Marktberigten. f"-e4celte van het cxorcitieveld afgostaanondcr voorwaarde, dat bet nimmer bebouwd of met kreupelhout beplant mogc worden; 3°.) is aan J. Hoek grond afgestaan tot liet bouwen van een steenen wind koren-molen; 4°.) is aan de directie der stads-teekenschool eene toelage van f 140 verleend, tot bestrijding der kosten, die de plaat- sing van een groot getal jongelingen, die zieli voor de afdeeling bouwkunde hebben aangegeven, zal vcroorzaken; 5°.) is tot hecl- meester van het St. Jaeobs gasthuis benoenid, de heer J. A. Rut- schy; 6°.) tot stads Chirurgyn is benoemd, de heer G. C. Burger- hout, en zulks bij het lot met den heer L. J. Delbaere; 7°.) tot regentes van het Hervormd Weeshuis is benoemd mevrouw H. E. S. Knappert geb. de Groot; 8°.) tot lid der commissie voor de plaat- selijke verordeningen is benoemd de heer Pigeaud, in plaats van het afgetreden raadslid, den heer Benkers; 9°.) is eene som van 4000 toegestaanom de kosten der vervroegde soepbedeeling te dekken; 10°.) is er door den heer Roelants een voorstel gedaan, tot afschaffing van de tol van l'/i cts per persoon over de draai- brug aan de buitenhaven der stad; 11°.) is vastgesteld de begroo- ting der dienstdoende schutterij van 1854, ten bedrage van/2796.34; 12°.) aangenomen de begrootingen voor 1854 der liefdadige gestich- ten, die gesnbsidieerd zijn; en 13°.) met algemeene stemmon aan genomen de gemeente-begrooting voor 1854, ten beloope van /'244 153.77Vi- Tevens is bij deze gelegenheid aan den voorzitter de wensch kenbaar gemaakt, om voortaan meermalen vergaderin- gen van den jRaad te honden, maar dan Javondzittingen die ten zes ure zouden aanvangen. Bij de plaatselijke commissie van Geneeskundig toe- voorzigt alhier, zijn aangegeven, als Cholera-lijdersvan; 25 Oct. aanget. 12 gestorv. 15 hersteld 2 59 6 n 5 3 De vorige opgaaf was 166 111 30 Totaal 184 131 35. In behandeling gebleven 18. Plegtig en aandoenlijk was voor de Ev. Luthersche gemeente alhier de godsdienstoefening van Zondag jl. Zij was zamengekomen om liet afsterven van haren waardigen Leeraar P. J. V. Dusseau te gedenken. Door den Wel- Eerw. Heer J. H. Brandes, van Rotterdam, werd naar aanleiding der woorden van Maleachi II vs. 6 eene treffende leerrede uitgesprokendie op de gemeente en op de vele aanwezigen eenen indruk maakte, die lang in elks harte levendig zal blijven. Naar wij vernemen, is jl. Zaturdag, ingevolge besluit van H.H. Burgemeester en Wethouders dezer stad, aan al de stads-werklieden 10 cents per dag meer uitbetaald. Wij wenschen dat dezen doeltreffenden maatregel bij vele werk- bazen navolging vinden zal. Gedurende de maand September zijn van Schiedam over den Holl. IJzeren Spoorweg vertrokken 4380 reizigers en heeft de opbrengst bedragen: van reizigers 2409.65 en de opbrengst van goederen/607.67'/2. In de zitting van den gemeenteraad van Middelburg, van 5 dezer, zijn Burg, en Weth. dier stad gemagtigd, aan van Aalst en de Weduwe Adriaanse, varende op Delft en 's Gravenhage, voorloopig reeds aangesteld voor het veer op Schiedam, op laatstgemeld veer de definitieve concessie uit te reiken. Op den staat van de onder het beheer der weeska- mers in Indie gevallen nalatenschappen van militairen waarvan de saldo's door de regthebbenden bij het minis- terie van kolonien kunnen gereclameerd worden, komen voor die van de volgende personen, te Schiedam geboren, als van; Martinus Koelman, den 13 Julij 1833 te Onrust overleden groot/51.07 Arie Schipper, den 25 Julij 1838, aan boord van het schip Merwede overleden, groot f 20.82 en Leendert van den Tempel, den 2 November 1838 te Kedong Kebo overleden, groot/5.35. De bevrachting van Nederlandsche koopvaardijschen pen naar Australia, blijft te Londen voortdurend zeer le vendig. Maandag, 3 dezer, lagen te Londen niet minder dan 28 dier bodems derwaarts in lading. Nabij Waspik heeft een vader, die op het veld zijn- de, door het hooge water met zijne twee kleine kinderen overvallen werd, 16 uren lang tot aan de borst toe in het water gestaan, zijne kinderen op zijne schouders houdende; doch het eene kind door koude verkleumd, gaf al spoedig den geest en het ander stierf toen beiden door eene schuit gered werden. Yolgens een berigt van Zr. Mjs. consul-generaal te Napels heeft de Regering aldaar, bij koninklijk besluit van 20 September jl., den vrijen invoer in het rijk van gra- nen, meel en jpeulvruchtentot den 31 Mei 1854 verlengd. Door Zr. Mjs. zaakgelastigde te Hannover is mede- gedeeld eene bekendmaking van de Hannoversche regering in dato 20 September jl., houdende dat, te rekenen van den 21 dezer maand tot ultimo December dezes jaars in Hanover geen invoerregt zal geheven worden van granen peulvruchtenmeel enz. Volgens eene officiele opgave heeft de tarwe in de afreloopen week op de voornaamste markten van Belgie gemiddeld 30 fr. 66 cs. per hectoliter gegolden, en de rogge 19 fr. 46 c.dat is in vergelijking met de vorige opgave van middenprijzen, eene 'vcrmindering op de tarwe van 41 centimes, en eene vermeerdering op de rogge van 8 centimes. De graanprijzen schijnen eindelijk in Frankrijk hun hoogste punt te hebben bereikt; zij vertoonen te Parijs en op de meeste fandere voorname graanmarkten des lands eene neiging tot daling. Te Havre is ook de prijs van het ame- rikaansche meel een weinig gedaald. Volgens particuliere berigten uit Alexandria, door Fransche dagbladen medegedeeldheeft de onderkoning van Egijpte, gehoor gevende aan de eenparige en dringende vertoogen der] buitenlandsche consuls, bewilligd, dat het verbod van den uitvoer van graan uit Egijpte eerst met den 1 December e.k. in werking zal komen. Onder de rubriek Carga-lijsten in de N. R. Courant van heden, lezen wij: »BataviaPrinses der Nederlanden, kapt. E. G. Lion, enz." Deze opgaaf is abusief; dat schip is alhier ter lossing aangekomen. Meermalen hebben wij dergelijke misslagen in genoemd blad opgemerkt, en kun nen niet gissenwaarom de redactie zich op dergelijke voor den handel belangrijke berigten, niet beter informeert. Den 7 dezer stond voor het Prov. Hof in Zuid- Holland te regt J. B. A. V. C.laatst ontvanger te Hil- legersbergbeschuldigd van het verduisteren van 's lands gelden. De beschuldigde werd verdedigd door den heer Mr. van Gigch. Het openbaar Ministerie, bij monde van den heer advocaat-generaal la Grappe Dominicus, requi- reerde de schuldig en eerloosverklaring van den beschul digde en zijne veroordeeling tot hoogstens 15 jaren dwang- arbeid. Het Hof zal den 13 dezer uitspraak doen. Men verneemt, dat de particulier, die f 500 uitloofde, om nog eene poging te wagen tot redding der ekwipagie van het Pruissische barkschip Liverpool, den 26 Septem ber voor Texel gestrand en door wiens zorg en reddings- boot van de Cocks-dorp werd gehaald en waarmede den volgenden morgen nog een man gered, is de heer J. L. Kikkert, notaris te Texel. Yolgens een telegraphisch berigt aan den Precurseur, zou de koning van Pruissen als bemiddelaar optreden tus- schen Rusland en Turkije. 's Gravenhage. Het heeft Z. M. den Koning behaagd te doen drukken en verspreiden eene Handleiding tot de kunstmatige vermenigvuldiging van visschenwelke uitgave geschiedis onder toezigt der Commissie voor de Vischfok- kerij. De keizer van Oostenrijk heeft de organisatie van het Oostenrijksche Consulaat in de Nederlanden goedgekeurd. Voortaan zal de Consul-generaal gevestigd zijn te Amster dam, een consul te Rotterdam en vice-consuls te Nieuwe- diep, Hellevoetsluis en Vlissingen. Bovendien wacht men de benoeming van een consulairen agent te Delfzijl. Den 19 dezer zal met veel plegtigheid worden ge- opend de Spoorweg van Maastricht naar Aken. Den 6 dezer vertrok van den Helder naar Havre Zr. Mjs. stoomschip Cycloopkommand. H. Kamp, om van daar het in Frankrijk gegoten standbeeld van koning Wil- lem H over te brengen- De werkzaamheden aan het standbeeld aan koning Willem II worden met ijver voortgezet; het voetstuk is zoo goed als voltooid. Naar men verneemt zal de onthul- ling in November plaats hebben. Het beeld zal met het aangezigt naar het Halstraatje gekeerd staan. De vorst leunt met de linkerhand op het heldenzwaardherinnerende deze stand aan den dapperen krijgsman en liierin eenigzins gelijkende naar het fraaije beeld van den verdienstelijken Strakkee, door den heer van Uden te Rotterdam opgerigt. Het hoofd is ongedekt en heeft in wending en uitdrukking zeer veel overeenkomst met de schoone buste van Geefs. Wat echter dit standbeeld met verhoogd genoegen zal doen beschouwenis de zoo doelmatige actie aan het geheel ge- geven, hebbende de bekwame George den koning voorge- steld, groetendeop de hem zoo eigene minzame wijze. Men verneemt voorts, dat, sedert de werkzaamheden zijn her- vat, telken morgen nieuwe bloemen op de fundamenten zijn gevonden, zeker door eene of andere hand daar gestrooid; hetgeen te meer melding verdient, daar dankbaarheid ook eene deugd is, die helaas niet altijd wordt aangetroffen. Weekblad voor alle Standen. AAN DE BEURS TE SCHIEDAM. 11 October 1853. (Deze opgave is niet ingekomen). AAN DE BEURS TE ROTTERDAM. 10 October 1853. TARWE: Zeeuwsche, Vlaams. en Overm. zeer weinig ter markt cn wederom f 1 per mud hooger, de beste jarige van /15.50 tot

De Maasbode | 1853 | | pagina 3