Abonneert U op „DE MOKER". gET Volk, Nog eens de Stearine-Raarsenfabriek. Inlichtingen Yoor de Kiezers. Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengevel, De Nieuwe Tijd. Steunpemring. Korrespondentie. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Nieuwstraat - Schiedam. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: Ome strijd w de Tweede Kamer, arbeid hnn leven moeten verzekeren. Tegenover het geldrecht van de bourgeoisie stelt deze vierde stand zjjn arbeidsrecht, het recht van te arbeiden, het recht van te leven door zjjn arbeid; maar ook het recht van den arbeid, den eenigen werkeljjken levensfactor in de wereld, om te regeeren onder de menscheu in plaats van het domste en onrechtvaardigste aller rech* ten, het geldrecht. Zoo is het arbeidsrecht komen te staan tegenover het geldrecht, de arbeid tegenover het kapitaal. Er zijn helaas nog slechts weinigen, die deze geschied kundige ontwikkeling begrijpen en de noodzakelijk heid dus aanvaarden van de vernietiging van het geld recht. Maar de overheersching van het geldrecht wordt met den dag brutaler en weerzinwekkender, men denke slechts aan den Trans vaalschen oorlog, een heerlijk uitvloeisel van het geldrecht der bourgeoisie men denke slechts aan de grenzenlooze lichtvaardigheid, waarmee de bourgeois-werkgever de voor hem onbruik baar geworden arbeidskracht op straat gooit (bijv. de groote Krupn, die er ineens 9000 arbeiders gedaan gaf, ondanks dat zijn 15 millioen jaarlijksch inkomen mede door die 9000 arme tobbers was verdiend). De bourgeois noemt dat recht, zijn onaantastbaar recht, het fundameut van onze maatschappij. Maar de pro letariër voelt dat bourgeoisrecht als honger, ellende, dwang en verbittering. Als een hoon slaat dat recht hem telkens weer in zjjn gezicht: weg met het geld recht, heersche het recht van den arbeid. J. v. L. Naar aanleiding van ons berichtje in het vorig nummer aangaande het ontslag van 10 werklieden aan de kaarsenfabriek werd door den heer A. Brederoo een vinnig artikel geschreven, dat in de Sch. Crt. als „ingezonden" geplaatst werd. Dit schrijven is nogal uiteenloopend. We zullen ons eerst bepalen tot de zaak in kwestie. De heer B. zegt, dat de zaak zich anders heeft toegedragen, dan door ons werd voorgesteld. Wij moeten dit tot onze spijt toestemmen. Wantbjj nader onderzoek is ons gebleken, dat de houding der directie nog onhebbelijker is dan wij gedacht hadden. Wjj waren onvolledig ingelich Dat de heer B. zoo in 't vuur gekomen is, zal de directie nu zoo heel aangenaam niet zijn, maar ze kan zich overtuigd houden van den goeden wil van den heer B. om haar belangen te verdedigen. Maar nu weten we meteen, dat aan de Stearine- kaarsenfabriek vijftig man los werkt. Op zich zelf is dit reeds een ergerlijke toestand. Yan deze 50 weet niet één of hij den volgenden dag werk zal hebben. De directie kan naar welgevallen hen onmiddeljjk op straat zetten. De heer B. vindt zoo iets volstrekt niet onbillijk. Weineen, een arbei der moet blij zijn als hij eens wat werken mag. Eenige zekerheid van bestaan, eenige zekerheid dat hij ook morgen brood zal hebben voor zich en de zijnen, dat is niet noodig. Een arbeider, zie-je, dat is nou eigenlijk zoo'n stuk beest, dat je gebruikt als je 't noodig hebt en anders zet je 'm maar op zij. Net als een machine. Als je die noodig heb stook je 't vunr, geef je water en olie, en als je er voldoende gebruik van gemaakt hebt zie je er niet naar om. Jawel, toch wel. De machine wordt onderhouden, ook al staat die stil, want 't is 't belang van den patroon, dat ze in orde blijft. Maar zoo'n arbeider, laat 'lie maar verrekken. Voer hem een ander. De heer B. vindt dat volstrekt niet onbillijk. Een kwestie van smaak. De zaak komt dus hierop neer, dat 40 mam elk een dag hebben moeten verzuimen. Of die menschen nu los-vast, of wel los, of vast zijn, veranderd niets aan hun behoefte aan brood. Ook zij helpen, wanneer ze aan 't werk zijn, de dividenden der aandeelhouders en de salarissen der directeuren vergaren. Zij hebben recht op bestaan, recht op zekerheid van bestaan en de directie onthoudt het hun. Dit is een schande Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen be droeg het dividend der aandeelhouders over 't afge- loopen jaar 25 0 0. Het was dus bovendien waarachtig niet noodig zoo schriel te zijn. Daarbij komt, dat, de oorzaak van den stilstand lag bij de directie. Het aansluiten van een nieuwe ijsmachine is de zaak der directie. Den arbeiders mag daarom geen dag brood onthouden worden. Was het nog wegens slapte ge weest, 't zou nog te begrijpen zjjn, al bleef dan de grief bestaan, dat de arbeiders niet tijdig gewaar schuwd zijn. Nu m8g dat bjj „losse" werklieden niet de gewoonte zijn, dat doet niets at aan 't schandalige, 't Is een bewijs te meer hoe verderfelijk dit stelsel is, hoe nood zakelijk 't is, dat het wordt afgeschaft, althans zoo min mogelijk in praktijk gebracht. Dat de directie van de Stearine-Kaarsenfabriek voortdurend 50 man „los" in dienst heeft, pleit juist Sterk tegen haar. Wat nu betreft het geschetter in 't begin van 't stukje en de hymne op godsdienst en Oranje, we zullen er ons niet druk over maken, 't Eenige doel is verdachtmaking van de vuilste soort, waarbij °P de oude wijze gespeculeerd wordt op den godsdienst zin en een onwillekeurige genegenheid voor de persoon der Koningin bij het volk, dat zich zelf echter voor 't grootste deel geen rekenschap geeft van die ge voelens, doch de groote hoop naloopt en naschreeuwt. De heer B. schijnt met het ei te werken, of koffiedik te lezeu, en op die wjjze te lezen wat (volgens hem) in de harten onzer mannen staat. Welnu, er staat daarin iets dergelijks geschreven als B. vermoedt, n.l. Wij moeten in de 2e Kamer" en die wij dat is het volk, dat zijn de arbeiders. Ook de heer B. behoort daartoe, en zijD plaats was in de gelederen der strij dende proletariërs. Dat hij er niet is, och, heel erg nemen we 't hem niet kwalijk. Als oud-militair heeft hij alle klassegevoel verloren en eerbied voor z'n meerderen is er met provoost en politie-kamer in gepompt. Dat hij aan 't razen ging is te begrijpen. Maar ook hij vergaloppeert zich, en nu niet, zooals wy, ten gunste, maar ten nadeele van z'n tegenstan der. Wij noodigen hem uit ons te noemen, welk sociaal democratisch werkman ooit gesproken heeft in een Sjf of 5 cents vergadering voor f 25 per avond. Wel is ons bekend, dat Ds. Wisse, die voor Patri monium optradt, f25.— vroeg, en dat Dr. Schaepman te Leeuwarden voor zijn rede op den Katholieken dag honderd gulden ontving. Deze zjjn „Christelijke Volksredenaars." Nu zeggen wij niet, dat de heer B. opzettelijk dit abuis gemaakt heeft. Wij gelooven van elk mensch 't Uste, zoolang hij geen bewijs van 't tegendeel geeft, zelfs al is hij gepensionneerd militair en noemt hij zich „Christelijk." Wij drukken hieronder af de bepalingen, die door ieder kiezer bij het stemmen in acht genomen moe ten worden. De kiezer teekent zijne stem op het biljet aan door in de kolom „Aanwijzing der keuze" met pot lood zwart te maken een wit stipje, geplaatst in een stemvak vóór den naam van den candidaat zijner keuze. De kiezer kan, wanneer hij zich bij de invulling van zijn biljet vergist, eenmaal een nieuw stembiljet aanvragen, mits het eerst overhandigde door hem wordt teruggegeven. De kiezer mag aan den lessenaar niet langer vertoeven dan noodig js om zijn stembilj et in te vullen. De kiezer vouwt het biljet dicht naar de zijde, waarop de namen der candidaten zijn gesteld en begeeft zich daarmede onmiddellijk naar het stem bureau. De kiezer toont, alvorens het biljet in de buste steken, de buitenzijde met den voorgeschreven stem pel aan den voorzitter van het stembureau. Van onwaarde, zijn de stembiljetten: waarop geen der candidaten is gekozen; waarop de namen van andere personen dan de candidaten of waarop andere bijvoegingen zijn geplaatst; waarop meer candidaten gekozen zijn «ia» er plaat sen te verrullen zijn waarop de aanwijzing van den candidaat op eene andere wijze is geschied dan hierboven is mede gedeeld, en die eene aanduiding van den kiezer bevatten. Onder bijvoegingen worden niet begrepeu, pun ten, strepen, vlakken, nagelindrukken, vouwen, scheuren, gaten en vlekken, tenzij deze blijkbaar opzettelijk zijn aangebracht. Lijsje 10 c., X. 1 c., B. B. 12 o., W. te H. 5 c., E. 2 c., V. 10 c., L. 10 ct., uit VI. 2'/i ct., gevonden 1 c., M. 25 c., W. 15 c., S. 7 c., NeUy 3 c., Kees 1 c., Heinrich 10 ct., vrouw K. 5 c., dochter K. 5 o. Piet 5 c. Ontvangen Het Ontwerp-Tuchthuiswet, geteekend door M. de Roode-Heyermans. Uitgave van Masereeuw en Bouten te Rotterdam. Prijs 5 cents. Silentium. Doe ons op de een of andere wijze uw naam weten. Zonder dat kunnen wij uw bijdrage niet plaatsen. ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit, en 400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam ARBEIDERS! Koopt en leest de brochures: Voor het Nederlandsche volk geschetst door De Soc -Dem. Kamerleden. I. Het Platteland. 2 cent. II. Rechtvaardigheid der Regeering. 1 cent. Uitgave van den Brochurenhandel der S. D. A. P. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur enj ander Schrift. Nos. 5 en 6 (Mei-Juni-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST F.van|derGOES en Dr.HERM.GORTER Bevat: De Koöperatieve beweging in België, door L. Bertrand; Repliek, door P. J. Troelstra; Een nieuwe contributie regeling voor den Alg. Ned. Typ. Bond, door A. P. van der Linden; De beweging voor verkorting van Arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland; De reorga nisatie van het N. A S., door H. Spiekman Térreinkennis (Friesland), door G. W. Mel- chers; De overgang van Kapitalisme naar Socialisme, door F. v. d. Goes; Het mili tairisme in de Tweede Kamer, door H. RolandTerreinkennis (Tietjerksteradeel) door J. G. Jansonius; Een Pensioenwet, door, W. H. Vliegen. Prijsf/ 1.25iper kwartaal, [voor arbei- dersf ƒ0.875. Men abonneert zich bij den Boekhan del en bjj den Uiigever J. A. FORTUIJN Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt,

De Moker | 1901 | | pagina 4