Welkom aan onze uniform-burgers. De Ned. R. K. Volksbond. Uit de Pers. Eerste hulp bij ongelukken. Uit de Partij. waarom 'n andere proletaar 't zoo beroerd heeft. „Kijk, z'n vrouw, die is zoo'n rare, en dan zoo'r. hoop kinderen, en hij zelf is ook de rechte niet„nee, 't is geen wonder, dat-i 't zoo beroerd heeft." En zoo'n tevreden arbeider verheugt zich in de bloempotten-weelde van zijn binnen kamer en smaalt op dat vereenigen. Zelf oppassen, dat is de boodschap. Maar zulke menschen zien toch, dat andere van die tevreden werklieden dikwijls aan den dijk komen te staan. Meneer ging over den kop, of de zaak werd opgedoekt of gesloten. En dan wordt het ook tobben en hoort men al gauw: „Ik geloof, dat-i 't tegenwoordig zoo arm heeft." En dan de kinderen, de pro- letaren van de toekomst. Is het lot van den oudsten jongen die z'n ambacht al zoo goed leert, verzekerd? Kom, als die tevreden arbeiders al deze dingen overdenken, moeten zij begrijpen, dat ook zij mede dienen te helpen, de toekomst van hun klasse te verzekeren, zij moeten dan begrijpen, dat al de leden van het groote arbeiders-gild door elkander buitelen voor het aangezicht van het dierbare kapitaal, dat ze bij beurten eens op een hooger of lager loontrapje zitten, maar dat ze bij slot van rekening geen van allen krijgen, wat hun toekomt. Het loon der arbeiders, door elkaar genomen, bedraagt zooveel, dat de klasse voor den hongerdood blijft gespaard. Aan dien toestand een eind te maken, moet het streven zijn van alle arbeiders. De eenige eisch is: „Brood aan allen En om dat te verkrijgen: „Arbeiders, ver- eenigt u. De sehutterfj is eigenlijk iemand die bang is voor niemand. (Naar den schoolmeester.) Gegroet, gij blinkende burgerschaar! Big uw optreden in 't publiek wegens 't verge vorderd seizoen, gegroet Hoe opwekkend glanzen uw gelederen aan uit de verte der vlakke straten, hoe schittert uw lichtende kleurendrom tusschen de recht- strakke oplijning der dubbele gevelrij, hoe dreunt het plaveisel onder den machtigen stap uwer onwrikbare colonnes. Hoe zijt gij verheerlijkt van geestdrift, hoe flonkert uw oog van begeerte naar krijgsroem bij het schetterend klankgeschal der trom petten, hoe rommelen uw ingewanden van schokkende ontroering bij den kortdoffen oorlogsslag op het gespannen kalfsvel, hoe fier rekt gij u in 't gevoel van overwinning bij de rollende commando's van uw supe rieuren. Ziet twee, een uur geleden waart ge nog doodgewone burgers, in de werkplaats, op 't kantoor, in den winkel. Maar de machtige dwang van een groote wet schiep u om in een ontzagwekkende schaar, die popelt van oorlogzuchtige begeerten. Bij uw verschijning rekken zich de oogen, verstommen de lippen. Gij zijt de eerbiedige trots der burgerij, de meest uitgezochte weelde voor uwsupieuren. Welkom, op onze straten, in uw blinkende heerlij kheid De afd. Schiedam van dezen bond heeft Zondag j.l. haar maandelijksche vergadering gehouden. Daar is o.a. aan 't woord geweest de heer de Groen van Winschoten. Deze heer heeft zooals in de N. It. K. V. gebruik is, weer eens flink staan razen en schelden op die gemeene socialisten en anarchisten. Hij kon dat ook veilig doen in een besloten verga dering. Zijn hoorders zullen wel braaf ge applaudisseerd hebben als gewillige lammetjes. Maar hoe komt het, dat 't dezen arbeiders nooit is opgevallen dat die scheldpartijen altijd in besloien vergaderingen gehouden worden? Als de waarheid van 't geen heeren als deze spreker zeggen, vol te houden was, zouden ze zich niet ontzien in een openbare vergadering hetzelfde te zeggen. Koomsch-Katholieke arbeiders, voelt ge niet dat er een addertje in 't gras schuilt? Als op ons gescholden wordt, mogen wij er niet bij zijn, om ons te rechtvaardigen. Als wij ons rechtvaardigen in een eigen vergadering wordt u verbodendaar heen te gaan. Ziet ge niet in, hoe ge nu slechts één partij kunt hooren? Waarom dat Omdat alleen door onbekendheid met het Socialisme gij er buiten zult blijven. Wanneer ge zuiver zult weten, wat wij wenschen, en wat onze middelen en drijfvee- ren zijn, zult ge begrijpen dat ge verkeerd ingelicht zijt, dat men u een valsclie voorst el- ding van het socialisme gaf Koomsch-Katholieke arbeiders, wij strijden ook voor u opdat ook gij korter arbeidstijd en meer loon zult krijgen, opdat ook gij beter gehuisvest zult zijn, opdat ook gij ver zekert zult zijn tegen ongelukken, ziekte en ouderdom, opdat ook gij vrij zult zijn van de onderdrukking van de bezittende klasse. Daarom is ook uw plaats aan onze zijde Eenmaal zult ge toch naast ons staan. Hoe langer ge wacht, hoe grooter uw schaamte en berouw zullen zijn, dat ge zoolang ons alleen liet staan, laag neerziende op uw eenige waarachtige vrienden, op uw broeders en lotgenooten. Waar nu de heer de Groen zoo he>vig tegen ons uitgevaren is, noodigen wij hem uit tot een openbaar debat, plaats en tijd laten overeen te komen. Hij zal daar vrij uit kunnen spreken, alleen natuurlijk zal even vrij de kritiek volgen. Als de heer Groen nu een eerlijk man is, en daaraan twijfelen wij niet, zal hij ons aanbod aan nemen, tenzij hij zeer zwaar wegende bezwa- mocht hebben, die hij ons dan wel zal willen mededeelen, opdat wij hem bij het publiek kunnen verontschuldigen. Onder de verschillende amendementen op den Beschrijvingsbrief voor het a s. Congres is éen van onze afdeeling, om 't volgende congres in Breda te houden De toelichting was als volgt Uit een propagandistisch oogpunt lijkt het de afdeeling gewenscht het congres te houden in een der plaatsen van het „donkere Zuiden", die toch voor 't meerendeel der partijgeDOoten tamelijk goed te bereiken is. Het Dagblad v. N oordbrabant geeft hierbij de volgende ontboezeming aan het adres van den steller van deze toelichting: „Zeg, verlichte Schiedammer, bemoei je nou met je eigen zaken. Dat donkere Zuiden heeft je licht volstrekt niet noodig. En vertel nu eens, waarom vindt je in Noord Brabant zoo donker? Of je er ooit geweest bent, zal ik maar niet vragen. Misschien wel ooit gezamenlijk als Schiedam mers in ten Jan pleizier. Of kent ge de duisternis onzer provincie enkel uit de cor respondenties der brabantsche scribenten in Het Yolk Dan zijt ge al heel slecbt ingelicht. Die scribenten doen niet veel anders dan 't verzamelen en uitwerken van allerlei sen satieberichtjes, die in elke stad en provincie zijn op te diepen, zeker ook wel in Schiedam. Waarom noemt ge onze provincie „het donkere Zuiden?" Willen wij 't u zeggen? Omdat onze menschen hier verstandig genoeg zijn, niet te gelooven aan je verlichte praatjes over den toekomststaat met zijn mooie gelijkheid, zijn vrije liefde, zijn godsdienstloosheid. Zie je, Noord-Brabant houdt erg stevig vast aan zijn ouden godsdienst en moraal. En nijdig, omdat het die niet los wil laten, noemt ge onze provincie donker. Eilieve, er is meer licht in de hersenen van die vasthouders, dan in de hoofden der Schiedammers, die zweren bij hun toe komststaat. En nu asjeblieft wat minder aanstellerij. Niet, terwijl je nog een nachtpitje bent, je aanstellen als een zon. De menschen in dat donkere Zuiden lachen je maar uit." Wij zullen tegenover dergelijk geraas na tuurlijk onzen partijgenoot niet verdedigen. Deze zou daarvan in dit geval misschien niet eens gediend zijn En 't is het Dagbl. v. Noordbrabant niet zoo heel erg kwalijk te nemen, dat het zoo gauw warm loopt, want trots alle pogingen %an de kerk en al wat met haar tot de behoudende partij behoort, wint het socialisme ook in het „donkere Zuiden" veld. Dat is om dol te worden en kippenvel te krijgen. Intusschen, de angst, die in dit stukje doorstraalt bevestigt het juiste oordeel der Schiedammers, dat een congres in Breda goede propaganda zou zijn. Het Dagblad van Noordbrabant is al begon nen propaganda, voor ons te maken. Wie 't laatst lacht, lacht het best. Men vertelde ons, dat zekere v. d. SI., die zich onlangs ernstig verwondde aan den pols, en in 't Ziekenhuis verzocht verbonden te worden, daar ten antwoord had ge kregen, dat hij eerst naar zijn eigen dokkter moest gaan, daar aan 't Ziekenhuis geen dokter aanwezig was. 't Was even over 9 uur 's morgens. De kans„ dat de dokter thuis zou zijn, was dus niet heel groot, en in 't Ziekenhuis werd geweigerd, ook maar iets te doen om 't bloeden te stelpen. De patient moest toen naar Dr. Janssen gaan, dien hij gelukkig nog thuis vond. Zooals steeds, als wij dergelijke klachten hooren, hebben wij de zaak onderzocht. De adjunct directrice van 't Ziekenhuis zeide, dat alleen gevraagd was of ook een dokter aanwezig was. De patient zelf, en diens moeder, die bij hem was, houdt vol, dat hij gevraagd heeft, tenminste maar iets tegen 't bloeden te doen. Ons kwam nu evenwel nog een geval ter ooren. Zekere H. klemde kort geleden 2 vingers, zoodat het bloed eruit liep. Ook hem weigerde men in 't Ziekenhuis te ver binden, tenzij hij eerst naar z'n dokter ging. Eerst een uur later werd. hij door Dr. de Bruijn, dien hij op straat tegen was gekomen, verbonden. Hoe zit dit nu Is het onwil of onkvnde van het peroneel van 't Ziekenhuis, of handelde dit volgens instructies? In elk geval is zooiets een schandaal, en mag wel gezorgd worden dat het niet meer voorkomt. Onze afdeeling hield jongstleden Zondag weer een huishoudelijke vergadering. Voorloopig werd besloten, Bergmeijer te candideeren voor de 2e Kamer of, als deze mocht bedanken, Oudegeest van Utrecht. Verder werd besloten, het 2 jarig bestaan der afdeeling feestelijk te herdenken met de leden en met de abonnés op IJet Yolk. Een feestcommissie werd benoemd. De le Mei zal ook herdacht wordende wij ze waarop zal nader definitief worden vastgesteld. Meeting voor Algemeen Kiesrecht. Onze afdeeling heeft aan verschillende democratische vereenigingen hier ter stede een uitnoodiging gericht, om samen te werken tot het beleggen van een groote vergadering voor Algemeen Kiesrecht.

De Moker | 1901 | | pagina 2