t Denk er eens over Uit de Pers. Uit de Partij. Plaatselijk Hoogerkuis-Comité. kleeding. Maar deze| snuggeregheer zietjjtoch de noodzakelijkheid van ondersteuning niet in. Nu, die opmerking is voor zijn rekening. De heer Vaandrager meent, dat in sommige gevallen wel behoeften aan ondersteuning bestaan. De heer Kerdel meent dat voor zijn school f 25.noodig zou zijn. De besturen van de bijzondere scholen willen natuurlijk van „bedeeling" niets weten. Maar door de R. K. schoolhoofden wordt 't bestaan van de behoefte niet, ontkend. De Willebrordus-vereeniging zegt, dat ze bijna niet voorkomt, jde hoofden Jansen en Kammers verklaren, dat ze zelden voorkomt, 't Zelfde wordt getuigd van de St. Jozefsschool. Alleen de besturen der scholen voor Christelijk en voor Gereformeerd onderwijs ontkennen dat ze voorkomt. Uit deze gegevens nu concludeeren B. en W. dat de noodzakelijkheid om geld daarvoor toe te staan vooralsnog niet bestaat. Er behoort een flinke dosis brutaliteit om dit zoo maar kalm vol te houden, te meer wanneer we nog hooren de mededeeling van den heer van Westendorp, dat hij er bij B. en W. heeft op aangedrongen ook klasse-onderwijzers te hooren. B. en W. wilden dit niet; hij heeft 't toen op z'n eigen houtje gedaan, en de uitkomst versterkte hem in zijn meening dat ondersteuning noodig was. Tegen dit laatste, voerde de voorzitter het dwaze argument aan, dat de wet alleen spreekt van 't raadplegen der hoofden. Alsof soms 't raadplegen der klasse-onderwijzers verboden was. De overwinning, die de Burgemeester en de twee oudste wethouders behaald hebben, is dan ook geen eervolle. Bij velen zal een vermoeden gerezen zijn, dat hij den geheelen opzet de persoonlijke meening van deze drie heeren wat al te sterk op den voorgrond gekomen is. Laat 't hun een leerschool zijn. Het voorstel Gouka werd niet aangenomen. Er zal dus op de begrooting niet f250. worden uitgetrokken, om bij gebleken behoefte onder steuning te verleenen. Tegen stemden de heeren Dienske, van der Vlies, Lagerwey, Beukers. Smit, Pinster Honnerlage Grete, van Gent, Blaisse, Dr. Jans sen, P. Jansen en Mr. Jansen. Arbeiders onthoudt het. Deze mannen wilden geen geld beschikbaar stellen om bij gebleken behoefte ondersteuning te verleenen. Denkt daarom bij de aanstaande verkiezingen. Nog werd besloten het bedrijfskapitaal van de Gasfabriek uit te breiden, met ongeveer f 25000 eenige woningen aan 't Hol en Prin- sensteeg te sloopen (dr. Ris wees er even op dat de school Vaandrager nog geen speelplaats heeft) en verder nog een reeks van besluiten, die we hier stilzwijgend kunnen voorbij gaan. Van de ingekomen stukken vermelden wij nog; bericht van den burgemeester dat hij op 28 Maart vier weken vacantie zal nemen, praeadvies van B. en W. op de aanvrage van J. Vurtheim Jr. om concessie voor den aanleg van een paardentramnet, het rapport omtrent de voorgestelde controle op de echtheid der Schiedamsche Jenever en een adres van H. van Drift c.s. om verbetering te brengen in de onhoudbaren toestand aan de Groene- laan. Deze zullen alle eerst later in behan deling komen. Wij zullen dus de gelegenheid hebben er uitvoeriger op terug te komen. Nog vergat ik te melden dat de onderwijzer S. Houtman, die onlangs voor een maand geschorst werd, nu overgeplaatst is naar de school van den heer van der Hout. Die zaak is dus in den doofpot. Gelukkig voor onze wijze mannen. De ondeugende onderwijzer is er nogal goed af gekomen. Tot straf een maand vacantie met behoud van salaris. Van schande kan natuurlijk geen sprake zijn. Daarvoor moet eerst een schandelijk feit bedreven zijn. De meest voor de hand liggende vereeni- ging is die van arbeiders in 't zelfde vak of bedrijf, en van hen, die gelijke inzichten hebben omtrent de manier, waarop hun be langen in de regeeringslichamen behartigd dienen te worden. 't Zelfde vak geeft bekendheid met dezelfde zaken. In de vakvereeniging zal geen vak man staan als ,,'n vreemde eend in de bijt." Hij kan met kennis van zaken oordeelen over den al of niet te langen duur van den arbeidstijd, over den al of niet te korten duur van den rusttijd, over de billijke beta ling van over- en nachtarbeid en de noodza kelijkheid daarvan. De vakvereeniging kan bepaalde eischen formuleeren (in woorden brengen), waardoor aan de arbeidsellende en de brutaliseering van boven af grenzen worden gesteld. De arbeiders kunnen meer. Door hun bekendheid met de vakzaken kunnen ze het kapitaal narekenen, in welke mate het hun uitbuit en daarnaar het rechtvaardige van hooger loon bepleiten 't Spreekt van zelf, dat ze bij al die zaken geen adviseur noodig hebben. Wie wou 't heter weten dan de vak mannen zelf? En de patroons hebben natuurlijk ook geen stem in 't kapittel, dan kwamen de arbeiders bij „den duivel te biecht. 't Is echter niets om eischen te stellen, ze moeten ingewilligd worden, dat is je ware. Daarom moet de vakvereeniging een strijd bare en een sterke, vereeniging zijn. En om ze dat te maken, beginnen de opofferingen al voor de leden. Ten eerste geldelijke bijdragen, de contributie. Want de wet, dat geld macht is in de maatschappijgeldt ook voor de vak vereeniging. Wie zal onze eischen hekend maken, wie zal ze met kracht en klem verdedigen tegen den almachtig en patroon? De man, die „bru tale eischen" straft met werkeloosheid en honger? Dat wordt al gauw de vraag. En de leden moeten gevoelen, dat het hun plicht is, zoo'n op straat geworpene te bewaren voor broods gebrek! Eén voor allen, dan ook allen voor één! En er moet geld zijn voor vergaderingen, sprekers, geschriftenzooveel mogelijk alle vakgenooten moeten vereenigd zijn! Als het tot een botsing komt en de eene helft blijft toekijken, erger nog, die vult gauw de plaatsen van hen, die er uitgegooid werden. Dan mislukt de beweging. En wat zeggen zij, die toekeken, die geen heil zagen in dat vereenigen? „Zie je wel, dat we gelijk hebben, je bent altijd de lijdende partij i" En in hun-domheid meenen ze de wijsheid in pacht te hebben. Op de vakvereeniging en de leden rust dus de plicht, allen tot aansluiten te bewegen, allen te overtuigen. Dat vermeerdert de opoffe ringen dat eischt tijd, kracht en geld. Maar de langzame groei der beweging sterkt de strijders door een blijde hoop op de toekomst. Zij leeren de teekenen des tijds verstaan! Als de vakvereeniging in moeilijke dagen den steun ondervindt van de zustervereeni- gingen alom in den lande, als de broeders van over de grenzen zelfs bereidvaardig van het hunne offeren om den nood te verlichten, dan komt bij de arbeiders de gedachte aan het groote van hun strijd, dan gevoelen zij, dat hun eensgezind willen en werken de wereld beheerscht, dat zij de stof zijn, waar uit een betere maatschappij zal worden opge bouwd. En het: Arbeiders, vereenigt ukrijgt voor hen hoogere beteekenis. „Nieuw Leven", een blad, in het leven geroepen door den Ned. Protestantenbond en de Vereeniging tot verspreiding van Stichte lijke blaadjes, meldt: Te Schiedam is een merkwaardige vergade ring van onderwijzers gehouden, die met 17 stemmen (er waren vooraf 12 van een ande ren geest vertrokken) tegen 1 besloot tot hetzich niet meer bewegen in „het zuiver onderwijs-kringetje", gelijk de motie luidde. De politiek trekt deze heeren meer aan. O, openbare schoolwie redt u van het gevaar dat hier dreigt? Och, wat benauwde zielen moeten 't zijn, waaraan door zoo'n kleine verknijping zulke zware verzuchtingen worden ontlokt. Die „vooraf vertrokken 12 stemmen van een ande ren geest" hebben zeker den heer H. Vren- denberg Cz. een kwaden nacht bezorgd. Kom, meneer, zet de zaken eens wat nader uiteen, dan is het misschien te begrijpen, wat een groot vriend der openbare school ge zijt. Tot zoo lang! O, openbare school, wie redt u van zulke benauwde vrienden Zondag j.l. hielt onze afdeeling een huis houdelijke vergadering. In de voorzitters vacature werd voorzien door de verkiezing van W. v. d. Knaap. Besloten werd een 2n secretaris aan het bestuur toe te voegen. Als zoodanig werd gekozen J. Koorengevel, die zich nu o.a. uitsluitend met den brochuren- handel zal belasten. Tevens werd nog een 2e afgevaardigde naar het a.s. congres benoemd. De twee afgevaardigden zijn nu S. Klepke en Maas. Aangenomen werd een amendement op 't ontwerp verkiezingsprogram om aan punt h. toe te voegen: om ten slotte te komen tot algeheele opheffing van het militairisme. Zondag 31 Maart wordt weer vergaderd om den Beschrijvingsbrief voor het Congres te behandelen, daar hiervoor geen tijd meer was, en om de plannen te bespreken tot viering van het Jaar en Meifeest. Be Cursus-Spiekman kan Zondag 31 Maart weer niet doorgaan. Be datum zal nader hekend gemaakt worden. Een hinderlijke drukfout staat in ons vorig nummer. Niet fl.75 doch f175.werd ons door het N. O. G. geschonken. De verkiezing in Amsterdam III. Polak heeft het afgelegd. Hij behaalde slechts 1583 stem men tegen den Hertog 1876. Er is dus veel drukker gestemd dan de vorige week. Toen werden totaal 2726 geldige stemmen uitge bracht, tegen nu 3459. De tegen-partij schijnt nu alle mannetjes opgeklopt te hebben, en alle clericalen hebben zich trouw aangesloten bij de mannen van het behoud. Daar behooren ze ook als ware vijanden van de arbeiders. Deze stemming was nog volgens de oude kieswet. De nieuwe geeft aan een paar honderd arbeiders meer in district III het kiesrecht. De kansen staan dan dus gunstiger. Onze Amsterdamsche partij genooten behoeven dus den moed niet te laten zinken. Een volgende maal beter. Zaterdag 23 Maart werd hier ter stede een Plaatselijk Hoogerkuis-Comite opgericht. Als is de deelname voorloopig niet slecht, toch is het te hopen, dat velen zich nog zullen aansluiten. Agitatie is de eenige weg om in deze recht te verkrijgen. Ieder die dus overtuigd is, of ook maar vermoedt, dat hier 't recht te kort gedaan is, moet zich aan sluiten. De contributie kan geen bezwaar zijn, daar de leden die zelf kunnen bepalen. Het doel is voorloopig aldus omschreven door alle middelen ijveren voor-invrijheidstelling der iwee nog gevangenen rehabilitatie der drie gebro iders Hoogerhuis. Zaterdag 30 Maart wordt weer een ver gadering gehouden, 's avonds om 9 uur m het Volkshuis, Wij hopen dat de groote opkomst zal bewijzen dat sympathie voor de zaak de Hoogerhüizen bij de Schiedammers zich nog in iets anders uit dan gelach en handgeklap.

De Moker | 1901 | | pagina 2