Nieuw Malthusianisme. W. VAN DER KNAAP, Grofbaan 21. Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. INTEEKENBILJET. üe Nieuwe Tijd. J. Koorengevel, Ingezonden Stukken. Strijdpenning. Korrespondentie. Dagtolad voor do A.r"beld.erspartij. ABONNEMENTSPRIJS: 10 Ct. per week, f 1.30 per 3 maanden; met verzekering: 12% Ct. per week, f 1.70 per 3 maanden, bij vooruitbetaling. Nieuwstraat - Schiedam. M. 25 c.; F. 15 c.L. 25 c.V. 10 c. W. 25 c. Abonné's met verzekering zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum s Gravenhage, Huygensplein, voor fiOOO bij geheele invaliditeit en f400 bij overlijden. Agent voor Schiedam: k Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op ÜE MOKER 13 cent per 3 maanden franco per post 20 ct. p. 3 maanden Naam: Woonplaats Datum bij vooruitbetaling is er b.v. nu weer iemand, die f20 boete moet betalen, omdat hij de laatste oefeningen niet heeft medegemaakt. Die man werkte bniten de stad en nog al ver van hier ook, hoor. Maar of je nu in Groningen werkt, of in de Kethel, als je in Schiedam je domi cilie hebt, zorg je, dat je op tijd bij 't geliefhebber bent. Vandaar de hooge boete. Toen de schutter zijn verhuisbiljet opvroeg, was het te laat. Toen had hij het al te pakken. Maar waarom dat niet vroeger gedaan hè? Dat is toch dom niet waar? Ja, dat vind ik ook. Maar je moet rekenen, niet alle schutters zijn even goed in de schutters- wetten thuis, als hun commandanten. En of onze proletaar den schuttersraad de bewijzen voorlegde, dat hij buiten de stad had gewerkt, 't hielp niets, 't Was: „Hou jij die bewezen maar bij je." Het eind zal dus zijn, dat hij waarschijnlijk 14 dagen in de gewelven mag overdenken, dat het niet aangaat, ongestraft een der ge wichtigste artikels der schutters wet te overtre den.En zijn vrouw,en drie kinderen? Geen nood, hoor Krepeeren zij, daar blijven nog genoeg proletaren over, niewaar? Of wordt dat gezin soms gedurende dien tijd onderhouden door de supérieuren? noch er in heb gewerkt, ik er toch wel wat van weet. En nu ter zake. De glasblazer heeft twee knechts, die hy uitbetaalt, de steller en de aanvanger. Nu gebeurt het niet zelden, dat zulk een blazer van f80 tot f40 ver dient, nadat daarvan een loon van f 11 voor den steller en f4.50 voor den aanvanger i3 afgetrokken. Wat deze laatsten de steller en aanvanger meer ontvangen, is het bedrag van de verdiende premies. Nu wordt er wel gezegd, dat de blazer een vakman en z\jn beide helpers dit niet zijn, doch dit mag geen reden zijn, om zelf f30 a 40 te behouden, terwjjl de anderen maar een jodenfooi ontvangen. Ik zou er niet over willen schrijven, indien de glas blazer zelf patroon was, maar hy is net zoo goed arbeider als steller en aanvanger. Dat premiestelsel komt in hoofdzaak ten goede aan patroon en blazer, anders was dit immers niet inge voerd. Kunnen blazer, steller en aanvanger bet niet met elkaar eens worden, om het loon meer evenredig te maken, bijv. doordat de blazer van zijn loon 2 43 gulden afstaat aan zyn helpers? Misschien zou dit meer eensgezindheid brengen onder die meuschru. Maar men heeft er onder, die vuur en vlam spuwen tegen het kapitalisme, maar die in hun eigen kleinen kring hun beginsel, of, laat ik liever zeggen hun woorden, tegenspreken. Hopende, dat in den toestand der stellers en aan- vangers verandering mag plaats hebben, teekeu ik X. Mijnheer da Redacteur! Gaarne zag ik onderstaande mededeeling in Uw blad geplaatst. De toestanden by de glasblazers laten zooveel te wenschen over, dat ik niet kan nalaten, een en ander te beschrijven. Ik zou dat niet kunnen als ik niet van tijd tot tijd met glasblazers in gesprek kwam, zoodat, hoewel ik zelf niet in dat vak ben opgeleid, Schiedam, 26 3 1901. Burger Redacteur In no. 2 van „De Moker" las ik de naar mijn meening „met bekwame hand geschreven" „Poli tieke Schetsen". In het bijzonder viel mijn oog op den volgenden zin, ni.t Dat de Haagsche Vredescon ferentie een volkomen noodzakelijk gevolg was van de ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen der Europeesche mogendheden. Een eenvoudige plaatsing der gebeurtenissen in hun geschiedkundig verband kan dit bewijzen, schrijft de geachte inzender. En daarom wilde ik hem met deze verzoeken, of hy in een volgende schets die gebeurtenissen, al is 't ook kort, in hun verband kon plaatsen. Dan zouden er my'ns inziens vele lezers daarmee hun kennis kunnen vermeerderen en bet zou deu indruk, die velen hebben overgehouden van de Haagsche Vredes-byeen- kom8t, nl. „Dat zy was geweest een paskwil, die aan het Nederlandsche Volk de niet onbelangrijke som van f75.000 heeft gekost", kunuen wegnemen. Na Groete, A. M. Vau plan zynde, die hier opgeworpen kwestie later uitvoeriger te behandelen, wil ik met dit weinige thans volstaan Toen in de 15e en 16e eeuw de nationaliteiten ont stonden, kwam ook de behoefte van verdediging der nationaliteit. Daardoor werden de eerste staatkundige statenverbonden in het leven geroepen, die door kracht van wapeuen (een erfenis uit de middeleeuwen) optraden tegen de schenders der nationaliteiten. Met een mooi woord heet dit „de handhaving van het staatkundig evenwicht." Nu is de groote beteekeuis der Haagsche Conferentie deze, dat daarmee een eerste stap is gedaan om het staatkundig evenwicht niet langer door wapengeweld maar door scheidsgerichten te laten handhaven. Dat door die conferentie niet onmiddellyk aan alle oorlogen een einde zou worden gemaakt, is duidelyk. De electriciteit heelt ook niet onmiddellyk het gas verdrongen. In dit groote geschiedkundige verband is de Haagsche Vredesc n- ferentie een aanwijzing van een enormen vooruitgang. J. v. L. Ook ditmaal moet weer veel blijven liggen. We hopen echter, voor ieder der inzenders een volgende keer plaats te kunnen vinden. No. 3 (Maart Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR ROLAND HOLST, F. v. d. Goes en Dr. HERM. GORTER. Bevat: Wett. maatregelen v. zee lieden door H. Spiekman Het Bank wezen door W. H. VLIEGENTerrein kennis (Friesland) door G. W. Mei chers; De Koöperatieve beweging in België door L. Bertrand; Nederl. Politiek door P. L. TakProf. Treub over soc. tactiek door F. v. d. Goes; Polemiek met de Mij. Nederland. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders f0.875. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever i. A. F0RTUIJN, Kerkstraat 34. Amster dam, die steeds gaarne proefnum mers zendt. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Al de voorbehoedmiddelen zijn (voor partij genooten met 25 korting) verkrijgbaar bij H. SPET TER Co., 70 Jonkerfransstraat, hoek Goudschestraat, Rotterdam. N.B. Geïll. Boekje» 70 ets. franco onder couvert. Geïll. Prijscourant 10 ets. franco.

De Moker | 1901 | | pagina 4