Het Volk, De Katholieke Demokraten. Uit de Partij, Volkshins-bcliiudam. De Stearine-Kaarsenfabriek „Apollo". Steunpeimiiig. De Nieuwe Tijd. j Onmisbaar voor iedereu arbeider is J. Koorengevel, W. P. G. HELSDSNGEN. Hoügerhuis-Coinité. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Nieuwstraat - Schiedam Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: Geldersche Kade 117, Amsterdam. ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor ƒ1000 bij gcheele invaliditeit, en f'400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: Onze strijd in de Tweede Kamer, Op den tweeden Pinksterdag beiegden de katho lieke demokraten een openbare vergadering in de groote zaal van liet A erkooplokaai te Rotterdam. Als voorzitter fungeerde de bekende propagandist van de katholieke démokralie, Brinkhuis van En schedé, terwijl als sprekers optradenMr. S. J. Visser, uit Seheveningeu; priester DaensMr. Wil- diers (Antwerpen): priester Ponteijue; de Backer, lid der Kamer van Afgevaardigden te Aalst; en Léonce du Catiilon (Brussel). Naar onze ociiattiiig bestond het publiek uit 3 u 4'iO personen van verschillend gelooi'. Mr. 6. J. Visser, de eerste spreker, ging in breede trekken na. in hoeverre do Katholiek gehoorzaam heid verschuil.igd is aan do Kerk. Toonde hij door aanhalingen uit een boekje van pater Jansen, ge meld: „Gehoorzaamheid en onderwerping aan de Kerk", en uitgegeven door de VV iliebrordus-ver- eenigingaan, dat deze tot in burgerlijke zaken ge hoorzaamheid der Katholieken aan de kerk verlangde, de inleider meende alleen in geloofszaken onder worpen ie zijn aan de kerk. is voor een Katholiek een wenk reeds voldoende, dan meende spr. ie moeten wijzen op het feil, dat bevelen van den paus dikwijls werden ingegeven door diplomatieke overwegingen. Priester Daens begon den naam Christen-demo- kraat te ontleden. Als Christen, zeide hij, zijn wij gehoorzaamheid verschuldigd aan de kerkelijke overheid. Daarin zullen wijkatholieken, nooit te kort schieten. „Geeft aan God, wat God toekomt. Maar we zijn ook deinokraat. En als demokraat stellen we einze eisehen. Waar den arbeider in België op zijn ouden dag een pensioen van do francs per jaar of ongeveer acht en een halven cent per dag wordt uitgekeerd, moeten wij blijven strijden ln een Gentsch katholiek blad werd gezegd, dat men met 8 per dag mirakelen kan doen. Dat blad weet dit laatste natuurlijk bij ervaring. Het punt, dat priester Daens nu aanroerde, was wel het belangrijkste van zijn rede. Het betrof het algemeen kiesrecht, het vraagstuk van den dag, ook voor ons, Nederlanders. En wat zeide de spreker daarvan? Woordelijk teekeuden we op: „Al komen alle priesters, dekens en bisschoppengij „moogt voor een tegenstander van die zaak niet stemmen.'' En verder: „Wij wil en vrijheid op staatkundig, „economisch gebied. We vragen ze niet, we nemen ze." Dit zegt niet de redactie van dit blad, maar een man, die nog altijd het priesterkleed draagt. Hebt ge het verstaan, Katholieke arbeiders! Weet en begrijpt gij nu, waar uw plaats is bij de a.s. ver kiezingen?' Brengt gij, als één man, uw stem uit op den eandidaat der anti-revolutionairen, of op den arbeiderscandidaat W. P. G. HELSDINGEN? Handelt gij in den geest van priester Daens, dan voorzeker zijn we van uw stemmen verzekerd. De priester Fonteijne trad niet minder krachtig voor de arbeiders op. Hij toonde aan, dat de mensch ook moet kunnen leven. De rijken verstaan niet het: „Geef ons heden ons dagelijkscli brood." Waar een mensch op zijn ouden dag, wanneer hij niet meer in staat is te werken, zich met minder dan negen cent per dag moet tevreden stellen, daar haalde hij het voorbeeld aan van een hond, waar voor per dag vijftig cents werd uitgetrokken. De oude werkman zal, zoo zeide hij, verplicht zijn, voor den bevoorrechten hond heel nederig de hoed af te nemen. Voorstander als hij was van leerplicht, hield hij aan de hand van de brochure-Van Kol, een krach tig betoog voor sclioolvoeding en kleeding, want „een volk, dat eet, is niet meer rijp, om slaaf te zijn." Geen wonder, dat deze laatste woorden uit den mond van den sympathieken spreker, den kapelaan van de werkstakers, zooals hij door de dokwerkers te Antwerpen wordt genoemd, luid applaus verwekten. Katholieke arbeiderswij hopen, dat gij goed overdenkt, wat door deze priesters is gezegd, en zonder twijfel brengt gij ais één man uw stem uit op den arbeiderscandidaat In de jongste algemeeue vergadering ouzer afdee- ling werd besloten 3 candidate» te s'ellen voor de a.s. gemeeuteraads-verkieziugen. D. van Djjk en A. Godschalk stelden zich beschikbaar, terw(jl een derde lid de candidat'inr nog in bedenking hondt. Wij hopen, dat deze candidate» door de arbeiders flink ges'enud zullen worden. Het is toch herhaalde lijk gebleken, hoe noodzakelijk het is, dat in den Raad versch bloed komt, op hoe schromelijke wjjze de algemeeue belangen, en de arbeiders belangen iu j 'tbijzonder, daar worden behartigd. Wij zullen nog weieens gelegenheid hebben op deze verkiezing terug te komen eu er een hartig woordje j over te spreken. Het zij aan geen dovemansoor gezegd. Alle caudidateu der S. D. A. P. zullen iu hopen baar optreden op later te bepalen t(jd en plaats. In dezelfde vergadering werd besloten geen deel te nemen aan de verkiezingen voor de Prov, States. Een coinmisssie van 3 leden werd benoemd om bij dragen iu te zamelen voor 't garantiefonds van Het Volk. De Partij-geuooten worden opgeroepen om Zater dagavond weer in Vlaardingeu met De Moker te gaan colporteeren. Om kwart over 7 aan de Vlaardingerpoort. Agenda I. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoor ding der ter vorige vergadering gehouden rollekte. 4.| Benoeming van een secretaris-penningmeester. 5. Ingekomen stukken, De propaganda. Allen op post. Aan het 4e jaarverslag van het Volkshuis ontleenen wij het volgende: Het ledeutal bedroeg op 1 Maart 1901 340 en is nu gestegen tot 425, maar, laai de contributie nog geïud moet worden, acht het Bestuur het zekerder, dit aantal op ongeveer 420 te stellen. In elk geval een toename met 80 leden. Het bestuur klaagt nog over gebrek aan actieve medewerking van de leden. De behoefte aan een grooter gebouw wordt steeds sterker gevoeld, eu de kaus om daarin te vo r- zien wordt steeds kleiner. In 't algemeen is de toestand volgens het verslag gunstig. Cursussen iu houtsnijden, gezondheidsleer, boekhouden eu gymnastiek werden met succes gehou den. De muziek- eu lichtbeelden-avondjes waren goed bezocht. Een tentooustelliug der 40 Rembraudt-foto- gravures, uitgave Hotstede de Groot, slaagde goed, evenals een daarop gevolgde lezing van dr. Dyserinck, over Rembrandt. De reisclub de debating-club eu „Floralia" maken het goed. De laatste heeft alleen veel last van een leege kas. Dit is trouwens eeu kwaal die z(j vut hasr moeder geërfd heeft. De be grooting van het Volkshuis sluit, weer met een tekort van f 272.Krachtige vers erking der middelen is dus noodig. Daarom moeten nieuwe leden geworven worden eu alle andere aangemaand hun bijdrage zoo mogelijk wat te verhoogen. De verkiezittgs-brochnres die door den Brochureu- hnmlel van de S. D. A. P. worden uitgegeven komen nu los. Reed- zijn verschenen: Het schuldregister der regeering. De Arbeiderspartij in de 2e Kamer, en de 2 eerste deeltjes van de serie Onze strijd in de 2e Kamer, geschetst door de Soc. dein. KamerledenHet Platteland en Rechtvaardigheid der Regeering, terwijl binnen kort nog meerdere verschijnen. Door het bestuur der afdeeling zijn maatregelen genomen om te zorceu, dat deze brochures behoorlijk onder het bereik der kiezers komen. Woensdag a s. zal het eerste nummer verschijuen van: Arbeiders, op! orgaan van de Arbeiderspartij in deu verkiezingstijd. Gratis verspreiding van 8000 ex. in het district Schiedam. De leden van het Hoogerhuis-Comité alhier worden attent gemaakt op de huishoudelijke vergadering op Zondag 2 Juni a. s., 's morgens te tien nnr, in de achterzaal van het café van den heer Roeling, aan de Broorsvest. Woensdag-avond 29 Mei kregen eeuige werklieden aan de Stearine-kaarseufabriek alhier de heugelijke tijding mee naar huis, dat ze den volgenden uicgen niet meer terng behoefden te komen. Een 5 tal, dat voor de nachtploeg opkwam, kou al dadelijk rechts omkeert maken. In 't geheel zijn 10 man ontslagen, „Wegens slapte", zegt de directie. Had ze daarvoor niet minstens een dag of wat van te voreu kunnen waarschuwen, zoodat de ontslagenen gelegenheid hadden naar ander werk om ts zien Maar met dergelijke beschouwingen kan zoo'n hooge directie zich niet ophouden. 'tZijn ook maar arbeiders, niet waar? Wij hebben biunenkort misschien nog wel een appeltje met de directie te schillen, als we over wat meer plaatsruimte beschikken. A. 25 c., B. 5 c., Jan 3 c., H. V. 1 c., A. G. 10 ct., Nelly 2 c., X. 1 c., Kees 1 c., F. 2 c., te Kr. 4 c., te R. II, c., vrouw K. 5 c., dochter K. 5 c., zoon K. 1 c., vele kleintjes maken een groote 5 c., X. Y. Z. 3 c., N. N. 7'/j c., Maarten 5 e., Dirkje 4\, c., M. 25 c. Nos. 5 en 6 (Mei-Juni-Aflevering) van den 6den Jaargang Sociaaldemocratisch Maandschrift, i Redactie: HENR ROLAND HOLST, j F.van derGOES en Dr. HERM.GORTER Bevat: De Koöperatieve beweging in België, door L. Bertrand; Repliek, door P. J. Troeistra; Een nieuwe contributie regeling voor den Alg. Ned. Typ. Boud, door A. P. van der LindenDe beweging voor verkorting van Arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland; De reorga nisatie van het N. A S., door H. Spiekman Térreinkennis (Friesland), door G. w. Mel- cher»; De overgang van Kapitalisme naar Socialisme, door F. v. d. Goes; Het mili tairisme in de Tweede Kamer, door H. Roland; Terreinkennis (Tietjerksteradeel) door J. G. Jansonius; Een Pensioenwet, door W K. Vliegen. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders f 0.875. Men abonneert zich bij den Boekhan del en bij den Uiigever J. A. F0RTUIJN, Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur eilander Schrift. ARBEIDERS! Koopt en leest de brochures Voor het Nederlandsche volk geschetst door De Soc -Dem. Kamerleden. I. Het Platteland 2 cent. II. Rechtvaardigheid der Regeering. 1 cmt. Uitgave van den Brochnrenhandel der S. D.A. P.

De Moker | 1901 | | pagina 4