Vakbeweging. Varia. aan de geestelijkheid kwamen. Hiermede nog niet tevreden, begon zij de regeering te drijven in de richting van het oude koninklijk gezag (de koning oppermachtig in de geheele wet geving, 's konings biechtvaders oppermachtig over den koning.) Maar toen brak er een nieuwe revolutie uit (1854), gericht opnieuw tegen het dreigend oppergezag der geestelijken, uitgaande van de generaals en de liberalen. Koningin Christina vluchtte, bet bewind over latende aan haar dochter Isabella, die niet veel meer was dan de gevangene harer tegen standers. Maar daar deze tegenstanders, be staande uit gematigden, vooruitstrevenden en republikeinen, niet eensgezind waren om trent den te volgen weg, kor. Isabella deze 3 groepen tegen elkander uitspelen en ten slotte zelf weer een ministerie van haar gunstelingen aanstellen. De vervolgingen der Inquisitie begonnen weer, in de straten van Madrid hadden heftige gevechten plaats in 1868 gaven de pronunciamento's van admiraal Topete en de generaals Prim en Serrano het leven aan een nieuwe omwente ling. De koningin werd weggejaagd met heel haar schandelijke hofkliek en vluchtte naar Frankrijk. Een tijdelijk bestuur onder Prim en Serrano werd ingesteld en in het geheele land erkend. Hun manifest aan het Spaansche volk in de Europeesche mogendheden procla meerde de souvereiniteit van het volk, de vrijheid van godsdienst en onderwijs, en de vrijheid der pers. J. v. L. {Slot volgt Te Hal Ie (Duitschland) staken de metselaars en de steenzetters. De politie draagt als altijd zorg, dat de stakers niet in aanraking komen met de onderkruipers, maar daartegenover vergunt zij den metselaarshazen, dat deze op de onhebbelijkste manier de stakers behandelen. De burgemeester zal daarover door de socialistische gemeenteraadsleden geïnterpel leerd worden. Ook uit Bazel vernemen wij nieuws van de steenhouwers, metselaars en opperlieden. Zij zijn een loonbeweging begonnen, in ver band met vermindering van werkduur. Hun eischen zijnin den zomer een arbeidstijd van 9 uur per dag (Zaterdags 8 uur), en 87, uur in den winter, tegen een minimum van 25 en een maximumloon van 40 cent per uur, terwijl voor het werk op Zondag het dubbele gevraagd wordt. Dit looncontract moet voor twee jaar worden gesloten, en mag alleen in October worden opgezegd. afdeelingen opgericht te Meppel met 8 leden, te Dordrecht met 26 leden, en te Sneek met 22 leden. Schiedam missen we op de lijst der afdee lingen. Zijn hier geen steenhouwers, of is hun toestand zoo uitstekend, dat vereeniging niet noodzakelijk is? We hopen spoedig van hen te hooren, dat zij zich aaneengesloten hebben. Te Oude Pekela staken sinds eenige dagen 60 arbeiders in het veen van Cockinga en Co. Zij eischen loonsverhooging. In de venen te Stobbegat hebben de vrouwen, die de schepen met turf laden, ter plaatse waar zulks behoort, meegedeeld, dat zij vanaf 9 April een dagloon wenschen van fl. Te Enschedé hebben de schildersknechts het werk gestaakt, omdat de patroons het gevraagde loon van 18 cent per uur niet willen uitbetalen. Drie patroons hebben aan den eisch toegegeven, zoodat de knechts daar aan het werk zijn gebleven. De andere patroons willen 17 cents per uur betalen. Hopen wij, dat de schildersknechts succes op hun streven hebben Als een bewijs, dat een rechtgeaard patroon niet het minste verschil ziet tusschen een roomschen, een anti-revolutionairen of een socialistischen vakbond, zoodra ze werkelijk aan vakbeweging doen, diene het volgende staaltje, dat het vakblad „De Sigarenmaker" meedeelt De afgevaardigden van den Roomsch-Katho- lieken, den Christelijken en den Ned. Inter nationalen Sigarenmakersbond hadden bij de firma Majoie en van der Voort te Tilburg om een onderhoud gevraagd in zake een loonkwestie, maar geen antwoord gekregen. Men ging toen toch maar naar Tilburg, maar de firmant van der Voort smeet den drie afgevaardigden, nadat zij zich hadden bekend gemaakt, de deur voor den neus dicht. Te Utrecht hebben de schilders een loons verhooging gekregen nadat de vereenigingen rSt. Jozef" en „Patrimonium" den eisch steunden. Een verzoek van de schildersge- zellenvereeniging D. E. S. was eerst afgewezen Ze hebben nu 17 inplaats van 16 cent. In het Bildt zullen de landarbeiders een cent meer loon vragen. Met het oog op het weer staan de kansec goed. Gij die ons tot helden wilt maken, O barbaren, denkt wat gij doet Wij hebben waapnen hen te raken, Die dorstig schijnen naar ons bloed. Makkers, enz. Vertaling naar den Pranschen tekst door Henk. Roland Holst. In Winschoten zijn dezen winter de werke- loozen van gemeentewege ondersteund. Niet dus door het een of andere kerkgenootschap of liefdadigheids-instellinkje, maar door het gemeente-bestuur. Wanneer wordt men in Schiedam eens zoo vooruitstrevend Of heerscht hier nooit werkeloosheid? Dj heeren weten wel beter, hoop ik. En als ze 't soms niet weten, dan moeten ze de Gorzen maar eens doorwandelen. Daar waren in 't begin van den winter 8 huisgezinnen naast elkaar, die gebrek hadden aan alles, daar er geen cent te verdienen viel. In één gezin was het zelfs zoo treurig gesteld, dat men de weggeworpen aardappelschillen van buurvrouw ging opzoe ken, om ten minste iets in de maag te hebben. Waarschijnlijk weet het hoofd van de Gorzen- school niet, dat er in dien tijd kinderen zonder eten school kwamenanders had hij zeker wel gunstiger geadviseerd voor schoolvoeding en -kleeding dan hij nu gedaan heeft. Maar dat moest zoo'n man toch weten, een herder mag toch zijn schapen geen gebrek laten lijden. Is 't wel? L. Op straat gezien. 't Is ongeveer half D«gen voormiddag, de kinderen begeven zich naar schooltwee kna pen ontmoeten elkaar voor een ouderwetsch, doch net burgerhuis, waarvoor een hardsteenen stoep, afgesloten aan beide einden met een dito st6enen paal. De kleine scholieren houden halt, plaatsen zich op die stoep en leunende tegen een der palen, voeren zij een onschuldig gesprek. De bewoner van dat huis, een dikke, welgevoede oude heer, of ook te wel rentenier, werpt door een kier van 't gordijn een scherpen blik op de druk in 't gesprek zijnde knapen en niet kunnende dulden de vrijmoedigheid van deze, om nl. zoo maar voor zijn huis, op zijn stoep en tegen zijn schoorpalen te staan, richt zijn oog verder, of niet een agent ven politie (een zijner beschermers) in de nabijheid is. Jawel hoor, daar komt de ge- wenschte man met den glimmenden helmhij nadert het huis, ziet zijn van ouds bekenden weldoener achter het gordijn turen, werk tuigelijk gaat de hand voor een saluut om hoog, doet de niets in den zin hebbende knaapjes met een paar vermanende woorden verdwijnen en 't gevaar is geweken. De dikke mijnheer komt aan de deur, wenkt den agent en een handje sigaren verdwijnen op een geheim zinnige wijze in diens groote jaszak Weer gaat dezelfde hand omhoog; 't militair saluut is gemaakt; de dikke mijnheer treedt welvoldaan in zijn warme kamer terug en de agent gaat voort, de beide kleinen nog na starend, mompelende in zichzelf: „Komen jullie overmorgen weer, ik zal op mijn post zijn." Ook alzoo wordt het bezit gehandhaafd. H. Op de alg. verg. van den Vrouwenraad zijn eeöige vrouwen opgetreden als spreeksters voor algemeen, dus ook voor vrouwenkiesrecht terwijl men nog geen vrouw of man heeft kunnen vinden, die van een tegengesteld be ginsel wil getuigen of dit wil bepleiten. Besluit: Er zijn geen personen of politieke vereenigingen tegen algemeen- en vrouwen kiesrecht, of als ze er zijn, dan zijn ze te lauw en te laf. Wie soms een adres weet van een tegenstand ster vanalgemeen- envrouwenkiesrecht geve het ons op, we zullen het onmiddellijk aan de secretaresse van den Vrouwenraad, een door en door net, volstrekt niet rood lichaam, opzenden. Te Hamburg staken de tooneelknechts. De schouwburgen nemen nu rijp en groen aan, in een der schouwburgen heeft een werkman een coulisse op het hoofd gekregen, zoodat diens schedel werd verbrijzeld. De dood volgde spoedig. Een der zangers zakte 's avonds bij de uitvoering, ten aanschouwe van het publiek, door den grond, en kwam in de tooneel- machineriën terecht. Te Charlottenburg staken de arbeiders aan de stedelijke gasfabriek, omdat eenige hunner werden ontslagen wegens het verspreiden van circulaires voor een vergadering. Te Marseille is de staking verloren. In alle takken is het werk hervat. Op dit oogenblik zij n nog 3400 uitgeslotenen. Te Monceau besloot de algemeene raad der mijnwerkers een algemeene werkstaking van mijnwerkers uit te schrijven, als de staking niet spoedig geëindigd is. De steenhouwersbond hield Zondag zijn jaarvergadering te 's-Gravenhage. In den loop van het jaar waren nieuwe Ontwaakt, verworpenen der aarde Ontwaakt, verdoemden, in hongers' sfeer Reedlijk willen stroomt over de aarde En die stroom rijst al meer en meer. Sterft, gij oude vormen en gedachten! Slaatgeboornen, ontwaakt, ontwaakt De wereld steunt op nieuwe krachten, Begeerte heeft ons aangeraakt! Makkers, ten laatste male, Tot den strijd ons geschaard, En 'd Intornationale Zal morgen heerschen op aard De staat verdrukt, de wet is logen, De rijkaard leeft zelfzuchtig voort Tot het merg wordt d' arme uitgezogen En zijn recht is een ij del woord. Wij zijn 't moe naar andrer wil te leven; Broeders, hoort hoe gelijkheid spreekt: Geen recht, waar plicht is opgeheven, Geen plicht, leert zij, waar recht ontbreekt. Makkers, enz. De heerschers door duivelsche listen Bedwelmen ons met bloedgen damp. Broeders, strijdt niet meer voor andrer twisten, Breekt de rijen! Hier is uw kamp! De Internationale.

De Moker | 1901 | | pagina 3