Binnenlandsche B e r i g t e n. Marktberigten. langrijken aard, en dan loopt men gevaar, dat de vereende mo- gendheden er niet meer eenstemmig over zullen denken. Intusschen zijn de Vorstendommen nog niet ontruimd en schijnen vooreerst nog wel bezet te zullen blijven, daar liusland nog versehe troe- pen doet aanrnkken. In Frankrijk denkt men echter vrij algemeen, dat het gevaar nopens de Oostersche zaak voorbij is. l>e keizer heeft zich d»n ook gelijk de mceste zijner vertrouwdste staatsliedennaar de badpiaatsen bcgeven. De handel en nijverheid in Frankrijk begili nen dan ook weder op te komen, maar tegelijk de zucht tot ge- vaarlijke ondernemingen van louter finantielen aard, beursspeculatien. Ilet hof van Rouaan heeft, strijdig mot het arrest van het hof van cassatie, in de zaken van de correspondenten der buitenland- sche bladendcze veroordeeld. Men den.tt nu, dat die correspon denten op nieuw van deze uitspraak ill cassatie zullen komen, wan- neer het hof in vereenigde Kamers zal moeten beslissen. In Belgie zijn de feesten bij gelegenheid van het huwelijk des kroonprinsen afgeloopen. De aanspraken daarbij tot den koning gerigt, vloeiden over van betuigingen van de warmste gehechtheid aan de dynastie en instellir.gen des lands; en koning Leopold heeft met waardigheid gewezen op de noodzakelijkheid om de eendragt te bevorderen, die bijzonder ook de kracht van Belgie uitmaakt en die het heeft opgehouden, toen in 1848 zoo vele staten van Eu- ropa zwaar door inlandsche schokken bedreigd werden. Het huwelijk van den kroonprins met eene Oostenrijksche aarts- hertogin schijnt Frankrijk weinig te behagen. Immers er is te Parijs een vlugschrift tegen uitgekomen dat nog a! bedenkelijk van strekking is, en daardoor te meer beteekenis erlangt, onidat de Fransche gezant niet bij de feesten te Brussel tegenwoordig is geweest. In bedoeld vlugschrift wordt betoogd, dat Belgie op den duur toch niet onafhankclijk kan blijven, en het bekende stelsel van de natuurlijke grenzen wordt daarin weder vooruitgezet. De Belgische ministeriele bladen hebben zich gehaast dit geschrift dat in een veelgelezen Parijsch blad weerklauk heeft gevonden te bestrijden. Het huwelijk, zeggen zij, heeft geene staatkundige strekking en doet niets te kort aan de onzijdigheidde vriendschap- pelijke betrekkingen van Belgie. In Engeland schijnt men nog al verdeehl over de beteekenis van hethuwelijk van den Belgischen kroon prins. De radicalen zien aldaar ongaarne de verbindtenis van Belgie's stamhuis met dat van Oostenrijk. Laatstgemeld rijk heeft voor zijne Italiaansehe bezittingen nienwe regelen van bestuur ingevoerd Aan de eene zijde zal het militair bewind aldaar merkelijk verzacht worden; doch aan den anderen kant zullen de Italiaansehe gewesten meer onder eenen gelijkvor- migen voet van bestuur met de eigenlijke Oostenrijksche landschappen gebragt worden, het Duitsch element aldaar bevorderd door scho- leu enz. Of dit de ware eendragt zal in de hand werken staat te bezien. In Spanje vele plannen van Spoorwegenin de hoop van uit Engeland en elders er de noodige gelden voor te vinden j in Portugal sluiting der Kamers, en vrees voor werkelijke mislukking van den wijnbouw. Uit Griekenland meldt men, dat de regering tot den 31 Decem ber den uitvoer van granen verbodenen terzelfder tijd de regten op den invoer van granen eu andere veldgewassen verminderd heeft. Betrekkelijk de aangelegenhcden der Vereenigde Staten valt op te teckenen dat de genegenheid des volks jegons den President Perce aan het tanen is hetzij dan dat hij de bekwaamheden mist om de opperleiding van den Staat te voeren, hetzij dat hij aan zijne den democraten gedane beloften niet kan voldoen. De zen- ding van den heer Soule als gezant naar Madrid ofschoon hij een groot voorstander van de vereeniging van Cuba met de Ver. Sta ten is, vindt in Engeland veel afkeuring. De heer Buchanan is als gezant te London aangekouien. De heer Belmontzaakgelas- tigde der Ver. Staten in Nederland heeft zijne voortschriften er- langd en is naar 's Gravenhage vertrokken. PS. De berigten nopens den oogst in het buitenland luiden, over het algemeen, niet ongunstig, zoowel uit Frankrijk, Ierland, Duitsckland en Belgie; doch men ziet in de meeste landen, waar nog schaalregten be- staande invoer van granen en andere veldgewassenvoorloopig vrijstellen. De daling doet zich intusschen reeds te Venetie, Marseille en elders be- speurenen men wacht nog meerdere dalingals de oogst van het te- genwoordige jaar aan de markt komt. Onder anderen heeft thans ook Belgie de regten op den invoer vooreerst vrijgesteld. De tijdingen over de Oostersche zaak zijn nog uiteenloopende; sommigen dragen die alszeer gerusstcllend voor, anderen meenen in de thans bekende voorstellen ter wijziging, van de Porte uitgegaan, nog bedenkelijke zwa- righeden te zien. Die voorstellen komen in de hoofdzaak daarop neder dat de Divan waarhorgen verlangt, dat Rusland uit de gedane inwilligin- gen geene regten afleide, om zich met de binnenlandsche zaken van Turkije in te laten. SCHIEDAM, 30 Augustus 1853. In de zitting van den Gemeente-raad11. Vrijdag ge- houdenis tot stads-onderwijzer in de wiskunde alhier, met algemeene stemmen benoemd, de heer D. G. Cramer van Leijden. De inspectiedie voor de zich met verlof hevindende miliciens zal gehouden wordenmoet alhier plaats liehben op Donderdag 13 October, en te Vlaardingenop Woens- dag 12 October e. k. Z. M. de Koning zal zich Donderdag morgen uit de residentie naar het Kamp te Zeyst begeven. HH. KK. IIH. prins en prinses Frederik, zullen te gen de helfit van de maand September Petersburg verlaten zich begevende naar Berlijn, om aldaar nog eenigen tijd te verblijven. Waarschijnlijk zullen HH. KK. HH. eerst in October in de residentie terugkomen. Z. K. H. de prins van Oranje, zal zich aanstaanden Zondag ter gelegenheid van HD. verjaardag, in het kamp bevindenten einde dien dag aldaar te vieren. De staatsraadcommissaris des konings in de pro- vincie Zuid-Hollandgezien de resolutie van HH. Ged. St. van den 16 Aug. 11. n°. 25; gelet op art. 11 der wet van den 6 Maart 1852 Stbln°. 47); heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de groote jagt in deze pro- vincie, en mitsdien de uitoefening der jagtbedrijven, genoemd in art. 15, letters a, b, c, g en i der wet van den 6den Maart 1852 (Slbl. n°. 47), voor dit jaar zal worden ge- opend Vrijdag den 16. September aanst. met zonsopgang, en dat het vangen van leeuwrikken en vinken met slag- netten (art. 15, lett. Ic) reeds den 1. September zal worden toegelaten. De feesten die tegen 26, 27 en 28 September, e. k. te Breda, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van de Koninklijke Akademie voor de Land- en Zeemagt aldaar, zijn aangekondigdzullen schitterend zijn. In eene buiten- gewone Bredasche Courant van Donderdag 25 Aug. jl. is het programma opgenomen. ■f Vlaakoingen, 24 Aug. Binnengekomcn van de Noordzee het Vertrouuien, stuurm. A. van Tienen, met 7 last 2 ton, de Mar- tinus, stuurm. K. den Draak, met 7 last 2 ton, Dankbaarheid, St. L. Schouten met 7 last 13 ton de Nijverheidstuurm. J. Schou- tenmet 8 last 12 ton, de Pekelharingstuurm. A. Vink, met 9 last, Maria en Elizabeth, st. K. Goudswaart, met 9 last 2 ton, de Dankbaarheidstuurm. A. van Keulen8 last ti ton. 29 Augustus. Heeds lang gevoelden diakenen der Ilerv. Gem. alhierde behoefte die er bestond aan eene gelegenheid om oude mannenbejaarde vrouwen en vooral bij de visscherij vergrijsde zeelieden op eene doelmatige wijze te verplegen, daar het lot van de zoodanige, die tot nu toe hier en daar bij andere meestal be- hoeftige lieden voor een gering weekgeld door bun werden besteed zeer beklagenswaardig was. De meuigvuldige bezwaren echter aan het tot stand brengen eener daartoe geschikte inrigting ver- bondenvooral bij het bestaaude gebrek aan fondsen deed de zaak wel wenschelijk maar onuitgevoerd blijven. Voor eenige weken werd het lot der bestedelingen in eene ker- keraadsvergadering ter sprake gebragt, en kwam men op het denk- beeld om Heeren Regenlen van het ruime en goed ingerigte wees- huis der Hervormdeu alhier eene aanvrage tot opname van eenige bedeelden in dat gesticht te doen, waarop het Bestuur van hetzelve zich, op zeer billijke voorwaarden, bereid verklaardeom minstens een tiental oude lieden voor rekeuing der Diakenieter verple- ging op te nemen. Daar de Diakenen het getal der personen, hetwelk door de voor- handen ruimte tot dertig zou kuunen gebragt wordenzoo veel mogelijk zouden willen uitbreideu zoo is door hen eene inteeke- ningslijst bij de Gemeente rondgezondenwelke een zoo goede uitkomst heeft opgeleverd, dat met gemoetkoming uit de diakenie- kasaan een twaalttal personen een oubezorgd levenseinde zal kunnen verzekerd worden. Aldus is door vereenigd pogeu iets wezenlijk goeds tot stand gebragten komt met de minste hulde toe aan Kegenten en Regen- tessen van het Weeshuis, die zich zoo bereidvaardig eene niet ge- makkelijke taak hebben opgelegd en daarom op den dank der be stedelingen geen geringe aanspraak hebben. Ingezonden Brielle, 23 Aug. Bij het hevig onweder heden mor gen ook over deze stad losgebarstensloeg de bliksem in den nok van het dak der schuur van P. van der Poel in de Langestraat alhier, zonder echter brand te veroorzaken. Dezelve scheurde en sloeg groote spaanders van de bindten de bliksem baande zich naar men vermoedt een uitweg door de staldeurna al het houtwerk zwaar beschadigd te heb ben. Verder heeft men geene ongelukken te betreuren. AAN DE BEURS TE SCHIEDAM. 30 Augustus 1853. ROGGE was met belangrijken handel en werden vele partijen tot verhoogde prijzen aan speculanten en benoodigden verkocht. 144/, p. Werder /272 6/w.; 145/' p. Koersche 259 cont.; 146/, p. dito J 260 6/w.; 148/1 p. Libau/275 6/w.; 145/, p. Werder/278 cont.J 280 6/w., J 280 cont., J'284 3/m.; 145/* p. Pernau /'282 6/w.; 148/' p. Libau 280 6/w.; 141/' p. Jarige Archangel J'234 1/m; 145/, p. Pernau/283 6/w.; 145/* p. Werder/2S3 6/w.; 141/, p. Archangel /233 1/m. In Entrepot 141/,, 142/, p. Archangel -7 213215 6/w.; 141/,, 143/, p. n. Petersb. /212 /215 1/m.; 146/, p. Koningsberg/221 6/w.; 140/*, 143/, p. Archangel f 216, J 222 1/m.; 146/, p. Tangarok f 235 1/m.; zeilende ladingen van Archangel op 140/, p. h/215,/216, 218, /225,/226, /228 al ien op 6/w. GERST blijft wel te plaatsen. 137/* p. Werder/226 6/w./227 3/m.; 130/, p. Koersche/221 cont.; 130/, p. Libau/223 cont., /228 6/w.J 230 6/w.; 129/, p. dito J 226 cont.; 129/, p. Koersche 226 6/w., 131/, p. Libau/231 cont 129/, p. Koersche/226 6/w. /227 3/m.; 129/, p. Koers. f227 6/w. In Entr. 129/, p. Koers/221 6/w. MOUTW1JN. 24 Aug./211/, met veel vraag en niet naar ge- noegen te koopen25 idem /211/, met geen algemeene verkoopers; 26 en 27 idem/22 met veel handel29 idem J 221/, zeer gevraagd; 30 idem/221/, met goeden handel. JENEVEIt. 100% Amsterd. proef/27 a J 271/, per vat cont. zonder fust en belasting. SPOELING. 24 Aug. /„50; 25 idem /„40; 26, 27 en 29 id. f„60; 30 idem J „50. AAN I)E BEURS TE ROTTERDAM. 29 Augustus 1853. De rijzing der Graanprijzen zoo ter speculatie, verzending als dadelijke behoefte heeft sedert vorige marktdag weder eenige vor- deringen gemaakt. De grootste handel echter heeft in Rogge plaats gehad, daar de mindere voorraad van Tarwe de omzet daarvan na- tuurlijk beperkt.

De Maasbode | 1853 | | pagina 3