Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. No. 9. Zaterdag 27 April 1901. Ie Jaargang. De concessie-voorwaarden voor den aan leg en de exploitatie der Paardentram. FEUILLETON. EEN JARIGE. ABONNEMENTSPRIJS: lS cent. per kwartaal ton .1 oii vooruitbetalinq. franco ;ier post 20 cent I J Losse nummers 1 cent. Wij wenschen nog even 't licht te doen vallen op enkele punten uit deze voorwaarden, zooals die door B. en W. worden voorgesteld. Art 6. 2e alinea lezen wij Ingeval van taxatie, (schatting) wordt het vaste materiaal, dat zich op of in den open baren weg bevindt, berekend tegen de waarde, welke daaraan na verwijdering, zou moeten worden toegekend, waarbij echter de kosten van opbreken en verwijderen niet in mindering worden gebracht. Dit artikel had, vooral wat betreft 't laatste, door ons gecursifeerde gedeelte, wel eenige nadere toelichting kunnen velen. Toch vinden we daarvan niets. De toelichting, die B. en W. hij dit ontwerp geven is niet veel meer dan een herhaling hier en daar, in andere woorden, van 't zelfde als reeds in de artikelen gezegd is. Over 't algemeen wordt met deze toelich tingen door 't dagelijksch bestuur nogal de hand gelicht. Zeer sterk was dit merkbaar bij de toelichting tot de voor eenigen tijd ingedienden ontwerp verordening voor contróle op de jenever, 't Zou geen kwaad kunnen als daarop eens gewezen werd. Om op art. 6 terug te komen. Uit 't eerste deel van al. 2 blijkt dat bij die taxatie bedoeld wordt de waarde alleen van het materiaal. Welnu, die zuivere waarde kan men eerst verkrijgen na aftrek van alle kosten, die er op kunnen vallen voor 't materiaal geheel vrij en ver voerbaar is De kosten van opbreken en ver wijdering moeten dus komen voor rekening van den ouden eigenaar. 't Komt ons bovendien voor dat de geheele 2) door* L. Onder de bezoekers was ook de jonge, rijke boer en zelfs diens vrouw. Ze hadden den grijsaard ook geluk gewenscht, en met hem gepraat van toen hij de familie diende, zoo trouw en zoo eerlijk. En de oude man was op zijn praatstoel gekomen. Hij had weer verteld van den tijd, dat de baas nog een kind was en als ondeugend ventje te ver van huis geloopen was, en bijna verdronken in een greppel, en dat hij toen door hem was gevonden, na veel zoeken, en dat hij door hem veilig en wel thuisgebracht was. En meerdere herinneringen kwamen hij hem boven. Hij sprak over het trouwen van den „ouwen baas" zooals hij den vader van „zijn baas" noemdetoen de paarden voor den bruidswagen schichtig waren geworden Bureau vau ^Administratie en Redaktie Noordvest 13. kwestie van de naasting niet heel duidelijk is omschreven en hier een gevaar schuilt voor allerlei verwikkelingen. Art. 6 spreekt van overname van een of meer der lijnen bij het einde der concessie. Art. 7 zegt dat, na afloop van het 16e jaar de gemeenteraad de consessie kan intrekken tegen betaling van een schadevergoeding be dragende per Kilometer enkel spoor: in het 16e tot en met het 24ste jaar der concessie f18000 24e 32ste -16000 32ste 40ste -14000 Blijkbaar is de bedoeling van dit artikel dat met deze schadevergoeding alle kosten van overname van het vaste materiaal voldaan zijn. Maar dan is art. 6 onduidelijk dat spreekt van een taxatie bij het einde van de concessie en o. i eindigt de concessie toch ook wanneer ze wordt ingetrokken. Daarom bestaat nu aanleiding tot de opvatting dat bij intrekking van de concessie behalve de vastgestelde schadevergoeding nog de getaxeerde waarde betaald moet worden, wat toch niet de bedoe ling kan zijn. Maar waarom die heele romslomp van de schadevergoeding? Waarom niet ineens gesteld dat bij einde der concessie 't heele materiaal overgenomen wordt tegen de getaxeerde waarde. Dat is het zuiverst, 't Is altijd ge vaarlijk nu al een overname som vast te stellen. Wie weet in hoe 'n verwaarloosden staat na 16 jaar het materieel zal zijn dat we dan voor f18000.mogen overnemen. De beide artikelen zooals ze nu luiden zijn gevaarlijk, omdat ze duister zijn. Nog staat in art. 7 een bepaling, die een wel wat al te zeer in 't oogloopende be voordeeling van de heeren kapitalisten is. door de pistoolschoten, gelost ter eere van het jonge paar en dat hij toen de hollende dieren tot staan had gebracht. En dan van dien brand, toen de broeder van de baas O, hij had nog zoo veel te vertellen! Maar de vrouw van den baas vond, dat het tijd werd om te vertrekken en dus vond de baas het ook. Ze stonden opmaar voordat ze afscheid namen, nam de rijke boer uit zijn laken- sche vest een rijksdaalder en legde dien voor den ouden man op de vervelooze tafel neder. Dat was „voor de diensten aan de familie bewezen". En de oude man Nam hij het blinkende muntstuk, zijn bloed en kracht, nam hij het op en slingerde hij het den gierigen rijkaard in 't gezicht. Schreeuwde hij hem toe, dat al die rijkdom van den parvenu uit zijn pezen en knokels was geboord Gilde hij het uit, met de kracht van een halve eeuw lang ingehouden woede dat alles, wat de boer bezat, gestolen was, ontstolen, aan aan hem en zijn klassegenooten Helaas ADVERTENT IËN; 5 cent per regel. Bi] abonnement belangrijke korting Er staat Bovendien zal in de gevallen in dit artikel bedoeld, de Gemeente aan den concessionnaris hebben uit te betalen een som gelijkstaande aan het bedrag wat aandeelhouders gedurende de explotatie minder aan jaarlijksch dividend hebben ontvangen dan gemiddeld 5 ten honderd. Voor elk kapitalistisch hart zal dit niet meer dan billijk zijn. Het kapitaal moet zijn rente hebben. En wij hopen dan ook niet eens dat daartegen in onzen raad een stem zal opgaan, tenzij, omdat men 5 te hoog vindt en b.v. 4 wil stellen. Maar tegen het principe om die arme kapitalisten op zoo'n grove manier tegen winst-derving te behoeden, waar nog zoo goed als niets wordt gedaan om de arbeiders voor ellende te behoeden, daartegen is van onze vroede mannen geen krachtig protest te verwachten. Onze eenige hoop is dat alle arbeiders dit zullen gaan beseffen en inzien, dat ze niet langer de meneeren naar den raad moeten zenden, maar zorgen moeten dat hun eigen mannen aan den groenen tafel komen. Art. 23 zegt dat de concessionaris onmid- delijk uit zijn dienst moet ontslaan alle koetsiers en verdere beambten hem door B. en W. aan te wijzen, wegens gemis aan geschiktheid, voorzichtigheid en beleefdheid tegenover het publiek. Zou het niet goed zijn in dit geval een hooger beroep te stellen of zijn B. en W. onfeilbaar? En wat die beleefdheid betreft mocht dan ook wel een zware straf gesteld worden op onbeschoftheden van de zijde van 't publiek. Die komen ook weieens voor en koet siers en verdere beambten zijn ook menschen. In art. 26 lezen we: „De tramwagens zullen telkens moeten ophouden als passagiers in- neen. De afgebeulde man stond op en dankte den boer voor zoo groot een gave. Hij schreide de arme, van aandoening en dankbaarheid, terwijl hij bevende uitbracht, dat het te veel was. En de boer Kwam er eindelijk bij hem boven een te laat ontwaakt gevoel van schuld tegenover zijn ouden dienaar Of streelde hem alleen de onderdanig-kruipende dank baarheid in dien grijsaard De boer nam nog een rijksdaalder uit den vollen zwarten vestzak en stopte dien den ouden man in de bevende hand. Toen ging men. En de deur was nauwelijks gesloten achter het echtpaar, toen het wijf den man toebeet „Zie-e noe wel stommerik dat een gulden genogt gewist was; in om noe nog een reis- daelder die te gevenJe vreet van de eêle weeke geên vleis meêr, oor je!" En de man boog het hoofd. EINDE. DE HOKER

De Moker | 1901 | | pagina 1