Binnenlandsche Berigten. Carga-Lijsten M a r k t b e r i g t e n. In Spanje wordt al weder eene verandering van minis ters verwacht. De nieuwe gezant der Vereenigde Staten, de heer Sould, had zijne geloofsbrieven aan de koningin overhandigd, en bij die gelegenheid de meest vriendschap- pelijke verzekeringen gegeven. In Sardinie vindt de poging, om onlusten te Turin te stichtenvele afkeuring en is zij gevolgd door eene wij- ziging in het ministerie, in een misschien nog bepaalder grondwettigen geest. Een Engelsch blad had gemeld, dat de keizer en keize- rin der Franschen zich naar Engeland zouden begeven. Tot dusver is van dit plan in Parijs nog niets bekend. Aldaar is de zaak bebandeld, wegens het bekende complot tegen den keizer. Daarbij zijn 77 personen gehoord; 33 zijn veroordeeld en 44 vrijgesteld of correetionneel gestraft. In Pruissen trekt het de aandacht, dat in den laatsten tijd zoovele leden van de Kamer hun ontslag hebben ge- nomen. Daar van de 26 gevallen 16 ambtenaren zijn, zoo zou daaruit volgen, dat het bekleeden van een open- baar ambt met de betrekking van volksvertegenwoordiger moeijelijk overeen te brengen is. De bevolking van dat land beliep, volgens eene ofificiele opgave, in December 1852, 16,935,420 zielenin 1849 bedroeg die 16,397,448; zoodat die bevolking in die drie jaren met 537,972 zielen vermeerderd is. Den 3 November zullen de zittingen van den Duitschen Bowlsdag te Frankfort hervat worden. De Hanoversche regering heeft, in overeenstemming met de groothertogelijk-Oldenburgsche, beslotendat ook de in- komende regten op de rijst, van 23 Oct. tot 31 Dec. e. k. niet zullen geheven worden. In Griekenland zijn de ministers van oorlog en financien ontslagenwegens de slechte verstandhoudingdie tusschen hen beiden bestond. Reeds zijn de nieuwe ministers be- noemd. Uit Australia heeft men berigten met het stoomschip Argo, dat Sydney den 11 en Port Philip den 24 Augustus heeft verlatenen vandaar eene aanmerkelijke hoeveelheid goud medebrengt. Het heeft de reis om Kaap Hoorn in 64 da- gen volbragt. Nieuwe, belangrijke goudontdekkingen had- den plaats gehad. Uit Britsch-lndiii wordt gemeld dat de noordelijkste land- schappen door de Birmannen voortdurend zeer onveilig ge- maakt wordt door rooverijen. Daarbij bestond er groot gebrek aan levensmiddelenen heerschte de cholera er in hevige mate. Te Singapore werd zeer geklaagd over den uitvoer van rijst naar China, waardoor bijna gebrek bin- nenslands ontstond. PS. Een laat9te berigt meldt, dat de Turken werkelijk den Donau zijn overgetrokken en zich van Kalefat hebben meester gemaakt. Waar- schijnlijk hebben de Russen dit toegelaten om de Turken aan hunne zijde van de genoemde rivier te lokkende vraag is of zij het teruggaan daarover niet bemoeijelijken zullen. SCHIEDAM, 1 November 1853. In de zitting van den Gemeenteraad dezer stad van Vrijdag-avond 11. is o. a. 1°. ingekomen eene resolntie van Ged. Staten, houdende mede- deeling van een koninklijk besluit tot goedkeuring van het tarief van leges welke ter sectretarie zullen worden geheven; 2". is ingekomen het rap port der Commissie belast met het onderzoek der bijdrage nopens het bouwen in het Frankenland, benevens eene memorie van den stads-architect daartoe betrekkelijk. Daaruit blijkt, dat de Commissie voorstelt, den aangevraagden grond tegen 3 per vierk. el af te staan. Over deze zaak zal in eene volgende zitting worden beraadslaagd3". Er is voorgedragen een ontwerp-verordening nopens het in het openbaar ver- koopen van afbraak binnen de stad welk ontwerp nader zal worden be- handeld. 4". Ook is ter tafel gebragt een ontwerp tot vaststelling en nopens de invordering eener belasting op het in bijzonder gebruik geven van gemeente-grond. Die belasting zou bedragen 20 cts. per vierk. el. Ook daarover zal later worden beraadslaagd. 5°. Mevrouwen II. E. S. Knappert, geb. de Groot en P. K. Post Uiterweer, geb. Pigeaud zijn, op haar verzoek eervol ontslagen als regentessen van het Hervormd wees- huisen mevrouw E. M. de Grootgeb. van der Ileim als regentes van het St. Jacobs gasthuis. In die vacaturen zal in eene volgende vergadc- ring worden voorzien. 6°. Er is door den Raad eene som van y 121 ingewilligd tot het aanschaffen van regenjassen voor de nachtwachten. 7°. Brecdvoerig werd beraadslaagd over het vraagstuk der uitkeering aan kerkbestuurders van de Hervormde gemeente van eene som van J 550, wegens het gemis van begrafenis-regten. Ten slotte werd besloten Ged. Staten te verzoeken eene beslissing des koning te provoceren ten aanzien van de overeenkomst die deswege in der tijd tusschen het stedelijk- en het kerkbestuur is aangegaan. Bij de plaatselijke commissie van Geneeskundig toe- voorzigt alhier, zijn aangegevenals Cholera-lijdersvan 2326 Oct. aanget. 2 gestorv. 1 hersteld 8 2629 1 0 0 De vorige opgaaf was 201 144 48 Totaal 204 145 56. In behandeling gebleven 3. Eenige dagen geleden heeft alhier eene eerste bijeen- komst plaats gehad eener Commissie, zamengesteld uit de heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad en de hee- ren dr. A. Maas L. Knappert SCz. en W. A. van der Burgwelke commissie ten doel heeft om te beproeven door het verschaffen tegen mindere prijzen van voedzame levens-middelenin de behoeften van minvermogenden te voorzien. In eene den 27 October gehoudene vergadering van Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier, is de heer Dr. G. C. Burgerhout benoemd tot chirurgijn bij deze diaconie. Wij maken onzen lezers opmerkzaam op eene uitgaaf die in ons land eenig is't is die van Het Linnen Boek (zie de Advertentie). Een onverslijtelijk alphabet voor de kleinen, is ongetwijfeld voor de ouders een welkom berigt, of't voor den Boekhandel wel zoo aangenaam is, die lie— ver tien gewone boeken, dan ddn onverslijtelijk verkoopt, zullen wij niet gissen. De uitvoering is keurig. Maassluis 28 Oct. Heden werd alhier op de werf van den scheepsbouwmeester G. H. Uitenboogaard, de kiel gelegd voor een brikschip, voor rekening eener particuliere vereeniging alhier en te Maasland, onder directie van den heer A. Boer. Hetzelve zal den naam dragen van Maas landen worden gevoerd door kapitein S. Post. Verblijdend is deze gebeurtenis voor onze plaats, vooral daar deze zoo schoon gelegen scheepstimmerwerf, sedert eeni- gen tijd zoo goed als ongebruikt heeft gelegenen wij wen- schen daaromdat de nieuwe eigenaar dezer inrigting er in moge slagen, om voortdurend werkzaamheden tevinden, opdat onze plaats ook hierdoor, zoowel als door andere ondernemingeneenigermate in bloei moge toenemen en tot vorige welvaart geraken zijnde hare gunstige ligging vooral, zoozeer geschikt, om er bijna iederen tak van nijverheid, door bekwame hand bestuurd, te drijven. 's Gravexhage. Op den eersten trein die den 31 Oc tober 11. van Rotterdam naar Amsterdam stoomdehad een bedroevend voorval plaats. De konducteur van Driel werdtoen de trein te Haarlem was aangekomenver- mist, en alras had men de treurige zekerheid, dat hij nabij Vogelenzang van den trein was gevallen, en dat dit zijnen dood had ten gevolge gehad. Gevonden zijnde in bewus- teloozen toestandwerd hemdaar hij nog leefdeheel- kundige hulp toegebragt, doch de ongelukkige bezweek onder het leggen van het verband. De ongelukkige was gehuwd, te Amsterdam in de Vinkenstraat woonachtig en nog slechts sedert 14 dagen als konducteur in dienst. SCHIEDAM. ARENDSBURG. Hendrika Jantinakapt. E. T. Leeuwe43s/, last gcrst, 22'/, last lijnzaad. Order. NEWCASTLE. Cijgnetkapt. J. Boijee, 70 ch. steenk. Order. SOERABAIJA. Loopuyt, kapt. C. C. Bouwmeester. 625 kanas- scrs en kranjangs suiker, 3685 balen koffij, 388 schuitjes tin, 1024 bossen rotting. AAN DE BEURS TE SCHIEDAM. 1 November 1853. ROGGE. Sedert ons laatste berigt oudergingen de prijzen geeno beduidende verandering; tot onderstaando koersen haddcn wij goe- den handel, zoowel voor stokerij als verzending. 144/, ffi Koer- sche/315 6/w,/316 3/m.; 151/,® dito/342 6/w.; 145/, tt Riga Poolsche /296 3/m.; 142/, Archangel/280 1/m.; 144/, ffi Fran- sche y'284 1/m.; 141/, ffi N. Archangel /278 1/m. GERST. Ruim prijshoudendminder aanbiedingen en goeden omzet. 129/, ffi Koersche 263 cont., J'267 6/w.; 128/, ffi puike Libau /268 cont.,/"270 6/w. MOUTWIJN. 26 en 27 Oct. /201/, met goeden handel; 28 dito J 20'/. naar genoegen te koopen29 dito/20, met weinig orders en genegen verkoopers31 dito 191/, met koopers over en 1 Nov. /19'/, druk gevraagd en biedend gebleven. JENEVER. 100°/o Amsterd. proef 24 h 24'/, cont. zonder fust of belasting. SPOELING 26 Oct./I.40; 27, 28 en 29 dito /1.50; 31 Oct. en 1 Nov. f 1.60. GIST. Voor de maand November is de prijs bepaald op 40 Ct. per Ned. ffi AAN DE BEDRS TE ROTTERDAM. 31 October 1853. TARWE. Jarige en nieuwe witte Zecuwsche, Vlaamsche, Over- maassche en Elakkeesche in de middelsoorten en afwijkende kwa- liteiten slepcnde als voren van de hand gegaan; de beste partgtjes daarentegen waren ruim prijshoudend en hebben wel iets meerder opgebragtpuike drooge blanke van yi5 tot J 16; middelbare 14 f 14.75; geringe J 11 h/ 13.50. Zomer naar deugd van /10 tot f 12.50 verkocht. Roode en Poolsche prijshoudend met weinig otngang; 156/, ffi witbonte Poolsche /475, J 485 naar kwa- liteit; 154/, ffi dito/470; 158/, ffi roode dito/480; 162/, ffi Hoogl. Kleefscke /490; 160/sffi dito/473, J 475157/, ffi Rostocker/470; 158/, ffi Holsteinsche 455; 155/1 ffi Koersche/422; 161/, ffi Pe- tcrsburger Kubanka ./410. ROGGE. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaasche traag als vo ren; puike blanke zuivere/10.50,/10.75 goede drooge/10,/10.25; Brabandsche en mindere soorten/9.50, 10; buitenlandsche ge- droogde en ongedroogde zonder prijsverandering metbeperkten han del: 144, 145/s ffi Eupatoria /290, f 295; 146/, ffi Odessa /295;

De Maasbode | 1853 | | pagina 3