Binnenlandsche Berigten. Nu zegt men, dat Lord Palnierston in het bcstuur zal terugtre- den. Weer vraagt men, waarom? En men schrijft het daar aau toedat zijne ambtgenooten onmogelijk zoDder hem het beleid van zaken in handen kunnen honden; hij is de vertegenwoordiger van den geest, die in Engeland bovendrijft tegen Ruslands staatkunde Engeland voelt zich geraakt door de houding van Rusland tegen- over Indie, zijn wondbaarste deel, en gevoelt dat het daar totge- dnchte inspanning kan geroepen wordeu. De taal van den Times tegen Rusland grenst dan ook aan wocde en uittarting. Engeland heeft zeker een wapen in de Zwarte Zee, en het moet zich reeds met Frankrijk dezer dagen verstaan hebben om aan de vlootvoogden aldaar de noodige maatregelen te doen nemen, voor alle mogelijke gevallendaar het reeds gebleken is, dat de afstand onzekerheid ja verschil van meening tusschen de Britsche en Fransche gezan- ten en admiralen heeft voortgebragt. Daaraan is zelfs het verlies der Turksche flotilje bij Sinope veelal te wijten, daar men die an- ders had kunnen verhoeden. Maar inspanning en tegen-inspanning tusschen de twee geduchtste tegenstanders der wereld is een we- reldkrijg. Deze korte trekken doen reeds den omvang van dat vraagstuk gevoelen; eDna den loop van zaken in het geheele jaar, is het meer te wenschen dan te hopendat de diplomatic alsnog in staat zal zijn dien strijd tevoorkomen, waarvan de aanvang, maar niet het einde te voorzien is, zoo vele volken en belangen als hierin betrokken zijn; want nogmaals het geldt hier een wereldkrijg. In het andere halfrondzijn anderemaar toch met Europa's toestand naauw betrokken belangen aan de orde. Het ontwerp tot wijziging van het tarief der inkomende regten is aan het. Ame- rikaansch congres aangeboden. De voorgestelde vermindering van regten zou de inkomsten van den Staat jaarlijks met 8 mill, dollars verminderen. Men heeft tijdingen uit Californie van 15 November; zij luiden zeer gunstig. Drie millioen dollars waren onderweg naar New-York. Het congres was voor eenige dagen uiteengegaan. De meeste New-Yorker dagbladen laten zich gunstig uit over de bood- schap van den president. Het verslag van den secretaris van staat drong aan op de reorganisatie van de zeemagt en vvilde eetie be- schikbaarstelling van 5 mill, dollars voor den aanbouw van verschei- dene stoom-fregatten. Daarin wordt gezegd, dat het land, des gevorderd, geen 40 schepen had, die in 90 dagen in dienst kon- den worden gebragt. Evenzoo was de Secretaris van Staat voor oorlog voor eene vermecrdering van het leger gezind. Zijne sterkte zeide hij, wordt op 13.821 man geschatdoch het bedraagt niet meer dan 10.417 man. Daarvan bevinden zich 8378 man op de grenzen. Recruten zijn moeijelijk te verkrijgenwegens den bloei- jenden staat des lands en versterkingen waren zeer noodig aan de kusten voornamelijk aan die der Stille Zuidzee. Verder deed de secretaris de moeijelijkheid uitkomen van de volv ering van het spoorweg-ontwerp, ter verbinding van de Atlantische met de Stille Zuidzee. Wegens de moeijelijkheid van den overlandweg naar de eerstgenoemde zeebeval hij het aanwenden van dront- medarissen aan. PS. De jongste berigten uit het Oosten luiden nog even ver- ward. Aan de ecne zijde werd verhaalddat de Turksche Regc- ring weer zou overhelleu om tot nieuwe vredes-onderhandelingen te komen; doch aan den anderen kant, dat de houding van I'erzie tegen Turkye den Divan dar.rtoe onwillig maakt. De vereenigde vloten hadden den 16 den Bosporus nog niet ver- laten; doch men kan daaruit geene te gunstige gevolgtrekking af- leidendaar het alleen aan de hevige stormen schijnt te moeten worden gewetendat zij de Zwarte Zee nog niet zijn binnengeste- Tend. SCHIEDAM, 28 December 1853. De genieenteraad alhier heeft Vrijdagavond jl. weder eene zitting gehonden, waarin o a. 1°. gehandeld is over den aanleg van een telegraaf-kantoor in deze stad waarover in de volgende zitting zal worden beraadslaagd; 2°. Zijn aanmerkingen van Ged. Staten ontvangen over de vastgestelde verordeningen tot heffing ecncr bclasting op het bijzonder gebruik van openbaren gemeentegrond. Aangehouden tot eene volgende zitting; 3°. Door de commissie voor de plaatselijke verordeningen is rapport gedaan over het wen- schelijke tot het nemen van maatregelen tegen het begraven van schijndooden. Ook hierover zal in eene volgende zitting worden beraadslaagd; 4°. Door de daartoe benoemde commissie is voor- gesteld eene verordening over den aanbouw of in gebruik stellen van woonhuizen, welk ontwerp in eene volgende zitting in discussie komen zal. 5°. De directie van de stads-teekenschool en de commissie ter uitdeeling van soep hebben nieuwe aanvragen tot het bekomen van subsidie gedaan, waarover in eene volgende ver- gadering zal worden bcslist. 6°. Regenten van de stads-armen- kamer hebben een voorstel aangeboden voor eene verbeterde voi ding der zieken in het stads-ziekenhuis. Mede tot de volgende zitting aangehouden. 7°. Tot regentes van het St. Jacobs gast- huis is benoemd Mevr. Vernede, geb. Maas en tot regentes van het Hervormd weeshuis, Mevr. Asrna, geb van Charante. 8°. De heer Mr. P. Post Uiterwcer heeft zijn eervol ontslag verzocht en bekomen uit de betrekking van rentmeester van de Magistraats-ar- menkamer. Reeds zijn er 12 verzoeken ingekomen om als zooda- nig te worden benoemd. De Raad zal in zijne ecrstvolgende ver- gadering tot die benoeming overgaan. 9°. De commiczen van de stedelijke belastingon hebben verhooging van bezoldiging ge- vraagdwelk verzoek nader zal worden behandeld. 10°. Aan M. Frank is wederom voor den tijd van een jaar toegestaan de pacht van de bank van leening. 11°. Het onderhoud van de plantagie en het stads-plantsoen zal gedurende cen jaar niet wor den aanbesteedmaar door stads-werklieden vcrrigt. 12°. Ein- delijk is de beslissing over het voorstel betrekkelijk het vrij han- dels-entrepot ten gevolge van opgekomen bezwaren tot eene volgende vergadering uitgesteld. Hoezeer de Maas meermalen geheel als met ijs be- dekt was, zijn des niettegenstaande, de schroefbooten da- gelijks van en naar Rotterdam blijven varenzoodat men die geregeld deze stad zag passeren. Op den 24 December 11. is Engeltje van der Vlies te Pijnacker, in 66jarigen leeftijd overledenaan niemand zeker ten minste bij naam onbekenddewijl van haar ver- zekerd werddat zij in een groot aantal jaren gege- ten noch gedronken had. De provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt te 's Gravenhage, heeft gemeend deze wonderbare zaak thans ten ernstigste te moeten onderzoeken, en heeft daarom den 25sten dezer, in tegenwoordigheid en met behulp van Prof. H. J. Halbertsma en vele andere genees- en heelkundigen uit naburige ge- meenten eene lijkopening verrigt. Het is hier de plaats niet een naauwkeurig verslag van deze verrigting te geven, welke ongetwijfeld in geneeskundige geschriften zal opge- nomen worden. Genoeg zij hetdat dit onderzoek volko- men het bewijs heeft geleverd, dat de gegevene verzeke- ring ten eenemaal onwaar is, en dat Engeltje van der Vlies ofschoon weinig, altijd moet gegeten en gedronken hebben, tot in jde laatste dagen van haar leven, daar behalve ge- zonde faeces (drek) nog onverteerde spijzen in de darmen volgende op de maag, gevonden zijn, welke laatste nog aan een scheikundig en microscopisch onderzoek zullen worden onderworpen. Zij had eene vernaauwing van hare slok- darm, die haar zeker het nuttigen van spijzen moeijelijk, doch niet onmogelijk maakte. Voor het onderzoek gewogen, bleek het, dat zij slechts 23,4 kilo woog. De Staatsraadcommissaris des Konings in de pro- vincie Zuidholland heeft bij circulaire dd. 21 dezer de bur- gemeesters en wethouders der gemeenten in deze provincie aangeschreven, om bij de Raden hunner gemeenten de op- heffing der kermissen of jaarmarkten tot een punt van be- paalde overweging te maken en deswege een besluit te provoceren, vleijende Z. Exc. zich, dat het bij vele gemeen- teraden voldoende zal zijn, dat hunne aandacht op dit on- derwerp worde gevestigd om het voortdurend houden der kermissen of jaarmarkten als voor de gemeenten noch nut- tig, noch noodzakelijk te doen oordeelen en het schadelijke en nadeelige daarvan te doen erkennen. De Staatsraad commissaris des Konings in de pro vincie Zuidhollandgezien de resolutie van heeren Gede- puteerde Staten van den 6 December 1853, n°. 17; gelet op art. 17 der wet van den 6 Maart 1852 Staatsblad n°. 47); heeft den 15 dezer ter kennis van de belangheb- benden gebragt, dat de jagt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 6 Maart 1852 Staatsbln°. 47), voor dit jaar in de provincie Zuidholland zal worden ge- sloten op Zaturdag den 31 December ek. met zonsondergang. De Staatsraad, commissaris des Konings in de pro vincie Zuidhollandheeft goedgevondenbij besluit van 21 dezer te bepalen: 1°. te rekenen van den 1 Januarij 1854, wordt ingetrokken en buiten effect gesteld het besluit van den toenmaligen gouverneur dezer provincie van den 30 Junij 1822, n°. 1180/157, bepalende de afstanden der gemeenten naar welke de reiskosten der geneeskundigen getuigengriffiersdeurwaarders en andere bij het decreet van den 18 Junij 1811 bedoelde personen behooren te worden berekendalsmede de daarop gevolgde ampliatienver- meld in het besluit van den 20 September 1824, n°. 50/111, en de circulaire van den 13 October daaraanvolgende n°. 3/94 en 2°. de afstanden van elke gemeente tot de hoofdplaatsen van het kanton van het arrondissement en van de pro vincie zullen, van opgemeld tijdstip af, moeten worden berekend volgens de algemeene afsfandstafel bij de resolutie gevoegd. De minister van Finantien heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat bij de wet van 23 Decem ber 1853 Staatsbln°. 138), met den eersten Januarij 1854, zijn aflosbaar gesteld alle obligatien gesproten uit de, krach- tens de wet van 22 Maaa-t 1839 Staatsbln°. 7), tot een gezamenlijk bedrag van f 8,000,000 gedane geldleeningen voor de kosten der bedijking en droogmaking van het Haarleinmermeeren dat mitsdien de renten dier leeningen, in geen gevalverder dan tot den verschijndag van primo Januarij 1854 kan worden goedgedaan. De Hooge Raad heeft den 23 dezer een zeer gewigtig arrest gewezenbetreffende de regten van den Staat op de zoogenaamde afkoopkassen der ambachten gelegen in den drooggemaakten Zuidplas van Schieland. De Staat had die kassen gereclameerdop grond van verschillende wetsbe- palingen. De Hooge Raad heeft echter, met vernietiging van het arrest van het Prov. Geregtshof in Zuidholland, op de pleidooijen van Mr. W. Wintgens en H. J. van der Heim, voor het ambachtsbestuur van Waddinxveenen van Mr. J. C. Faber van Riemsdijk voor den Staat, aan laatstgemelden zijne vordering ontzegd. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Neder- anden zijn eergisteren avond ten half tien lire uit Luxem burg in de residentie teruggekeerd.

De Maasbode | 1853 | | pagina 2