Hoogerhuis- Vergadering. Politieke Schetsen. waar in 20 jaar het loon van 18 Mark op 25 a 30 Mark is gebracht, de werktijd van 12 op 9 uur, terwijl het in den kost zijn van de knechts hij de bakkers geheel is afgeschaft. Voorwaar geen gering resultaat. Voor weerstandskassen heeft men er uit stekend gezorgd, omdat ingezien werd, dat het werken met lijsten ter ondersteuning eens spaak loopt. De typografen hebben dat al van den beginne af begrepen In dit vak heeft men een werktijd van 9 uur per dag bij een loon van 32 a 33 Mark per week 26 Hollandsche guldens;) op elke 5 gezellen is er 1 leerling. Ook bestaat er tusschen patroon en arbeid.-r een tarielovereenkomst, die voor eenige jaren geldt. Wat vooral van belang is, en in andere landen, waaronder Nederland, ontbreekt, is het bestaan van deugdelijke statistieken. Men kan in Duitschland omtrent vakorgani saties alles te weten komen. In ons land weet men in de meeste gevallen van zjn eigen woonplaats niet veel af. Laten we echter trach ten, liet zoover te brengen, dat ook hier eens de statistieken ons van di-nst kunnen zijn. In de Volgende cursusvergadering, die op Zon.iag 31 .taart gehouden wordt Zondag 24 Maart kan de cursus niet worden voort gezet wegens da huishoudelijke vergadering der S. A. F. zal d e spreker nog met een eakM woord de christelijke vakvereeni- gingen en daarna Denemarken behandelen. Zondag 24 Maart houdt onze afdeeling een huishoudelijke vergadering 's morgens om half elt in 't Volkshuis. Met 't oog op de belang rijke agenda kome elk lid op. De afd. Schiedam van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap heeft f 1.75 geschonken aan cns verkiezingsfonds. Wjj hopen dat dit goede voorbeeld ook andere vereenigingen een aanleiding mag zijn de S. D. A. P. krach tig te steunen in haar politieken strijd. De S. D. A. P. toch is het aangewezen lichaam tot t voeren van den politieken strijd voor 't proletariaat. De afd. Schiedam van het N. 0. G. besloot deel te nemen aan het Verkiezings congres der S. D. A. P. Tevens besloot zij zcih aan te sluiten bij den op te richten Schiedam- schen Bestuurdersbond. Het schuldregister der regeering. De nieuwe brochure die eerst Zaterdag j.l. verscheen met een oplaag 5000 ex. is nu reeds uitver kocht. Spoedig volgt een nieuwe oplaag. Onze mannen verkochten van dit werkje Dinsdag-avond op de Hoogerhuisvergadering alleen 40 exemplaren. Een en ander bewijst wel, dat het in trek is. loopig succes geweest voor onze partij. Polak komt in herstemming met de heer den Hertog. De uilslag was v. d. Bergh 777, den Hertogh 9.23 en Polak 1026 stemmen. Onze man nen waren dus in de meerderheid en de beteekenis hiervan wordt nog grooter als men bedenkt dat v. d. Bergh als radicaal Polak nog wel een flink aantal stemmen zal hebben ontnomen. De keuze is nu tusschen conservatisme en vooruitgang. De kansen staan goed. in het district Nieuwenhoorn hebben ooze mannen tot nog toe veel succes met hun propaganda. Hermans is hun candidaat voor de 2e Kamer. Overal waar hij optreedt vindt hij veel bijval, zelfs boven verwachting. Dat belooft wat. Dinsdag j.l. had hier een openbare verga dering plaats ten gunste der Hoogerhuizen, belegd door de Vrije Socialisten-Vereeniging te dezer stede. Onze vrije broeders hebben eer gehad van hun werk, althans was de belangstelling groot. Zeer terecht wees de voorzitter er in z'n openings woord op, dat hij hoopte, dat die sympathie blijvend zou zijn en zeer verklaarbaar was 't ons, dat hij zich toen even achter 't oor krabde alsof hij twijfelde aan de bestendigheid dier sympathie. Bij velen toch zien wij, dat ze bij verga deringen of in sommige bijzonder treffende gevallen spoedig warm loopen. Dan zijn ze vuur en vlam. Alles zouden ze wel willen doen om onrecht te herstellen om wanbegrip te verdrijven, om van onderdrukking te be vrijden. Maar als ze na de vergadering weer thuis zijn, of als de eerste indrukken weer eenigszins zijn uitgevaagd, dan is van al hun goede voornemens niets over. 't Was maar een stroo-vuurtje. 't Was ge -n zuiver inzicht, maar een plotselinge opwelling een ingeving van hun goed hart, een onwillekeurige drang tot verdediging van eigen goed of eigen recht, die hen dreef, en ze vallen terug in hun ouden toestand van dommeling en on verschil- ligheid. Niet alleen is dit zeer jammer, het is ook zeer verkeerd. Het is zelfs misdadig voor zoover het de plicht is van elk arbeider ten allen tijde strijdbaar te zijn, en zonder een oogenblik te versagen mede te strijden den groote vrijheidsstrijd van 't verdrukte prole tariaat. Ook de strijd om recht voor de Hooger huizen is een deel daarvan. Want niet alleen is hier aanleiding 't feit, dat drie mannen onschuldig lijden en met hen een oude moeder en andere verwanten, maar het recht is verkracht, de gerechtigheid is van haar voet stuk gestooten, de blinddoek is haai afgerukt, haar schalen zijn ongelijk gemaakt, haar zwaard is ontheiligd, door het te stellen in handen van personen, die het misbruikt hebben Dit aan te toonen was het» doel, dat de drie sprekers van Dinsdagavond zich gesteld hadden Brie sprekers want behalve Samson en Keimpke Hoogerhuis was ook Yalk, de oude strijder in deze zaak, aanwezig, en deze voerde 't eerst het woord. Valk begon met te verzoeken niet te rooken en wees tevens kort op de nadeelen van rooken en van 't gebruik van alcohol. Het zou weinig nut hebben hier weereen verslag te geven van 't geen achtereenvolgens door de drie sprekers werd gezegd. De dag bladen hebben daarvoor reeds gezorgd en, tenminste dat van de Sch. Ci. is nauwkeurig genoeg. De NSch. Ci. moet weer even Keimpke Hoogerhuis een por geven door hem te ver wijten, dat hij onnoodig „het afschuwelijke Hollandsche vloekwoord" gebruikte. Maar Keimpke haalde hier de woorden van een ander aan en is dus voor de vloek niet aansprakelijk. Overigens hopen wij dat de N. Sch. Ci. haar partijgenooten zoo zal doordringen van 't slechte van vloeken dat nooit meer eenig Katholiek patroon z'n arbeiders uitvloekt, maar ze zal dan hard werk hebben^ Zij die Dinsdagavond aanwezig waren heb ben kunnen hooien op welke gronden de twijfel rust die bij velen nog bestaat aan de schuld der Hoogerhuizen. Wij hopen dat in hen die zelfde twijfel gerezen is of dat ze althans tot de overtuiging gekomen zijn, dat bij het proces dingen zijn voor gevallen die alle waarde ontnemen aan 't gevelde vonnis. Welnu dan, gij allen, die met ons van meening zijt, dat 't recht hier tekortgedaan is, laat uw sympathie blijken langer dan één avond te leven. Toont, dat waar ge onrecht bespeurt ge al 't mogelijke wilt doen om dit te herstellen. Er moet gehandeld worden. Elk afzonderlijk vermogen wij niets. Ge- zamelijk zijn we een macht waarmede men rekening zal moeten houden. We moeten ons vereenigen. En daarom Sluit u aan lij het plaatselijk Hoogerhuis- Comité. Spanje II. De gruwelijke ellende, waarin Spanje leeft, is een onnoodige ellende. Toen de Mohamedaansche Mooren het in hun bezit hadden, was het een rijk en welvarend land met rijke weelderige steden, bewoond door een groot aantal ondernemende koop lieden, met verrukkelijke dalen, waarin moer beienteelt en zijwormenteelt naast landbouw bloeiden, overal welvaart, arbeid en vroolijkheid. Hun spreekwoordelijke verdraag zaamheid had veel, even nijvere en arbeid - zamen Joden naar Spanje doen komen. In de 10e. eeuw was Spanje aldus het wel varendste land van Europa geworden, waarin kunsten en wetenschappen hoog ontwikkeld waren. Dat het nu het ellendigste land van Europa is, dankt het grootendeels aan de Christenen. In het N. van het schiereiland hadden de Mooren tevergeefs getracht, den Franki-ninvloed te vernietigen. Daar waren de oorlogszuchtige geest van den Franschen adel en de bekeeringsij ver der Frankische geestelijken overheerschend geworden, en deze beiden vonden een massa arbeid tegen het groot aantal kleine staatjes, waarin het Spaausche Mohamedanenrijk, dat voor zijn rustig maatschappelijk werk geen sterke politieke eenheid behoefde, zich had opgelost. De Mooren werden gedood of verdreven, de Joden treden in de nieuwe Christenrijkjes op als eenige handelaren en geleerden de Christenen hadden genoeg aan hun zwaard en hun geloof. Moorenstaatje na Mooren staatje werd beoorloogd, jaren achtereen het einde van alles was de onderwerping door de Christenen, die aldus stelselmatig het land beroofden van zijn arbeidzame krachtige bevolking. De vooruitgang van het Christendom in Spanje was ook de vooruitgang der stelselmatige verwoesting en ontvolking. Alleen door de Joden en hun handel werd nog andere arbeid verricht dan oorlogs- en bekeerings-werk. In 1492 viel het laatste Moorenrijkje. Maar dat overwinnigsjaar van het Christendom is tevens een vloekjaar geworden in de Spaansche geschiedenis Ia dat jaar werden de Joden, die door hun arbeid het geheele Spaansche Christenvolk met de koningen vóóraan van zich afhankelijk hadden gemaakt en zich daardoor den algemeenen haat hadden op den hals gehaald, uit Spanje verjaagd, tenzij zij zich wilden bekeeren. Evenalsjeen deel der Mohamedanen vroeger werd nu een deel der Joden uit angst voor gebrek of voor den dood Christen, maar 800.000 van hen vluchtten in allerijl. Dat was het werk der- kort tevoren opgerichte Spaansche Inquisitie. Na de Mooren de Joden, na de verwoesting van land en steden de vernietiging van den handel en nog overgebleven nijverheidMaai de adel en de geestelijkheid hadden gezegen- vierd, de rest kwam er niet op aan. Nog om een andere reden werd dat jaar 1492 een vloekjaar voor Spanje. De ont dekking van Amerika door Columbus n 1. maakte het den oorlogszuchtigen Spanjaarden mogelijk, zich op nieuw aan een geregelden arbeid te onttrekken, terwijl de militant- geworden geestelijkheid haar bekeeringsdwang in de nieuwe wereld kon gaan voortzetten. De rooverijen en de moorderijen der Span jaarden in de nieuwe wereld zijn bekend, maar ernstiger dan voor de koloniën waren de gevolgen daarvan voor Spanje zelf. In het land zelf nergens eenige geregelde arbeid. Het land overstroomd met op schandelijke manier verkregen schatten uit Amerika. Vóór 1492 konden de Christenen hun werkelijke bedoelingen nog verbergen onder het gods dienstmom, na 1492 was dat niet meer moge lijk: de laatste rest moraliteit verdween omlei den slavenhandel en de zilvervloten. In deze atmosfeer ontwikkelde zich de staatkundige eenheid van Spanje. Door oor logen en huwelijken, de eenige wijzen waarop de vorsten hun landen vergrootten, waren De verkiezing in Amsterdam lil is een voor- -- f——ii

De Moker | 1901 | | pagina 3