Binnenlandsch Overzigt. Buitenlandsch Overzigt. Binneulandsche Berigten. dachte proefnemingen gewaagd had men onvoorzigtige stappen gedaan, men had eensklapshet tinanciele gebouw kun- nen omverstooten. De droevige gevolgen daarvan zouden niet zijn achtergebleven. Verbetering en herstel waar dit slechts inogelijk iswordt door een ieder gewenscht. Maar ieder onpartijdige zal gewis verlangen, dat Regering en Yerte- genwoordiging met bedachtzaamheid den weg blijven vol- gendie sedert de laatste jaren werd bewandelddie zulke heerlijke uitkomsten heeft opgeleverd en ook voor het ver- volg doet voorzien. Bij besluit van September II., n°. 51heeft Z. M., bescliikkcndo op het aan HD. ingediend request van L. J. de Jonghte 's Gra- venhagedaarbij als directeur verzoekende Zr. Mjs. bewilliging tot het oprigten aldaar ecner Nederlandsche Gazmaatschappijgoedge- vonden HD. bewilliging daartoe te verleenen. Het doel dier rnaat- schappij is het oprigten on exploiteren van fabrijkenom naar het stelsel van le Prince, of, naar zoodanig stelsel, als zich later, aan dit stelsel gelijk of als beter zal doen kennen, gaz te bereiden en dit te vcrkoof en en wel bij voorkeur in steden waar nog geene gazfabrijken zijn en waaraan de maats. de stedelijke verlichting voor den tijd van minstens twintig jaren uitslnitend wordt overge- laten. De betrekking van directeur-administrateur wordt gedurende de twintig eerste jaren door den oprigter der maatschappij den beer L. J. de Jongh vervuld. De betrekking van comntissaris- secretaris wordt vervuld door den hecr Mr. J. van Gigch. Bij 'skonings besluit van 24 Sept. jl. is bepaald dat, even als zulks bij de landmagt plaats heeft, ook bij het corps mariniers de diensttijd welke vereischt wordtom tot het examen als offi- cier toegelaten te worden gerekend zal worden van den lceftijd van 16 jaren (vroeger was dit 18 jaren). Dozer dagen is van Rotterdam naar de residentie vcrvoerd en aldaar ontscheept het standbeeld ter eerc van wijlcn Z. M. koning Willem II bencvens de daartoe behoorende beclden en verdere ornamenten. Met zekerheid kunnon wij melden dat Zr. Mjs. fregat Dog- gersbank, kommandant de kapitein ter zee A. J. de Smit van den Broeckeorder heeft bekomen om de reize naar de Middelland- sclte zee niet te ondernemen doch nadere bevelen oratrent zijne destinatie af te wachten. Op Zaturdag 5 November aanstaande des middags ten 12 ure zal aan het locaal van het Departement van Binneulandsche Zaken te 's Gravenhageworden aanbesteed: Het inrigten van het gebouw op het Rlein te 's Gravenhage (zijnde het voormalig hotel van Z. K. II. den prins van Oranje) tot een rijks-arcbief, mitsgaders het ontruimen van de tegenwoordige localen waarin het rijks archief is gevestigdmet het schoonmaken inpakken en verplaatsen der archieven ter hestemde plaats in gemeld gebouw en het leveren van eenig mobilair. De uitslag der verkiezing tot lid van de Tweede Kamcr der Staten-Generaal, te Haarlem-, is geweest als volgt: Gotal steminen 824. Volstrekte meerderheid 413. De heer Mr. J. Hecinskerk Bz. verkreeg 397 stemmenMr. H. A. A. van Berkel 230 en Jhr. M. Salvador 134. De overige stemmen waren verdeeld. lir zal dus eene overstemming plaats hebben tusschen de heeren Heems- kerk en van Berkel. Z.Exc. de luit.-generaal ridder de Stucrsmeuw benoemd kommandant van het leger in Ned. Indien, zal den 15 December aanst., met zijne familie de residentie verlaten, om per landmail de reis naar Java te ondernemen. j)e minister van Binneulandsche Zakenzal op Maandag 24 October aanstaandeaan het lokaal van het provinciaal bestuur te Utrecht doen herbestedende aanleg van de electro-magnetische telegraaflijn van Utrecht over Kuilenburg en Bommel naar 's Her- togenboschin drie perceelen. Jn antwoord op de deswege voorgestelde vraag heeft Z.Exc. de minister van financien beslist, dat de aanslag-billetten voor ge- meente-lasten boven de f\0, als declaratien door den sehuldcischer onderteekend, aan den schuldenaar ter betaling ingediend, dezen ten bewijs strekken zoo van den aard als van het bedrag der vor- dering, en dus, ingevolge art. 12 der wet van den 3 October 1843, Staatsblad n». 47aan zegel onderworpen zijn. De minister van financien bemerkt hebbende dat voortdurend enkele scheepsreeders schijnen te gelooven, dat de Nederl. zee- brieven welke, volgens de bepalingen der wet van 1 Aug. 1850 (St.bl. n". 49), tegen betaling van een registratie-regt van vier ten honderd ook aan buitcn 's lands gebouwde schepen worden uitge- reikt, ook verleend kunnen worden voor vaartuigenwelke, in den vreemde aangekocht of aangebouwdvan daar naar elders verzeilen of in do vaart gebragt worden zonder alvorens eene Nederl. haven aan te doenheeft noodig geoordeeld den belanghebbenden te doen opmerkendat geen Nederl. zeebrief verleend wordt, zonder dat het schip waarvoor dezelve wordt aangevraagd, hier te lande ge- raeten zij en dat evenzoo het door de zeebrieven van buiten's lands gebouwde schepen verschuldigde registratie-regt niet kan worden in ontvang genomenzonder dat de administratio in de gelegen- hcid gestehl is, om zich door eigen waarneming of door onderzoek van deskundigen van de juistheid der opgegevene waarde te over- tuigen. Een en ander maakt het alzoo noodig dat het buiten s lands gebouwde schipwaarvoor een Nederl. zeebrief aangevraagd wordt zich hier te lande bevindt; en de eenige faciliteit, welke op dit punt kan bewezen worden, ligt in het versehaffen der middelen om een buiten 's lands aangebouwd of aangekocht schip met eeuen voorloopigeu zeebrief regtstreeks naar Nederland te doen overko- inen, ten einde alhier aan de vereischte formaliteiten te voldoen. De koning van Pruissen heeft aan den lijfarts van Z. M. den koning der Nederlanden, professor T. J. Evcrard, de orde van den •rooden adelaar, tweede klasse geschonken. Z.Exc. de baron d'Andre, minister van Z. M. den keizer der Eranscben bij het Nederlandsche Hof, is van Parijs in de residen tie teruggekeerd. Z.Exc. den graaf van Konigsmarck, minister van Z. M. den koning van Pruissen bij hot Nederl. Hof, wordt den 25 dezcr uit Bcrlijn in de residentie terug verwacht. De heer G. Folsomvoormalig zaakgclastigdc van de Vcr- cenigde Staten bij het Ned. Hof, heeft met zijn gezin deze residen tie verlaten en zich van hier naar Parijs begeven. Van daar zal hij naar Italie vertrekken. Dan wordt hijvoor zijne reis rtaar New-York, nog in Nederland terug verwacht. De heer de Bel mont, nieuw benoemd zaakgelastigde van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederl. Hof, zal den hecr Polsam met zijne familie naar Parijs vergezellen. De heer da Silva, zaakgelastigde van Z. M. den keizer van Brazilieis in deze residentie teruggekeerd en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt. De landcrijen in den Haarlemmermeer-polder, gclegen onder Burgveen en Reinsdorp in de maand Augustus 1853, verkoclit, zijn bijua geheel bewerkt. Van den heer Rutgers van Rozenburg zijn ruini 70 bunders, van den heer Bronkhuijzen 125 bunders en van den heer van Voorst 448 bunders met oliezaad bezaaid; de overige perceelen van dien heer zijn bezaaid met rogge of zullen in het voorjaar tot weiland gemaakt worden. De gronden vallen over het algemoen mede, men vindt er veel veengrondook zijn er landerijen waar de bovengrond zuiver bagger isen daaron- der klei. Wij kunnen thans met zekerheid meldendat het kanaal van 's Gravenhage naar Seheveningen verder zal doorgegraven worden, hetgeen voorzeker als bewijs kan worden aangemerktdat het ge- meentebestuur deze nuttige zaak niet uit het oog verliest. De commissie tot het versehaffen van werk aan behoeftigon gedurende den wintertijd, heeft in de Wassenaarsche duinen den grond doen uitgraven waarop later aardappelen werden gepoot. De rooijing daarvan is afgeloopen en heeft het aanzienlijk bedrag van 7000 halve mudden opgeleverd, die tegen vijf gulden per mud aan de begunstigers der vcreeniging zijn verkocht. lloewel het beschot niet ten voile aan de verwachting heeft beantwoord zoo was de qualiteit evenwel goed en men ontdekte daaronder geene zieke aardappelen. Er is weinig nieuws te vermelden betreffende het Oostersche vraagstuk. Sedert de openbaarmaking van het Manifest van den Turkschen Sultan die de oorlogsverklaring aan RusJand bevatte, wacht men nog altijd na dere berigten uit Konstantinopel. Tot dusver is nog geen begin gemaakt met vijandelijkhedenintegendeel schijnt de diplomatic hare onderhande- lingen voort te zetten. Zelfs sprak men er van, de plaats daartoe van Weenen naar Londen over te brengen; maar, al kwam het tusschen de Russische en Turksche troepen tot eene botsing, hetgeen weinig meer te betwijfelen valt, zou dit slechts eene reden te meer geven, om met de onderhandelingen voort te gaan. Eene zoodanige worsteling zou als eene voorbereiding tot den vrede zijn aan te merken, immers zoo beweren geloofwaardige bladen. De Sultan had verzocht, dat de Engelsche en Fransche vloten tot voor Konstantinopel zouden opkomen. De Engelsche gezant had dat verzoek toegestaan, doch, voor zoover men weet, was daaraan nog niet voldaan, maar lagen den 10 de vloten nog in de baai van Besica, terwijl zelfs eene divisie, onder den Franschen bevelhebber le Barbier de Tinan, die de straat der Dardanellen was doorgezeild, we- der in die baai was teruggekeerdzoodat voor Konstantinopel alleen de oorlogsschepen lagen, welke in dienst der beide legatien zijn. Ook moet de Sultan aanzoek aan de Fransche regering hebben gedaan, om Fransche officieren te magtigen, het Turksche leger in den wapenhandel te oefenen en het bevel over sommige corpsen van genoemd leger op zich te nemen. Op aanraden van Engeland, heeft Frankrijk op dit verzoek echter een bepaald weigerend antwoord gegeven. De Russische vloot van Sebastopol heeft te Pothi, een punt nabij de Turksche grenzen, een Russisch corps van 10 a 12000 man ontscheept. Men schat het Rus sische leger in de Donau-vorstendommen op 180,000 man, en dat, het- welk naar Azie oprukt, op 200,000 man. Van de zijde der Turken be- loopt het geregelde leger 213,000 man, zonder de ongeregelde troepen en de vrijwilligers mede te rekenen. Het totaal van al die troepen wordt geschat op 500,000 man, en de nieuwe ligtingen op 200,000. Ook de berigten uit andere landen zijn ditmaal zeer schaarsch. In Frankrijk zijn in de laatste dagen bij vele personen huiszoekingen ge daan en onderscheidene hunner zijn in hechtenis genomendoch de mees- ten spoedig vrijgelaten. Men schrijft dat toe aan bewegingen der demo- cratische partij, bij gelegenheid van den onzekeren staat van het Oos tersche vraagstuk. In de departementen houdt men zich overigens veel meer bezig met het vraagstuk der levensmiddelendan met het laatst- genoemde. Dat het eene echter ongunstig op het andere werkt, kan onderanderen blijken uit de berigten uit Engelandalwaar niettegenstaande de aanmerkelijke aanvoeren van granenen den gunstigen staat van den aardappeloogst in Ierland, de prijzen der levensmiddelen nog niet zijn gedaald. In Engeland wordt dit bezwaar nog vermeerderd door de slui- ting van vele fabrieken in de provincien, ten gevolge van de eischen wegens verhooging van arbeidsloon. Daardoor zijn duizende arbeiders zonder werk geraakt. Men kan nog hierbij voegen, dat in September 2950 schepen, voor een groot gedeelte met graan geladen, de Sond zijn doorgezeild, namelijk 805 Engelsche, 423 Noorweegsche419 Pruissi- sche, 267 Nederlandsche, 237 Zweedsche, 286 Mecklenburgsche en an dere Duitsche, 165 Russische, 50. Fransche, 15 Noord-Amerikaansche en 218 Deensche schepen. De koning der Belgen is met zijn geheel gezin den 21 te Londen aangekomen, vanwaar de familie zich dadelijk bij koningin Victoria, naar het kasteel "Windsor, heeft begeven. De reis dient voornamelijkom aan H. M. de hertogin van Brabant voor te stellen. In Sardinie komen de Kamers spoedig bijeen; de ongeregeldheden te Turin hebben zich niet herhaald. Men wacht den maarschalk Narvacz spoedig in Spanjeeen zijner oude wapenbroeders generaal Alaixis overleden. SCHIEDAM, 25 October 1853. Dozer dagen is door den Heer gemeente-architect een aanvang gemaakt met het veldwerk voor de ontworpone voorhavenin het Nieuwe West-Frankenland alhier. Wij

De Maasbode | 1853 | | pagina 2