OPROEPING Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. Plaatselijk Hoogerhuis-Comité J. Koorengevel, üe Nieuwe Tijd. Dankbare Beursheeren. Vakbeweging. Varia. Ingezonden Stukken. Strijdpeiming. Korrespondentie. Nieuwstraat - Schied m REDACTIEHENR. ROUND HOLST, F. VAN DER GOES en Dr.BERM. GORTER. a INTEEKENBILJET. ÜE MOKER, Ten lsten, dat liet drankbestrijdingswerk door personen als autoriteit meer gewaar deerd wordt. Ten 2den, dat die arbeid mede invloed oefent op den bloei eener gemeente. Wanneer zullen de afd. der hier bestaande drankbestnjdersvereenigingen een gelijke mis sive van zijn Edelachtbare ontvangen Of bestaan hier niet zulke corporaties Schiedam moet vooruit, wanneer beschaving en vooruit gang de jeneverindustrie overbodig maken. En gij, arbeiders, weet, dat de statistiek in het buitenland er op wijst, dat gij het minst voordeel trekt uit de drank voortbren ging en de fabrikant en handelaar met het leeuwenaandeel van uw waardevermeerdering gaan strijken, gezwegen nog van het nadeel en de ellende, die ge door uw werk om den broode over u-zelve uitstort. De kantoorbediende W. Hartkoorn, te Rotterdam, werd onlangs veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf, omdat hij den voorzitter van den Rijnschippersbond, Gr. Muller, op minder zacbte manier van de beurs gedrongen had Muller had zich den haat der beursheeren op den hals gehaald door zijn flink optreden bij de staking in 't vorige jaar. Die beursheeren vonden dus de handelingen van Hartkoorn niet zoo heel erg. Zoo'n raddraaier, och daar behoef je niet zoo nauw op te zien. En die kerel was er maar eens lekker afgegooid. Zoo'n schooier. De brave beursheeren laten hun dapperen kampvechter dan du ook niet in den steek. Zij hebben een adres opgesteld aan de Koningin, waarin ze vragen, zijn straf te veranderen in een geldboete. Die zullen de heeren dan wel gauw bij elkaar leggen. Hartkoorn wordt dus voor zijn flinke houding wel beloond. Te Marseille houden de stakers nog vol. Onderkruipers zijn in dienst genomen, maar 't werk schijnt niet erg te vlotten, tenminste de ploegbazen, controleurs en wegers, die met deze onbedreven, te zwakke mannen niet kunnen opschieten, hebben de zij der stakers gekozen. Te Berlijn worden ruim 900 schoenfabriek werkers uitgesloten. Ze worden goed gesteund. Te Genua staken ruim 800 van de 1000 arbeiders van de Mij. tot Exploitatie van scheepsbassins. omdat hun eischen niet in over weging genomen zijn. Te Monceau zijn nu 430 arbeiders formeel ontslagen, omdat ze „te veel" zijn. Hun kameraden zijn besloten, hen niet in den steek te laten. Te Alteveer staken alle veenarbeiders. Te Oude-Pekela staken de losse arbeiders der papierfabriek Ceres." Eisch, hooger loon. Te Enschede werd onlangs in de fabriek Richters bleek een arbeider ontslagen, die op z'n werk gelezen had. Volgens reglement staat hier anders op fl.boeten, maar de ontslagene was een der voormannen m de vakvereeniging. Nu is weer een arbeider, ook een der leiders, ontslagen om een fout, die volgens vakmannen niet dwaas wegen kan. O, heerlijke vrijheid van vereeniging! Te Beetgum is een Arbeiders vereeniging opgericht, die zich aansloot bij de S. D. A. P. Te Enschedé waar Helsdingen candidaat is, is de eerste propagandereis geëindigd. De verkregen uitkomst is niet slecht. De boeren en arbeiders blijken ons welgezind. Te Waalwijk, waar eenigen tijd de bevolking, opgezweept door de geestelijken onze mannen met steenen begroetten, werd 1.1. Zondag met veel succes gecolporteerd door eenige partij- genooten Nu kan het Hagbl. v. Noordbrabant weer gaan schelden, en nu lachen wij. Als een bewijs hoe slecht sommige prole- taren op de hoogte zijn van dingen, die hun toch werkelijk het meest ter harte moeten gaan,diene het volgende afgeluisterde gesprek A. Zeg, buur, heb je 't gehoord? De Hoo- gerhuis komt hier spreken in 't Musis. B. Zoo, laat die vuilik maar wegblijven. Ze mozzen 'm kelen A. Waarom? De man is toch onschuldig. Tenminste, dat gaat hij overal ver tellen en hier zal hij dat ook wel zeggen. B. Kom man, laat je niks wijs maken. Weet je dan niet wat ie gedaan heeft? A. Ja, ze zeggen: poging tot moord met inbraak. B. Ben je gek vent, hij heeft een kind gekruist. A. Wat blief? Hoe kom je daaraan? B. 'k Heb 't gelezen. A. Waarzoo? Mijn vrouw heeft er een lied van ge kocht van tvvee centen en daar stond het op. „Het gekruiste kind". Beiden af. B. Lach niet lezer. Betreur het met mij, dat de 20ste eeuw is aangevangen met een pro letariaat van zulk een betreurenswaardige „ontwikkeling". F. Tweede kamer-manieren. In de vergadering van 29 Maart moest Troelstra met het spreken ophouden, omdat een 20 tal Hoogadeimogenden, die in de zaal waren, hardop praatten. Aan het slot van de zitti ig was het een leven als een oordeel. De heei'de Boer schopte tegen zijn bank, bij gebrek aan een lessenaar, om mee te kleppen en onderwijl stond de heer van de Velde zijn amendement op de woningwet te verdedigen. Mijnheer Beleefd verzoeken wfj u het onderstaande in uw blad op te nemen. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond tot, bestrijding der Vivisectie. Bestrijding der Vivisectie. Den 12en Maart j.l. had in den Haag de 4e Jaar vergadering plaats van den Ned. Bond tot bestrijding dar Vivisectie. In het Jaarverslag werd medegedeeld dat het aantal leden en donateurs in het afgeloopen jaar was gestegen van 902 tot 948, en ook, dat de beginselen van den Bond voornamelijk onder de meest vooruitstrevenden veld winnen. Zoo is bijvoorbeeld de Afdeeling Amsterdam van den Ned. Vegetariërs- bond met 73 leden in zijn geheel toegetreden; wel een bewijs, dat het beset doordringt dat alle humani taire bewegingen solidair zjjn. Op de vergadering werd een voorstel van bet Hoofd bestuur aangenomen, dat hoofd- en afdeelingsbesturen bevoegd zijn om personen, die weuschen mede te werken aan het doel van den Bond en als lid toe te treden, doch onvermogend zijn, om de minimum - con tributie van 50 cent te betalen, op hun verzoek tel kens voor een jaar vrijstelling van contributie te verleenen. Deze bepaling, welke ook in den Ned. Ve- getariërsbond van kracht is, maakt dus, dat arbeiders, die sympathie voor den Bond voelen, door de contri butie niet belet worden, als lid toe te treden. Ook deed men het voorstel om in Arbeiders- en Vakbladen het streven van den Boud meer bekend te maken. Dit is het vorig jaar ook reeds geschied en we herhalen, dat belangstellende arbeiders gratis lectuur over het vivisectie-vraagstuk kunnen ont vangen, wanneer zij daartoe 't verzoek richten aan het Hoofdbestuur, Surinamestraat 38, Den Haag. Wjj verwachten dus, dat vele arbeiders hier gebruik van zulleu maken. E f0.25M. f0.25; V. fO.10; X. fO.10; F. f 0.10; L. f 0.10; Y. d. W. f0.03; W f0.25. De stroom van copie overstelpt ons. Wij verzoeken dus wat geduld. van VOOll HET Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op 13 cent per 3 maanden franco per post 20 ct. p. 3 maanden Naam bij vooruitbetaling Woonplaats Datum Allen die zich voor het op te richten Plaatselijke Comité hebben opgegeven en zij die zich wilden op geven worden, tegen Zaterdagavond 9 uur in 't Volkshuis opgeroepen. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. No. 4 (April-Aflevering) den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Bevat: Ontwerp program v. d. Nederl Koloniale Politiek, door H. van Kol; Kinderlitteratuur, door S. TroelstraBokma de Boer;Lis< sagaray. door M. Menéels: Terrein kennis (Den Helder) door F. W. N- Hugenholtz Ir.Het agrarasch pro gram, door P. J Troelstra; Troel stra tegen Kautsky,door H Gorter} Het Paaschcongres, door F v. d. Goes; Boekbeoordeeling. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders f087®. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34. Amster' dam, die steeds gaarne proefnum mers zendt.

De Moker | 1901 | | pagina 4