Wie A zegt moet ook B zeggen. Politieke Schetsen. Buitenlandsche Sprokkelingen. voor flinke weerstandskassen. Vooral bij staking kunneD deze goede diensten bewijzen. Na nog kortelings de stakingen besproken te hebben, bewees spr. dat de vakbeweging moest beschouwd worden als klassebeweging, waarvan het gevolg ishet voeren van den klassenstrijd. Hiermee was spr. aan het einde van zijn eerste voordracht gekomen, terwijl hij in zijn tweede voordracht op a.s. Zondag den strijd in de groote Engelsche vakvereenigingen zal bespreken. Zoo'n greep hier en daar uit den rijken voorraad voorstellen voor het a.s. congres, meer niet. Het huishoudelijke deel, zijnde verkiezingen, benoemingen, verslagen, voorbij stappend, vallen we in punt één: De organisatie en tegen het voorstel der afd. Groningen, dat de huishoudelijke zaken, betrekking hebbende op de inwendige organisatie, wil laten voor bereiden door een commissie, zoodat op het congres eenvoudig gestemd wordt. Tijdbespa ring dus. Twee voorstellen, die ten doel hebben een schotje te schieten tusschen het Kamerlid-zijn en lid van 't partijbestuur, verdeeling van functies. Over de statuten wijzigingen belanden we in de propaganda, bij een voorstel om een gelijktijdige adres beweging der afdeelingen en aangesloten vereenigingen op 't touw te zetten tot ver krijging van gemeentelijke subsidie voor kindervoeding en -kleeding. 'k Ben benieuwd of door die beweging onzen Raad zal bewogen worden. Die kan anders een stoot velen Van de afd. Gouda: Het congres draagt het Partijbestuur op een propagandist aan te stellen voor Z.-Holland. Een stukje uit de toelichting: „Onze afd. (de Goudsche) is van oordeel, dat Gouda met haar groote fabrieksbevolking een vruchtbaar veld is voor onze beginselen. Aangezien de loonen te Gouda bedroevend laag zijn en de arbeiders over 't algemeen totaal gedemoraliseerd, is 't voor de leden onzer afd., die ook bijna allen een langen werkdag hebben, onmogelijk voldoende beweging in die massa te brengen". De gewone fabriekszegentotaal gedemorali seerd, (zedelijk en lichamelijk verslechterd). De propagandist zou dan in Gouda moeten wonen. En Schiedam? Schuilt ook hier geen goede dosis „fabriekszegen?" Aangaande de verkiezingen een voorstel van 't Partijbestuur, dat de partij bij de a.s. verkiezingen zelfstandig zal optreden, met op den voorgrondschuiving van Grond- wetsherziening, om te komen tot algemeen kiesrecht en bij herstemming de dadelijke herziening te steunen. Daarop zal meer in bijzonderheden worden teruggekomen. Het voorstel Naarden-Bussum om verband te brengen tusschen vakvereeniging, coöperatie en politieke partij, bedoelt het verkrijgen van eenheid in de propaganda. Het propa- geeren voor de samenwerking tusschen de drie federatie's wordt opgedragen aan de pers, et Paitijbestuur en de leden der S. D. A. P. Dat eischt dus het inzicht bij de coöperators _n vakvereenigingsmannen, dat de S. D. A. P. hun vertegenwoordigster is in het Parlement bij den strijd om algemeen kiesrecht en arbeidswetgeving. Op het Int. Congres van Parijs 1900, werd 'oten, aan de opvoeding en organisatie der ügd met het oog op de anti-militairistische paganda, alle zorg te besteden. De afd. emim wil tot invoering daarvan een ommissie benoemd zien. Wie soms nog vóór et militairisme is, omdat ze je daar „mensch" aken, koope het boekje. Het dappere, Hol- andsche leger van Drabbe of leze de lijdens geschiedenis van van Til in het Volk of in de Kamerverslagen, wat er door de afgevaar digden van de partij over gezegd is. De onderwijs voorstellen draaien om de vrije school. Het voorstel van de Helder onder parlementaire actie heeft tea doel, te zorgen, dat immer en altijd de stem van onze afgevaar digden zal weerklinken, dat zij de werkzaam heden zullen overnemen van elkander bij verhindering door ziekte enz. Onafgebroken propaganda dus ook in het parlement. Van de afd. Middelburg het voorstel, de Soc. Dem. Kamerleden uit te noodigen, ter gelegener tijd bij de regeering aan te dringen op strenge keuring van voedingsmiddelen. Die tijd kan nooit te gelegen komen. Mis schien blijkt dan, dat het volk in twee richtingen al lang steenen voor brood heeft gehad. Over het partij orgaan voorstellen om de zaken wat eenvoudiger te behandelen, de woorden loopen harder dan de denkbeelden, en wat goedkooper, terwijl één afdeeling voor meer gelijkmatige verdeeling van de ruimte van het Volk is over alle sprekers in de Kamer. Het Internationaal Bureau, (de vereeniging van alle soc.-dem. der wereld) voorstel om er opdracht te geven aan de afgevaardigden onzer partij op het internationaal congres in bespreking te brengen het aanleeren van een vreemde taal naast de moedertaal. Een der talen zal dus worden een wereldiaal en zoo kunnen we komen totEén taal, één volk. Verkiezings Congres. Door het Partijbestuur is een circulaire verzonden voor uitnoodiging tot deelname aan het Verkiezings-Congres, dat 2e Paaschdag te Utrecht gehouden zal worden. Aan dit congres kunnen deelnemen alle ver eenigingen die zich verklaren: a. Yóór de urgentie der Grondwets herziening. h. Vóór staatspensionneering, en c. Vóór krachtige bestrijding van het Militairisme. Bij deze circulaire is gevoegd een concept- verkiezingsprogram. Het spoedeischende. Onze mannen rusten zich overal reeds ten strijde. Vooral in 't Noorden zijn ze al druk in de weer om de aanstaande verkiezingen voor te bereiden. Tal van vergaderingen werden belegd, de meeste met uitstekend succes. Te Grijpskerk werd Zaterdag j.l. een volks- kiesvereeniging opgericht, die zich terstond bij de S. D. A. P. aansloot. 16 leden traden reeds toe. De jonge volkskiesvereeniging te Zwaag- westeinde heeft zich aangesloten bij de S.D.A.P. De kiesvereeniging „Schiedam" heeft be sloten zich af te scheiden van de Liberale Unie; dat wil dus zeggen, dat zij erkent, dat invoering van algemeen kiesrecht door Grondwetsherziening reeds nu aan de orde is. Met vreugde hebben wij dit feit begroet. Van harte hopen wij dat „Schiedam" nu door zal gaan op den ingeslagen weg en flink zal ijveren voor algemeen kiesrecht en daarin met andere vereenigingen, waar en wanneer mogelijk, zal samenwerken. i. Het doel dezer schetsen is, de politieke gebeurtenissen en kwesties van den dag te beschouwen in het algemeene groote geschied kundige verband, waarin zij thuis hooren. Een dagblad bepaalt zich uit den aard der zaak tot het opstellen van een verhaal der dagelij ksche geschiedenis en toetst alle poli tieke kwesties aan zijn partij-geloof Maar er is nog een andere manier van behandeling dier gebeurtenissen en kwesties, n.l. na te gaan door welke oorzaken zij noodzakelijk zijn geworden. Een voorbeeld ter verduide lijking: Men kan den eisch voor algemeen kiesrecht stellen uit zuiver politieke partij - overwegingen en er dus een partij kwestie van maken, verdedigbaar op grond van poli tieke en zedelijke partij beginselen maar men kan ook aantoonen, welke geschiedkundige ontwikkeling de kiesrechtkwestie heeft door gemaakt en wat haar toekomst dus zal wezen, want even goed als er natuurwetten bestaan, bestaan er ook geschiedkundige wetten, zooals telkens hier zal worden aangetoond. Een ander voorbeeldde Haagsche vredesbijeen komst lijkt oppervlakkig beschouwd in strijd met den Trans vaalschen en den Chineeschen oorlogeen eenvoudige plaatsing dezer ge beurtenissen in hun geschiedkundig verband kan bewijzen: lo. dat de Haagsche vredes conferentie een volkomen noodzakelijk gevolg was van de ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen der Europeesche mogendheden en 2o. dat de Transvaalsche en Chineesche oorlogen volkomen noodzakelijke gevolgen zijn van de ontwikkeling der regeerings- partijen in de verschillende Europeesche landen. Toeval bestaat niet in de geschie denis, evenmin als in de natuur. In deze schetsen zal dus de geschiedenis van den dag worden behandeld als een eenvoudige en noodzakelijke voortzetting van al wat vooraf ging. Boeddha, de Oud-Indische wijze, noemde ieder feit een Karma, dat is het noodzakelijk eindgevolg van reeksen vooraf gegane feiten In deze opstellen zal ieder feit als een zoodanige Karma worden beschouwd J. v. L. De loonen der militaire kruitarbeiders kwa men den 1 Maart in den Duitschen Rijksdag ter sprake. Zij bleken te zijn f45.per maand, uitbetaald p. maand. Daarbij komt dan f86.per jaar voor woning en f7.20 per jaar voor brandgeld. Dat is dus alles bij elkaar f583.20 per jaar of f 11.20 per week. Een heerlijk loon in dienst van den grootsten aller keizers i De jongste kruitarbeider is reeds meer dan 20 jaar in dienstmaar zij hebben recht op pensioen op onbe- paalden leeftijd! In het Pruisische huis van afgevaardigden werd den le Maart geklaagd over het gebrek aan onderwijzers voor de klasschool. De mi nister van onderwijs noemde het getal van 1500 vacante plaatsen. Oorzaken: Uitbreiding van het aantal scholen, slechte bezoldiging (aanvangstraktemen t f 390.en belemmering in hun politieke overtuiging. Gevolgenklas sen van 75 a 120 leerlingen. Zou dat niet iets zijn voor de deserteurs uit den Bond van Ned. Onderwijzers? Duitsche en Fransche spoorwegen. In Duitsch- land de socialistenvreter minister von Thielen, in Erankrijk de socialistisch-gezinde minister Baudin. De Duitscher wil veiligheid op de spoorwegen verkrijgen door vermijding van alle aanraking met de sociaaldemocratie (volgens zijn eigen uitspraken), de Eransclnnan door instelling van arbeidsraden die voor de helft uit arbeiders bestaan en moeten toezien op de naleving der wetten, die den arbeids duur, de schafttijden, de loonen enz. regelen terwijl verbeteringen daarin door hen aan den minister kunnen worden oorgrsteld. Zelfs spoorwegveiligheid et-n politieke kwestie! Uit den landdag van Saksen-Weimar. Een der afgevaardigden, die bij iedere stemming aandrong op het aanschaffen van een stembus, omdat het ophalen der stembiljetten door deu bode (in diens hand of hoed) hem onvoldoende voorkwam, kreeg dezer dagen van den voor zitter ten antwoord: „Breng er dan zelf een mede." Den volgenden dag kwam afgevaar digde Baudert met een gewoon cigarenkistje met een gleuf er in. Tableau! BESCHRIJVINGSBRIEF voor het 7e congres der S. D. A. P. te houden Paschen 1901 te Utrecht.

De Moker | 1901 | | pagina 3