a y'281/, per vat cont. zonder fust cn belasting. SPOELING. 3 Aug. y',,50; 4 cn 5 idem /„40; 6 idem 50, 8 idem J 50 9 idem y„30.

De Maasbode | 1853 | | pagina 3