W. VAN DER KNAAP, Grof baan 21. J. Koorengevel, Hieuw Malthusianisme. Vakbeweging-. Strijdpenning. Dag-blad. voor clo Arl>elders parij ABONNEMENTSPRIJS: 10 Ct. per week, 11.30 per 3 maanden; met verzekering: 12'A Ct. per week, 11.70 per 3 maanden, bij vooruitbetaling. Nieuwstraat - Schiedam ders toestanden.." De overheid is van plan, hiertoe te geraken, door het verleenen van een „getuigschrift" aan ieder, die 20 jaar in denzelfden dienst is, een bronzen medaille of broche aan ieder, die 25 jaar in denzelfden dienst is, en na 30 jarigen dienst een zilver kruis. Of de arbeiders nu ook op het platteland in hun vaderland zullen blijven! In Posen, een der Pruisische provincies, wordt voorde volksschool nog slechter gezorgd dan elders. Zoo staan daar officieel opgetee- kend.- 1 dorp met 1 onderwijzer voor 120 leerlingen, 2 met 1 ond. voor 130, 5 met 1 ond. voor 140 leerlingen, enz.tot het dorp Ottorowo met 1 onderwijzer voor 202 leerlingen. Wat is het dan nog goed in Schiedam houden over allerlei arbeiderskwesties. Welk een verschil met den Duitschen keizer, die het geschiedkundige recht der sociaaldemo cratie volkomen ontkent, vergetende dat de sbciaaldemocratie hij de laatste algemeene verkiezingen van den riksdag meer stemmen uitbracht dan eenige andere partij Er schijnt toch nog een enkel gekroond hoofd te zijn, dat zich al is het ook maar voor een gedeelte aan zijn standopvattingen weet te onttrekken. weer terug moeten nemen door het gemeen schappelijk optreden der gezellen. Te Winschoten staken alle jongens aan de tegelfabriek van de firma ITuman Zonen. Er wordt bijna uitsluitend met jongens ge werkt. Deze verdienden f 3 a f 3.25 per week. terwijl overwerk met 6 ct. per uur betaald werd. Beschermende politiek in Pruisen. De Prui sische minister van spoorwegen richtte tot de spoorwegadministratie een rondschrijven waarin o. a. het volgende voorkomt „Om te kunnen nagaan in welke verhouding de loonen der spoorwegarbeiders staan tot de dagloonen op het platteland en in de industrie, en om niet boven deze laatste te betalen verzoek ik U om spoedige opgave van de loonen Dat wil dus zeggen: dat de Prui sische regeering de landeigenaren en industrie bezitters wil helpen, om de loonen zoo laag mogelijk te honden. Grootgrondbezit, groot industrie en rijksregeering verbonden tegen de arbeider! Spooropbrengsten in Pruisen. De le klasse bracht in 1900 16 millioen mark op, de 2e kl. 10 millioen, de 3e kl. 134 millioen en de 4e kl 100 millioen. Op de 4e klasse wagons staat ruimte voor paarden, ruimte voor menschen. Toch brachten die menschen nog 100 millioen op. De Groothertog van Hessen heeft zich op een parlementairen avond 3/4 uur met den leider der sociaaldemocraten Ulrich onder- Staking te Marseille. De patroons bbiven weigeren onderhandelingen te voeren, zoolang het werk niet hervat is. De havenarbeiders -ijn aan 't werk gegaan bang voor onderkruipery. Er gaat een gerucht dat de patroons Arabieren laten komen om onderkruipers diensten te doen. De bootwerkers houden den strijd nog vol. i Een schandaal. Onder dit opschrift meld Het Volk het volgende Te Uzwil in het Zwitsersehe kanton St. Galles staken al twee maanden lang 120 metaalarbeiders, om te ontkomen aan de willekeur van den eigenaar der machine fabriek (Benniger Co.) aldaar. Zonder eenige aanleiding heeft men nu de vorige week den voorzitter en daarna de overige leden van het stakingskomitee ge vangen genomen en tot nog toe niet vrij gelaten Zoowel te Uzwil ais te Zurich en elders hebben onze partijgenooten met verontwaar diging geprotesteerd tegen deze schandelijke willekeur. De burgelijke pers zwijgt. Te Meppel heeft de schoenmakerspatroon den ontslagen secretaris der vakvereeniging Coöperatie. Dinsdag 19 Maart zal onze partijgenoot E. M. Wibaut van Middelburg in het Volks huis een lezing houden over Coöperatie, ter wijl Vrijdag 5 April G. J. D. C. Goedhart van Den Haag hetzelfde onderwerp zal be handelen. Arbeiders, komt allen op en oor deelt, welke coöperatie u het meest kan dienen. Een vrome oprechte ziel en vrij van vuile [smetten, Stak in deez' waarden man. Hij maakte [korte wetten. Deceptie was zijn loon, omdat hij was bereid. Gcds zegen dauwe op 't graf, daar hij be- [graven leit. Waar lacht de kleine Moker om? Om „Vuur" en „IJzer", bot en dom. E. (Naar Vondel). Van M. f 0.25., P. S. D. f 0.10., M. f 0.15., V. fO.10., L. f0.20., F. f 0.12s. ONTVANGENTheorie en Praktijk van het Britsche Vakvereenigingswezen, door Sidney en Beactrice Webb, vertaling van Henri Polak. Atl. 1 bij A. B.Soep, Amsterdam. Compleet a 30 afl. a 30 cent. Abonné's met verzekering zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum", 's Gravenhage, Huygensplein, voor f1000 bij geheele invaliditeit en f400 bij overlijden. Agent voor Schiedam: INTEEKEINBILJ ET. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op DE MOKER, 13 cent per 3 maanden franco per post 20 ct. p. 3 maanden Naam Woonplaats Datum bij vooruitbetaling CURSUS-VAKBEWEGING door H. SPIEKMAN. Derde Voordracht op Zondag 17 Maart, 's morgens half elf precies, in het VOLKSHUIS. Onderweef. Duitsche en Betnsche vakbeweging ENTREE 10 CENT. Arbeiders denkt er aan: Kennis is macht. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Al de voorbehoedmiddelen zijn (voor partijgenooten met 25 korting) verkrijgbaar bij H. SPET TER Co., 70 Jonkerfransstraat, boek Goudschestraat, Rotterdam. N.B. Geïll. Boekjes 70 ets. franco onder couvert. Geïll. Prijscourant 10 ets. franco. Grafschrift op „IJZER".

De Moker | 1901 | | pagina 4