DE PORER. Het Volk, ABONNEERT U #P W. d. Knaap, Grofbaan 21. J. Korengeve., Vakbeweging. Stnjdpennmg Korrespondeiilio. Dagblad voor de Arbeiderspartij. Nieuwstraat - Schiedam. Van N. N. f2.-., M. f0 25., J. f0.25., L. fO.10., E. f0.15., W. f0 25 V. f0.10., W. K. f0.07., W. M. f 0.12., J. C. v. R. f0.07 la Petite f0.30. INTEEKENBILJET. a Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op DE MOKER, 13 cent per 3 maanden franco per post 20 ct. p. 3 maanden Naam Woonplaats Datum bij vooruitbetaling ABONNEMENTSPRIJS 10 ct. per week, fl.30 per 3 maanden; met verzekering: 12'/, ct. per week, f 1.70 per 3 maanden, bij vooruitbetaling. Agent voor Schiedam: CURSUS-VAKBEWEGING door H SPIEKMAN. Tweede Voordracht Kennis is macht Onderwijzer in Handteekene:. «n Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Christelijke democraten in Beieren. Het orgaan dezer partij heeft in haar nummer van den len Maart een „zelfstandig optreden der chris telijke arbeiders vereen igingen" aangekondigd. Het deelt daarbij mede, dat de katholieke centrumpartijreeds 4/s der arbeiders in de armen der sociaaldemocratie had gedreven, en dat nu het overblijvende '/5 der arbeiders ook genoeg van het centrum heeft. Den doorslag tot deze beslissingen gaf het centrum besluit 0111 de voorgestelde invoerrechten op koren te steunen (d. w. z. het brood duurder te helpen maken) en de vijandige houding van het katholieke heeren orgaan tegenover de werkloozen. De Schiedammers hebben misschien nog wel een soortgelijke vertooning in het vooruitzicht. Zoo zij het! Socialistische gemeenten in Italië. In een monarchale krant te Venetië verschijnend, geelt een der redacteuren een overzicht van zijne onderzoekingen naar den toestand der gemeenten Suzzara en Gonzaga in de prov. Mantua, die beiden een geheel socialistisch bestuur hebben. Hij is in één verbazing over de welvaart en orde, die daar heerschen en die zoo scherp afsteken bij de toestanden daar in de buurt. Maar 0111 andere redenen is hij minder tevreden over die gemeentenwant de groote heeren uit de buurt klaagden over het verdwijnen van den eerbied tegenover hen, zij werden bijna niet meer gegroet; en de geestelijkheid beklaagde zich over de ver mindering van hun invloed (en inkomsten!) door het uittreden van zoo velen uit de kerk, het toenemen der burgerlijke begrafenissen er. het achterwege laten van den doop Arme ongegroete heeren en achteruitgaande geestelijken De staking der naaisters en kleermakers te Parijs duurt nog voort. De geest is uit stekend. Te Marseille staken ongeveer 5000 haven arbeiders De haven ligt geheel stil. Arbeiders uit Bordeaux en Palermo zijn solidair. Eischen zijn: den 8 urendag en een vast daggeld van 10 francs. Voor het graanlossen vragen zij 2 francs per 10.000 kilo, behalve voor haver en gerst waarvoor 2.50 francs wordt verlangd. Verder afschaffing van den nachtarbeid, ontslag van sommige bazen, samensmelting van het Fransche syndikaat met het inter nationale, dubbel loon voor Zondagsarbeid. In Grenoble staken 2000 arbeiders aan de handschoenfabriek Perim. De staking der Fransche mijnwerkers te Monceau en St. Eloy staat goed. Ofschoon nog steeds veel troepen aanwezig zijn in de rust nog niet verstoord. Pogingen om de bezetting te doen opheffen, zijn mislukt. De regeering beweert bang te zijn voor botsing tusschen stakers en onderkruipers. V oorloopig is daar echter nog geen gevaar voor. Te Deventer is de staking der capsuledraaiers gelukt. Alle arbeiders worden teruggenomen. Het bestuur hunner vereeniging is door de directie erkend. Ook de overige eischen zijn ingewilligd. Het vereenigingsleven onder de bloemisten werklieden in het land der bloembollen (Haar lem en Omstreken) bloeit tegenwoordig hoog op. De propaganda heeft er goed succes, en r<jeds werd eenige malen met succes tegen de patroons 't recht der arbeiders verdedigd. Er worden nu pogingea gedaan om de twee bestaande bonden te doen samen smelten. Te Meppel werd een schoenmaker door zijn patroon ontslagen naar aanleiding van een stukje, dat hij in de Volksslrijd geschreven had en omdat hij secretaris der jonge vak- vereeniging was. De vereeniging kan nu dadelijk haar krachten toonen Patrimonium aan den slag Volgens, een be richtje in Het Tolkis te Amersfoort een pas opgerichte vereeniging van wevers uiteenge spat omdat enkele leden, tevens lid van Patrimonium, bedreigd werden geschrapt te worden als zij lid bleven van de wevers- vereeniging. Daar zij ook hun aanspraak op het ziekenfonds van Patrimonium zouden verliezen, lieten de mannen zich gauw be praten, maar de handelwijze van Patrimonium is toch een werkliedenverbond onwaardig. Te Delft is een vereeniging van kleermakers opgericht met aanvankelijk 30 leden. Het werd ook tijd, dat deze zelf de hand eens aan den ploeg sloegen De toestanden zijn er meer dan ergerlijk. Zoo komen langzamer hand alle arbeiders tot het inzicht dat ze alleen vereenigd iets vermogen tegen de macht van de patroons Wanneer de Schiedamsche? De missiën als uithangbord. In de N. Sah. Cl. van 21 Febr. stond een advertentie aldus aanvangende: Afrika arische Missiën. Neemt proef met de aanbevolen merken Wijnen der Witte Paters te Algiers zeer versterkend voor zieken a f 1per flesch Verder volgt nog een opsomming van wijn, cognac, en meer dergelijke lekkernijen. De Witte Paters als reclame voor een drankwinkel, 't Is fraai. Men deelt ons 't volgende mede: De heldendaden der Schiedamsche politie of hun aandeel in den Zuid Afrikaanschen vrijheidsoorlog Deze week Woensdagavond was ik getuige van een geval, waaruit blijkt, dat onze politie niet voor de poes is. üit de laatste stoomtram van Rotterdam kwam namelijk een verdwaalde Engelscbmau onze goede stad met eeu bezoek vereeren. Pe zoon van Albion, zeer netjes gekleed, was te Delfshaven inge stapt in de goede verbeelding te Rotterdam te znllen aanlanden. Zijn noodlot voerde hem evenwel Schiedam in de armen. Nu ligt het voor de nand, dat een vreemdeling in een vreemde stad hulp zoekt bij de politie, wat hij dan ook deed. Dat hij ze vond zal blijken. De aldaar „gestationueerde" waren de agent van politie Hoeflakeu en de nachtwaker Van Wamelen. Te oordeelen naar hun beleidvol optreden en helden daden, waarschijnlijk de bloem van bet Schiedamsche Politiecorps. De firma Hoeflakeu Van Wamelen verstaat evenwel geen stom woord Eugelsch, dit artikel is hun onbekend. Maar er werd hulp gerequireerdEen in 't Fngelsch doorknede Schie dammer, die, als hij in de knoop kwam, zoo nu en dan een woord van onze Duitsche naburen leende, zon 't geval helder maken. Die helderheid kon even wel de vergelijking met koffiedik best doorstaan. Onze politiemannen evenwel, thans overtuigd dat de vreemde een Engelscbmau w.-s, meenden op grond van den Trausvaalscheu oorlog liet volste recht te hebben John Bull in de doos te duwen. Zij comman deerden met stentorstem: „Kom meel" Eu de zoon van Albion, van geen kwaad bewust, overtuigt dat hij in 't gezicht der veilige haven was, sukkelde ge troost mee ook. Door een ander welwillend Schie dammer, die meende voldoende op de hoogte der Eugelsche taal te zijn om in deze de behulpzame hand te bieden, werd nog eene poging gewaagd om de man een ouderdak te bezorgen. Deze vroeg den Engelscliman of hij geld had, dan zou kjj immers in eeu logement hier ter stede kunnen loveereu. Dit werd evenwel door de politie vertideld op bruuske toon beten zij hem toe: „Bemoei je niet met onze zaken, jij hebt er niks mee te maken." De Schie dammer zweeg, heilige Hermandad had eeu vrachtje. Thans was het noodlot van John Buil beslist. In het fiere bewustzijn hunner waardigheid werd er naar de Markt gemarcheerd eu de zoon van Albion zonder vorm van proces, in de catacomben vau 't stadhnis achter slot eu grendel gestopt. En onze politiemannen, overtuigd dat de gevaa lijke staatsmisdadiger on schadelijk was gemaakt, verdwenen om een woorden boek te halen. Dit woordenboek kwam na eeu kwartier opzetten in den persoon van een iuspecteur. John Bul! werd losgelaten eu toonde hoog respect voor uniformen te hebben, hij groette althans tot aan den vloer. Hiermee liep 't drama evenwel niet af. Agenten, John Buil en 't Woordenboek verdwenen in 't politie bureau, waar de zitting verder met gesloten deuren werd voortgezet. Meneer Hoeflakeu mee als getuige, Van Wamelen zat oudertusschen in de wachtkamer op eeu houtje te hijten, beiden ouder den indruk vau eene overwinniug, waarby eeue vau De Wet nog maar katjesspel is. Hierbij liep het zichtbare gedeelte der heldendaden af, ik ging naar huis, tot in mijn iuweudigste overtuigd, det ik rustig myn hoofd zon kunnen neerleggen. De politie waakt! John Bull was ingerekend. Hy had de misdaad be gaan eeue taal te spreken, welke de dienaren der politie niet verstaan. A. J. C. H. te A. Dat artikel te bespreken ligt buiten ons kader. Wij moeten zooveel mogelijk locaal blijven. Wend n eens tot Het Volle Zullen wij het blad daarheen opzenden? Overigens hartelijk dank voor uw moeite. Struwelpeter. Zooals ge zelt reeds vermoed hebt kuiaeu wjj uw stuk niet plaatsen, tenzjj gy ons r uw naam bekend maakt. R. K. te Oe. Uw briefkaart omvingen wjj eerst 7 dezer. Zullen wjj ze toch zenden op Zondag 10 Maart, 's morgens half elf precies Onderwerp Ontstaanverloopin- richting en lésultaal der Engelsche vakv ere enig int/en. ENTREE 10 CE Arbeiders denkt er aan:

De Moker | 1901 | | pagina 4