JJet Volk, Kiesrecht. Spreekt W. P. G. HELSHGEi in „MUSIS SKCRUM" over Algemeen Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengevel, De Nieuwe Tijd. Coöperatie. Vakbeweging. SteimpeiiMiug. Korrespondentie. Geldersche Kade 117, Amsterdam. W. VAN DER KNAAP, Grofbaan 21. Nieuwstraat - Schiedam Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij. Afdeeling Schiedam. VRIJDAG lO IVtESI Debat ¥ri]. Aanvang 8 uur. Toegang 10 cent. Dagblad voor de Arbeiderspartij BUREAU: CURSUS-VAKBEWEGING Laatste Voordracht Sociaaldemocratisch Maandschrift. Dinsdagavond groote vergadering in het Volkshuis. Meer dan driehonderd personen, voornamelijk arbeiders, waren daar bijeen, om met groote belangstelling te luisteren naar den spreker, onzen partijgenoot F. M. Wibaut te Middelburg, die de voordeelen van de verbruikscoöperatie uiteen zou zetten. Groote geestdrift was er. Men kon het den spreker aanzien, dat het hem genoegen deed, voor een zoo talrijk gehoor dat belangrijke onderwerp te mogen behandelen. Hij was een en al lof voor de houding van de Schiedamsche arbeiders in deze, wees op voorbeelden in andere plaatsen, zoowel in binnen- als buitenland, doch meende, dat, waar de belangstelling zoo groot was in het kleine Sehiedam, men hier binnen zeer korten tijd de zegeningen van de coöpe ratie nog in grootere mate zon ondervinden dan in plaatsen, waar men reeds zoovele jaren op dat gebied werkzaam is. Hjj wees o.a. op Dordrecht, een plaats, niet veel grooter dan ons nedrig Schiedam, waar een coöperatieve bakkerjj bestaat die het vorige jaar nog een winst van f700 kon afstaan aan den Dordtschen bestuurdersbond, in het belang van de plaatselijke arbeidersbeweging. Maar wat zou dit beteekenen bij het coöperatief werken te Schiedam Immers niets. Waar hier zooveel hoorders bijeen waren, geloofde de spreker, dat alle genoemde plaatsen door Schiedam in de schaduw gesteld zouden worden. Van Schiedam begint de victorie! klonk van des sprekers lippen, bij het aanschouwen van de groote menigte arbeiders. Het debat na de rede deed de geestdrift maar steeds stijgen. Het kapitaal, benoodigd voor het in elkaar zetten van een coöperatieve bakkerjj was in een ommezien bijeen, zoodat al dadelijk uit den boezem der vergaderden een voorloopig bestuur, uit sluitend uit arbeiders bestaaede kon geformeerd worden, Is het wonder, dat de leider der vergadering niet kon nalaten, aan het einde van den avond, behalve een woord van dank aan den inleider, ook een woord van hulde te brengen aan de vereenigde Schiedamsche arbeiders. Hun solidariteit verdiende dit ten volle. De Lange Haven was er nog een uur lang getuige van, dat de vergadering zoo uitstekend geslaagd was. Schiedamsche arbeiders, als gij het bovenstaande leest, zult gjj zeker vreemd opkijken. Groote geest drift onder de Schiedamsche arbeiders voor de ver bruikscoöperatie. Gij hadt dat waarschijnlijk in uwe onmiddelijke omgeving nooit opgemerkt. Laat ik u evenwel dadelijk uit den droom helpen. Zooals ik begon, had het Dinsdagavond in het Volkshuis moeten wezen, maar daarentegen is uw laksche geest weer eens duidelijk uitgekomen. Stelt u voor een vergadering van nog geen d er tig zegge dertig personen, bet bestuur meegerekend. Het bestuur was niet half aanwezig. Als wij goed geteld hebben, waren drie van de negen bestuursleden present. En de Schiedamsche arbeiders hadden die het allen zoo druk, dat zjj deze vergadering niet konden bijwonen, of speelde ook hier weer de lauw heid een groote rol Het grootste deel der leden van de afdeeling der S. D. A. P. was afwezig. Is ook in hen de echte, onvervalschte, Schiedamsche lauwe geest gevaren? Van hen mogen wij toch verwachten, dat zij, waar dit eenigszins mogelijk is, tegenwoordig zijn. Wij zeggen weieens, dat aan ons de toekomst is, welnu, uw houdina-, medeleden van de afd. Schiedam der S. D. A. P, en verdere Schiedamsche arbeiders, zou dit gezegde tot een lengen maken. "Toont een volgende maal, mannen te zijnLaat, wanneer een spreker als Wibout u zal voorlichten, het Volkshuis veel te klein zijn, toont dit. ook a.s. Dinsdag, als H. Spiekman zijn cursus voortzet. Het zal van u zelf af afhangen, of men rekening met u gaat houden. De berichten uit blontceau waren wat voor barig. Het referendum over de algemeene werkstaking is mislukt. Slechts 50.000 van de 162000 Fransche mijnwerkers namen eraan deel en van deze was de meerderheid tegen de algemeene-werkstaking Of 't voorstel van de regeering, om de werkers die „te veel" zijn over te plaatsen, aangenomen, of ver worpen is, schijnt nog niet bekend te zijn. Engelsche mijnwerkers. De nieuwe belasting op den uitvoer van steenkolen dreigt de arbeiders van Zuid-Wales en Monmouthshire broodeloos te maken. Woensdag werd in London een meeting gehouden, waarj door af gevaardigden uit 't geheele land besloten werd te ijveren voor staking, totdat de be lasting wordt opgeheven. De Gemeentewerklieden vereeniging. „Ons Belang" te Leeuwarden heeft besloten stappen te doen om te komen tot een landelijken bond van gemeentewerklieden-vereenigingen. Of de Schiedamsche vereeniging ook mee zal doen Wij vreezen van neen, als we bedenken, dat zij nog onlangs weigerde toe te treden tot den Schiedamscben Bestuurdersbond. Maar wie weet of ze niet een beetje wakkerder zijn geworden in dien tijd. De steenhouwers te Rotterdam zullen staken zoodra de gelegenheid gunstig is. De patroons weigeren toe te geven. De schilders te Enschede blijven eensgezind. Zij zullen volhouden en afwachten wat de patroons doen. Na 1 Mei zijn de patroons onderling weer vrij te doen wat ze willen en kan dus, wie wil, toegeven. Maar steun is hard noodig. Gelden, ons voor de stakers gezonden, zullen door ons bezorgd, en in dit blad verantwoord worden. Elk beetje helpt, denk daaraan. Het Meifeest. Woensdag j.l. werden op verscheidene plaatsen in ons land meetings gehouden, die allen goed slaagden. Plaatsgebrek, onze voort durende vijand, belet ons, onze lezers^daarvan iets meer te vertellen. In den Haag, Rotterdam, Arnhem en Amsterdam werden middag- én avondvergaderingen gehouden. In Delft was 's middags een gezellig kinderfeest. Bijna alle vergaderingen werden door zang of muziek opgeluisterd. Te Delft, Arnhem en Amsterdam werden uitstekend geslaagde optochten ge houden. Vooral in Amsterdam was die grootsch. Een stoet van duizende mannen en vrouwen, ernstig voorwaarts gaande op de maat der muziek, nu en dan onze heerlijke liederen zingei de, met zich dragende de ont plooide vaandels en reusachtige transparanten. De orde werd geen oogenblik verstoord. Men bracht de politie hulde voor haar uitstekend geleide. H. D. 25 c; V. 10; van een onbekende 1 c; W. 25 c; M. 25 c; L. 10 c. Wij herinneren er nog even aan dat deze steunpenning dient om ook kleine beurzen in staat te stellen nu en dan iets te offeren voor de instandhouding van ons blad. Zelfs 't minste is van harte welkom. Van no. 1 zijn geen exempl. meer ver krijgbaar. Dit in antwoord op verschillende aanvragen. Aan verschillende inzenders. Vele stukken moeten blijven liggen. Voorloopig kunnen wij alleen stukken van zeer actueelen aard opnemen. ABONNEMENTSPRIJS 10 cent per week zonder verzekering. 121/, cent met verzekering. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: door H. SPIEKMAN. op Dinsdag 7 Mei, 's avonds acht uur precies, in het VOLKSHUIS. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. No. 4 (April-Aflevering) van den 6den Jaargang: Redactie: HENR. ROLAND HOLST, F.vanderGOESenOr. HERM.GORTER Bevat: Ontwerp program v. d Nederl. Koloniale Politiek, door H. van Kol; Kinderlitteratuur, dooi S. TroelstraBokma de Boer; Lis sagaray, door M. Mendels; Terrein kennis (Den Helder) door F. W. N Hugenholtz Jr.; Het agrarasch pro gram, door P. 1. Troelstra; Troel stra tegen Kautsky, door H. Gorter Het Paaschcongres, door F. v. d Goes; Boekbeoordeeling. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders f0 875. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amster dam, die steeds gaarne proefnnm- mers zendt.

De Moker | 1901 | | pagina 4