Abonneert U op „DE MOKER." Het Yolk, Wie kweeken den klassenstrijd aan? Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengeve De Nieuwe Tijd. Onze kranige Schutterij. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Nieuwstraat - Schiedam DE ARBEIDERSPARTIJ in de TWEEDE KAMER 1897—1901. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor ƒ1000 bij geheele Invaliditeit, en ?'400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Prijs 5 Cent. Sociaaldemocratisch Maandschrift. In 1893 werd opgericht het Nationaal Arbeiders- Secretariaat (N. A. S.). Dit zou zijn de centrale organisatie van alle arheiders-vereenigingen, en de Sociaal-Democratische Bond, zoowel als de S. D. A. P. tradt dan ook toe. Spoedig kwam een scheu ring, en deze lichamen werden uit de organisatie gezet, omdat men van de politiek niets meer wilde weten. Vak- en politieke beweging strijden nu elk op hun wijze. Heeft het N. A. S aan een kant veel gedaan, aan een andere is ze oorzaak geweest geweest van veel strijd vóör of tegen politieke actie. Een tjjdlang stond de Nederlandsche vakbeweging sterk onder den invloed van de revolutionaire socia listen. Nu is ze tameljjk wel onafhankelijk van beide stroomingen. De voornaamste organisaties zijn hier te lande die der Typografen 1300 leden), Timmerlieden (1200), Sigarenmakers (1900), Diamantbewerkers (6 a 7000), Onderwijzers (5 a 6000), Metaalbewerkers (500), Tex tielarbeiders (800), Meubelmakers (400), Kleermakers, Melselaais (500), Stukadoors, Schilders (600), Spoor wegwerkers (2 bonden, lo. Recht en Plicht, anti socialistisch, en de Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel met 1200 leden) en de Bootwerkers (3000). Her N. A. S. heeft 8 '00 leden, 't Totaal der georga niseerde arbeiders bedraagt 20—21.000, d. i. ongeveer 3 van alle Nederlandsche arbeiders. In aantal staat de organisatie beueden Denemarken Duitschland, Engeland, en België, gelijk met Oostenrijk en Italië. Heel rooskleurig is 't niet, maar lang niet hopeloos. Telkens als 't tot strijd komt vindt de orga nisatie, hier zoowel als elders, steeds den steun van millioenen ongeorganiseerden. Spreker gaf nu nog een algemeene beschouwing over de vooruitzichten der vakbeweging. Hierbij kwam hij tot de gevolgtrekking, dat de vakbeweging moest staan op het standpunt van den klassenstrijd. Hij wees er op, hoe zij in hun eigen strikken verward raken, dien hem nog ontkennen. De strijd gaat niet tegen de patroons als personen, maar als klasse. De arbeiders strijden niet elk voor zich, dan was solidariteit een dood woord, maar voer hun klasse. Of er strijd gevoerd wordt? Dat kan niet anders, waar 't gaat om iets wat niemand goedwillig afgeeft. De vakbeweging heeft geen einddoel, zooals het socialisme, omdat haar doel is verbetering van den toestand der arbeiders in deze maatschappij. Zeker is het dat 't geen verschijnsel is van voorbij- gaanden aard. De laatste 15 jaren wijzen op een vooruitgang in alle landen, met duizenden leden. Niets gaat met schokken. Al'es moet zijn natuur lijken loop volgen, en naar gelang de beweging groeit, zullen nieuwe leden toetreden. Dan zullen de redenen wegvallen, die nu haast noodzakelijk ongelukkig moeten maken. Dit kan niet anders dan door strijd, door korter arbeidstijd, minder kinderarbeid, hooger loon. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat 't geen hij gezegd had, op zou wekken tot nader onderzoek. Nadat nog over enkele punten inlichtingen waren gevraagd en gegeven, werd deze laatste vergadering gesloten. De weinigen, die den cursus geregeld ge volgd hebben, zullen dit zeker niet betreuren. Meer te betreuren zijn zij, die door laksheid en domheid nalieten den cursus te volgen. Onze schutterij, door het kamerlid Smeenge zoo kranig genoemd, geeft toch maar altijd stof tot schrijven Men stoort zich daar niet aan de uitspraken van den ministerstafel, 't Zou een rechtgeaard burger bij een afkeurend gezegde van zijn hoogste autoriteit zjjn best doen, zich naar den wensch van die autoriteit te gedragen, onze schntterjj-antoriteitjes ook ge- zagsmannetjes, zooals gij zult zien handelen juist tegen de wenschen van den hoofdman in, toonen zich daardoor zeer revolutionair. En dat bij de schutterij. Men zal zien, bij de a. s. verkiezingen wordt door de kranige schutterjj-commandanien een proclamatie uitgevaardigd, om toch vooral de candidaten der ar beiderspartij te steunen en te stemmen, Nieuwsgierig geworden, vraagt men zich af: Wat is er dan bij onze schutterij gebeurd? Heeft deze af gevaardigden, gezonden naar de betooging voor al gemeen kiesrecht op 1. 1. Zondag in den Haag Wel neen, wat hier volgt, is veel erger. Ter zake dan: Een schutter, varensgezel, verzuimd nogal eens, de gewone oefeningen mee te maken, wat met het oog op z(jn betrekking te begrijpen en te billijken is. Hij kan toch niet over komen, om een uurtje te exerceeren. Onze schutterij-autoriteiten denken er anders over dan een gewoon mensch met gezond verstand, want eenige malen worot tegen den boosdoener-schutter proces verbaal opgemaakt wegens het wegbljjven zonder op gave. van redenen. Men begriipt, dat daaraan eens een eind moet komen. Maandag 6 Mei j.l. des middags den 2 uur, verschijnt een van de mindere broeders van de schutterij, die voor het vuile werk bestemd zijn, aan de schuit, waarop onze boosaardige schutter werkt. „Hé, vriend, komt toch van die schuit!" klinkt het uit den mond van dien bode. Geen succes. Een andere bode zegt ongeveer hetzelfde, doch om begrijpelijke redenen met gelijken uitslag. Een hoofdagent, die op eenige afstand heeft staan wachten, begint dit waarschijnlijk te vervelen, want hij springt, zonder een enkel woord te zeggen, met een der schntterijmannen aan boord. De schipper, ook aanwezig, is daarover niet erg op 'zijn gemak, en zegt tot den schutter: Ga jij nu in't achteronder, wat deze doet, doch niet zoo vlug, of de schutterijman wil hem nog in zjjn vlucht daarheen grijpen, wat de schutter op een gescheurde kiel komt te staan. De twee gezagsmannen van politie en schutterij vertrekken nu, op aanmaning van den schipper, onverrichter zake. Dit loopt totnogtoe goed voor onzen schutter af. Maar het gezag is er eenmaal, om te overwinnen. Zoo ook de schutterij. Er wordt een oogje in 't zeil gehouden. Intusschen maakt de schuit een reis naar Rotterdam, en keert Woensdag 8 Mei terug. Nog is de scbur niet op de plaats, waar ze wezen moet, of de boosdoener schutter wordt gepraaid door een collega, die hem vraagt, op zijn schuit over te stappen, om zoodoende vrij te blijven. Onze schutter weigert dit echter, en blijft waar hij is. Half tien 's avonds komt de schuit de haven binnen, j De schipper gaat naar huis, terwijl de knecht onze schutter alleen achterblijft. De politie heeft even- I wel een fijnen neus, heeft dadelijk geroken, dat de j verschrikkelijke boosdoener weer binnen de Schiedam- sche muren is, en zendt dadelijk haar mannetjes naar I deOosthavenkade.De schippersknecht-scbutteris onder- tn sschen naar bed gegaan. Den volgenden ochtend Donderdag 9 Mei wordt hij te 5 uur door rumoer wakker. Wat is er aan de hand. De gemeentelijke boot „de Mentor" bemant met vijf agenten, komt aan zij van de schuit, én aan den wal bevinden zich cok agenten en een vertegenwoordiger der schutterij. De knecht staat op, om eens te zien, wat er toch in zijn onmiddelijk nabijheid gebeurt. Daar ziet hij de geweldige macht) alleen voor hem, den schutter, aangekomen. Na eenig tegenstribbelen verlaat hü de schuit, om onder het geleide van het groote aantal politie-agenten en den schutterij-vertegenwoordiger naar een veilige plaats gebracht te worden. Dit gebenrt Donderdagmorgen te vijf uur, maar Vrijdagmiddag te 12 uur wordt onze schutter reeds vrijgelaten, omdat ge raadt het niet in tienen een welwillende de verschuldigde boeten betaald heeft.- Wie dit is, weten wij niet, en de schutter evenmini Voor één dag hechtenis is dus al die herrie gemaakt. Het toont ten duidelijkste, dat onze schutterp-autori teiten op hun post zijn, en schutters, die niet aan hun plichten voldoen, flink weten te straffen. Zij houden er den moed in, en zorgen, dat de oefeningen gere geld bezocht worden, ook tegen de woorden van den minister van oorlog in. Zeiden wij in het begin te veel, toen wij onze schutterij-autoriteitjes revolutionair noemden? Na lezing van het bovenstaande zal ieder onze meening deelen. De afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Tuinlieden en Bloemistenbond hield onlangs een vergadering. Dat deze vereeniging toch werkelijk niet revolutionair te werk wil gaan kan blijken uit de statuten, waar als doel in punt 2 wordt aangegeven, langs geschikten weg de toestanden te verbeteren, door samenwerking met patr ons en ingezetenen. De toestanden zijn onder deze meestal treurig. De wijze van werken moest dus de sympathie hebben van alle brave burgers. Maar ziet, de af deeling belegd een vergadering, en noodigt de patroons uit tegenwoordig te zijn ter bespreking van lotsverbetering. De patroons antwoorden evenwel, dat ze niet zullen komen. De vereeniging zal zich nu per circulaire rechtstreeks tot de „hooggeachte" ingezetenen wenden, om hun „weiwillenden steun" in te roepen en hun den toestand bloot te leggen. Langs minnelijken weg is dus van de patroons niets te verkrijgen. Zelfs een bespreking wordt geweigerd. Als nu de „hooggeachte" ingezetenen ook zwijgen wat dan? Dan blijft den tuinlieden niets anders over dan het bijltje er bij neer te leggen en te zien of ze door staking iets kunnen afdwingen. Dan is er strijd. Maar wie zijn het, die daartoe wel dwingen Zijn het soms weer die leelijke socialisten C Van het betalen van een rekening 25 c., W. M. e., de Kr. '/j c-i X. l'/i c., H. J. v. d. B. 5 c., H. V. 2 c., Kees 1 c., W. 25 c., P. 10 c., mjjn vrouw 3 c., L. 10 c., Jo 2 c., M. 25 c. Zooeven verschenen: Uitgave van den Brochurenhandel der S. D. A. P. No. 4 (April-Aflevering) van den 6den Jaargang: Redactie: HENR. ROLAND HOLST, F.vanderGOESenOr. HERM.GORTER Bevat: Ontwerp program v. d. Nederl Koloniale Politiek, door H. van KolKinderlitteratuur, door S. TroelstraBokma de Boer; Lis-' sagaray, door M. Mendels; Teri'ein- kennis (Den Helder) door F. W. N Hugenholtz Jr.Het agrarasch pro gram, door P. J. Troelstra; Troel stra tegen Kautsky, door H. Gorter Het Paaschcongre8, door F. V. d. Goes; Boekbeoordeeling. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders f0 875. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. F0RTUIJN, Kerkstraat 34, Amster dam, die steeds gaarne proefnum mers zendt.

De Moker | 1901 | | pagina 4