Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. No. 7. Zaterdag 13 April 1901. Ie Jaargang. TWEEDE BLAD. Het Congres der 8. D. A. P. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal l r bii vooruitbetalmq. Iranco per post 20 cent I J Losse nummers 1 cent. Bureau van. ^Administratie en Redaktie IVoordvest 13. ADVERTENTIEN: 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De beide Paaschdagen zijn voor onze Neder- landsche sociaal-democraten zeer belangrijk. De statuten van onze Partij stellen die vast, tot 't houden van ons jaarlijksch Congres. Vandaar dat de Paaschdagen voor ons een tijdpunt zijn, waarheen diegenen onzer, die de Congressen min of meer geregeld bezoeken, met opgewekte spanning uitzien. Want brengt 't congres een langen en vermoeienden arbeid, tevens gaat er een zoo opwekkende en bezielende geest van uit, dat we, inplaats van vermoeid en uitgeput, op nieuw gesterkt, met nieuwe geestdrift bezield er vandaan komen. Zoo ook ditmaal. We hebben hard gewerkt. De 2e Paasch- dag was bestemd voor 't Verkiezingscongres. De gewone zaken, die anders in twee dagen afgehandeld worden, moesten nu in één dag afgedaan. Dat wij hierin nagenoeg geslaagd zijn is zeker voor 't grootste deel te danken aan de voortreffelijke leiding van onzen partij voorzitter Henri Polak. Nu een geregeld verslag te geven van 't verhandelde ligt niet op onzen weg. Zij die hierin, en terecht, belang stellen, raden wij aan zich te voorzien van de Nrs van Woensdag 10 en Donderdag 11 April van „Het Volk", waarin een uitstekend en uit voerig verslag is opgenomen. Wij kunnen niet anders doen dan een kort overzicht geven. Een goede inzet was de feestelijke bijeen komst, Zaterdagavond in de groote zaal van Tivoli. Een goed mannenkoor zong onze heer lijke strijdliederen, een viertal leden van het Ütrechtsch stedelijk orkest speelden het Kaiser-kwartet van HaydnMendels gaf de toelichting bij lichtbeelden en Troelstra hield de feestrede. Dat was ontegenzeggelijk 't glanspunt van den avond. Het spijt ons werkelijk, deze rede niet uitvoeriger te kunnen weergeven. Hij schetste, hoe de sociaal democratie zich sinds 1847, toen het Kommunistisch Manifest verscheen, ontwikkelde. In dit Manifest schre ven de geniale grondvesters der sociaal democratie de wetenschappelijke wetten van die ontwikkeling. Er was iets anders noodig, dan 't wilde geweld, waarin zich tot op dien tijd de geest tot verzet geuit had. Men be greep, dat met 't vernielen der stomme ma chines niets blijvends werd bereikt. Het proletariaat sloot zich aan bij de mannen van de wetenschap, die vereeniging predikten. De „Internationale", de groote bond der sociaal-democratie ontstond. Maar deze stierf aan 't anarchisme, dat wantrouwen en verdeeldheid bracht. Nu heeft de arbeidersbeweging het anar chisme overwonnen, al is dit nog niet geheel verslagen. In 1896, op 't congres te Londen, leed het anarchisme een verpletterende neder laag. Een andere strijd is nog met gewonnen, nl. die tegen de reactie, tegen de bourgeoisie. Troelstra gaf een overzicht van die strijd in de verschillende landen en wees er op hoe trots verdrukking de sociaal-democratie krach tig groeitj en hoe, bij niet te ontkennen nederlagen, de eene overwinning de andere volgt. Hij wees op Duitschland, waar 2.000.000 stemmen op onze candidaten werden uitge bracht, ofschoon Bismarck de socialisten met de pot met azijn en niet met de stroopkwast na liep; op Frankrijk, waar de bourgeoisie een onzer mannen in het ministerie moest opnemen, om de republiek te handhave i tegenover de geestelijkheid en de militairen; op België, waar paleizen verrijzen, door en voor het volk gebouwd, waar eerstdaags het proleta riaat een gedeelte van de regeering direct of indirect in handen zal hebben; op Denemar ken, waar onlangs 16 zetels in den gemeente raad van Kopenhagen en 14 zetels in het Deensche parlement veroverd werden. Ook hier te lande winnen wij. 't Neder- landsche proletariaat is lauw. 't Laat zich gewillig plukken, zoolang net niet gevild wordt. Dat komt omdat hier de klassenstrijd inplaats van openlijk aan 't licht te komen wegkruipt achter de satijnen rokken van be vallige jonge dames. Toch wint ook hier de arbeidersbeweging aan kracht. Coöperatie en vakbeweging groeien flink op. De politieke partij is klein. Wij tellen 4000 leden. Hoe nietig is dat cijfer in ver gelijking met 't ledental der andere partijen. En toch maken al onze tegenstanders zich zoo druk over ons. De „Standaard" zegt het duidelijk: ah sociaal-democraten en Patrimonium- mannen samenwerktenhebben wij het wel eeus beleefddat de Patrimoniummannen soc.-dem. werdenmaar dat soe -dem. Patrimoniummannen werdendat is nog nooit beleefd. De openlijke beleiders mogen dan ook wei nigen zijn, hun aanhang in stilte telt tien duizenden, en steeds zal zich die uitbreiden. Onze zaak is zoo schoon en zoo waar, dat bij goede propaganda telkens vooruitgang merkbaar moet zijn. Er is maar één partij die nog het recht heeft optimistisch te zijn, dat is de onze. Naast de kunstopvatting, die rns de arbei ders voorstelt als geraamten, als uitgeputte wezens, staat er een van den kunstenaar., die op het sociaal democratisch standpunt staat. Die zal de arbeidende klasse niet alleen sch-tsen op die eenzijdige wijze, maar ook als strijder, met spieren van staal, met opgericht hoofd, met breed voorhoofd^ met oogen, die schitteren van durf, geestdrift en moed. Dat is het beeld van den modernen arbeider. Tot de aanwezige niet-sociaaldemocraten zei spr., dat zij zich met moesten laten bang maken door onze vijanden. Als zij hen trachten bang te maken is het omdat zij bang zijn niet voor ons misschien, maar voor hen, ls ze soc.-dem. zullen zijn. Hij besloot met een „Leve de Sociaaldemocratie" Het Congres werd Zondagmorgen om circa kwart vóór tien door Polak geopend. Wij hebben opzettelijk bij Troelstra's rede wat langer stilgestaan, al waren we nog zeer onvolledig. Wij meenden, dat het voor velen, die „Het Volk" niet lezen, toch nuttig kon zijn eenigszins met 't door hem gesprokene bekend te worden. Wij streven er steeds naar, in dergelijke gevallen zooveel mogelijk publiciteit te geven. Wij zetten ons licht gaarne op een kandelaar, iets waarin we weer verschillen van anderen, die liefst al hun moois in besloten vergade ringen, alleen voor eigen pers toegankelijk, ten toon spreiden. Wij vreezen geen publi citeit, integendeel verwachten wij er alles van, omdat een verstandig, eerlijk arbeider, wiens hoofd niet door onzuivere f'antazieën beneveld is, bij grondige kennis, slechts onze zijde zal kunnen kiezen. Wij hopen dat't geen wij hier geven, een opwekking moge zijn 't uitvoerige verslag in „Het Volk" te lezen De nummers zijn nog a 2 cent te krijgen bij W. v. d. Knaap Grofbaan 21 alhier. Polak opende met een welkomstgroet en een woord van dank aan onze Utrechtsche partij genooten voorde wijze waarop zij zich van hun taak, de organisatie van het congres, hebben gekwet-n. Hij herinnerde er voorts aan, dat onze gelederen was ontvallen de voor vechter Wilhelm Liebknecht, de soldaat der revolutie, die 50 jaar lang streed voor de vrijmaking van den arbeid. Het Congres verrees van zijn zetels ter eere zijner nagedachtenis. Uitvoerig besprak bij daarop den grooten vooruitgang, dien de sociaaldenwcrarie ovel de geheele wereld maakt, er op wijzende hoe alles, wat reactie is samengaat t egen de sociaal democratie, daarbij alles verloochenende, wat hun vroeger heilig is geweest. Hij eindigde met als zijn overtuiging uit te spreken, dat in Juni, bij de verkiezingen, het proletariaat zich eensgezind en machtig zou toonen tegen over de bourgeoisie. In 't bijzonder bracht hij hulde nog aan Van Kol, voor de wijze waarop deze strijdt voor de rechten onzer bruine broeders in de koloniën, waarmee het Congres door luid en langdurig applaus instemde. Wij moeten nu kort zijn over de behandelde punten. Besloten werd het volgend Congres te Groningen te houden Alle voorstellen betrek kelijk de organisatie der partij werden inge trokken, nadat door het Partij-Bestuur was voorgesteld, met Kerstmis een afzonderlijk DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 5