lluitenlandsch Overzigt. af, diende hij den landc trouw en ijverig in vcrscliillende betrek- kingeo. Ook is aldaar in ruim G4jarigen ouderdom overledende heer J. A. de Visch Eybergen, secretaris van de Algeraeene Rekenka- mer, ridder der orde van den Ned. Leeuw en ridder van de Mi- litaire Willemsorde, vierde klasse. De minister van Financien, in ervaring gekomen zijnde, dat, ongeacht zoo vele en herhaalde bekendmakingen en waarschuwin- gende Belgiscbe koperen munt steeds in groote hoeveelheden binnen het Rijk in omloop blijft, heeft dezer dagen nog ter alge meene kennis gebragt, dat die munt hier te lande hoegenaamd geen wettige koers of waarde heeft; dat mitsdien op de afwijzing uit alle openbare kassen het strengste toezigt zal worden gehouden terwijl daarentegen Nederl. koperen munt voortdurend bij heeren betaalmeestcrs in de arrondissementen kan worden aangevraagd en verkregen. Den 21 Oct. heeft te 's Hage eeue buitengcwone algemeene ver gadering der Holl. Maatschappij van Landbouw plaats gehad en wel ter verrigting \an de werkzaamhedenwelke opgedragen waren aan de Vile algemeene vergadering, die den 29 September jl. te Dor drecht had moeten gehouden worden doch die uithoofde van bui- tengewone omstandigheden geen voortgang heeft gehad. Het voor- zitterschap dier vergadering werd door den heer Mr. F. A. van Hall waargenomen. De werkzaamheden vingen aan met de mcdedeeling van den staat der Maatschappy en de handelingen van het Hoofdbe- stuur, sedert de vorige algemeene vergadering. Daaruit bleek o. a., dat de Maatschaapijwat het getal afdeclingen en leden betreft steeds vooruitgaat. Aan het slot van dit vcrslag, nam de voor- zitter een hartelijk afscheid als voorzittcr dezer maatschappij, daar zijn tijd van aftreding weldra genaderd was en de wet zijne lier- kiezing als zoodanig verbood. Daarna werd ter tafel gebragt de rekening van het vorige en de begrootiug van de jarcn 1853 en 1854. Deze werden door eene commissie onderzocht, die later des- wege rapport uitbragt en de goedkeuring van een en ander be- houdens eene enkele verandering in den vorm voorstelde. De ver gadering heeft zich daarraede vereenigd. Uit de financiele mede- deelingen bleek o. a,, dat het getal leden ongeveer 6000 beloopt; dat er bij de middelen van het hoofdbestuur een tekort is ontstaan dat, naar men zich vleit in 1854 grootendeels zal verdwijnen en dat er onder de middelen, waarop voor 1854 gerekend wordt, ook die behooreu tot het houden eener tentoonstelling. De Commis sie in 1852 bcnoemdtot het onderzoeken van de wenschclijkheid tot afschaffing der tienden en derzelver vervanging door grondren- ten heeft haar rapport uitgebragt. Overcenkomstig haar voorstel is zij diligent verklaard en zal zij in het volgende jaar haar eind- verslag uitbrengen. De commissie voor do laudbouw-statistiek heeft medegedeeldwat door haar verrigt werd tot bereiking van het doeldat men zich had voorgcsteld. Daaruit is geblekendat de ministers van Binnenlandsche Zaken cn Financien, die commissie in de volbrenging van hare taak zullen behulpzaam zijn. Ook die commissie wordt voor diligent gehouden. Op vooretel der daar- toe betrekkelijke commissie is besloten eene prijsvraag uit te sclirij- veu over de ongeschiktheid der meeste tuingronden tot het voort durend betelcn met erwten. De gouden medaille zal daarvoor wor den aangewezen. Ingekomen berigten omtrent. uitgedeelde zaden en mestspecien gedancne proefuemingen en waarnemingen zullen in de Mededeelingen der maatschappij worden opgenomen. Op de prijsvraag over het blaauw worden der kaas zijn drie antwoorden ingekomen, die echter niet werden bekroond. De prijsvraag zal op nieuw worden uitgeschreven. In de prijsvraag over de mid delen ter verdrijving van de oot uit het land is een antwoord in gekomendat mede niet bekroond werd. Er zijn onderscheidene voorstellcndoor de afdeelingen gedaan behandeld. Zij werden alien verworpen, uitgezonderd ecu van Delft, dat tot een volgcnd jaar werd uitgesteld. Een voorstel der afdeeling Westland, door het Hoofdbestuur gewijzigd werd aan- genomcn. Het strekt om ieder die de meest uitvoerige en juiste beschrijving geeft van den landbouw in eenige afdeelingen der maat schappij te verecren met de zilveren medaille of zoodanige beloo- ning toe te kennen als door de algemeene vergadering, op voor- dragt van het Hoofdbestuurzal worden bepaald. T)e vergadering heeft zich langdurig bezig gehouden met de behandeling der voor- stellen tot herziening der wet van de maatschappij. A1 de voorge- dragene veranderingen zijn, met enkele wijzigingen goedgekeurd. De algemeene vergadering zal, blijkens eene dier wijzigingen, de maand en de plaats waar de algemeene vergadering het volgende jaar zal gehouden worden bepalen. Maar het hoofdbestuur zal wanneer zich overwegende bezwaren voordoen, in het belang der maatschappij, de bevocgdheid hebbendaartoe eene andere plaats te bepalen. Na de herziening van de wet, moest de plaats en de maand worden vastgesteldwaar de VHIe algemeene verga dering in 1854 in Noord-Holland zou worden gehouden. Intusschen heeft het Hoofdbestuur voorgesteld aan den wensch en het verzoek van het bestuur van Dordrecht gehoor te geven cn dienvolgens die algemeene vergadering en tentoonstelling in 1854 in Dordrecht te doen houden. Ilierover ontstond eenige discussie, daar eene der afdeelingen het aan bedenking onderhevig vond, reeds dade- lijk van eene bepaling der wet af wijken. Dat gevoelcn werd ech ter van den kant van andere afdeelingen bestreden. Aangenaam was hot daarbij op te merken, dat de afdeelingen uit Noordholland het voorstel van het hoofdbestuur krachtdadig ondersteunden. Het werd dan ook genoegzaam met eenparige stemmen aangenomen zoodat bepaald werddat de algemeene vergadering en tenstoon- stelling in de maand September 1854 te Dordrecht zullen worden gehouden. Het Hoofdbestuur heeft bij deze gelegenheid zijnen bij - zonderen dank betuigd voor de bereidvaardigheiddie het bestuur van Dordrecht had betoond, om tot het welslagen der tentoon stelling krachtdadig mede te werken. Toen het besluit gevallen was, trad een der afgevaardigden van Dordrecht op, om der vergadering daarvoor hartelijken dank te betuigen. Hij gaf o. a. te kennen, dat de oude Merwestad tooncn zal, dat zij de Holland- sche Maatschappij van Landbouw op eene waardige wijze weet te ontvangen. Eindelijk is men tot de benoeming van het Hoofd bestuur voor het volgende jaar overgegaan. Tot Voorzitter in de plaats van den heer van Hall, die met 31 December 1853 moet nftreden, is gekozen Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. Als algemeen Secretaris werd met algemeene stemmen herkozen Jhr. Mr. D. K. Gevers Dcijnoot; tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen voor Zuidholland: de heer W. K. van Gennep, te 's Gra ven hage en voor Noordholland, de heer S. J. graaf van Limburg Stirum, te Amsterdam; en zulks in de plaats van de heeren P. H. Baron Taats van Amerongente Leiden, en B. A. baron van Ver- schuur, te Amsterdam, die even als de voorzitter niet weder ver- kiesbaar waren. Na den afloop der vergadering had er in het hotel de V Europe eene gemeenschappelijke maaltijd plaats, waar menige toast werd ingesteld op het welzijn van Koning en Vaderlandop den bloei van den Landbouw en bijzonder op de voortdurende ontwikkeling en uitbreiding der Hollandsche maatschappij van Landbouw. In de residentie is aangekomen en aan het hotel de V Europe afgestapt de markies Heijnard Benso de Cavour, komende van Tu- riii' met gevolg. Z. K. H. prins Frederik is van Hoogstderzelver reis naar Ber- iijn en Petersburg, in de residentie ternggekeerd. De slingeringen in de Ooslersche zaak zijn in de jongste dagen grooter dan ooit geweestvrede of oorlogoorlog of vrede luidden de berigten als om den anderen dag, neen om het andere uur. Zoo veel schijnt men er uit op te mo- gen makendat niet dan in het alleruiterste de toevlugt tot de wapenen zal worden genomen; dat de stem, de nood- zakelijkheid des vredes nog alle regeringen, in den grond der zaak, blijft beheerschen, en men alle hoop op 't be- houd daarvan nog niet behoeft op te geven. Reeds had het berigt van het verstrijken van den ter- mijndoor de Porte tot den aanvang der vijandelijkheden gestelddiepen indruk gemaakt, toen de tijding ontvangen werd dat te Isaachsieen Turksch fort aan de uiterste grenzen van Wallachije, eene schermutseling had plaats ge had, die aan eenige Russische offleieren en matrozen het leven had gekost, terwijl een vijftigtal der laatsten gewond was. In vroegere tijden ware dit het sein tot den oorlog geweest; doch men bemerkte aan den onwil van welonder- rigte bladen om daaraan alsnog te gelooven, dat het los- branden van het eerste schot nog dat gevreesde teeken niet was. En spoedig liep dan ook de tijding in, dat de Porte eene wapenschouwing, althans tot den 1 November, had toegestemddat de Britsche gezant haar tot dien stap had overgehaald, ofschoon er werd bijgevoegd, dat dit bevel als niet gegeven zou worden aangemerkt, als de vijande lijkheden reeds werkelijk aangevangen waren. De vraag is nu hoe het gevecht bij Isaachsi zal worden beschouwd Men vleit zich nog altijd, dat dit als van ondergeschikt belang zal worden aangemerkten dat het der diplomatic zal gelukken daarom de vijandelijkheden op groote schaal niet te doen uitbreken, alzoo de afloop van deze de bedenkelijkste gevolgen voor Europa zou kunnen naar zich slepen. De Russische opperbevelhebber heeft dan ook werkelijk voorschriften bekomen om met de meeste be- lioedzaamheid te handelen. Men zou zich welligtbij de zucht van alle zijden om den vrede te behouden kunnen voorstellendat het uitzigt daarop met der daad bestond doch het vertrek van een nieuw Fransch gezant, den ge- neraal Baraguay d'Hilliers, met een talrijken staf, naar Konstantinopel, de verzekering dat den 22. de verbonden vloten de Dardanellen zouden binnenloopenen andere om standigheden beletten nog zich geheel aan die hoop over te geven. Gissingen vallen natuurlijk vele te maken, en worden ook gemaaktdoch het is beter de gebeurtenissen die elkander zoo snel afwisselenaf te wachten. De voor- name geldmarkten hebben inmiddels eenigzins meer vertrou- wen gekregenna den schok, dien zij in de afgeloopene week ondergaan hebben. Uit Engeland verneemt men, dat het Parlement weder verdaagd is tot het laatst van November. Men wil weten dat de partij van lord Palmerston geijverd zou hebben om het Parlement dadelijk bijeen te roepen, ten einde het ge- voelen des volks omtrent de zwaarwigtige vraagstukken van den dag te vernemen, en in overeenstemming met zijn verlangen te handelen. De genoemde partij heeft ten slotte echter toegegeven, ten gevolge van de stellige belofte van lord Aberdeen, dat men geen nieuw uitstel tot verdaging van het Parlement zoude toelaten, indien de Oostersche zaak geen beteren keer had genomen. De graanprijzen in Engeland ondergaan nog geene da- ling, doch het betere weder en de uitzigten op voortdu- renden grooten aanvoer uit Amerika en de Zwarte Zee doet allezins de hoop voeden, dat de moeijelijkheden des- wege zullen te boven gekomen worden. Lit Belgie schrijft men ook dat de herfst-uitzaaijingen door het v'oordeeligste weder begunstigd zijn en dat de prijzen der aardappelen aanmerkelijk.beginnen te vallen. De koning en zijne familie worden den 1 November uit Engeland terug verwacht. In het begin des volgenden jaars zouden de kroonprins en de kroonprinses eene reis naar Weenen doen.

De Maasbode | 1853 | | pagina 2