Congres te houden, om de reorganisatie tot stand te brengen. De voorzitter deelde mede, dat de volgende 51 afdeelingen vertegenwoordigd waren: Den Helder, Groningen, Winschoten, Naarden-Bussum, Schiedam, Surhuisterveen, Utrecht (Arb. Kiesver.), Noord-en Zuidhorn, Soc. Dem. Onderw. Vereen. (Hoofdbestuur), S. D. O. V. (afd. Amst.), Leeuwarden, Tilburg, Middelburg, Lekkum, Zwolle, Doetinchem, Meppel, Gouda, Amersfoort, Nijmegen, S. D. O. V. (afd. Rott.), Wageningen, Utrecht, Breda, Arnhem, Charlois, Zaandam, Haarlem, St. Anna Parochie, Delft, Nieuwenhoorn Leiden, Den Haag, Scheemda-Midwolda, Oude- Pekela, Winkel, Zuidhorn (Volkskiesvereen.), Groningen (Arb. Kiesver Rotterdam, Fra- neker, Dordrecht, Amsterdam V (Arb. Kies ver.), Almelo, Dokkum, 's Hertogenbosch), Arnhem (Arb. Kiesver Koog-Zaandijk, Hil versum, Beetgum, Zeist, Enschedé, Maastricht, Amsterdam, Zutfen, Blijham, Hoogezand- Sappemeer, Weesp, Oostburg. Als leden van het partij-bestuur moesten periodiek aftreden Corn.ie Huygens, Schaper, Troelstr» en Melchers. De drie laatsten werden herkozen, als vierde nog Helsdingen. Als vertegenwoordigers der Party in het Centraal Bureau te Brussel werden herkozen Troelstra en van Kol. Destijds was bij de samensmelting van Soc. Bond en S. D. A. P. de vraag over wogen, of de naam der laatste veranderd zou worden in Sociaal-democratische Partij. Thans deed niemand daartoe het voorstel zoodat we zullen blijven strijden onder onzen ouden naam. Het jaarverslag gaf aanleiding tot eenige discussie, doch werd goedgekeurd. Aangaande de beperking van het aantal kamerleden, die tevens lid van het partij bestuur kunnen zijn, werd besloten geen be paling te maken. Inmiddels was het half éen geworden, en gingen we koffiedrinken. Om half 2 weer aan den slag. Polak kondigde aan, dat gecollecteerd zou worden voor de stakende naaisters in Amsterdam en voor de slachtoffers hij de firma v. Heek in Enschede. Aangaande een door de Partij te stichten fonds tot steuning der coöperatie werd af wijzend besloten. Aan een door particu lieren op te richten fonds werd echter reeds hij voorbaat de goedkeuring van de partij gehecht. De Arb. kiesvereen. te Leeuwarden had voorgesteld van kamerleden f 100 belasting: te eischen. omdat ze een vast inkomen van f 2000 hebben Een motie werd aangenomen, waarin het Congres zijn afkeuring uitspreekt over dergelijk ingrijpen in persoonlijke aangele genheden en de wenschelijkheid, dat voortaan zulke voorstellen achterwege zullen blijven. Aan de vereeniging „Arm Friesland" werd opnieuw subsidie voor de propaganda toege staan. Namens de afd. Tilburg vraagt Bergmeijer steun voor een op te richten eigen gebouw, daar ter stede. Een le hypotheek moet gesloten worden, zullen onze Tilburgsche broeders hun zwaren strijd met succes kunnen blijven voeren. Bij acclamatie werd besloten, tegen de aanstaande tuchthuiswet van minister Cort van der Linden krachtig te ageeren. Na een uitvoerige discussie werd besloten, bij de a.s. verkiezingen bij eerste stemming steeds zelfstandig te werken; óf een eigen, óf geen candidaat dus. Bij de bespreking van het partijorgaan bleek over 't algemeen groote tevredenheid te bestaan over de wijze, waarop dit blad geleid wordt, al werden ook enkele klachten en wenschen tot wijziging gehoord. Na de op en aanmerkingen beantwoord te hebben, deelde Troelstra mede, dat hij het partij-bestuur had voorgesteld, niet we-r een hoofd-redacteur te benoemen. Hij wilde wel politiek-redacteur blijven. Dien-o vereen komstig werd besloten en Ankersmit belast met de verdere leiding van het blad onder rechtstreeksche verant woordelijkheid aan het Congres. Nog werd medegedeeld, dat het blad zich verheugt in een oplaag, die de raming ver te boven gaat. Nochtans is krachtige finan- ciëele steun noodig, om op deze wijze te kunnen doorgaan. Kwart over 5 werd de middagzitting ge sloten en om circa 8 uur de avondzitting geopend. De volgende motie werd op voorstel der afdeeling Breda aangenomen „Het kongres der S. D. A P., gehoord de toelichting op het ontwerp- program voor de koloniale politiek, uitvoe riger opgenomen in „De Nieuwe Tijd" van April j.l., overwegende, dat het de taak en de plicht is der Nederlandsche arbeiders, om ook het kapitalisme en het militairisme te bestrijden in die verre gewesten, waar Nederland als koloniale mogendheid het lot van millioenen inboorlingen in handen heeft, betuigt zijn volledige instemming met den geest en de strekking van dit program en met de beginselen, waarvan het uitgaat, besluit tot het benoemen van een commissie, die een nadere studie zal maken van de onder- deelen van dit ontwerp-program, en die daar over rapport zal uitbrengen op een volgend kongres, en gaat over tot de orde van den dag." Yan Kol lichtte deze motie met een warm woord toe. Hilversum had voorgesteld, een commissie te benoemen voor anti-militairistische propa ganda onder de jeugd. Na breedvoerige dis cussie werd besloten, geen commissie vanwege de partij te benoemen, maar bij voorbaat werd goedkeuring gehecht aan een door particuliere personen te vormen commissie. De hoofdschotel was wel le kwestie der vakbeweging. In den laat Aen tijd is daarover veel in de Partij te doen geweest. Het was noodzakelijk geworden, dat de Partij als zoo danig zich uitsprak over dit punt. Die uitspraak vinden we in de volgende motie van het Partijbestuur, die na zeer uit voerige discussie werd aangenomen. „Het Kongres, „verwijdende naar de resolutie van 1898 waarin als plicht der Partij wordt verklaard, de zelfstandige vakbeweging te ondersteunen, „overwegende, dat de politieke arbeiders partij, de zelfstandige vakbeweging en de arbeiders-koöperatie alle onderdeelen zijn van de organisatie derarbeidersin den klassenstrijd, „dat de bloei van elk dezer deelen den anderen ten goede komt en dat, waar elk zelfstandig werkt op zijn eigen terrein, er algemeene arbeidersbelangen zijn, die door hun gemeenschappelijk optreden het best worden behartigd, „verzet zich tegen alle pogingen, om het eene deel der arbeidersbeweging tegen het andere uit te spelen, „wekt de Nederlandsche arbeiders op, zich bij al deze drie vormen van organisatie aan te sluiten, „en verklaart zich voor samenwerking tus- schen de drie deelen der arbeidersbeweging, om te kernen tot een duurzaam verbond met behoud van elks zelfstandigheid op eigen gebied, met dien verstande, dat de tijd en de wijze om dat tot stand te brengen, aan de leden der vakvereenigingen wordt overge laten en dat de vakbeweging voor ieder arbeider moet toegankelijk blijven." Naast deze motie stond een andere van de afdeeling Naarden-Bussum, die in hoofdzaak op 't zelfde neer kwam, maar in onderdeelen verschilde. Deze werd door Gorter toegelicht. Wij moeten onze lezers, die eenigszins belang in deze kwestie stellen ten sterkste aaniaden, ook hiervoor het vtrslag in „Het Volk" na te slaan. Toen deze kwestie afgedaan was, was 't inmiddels half 12 geworden. De voorzitter sloot het Congres, nadat hij- nog had mede gedeeld, dat de collecte voor de naaisters en de textielarbeiders f46.48 had opgebracht. Toen gingen we onder 't zingen van den socialistenmarsch naar huis. Maandag was bestemd voor 't Verkiezings congres. Behalve de genoemde afdeelingen der S. D. A. P. waren nu ook vertegenwoordigd de volgende vereenigingen De Arbeiders- of volkskiesvereenigingen Amsterdam III, Wormerveer, Amsterdam IV, Zaandam, Hilversum, Dordrecht, Amsterdam I, Gouda, Haarlem, Amsterdam VI en VII, Rotterdam, Hoorn, de Brillantsnijdersvereeni- ging, Ziekenfonds V. I. O. S. Winschoten, Ned. Onderw. Genootschap afd. Schiedam, Hoofdbestuur Bakkersgezellen bond, Utrecht- sche Metaalbewerkersbond, Werklieden vereen. W. s. n. V. te Geervliet, 's Gravechaagsche Bakkersgezellen vereen. B. z o. D., Werklieden- vereen. De Honigbij te Franeker, Meubel- makersvereen. Arnhem, Bond van Ned. Onderw. afd Schiedam, Behangersbond afd. Utrecht, Hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, Amst. Bestuurdersbond, Utrechtsche Schildersgezellen vereen. D. E. S., Hoofdbestuur Stukadoorsbond, Vereen, v. alg. kiesrecht Delft, Kiesrechtcomité Utrecht. Bond der kleeding-industrie afd. Utrecht, Gemeente werklieden vereen. Leeuwarden, Timmerlieden- vereen. Amersfoort, Bakkersgezeilenbond afd. Utrecht, Utr. Sigarensorteerdersvereen., Typo grafenbond afd. Utrecht en Rotterdam, Land- arbeidersbond afd. Winkel, Kiesrechtcomité Helder, Spoorweg vereen, afd. Utrecht. Met de afdeelingen van onze party mee waren dus ongeveer 100 vereenigingen ver tegenwoordigd. De Prov. Friesche Timmer- liedenbond zond een sympathiebetuiging. Polak zat ook thans weder voor, daar bij acclamatie het Pai tij bestuur als congresbureau werd benoemd. Wij kunnen het Verkiezingsprogram, zooals het nu is vastgesteld nog niet publiceeren, omdat, tot tijdsbesparing, vele redactiewijzi- gingen aan het partijbestuur werden overge laten, en alle discussie opnemen, gaat boven onze krachten. Wij moeten ons dus bepalen tot 't weergeven van den indruk, dien de dis cussie op ons maakte. Beide dagen, vooral de laatste, ging het soms warm toe, zooals 't voor valt onder man nen, die, bezield met een heilig vuur, met groote geestdriit strijden voor een zaak, die een deel van hun leven is. Een enkele maal zijn er zelfs zeer harde waarheden gezegd, althans meende men elkaar zeer harde waar heden te moeten zeggen, maar het is juist op zulke oogenblikken, dat de groote kracht van onze partij, haar krachtig leven, de oprechtheid der strijders tegenover elkaar en naar buiten duidelijk blijken. Zelfs wanneer twee meeningen met elkaar in botsing komen doet het goed te zien, te voelen, hoe ernstig door beide partyen hun inzichten verdedigd worden, hoe elk pal staat voor zijn over tuiging. Ten slotte eerbiedigen allen die in elkaar, omdat allen te goed weten uit ondervinding, met hoeveel moeite, leed en strijd die over tuiging verkregen wordt, en allen streven we naar hetzelfde doel, allen strijden we voor dezelfde schoone, heerlijke zaak. Dat is de onverbieekbare band, die ons bindt. Zoo is elk congres weer een verjongingskuur Nieuw leven, nieuwe strijdlust, nieuwe geestdrift worden er ons ingegeven. En straks, als zij, die eerst in soms heftige woorden elkaar bestreden, elkander de broederhand reiken en allen uit volle borst, trillend van aandoening, gloeiend van geestdrift, het vryheidslied aan heffen, dan voelen we het vaster, dan eenig wetenschappelijk bewijs het ons kan inprenten, dat de toekomst aan ons is, dat wij onover winlijk zijn. Leve de Sociaaldemocratie

De Moker | 1901 | | pagina 6