W. VAN DER KNAAP, Grofbaan 21. Schiedamsch Sociaaldemocratich Weekblad. 1NTEEKENBILJ ET. OPROEPING Plaatselijk Hoogerbuis-Comité J. Koorengevel, Buiteiilandsclie Sprokkelingen. Vakbeweging. Strijdpenning. KoiTespondentie. 33agL)lad. voorde ArtoeidersparlJ. ABONNEMENTSPRIJS: 10 Ct. per week, f 1.30 per 3 maanden; met verzekering; \VU Ct. per week, f 1.70 per 3 maanden, bij vooruitbetaling. Nieuwstraat - Schiedam. üe Nieuwe Tijd. Abonné's met verzekering zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum", 's Gravenhage, Huygensplein, voor f1000 bij geheele invaliditeit en f400 bij overlijden. Agent voor Schiedam: Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op ÜE MOKER, 13 cent per 3 maanden franco per post 20 ct. p. 3 maanden Naam Woonplaats Datum: bij vooruitbetaling de verschillende kleine Christenstaatjes al lengs één geheel geworden. Maar het kostte een grooten arbeid, het koninklijk gezag overal gelijkelijk te doen erkennen en opper machtig te maken. Keizer Karei V belastte daarmee de Inquisitie, zelf de handen vol hebbende in het Duitsche Rijk. Zoo werd de alsolute vorstelijke macht in Spanje het petekind der Inquisitie. J. v. L. Arbitrage niet altijd een voordeel. De Lon" densche letterzetters, die een beweging voor hooger loon en korter werktijd waren be gonnen, zijn op verzoek hunner pat-ioons tot een arbitrage (scheidsrechterlijke uitspraak) overgegaan. Deze besliste: 60 cent meer loon per week en l'/i uur korter werktijd. De patroons zijn hierover ontevreden, omdat zij beweren, zelfs deze kleine verbetering niet te kunneu dragen tegenover de concurrentie van elders. De werklieden zijn nog meer onte vreden, omdat deze kleine verbetering een voudig belachelijk is in vergelijking van de eiscben, voor wier inwilliging zij de werk staking waren begonnen. Natnurlijk, alleen het volkomen veranderen der maatschappelijke grondslagen kan iets goeds opleveren. Klassenstrijd. De cement fabrikanten van Londen en Omstreken hebben een syndikaat gevormd. Gevolg: algemeen--, vermindering an loonen tot 40 toe. Dat wijst zeker op een vriendschappelijke verhouding tusschen kapi taal en arbeid. Iedere dag brengt nieuwe bij dragen tot de vooruitgang van den klassen strijd. Hongerdood. Onder de 30.000 gerechtelijke onderzoekingen naar de oorzaken van den dood over 1900 in Engeland staan 250 gevallen van „overleden door honger". En hoevele gevallen zijn niet gerechtelijk vastgesteld? De Oostenrijksche minister van Oorlog liet zich in het Huis van Afgevaardigden dezer dagen o. a. aldus uit over de sociaal demo craten in het legerhet leger heeft er alle reden voor, de arbeiderspartij het beste te wenschen, omdat het er belang bij heeft geestelijk-, moreel en lichamelijk-goed-ont- wikkelde soldaten te krijgen enz. De socialisten openlijk erkend als opvoeders en ontwikkelaars der arbeiders, dat geschiedt weinig door niet socialisten. Een goed lesje intusschen voor Schiedamsche en andere soci alistenvreters. De staking te Marseille is nog niet geëindigd. Pogingen tot verzoening stuitten tot nu toe af op den onwil der patroons. Te Napels staakten 2500 havenarbeiders, omdat men hen een boot, voor Marseille bestemd, wilde laten lossen. Te Monceau-les Mines is het werk ook nog niet hervat. De staking duurt reeds 2 maan den. Drie socialistische Kamerleden, Sembat, Carnaud en Devéze hebben een onderhoud gehad met den minister-president, Waldeck- Rousseau. Deze zal nu pogingen aanwenden om gedaan te krijgen dat alle arbeiders kun nen blijven, maar deze zullen dan door de slapte om beurten een dag moeten rusten. Te Utrecht is onder de gaswerkers een vereeniging van uur- eu terreinwerkers op gericht. Te Goes is een timmerlieden vereeniging opgericht met 20 leden, die zich bij den bond heeft aangesloten. Te Gorredijk en omstreken is een afdeeling van de Frieschen Timmerliedenbond opgericht. In een der Z. Hollandsche plaatsen is weer afdeeling van den Sigarenmakersbond opgericht. De bond telt nu 46 afdeelingen. een Te Uithuizen staken de arbeiders aan de machinefabriek der fiima A. van L)am. Zes werklieden zijn door de patroon uitgesloten. Te Leeuwarden staakten 4 sigarenmakers bij den patroon Koning. Toen men aan 't onderhandelen ging bleek 't geschil op een misverstand te rusten. Melchers en Bommel', van den Bond, trachten nu de zaak bij te leggen. Koning weigerde de 4 mannen weer aan te nemen en daar ze ongeorganiseerd waren konden de Sigarenmakers niet optreden. Nu zal men 'zich gaan organiseeren. Laat dit anderen weer een voorbeeld zijn. Wie zich spiegeld aan een ander spiegeld zich zacht. In Italië had bij Castel Ginbleo een spoor wegongeluk plaats. De Belgische generaal Buffin brak daarbij een been. Dat lichaamsdeel moest worden afgezet. De generaal kreeg van de spoorweg directie een som van f200 000 (twee ton) als schadevergoeding. Deze week kreeg de arbeider Sluiters bij zijn werk een hoeveelheid heet water over de beenen. Zou hij ook schadevergoeding krij gen Misschien heeft hij twee ton water gehad om de wonden af te spoelen. Och proletariërsbeenen zijn er genoeg, maar generaalsbeentjes, zie je, dat 's fijne waar, die kan je zoo alle dagen maar niet krijgen. F. M. 25 c.; F. 18 c.L. 10 c W. 2 X 25 c.; B. G. l'/2 c.V. 10 c M 25 c ;H.50c.; N. 10 c.G. S. 10 en P. 5 c, Weder moeten eenige ontvangen stukken blijven liggen. We zullen ze naar plaats ruimte plaatsen, maar zullen enkele misschien geheel moeten laten vallen. VOOlt HET Allen die zich voor het op te richten Plaatselijke Comité hebben opgegeven en zij die zich wilden op geven worden tegen Zaterdagavond 9 uur in 't Volkshuis opgeroepen. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. No. 3 (Maart-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST, F. v. d. Goes en Dr. HERM. GORTER. Bevat: Wett. maatregelen v. zee lieden door H. Spiekman Het Bank wezen door W.H. VLIEGEN Terrein kennis (Friesland) door G. W. Mel chers; De Koöperatieve beweging in België door L. Bertrand; Nederl. Politiek door P. L. TakProf. Treub over soc. tactiek door F v. d. Goes; Polemiek met de Mij. Nederland. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor het buitenland f 1.40 Men abonneert zich bij den Boek handel en hij den Uitgever i. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amster dam, die steeds gaarne proefnum mers zendt.

De Moker | 1901 | | pagina 4