VOOR SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, ROZENBURG, BRIELLE EN HELLEVOETSLUIS. Woensdag, 5 October. 1853. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WV KENNISGrEVINGr. H. A. M. ROELANTS, ADRESSEN VAN DE STATEN-GENERAAL. DE MAASBODE Dit Blad verschijnt geregeld alle Woensda- gen. De prijs is per drie maanden voor Schiedam f75voor VlaardingenMaassluisRozenburg Bridle, Hellevoetsluis f -.90. Voor alle andere steden franco per post f 1.05. Alle Boekhan- delaren en Postkantoren nemen bestellingen aan. UITGAVE yan TE SCHIEDAM. De prijs der Advertentien, is van 1-6 regels -.60, behalve 35 Cents zegelregt voor hetRijk. Alle regels daarenboven 10 Cents. Kapitale letters of vignetten betalen naar de plaats die zij innemen. Alle advertentien moeten Dings- dag voor een uur ter drukkerij te Schiedam zijn. De BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van SCHIEDAM Gezien de Circulaire van den Heer StaatsraadCommissaris des Konings in deze Provincievan den 28sten September 1853, A, n°. 8586, (2de Afd.)(Prov. Blad n°. 109; Docn te weten: Dat, krachtens de daartoe door Zijne Majesteit verstrekte mag- tiging, de INSPECTIE over de Verlofgangers der Nationale Mi- litie, in plaats van in de maand October aanstaandelater zal wor- den gehouden en wel in de maand Mei van het volgend jaar, na de sinking der zittingen van de Militieraden; zullende het tijdstip, waarop die INSPECTIE in de maand Mei 1854 zal moeten wor- den gehouden nader ter kennis van de belanghebbendcn gebragt worden. En is hiervan afkondigiug geschied, vvaar hetbehoort, den 4den October 1853. Burqemeester en Wethoudevs van Schiedam C. A. van BOL'ES. De Secretaris VERNE DE. KorrespondentenJ. A. KANNGIESSERle VlaardingenWed. G. van der WEUDENte MaassluisII. G. van STEEDEN te Hellevoetsluis. Abonnemcnten worden niede aagenomen bij 51 Schooneveld Si Zn.te Amsterdam; Gebr. Hcndriksen, te Rotterdam, cnverdcrbij alle Boekhandelaars en Postdirectenrcn. sien over het adres. De beide Kamers plaatsen op den voorgrond, gelijk het elken waren Nederlander betaamt, hare vreugde over de ondubbelzinnige bewijzen van ge- negenheid en gehechtheid, die de Koning steeds van de zijde der Natie ontvangt. Zij voegen er te regt bij dat wederkeerig vertrouwen tusschen Vorst en Volk niet dan bcvorderlijk kan zijn aan de goede werking onzer staats- instellingen. De Kamers leggen hare vreugde aan den dag over de gunstige mededeelingen nopens den goeden toestand onzer betrekkingen met het buitenland; over den voordeeligen staat van zaken in het binnenland; over de uitbreiding der middelen van gemeenschaphet graven van kanalenhet aanleggen van wegenden bloeijenden toestand der takken van volkswelvaart; den gewenschten staat van 's Rijks geldmiddelenenz. Uit de mededeelingen der Regering is het gebleken, dat het haar ernstige wensch is, om zoo veel mogelijk den aanleg der spoorwegen te bevorderen; dat het zich laat verwachten, dat de werken tot verbinding van den Rijn- spoOrweg met Duitschlandook van den kant van Pruis- sen met kracht zullen worden voortgezet, en dat de Koning gemagtigd heeft concessie te verleenen tot den aanleg van eenen spoorweg van Zeeland naar de Duitsche grenzen. Uit de beide adressen der Kamers is het duidelijk, dat zij met belangstelling uitzien naar de gewigtige ontwerpen, die in de Troonrede zijn aangekondigd of die men uit dat staatsstuk kan afleiden, dat ingediend zullen worden. Zoo lang de Kamers die ontwerpen niet kennen, kunnen zij er natuurlijk ook geen oordeel over vellen. Zij behouden zich hun gevoelen daarovergeheel en al voor. Het is blijk- baar, dat de Kamers met den besten geest bezield zijn, om gedurende deze zitting belangrijke onderwerpen van wetgeving tot afdoening te brengen. In de beide adressen wordt ook het vertrouwen aan den dag gelegd, dat tot die onderwerpen zullen behooren de voordragten van wet, die een gevolg moeten zijn van het 5e add. art. der Grond- wet. Door den heer Groen van Prinsterer werd in de Tweede Kamer zelfs een amendement voorgedragenom dien wensch duidelijk in het adres uit te drukken. De Kamer heeft zich met dat amendement vereenigd. De Regering is het met de Kamers eens, dat aan de wetten, bij het 5e add. art. bedoeld, de voorrang moet worden gegeven en dat zij in de eerste plaats moeten worden ingediend. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn voornemen kenbaar gemaaktom de wet op het armwezenvodr den aanvang van het nieuwe jaaren die op het onderwijs vddr het einde der zitting aan de beraadslaging der Kamers te onderwerpen. De minister van Kolonien is mede voorne- mens v66r het einde van dit jaar de wets-ontwerpen tot regeling van het Indische muntwezen en tot vaststelling van het regerings-reglement voor Ned. Indie aan de Kamers in te dienen. De minister van Justitie heeft voorbereidende maatregelen genomen, om eene wet wegens de nieuwe reg- terlijke organisatie tot stand te brengen en de wetboeken voor zoo veel noodig te herzienen de minister van Oor- log heeft, ter voldoening aan het grondwettig voorschrift, ook eene wet op de inkwartieringen aangeboden. Het schijnt dus, dat het de ernstige wil van Regering en Vertegen-; De beide Kamers der Staten-Generaal hebben hare werk- zaamheden aangevangen met de vaststelling van adressen in antwoord op de Troonrede. De Eerste Kamer heeft het ontwerp der commissie zon- der beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De Tweede Kamer heeft een dag aan de beraadslagingen over het adres gewijd. Ook in die vergadering werd het met algemeene stemmen goedgekeurd. Ons bestek gedoogt niet, om die discussien in alle hare bijzonderheden na te gaan. Dit is in andere bladen reeds geschied en dit zou ons ook te ver heen leiden. Wij meenen ons alzoo te moeten be- palen tot het blootleggen van den geest, die in de aan genomen adressen doorstraalt en tot het opnemen van eenige bijzonderheden. Bij eene nalezing van de adressen en der discussien is het ons duidelijk gebleken, dat noch de Regeringnoch de overgroote meerderheid der Kamers op de gebeurtenissen van de laatste maanden meer wenschen terug te komen. Geen der ledendie vroeger de aangeno men wet over de kerkgenootschappen hebben bestreden heeft er een enkel woord over in het midden gebragt. De Commissie voor het adres begreep dan ook, dat zoodanig terugkomen niet tot bevrediging der gemoederen zou strek- ken. Eene poging, door den heer van Lijnden beproefd, om in het adres eenig verband met het voorgevallene te brengen, mislukte met eene aanzienlijke meerderheid van 30 tegen 13 stemmen. Wat er dus in den loop van dit jaar is voorgevallenhetgeen wel als van buitengewonen aard mag beschouwd worden, is met de aanneming der wet op de kerkgenootschappen geeindigd. Geene oprake- ling meer van hetgeen gebeurd is, en dat voortaan tot het rijk der geschiedenis behoort. Dat is eene geluk- kige daadzaak, die uit de gevoerde beraadslagingen kan worden afgeleid, omdat het gevolg daarvan is, dat men op het gewone terrein is teruggekeerd. Uit dat oogpunt vestigen we dan ook de bijzondere aandaclit op de discus- woordiging is, om de ontwerpen vap-WOt, door de wet verlangd, zoo spoedig mogelijk te behatrdelen doen; maar het blijkt daaruit tevens, dat alle geri veronderstellingenals of men k>p de grondwettelijl lingen wenschte terug te komengeheel en al ongegrl I"

De Maasbode | 1853 | | pagina 1