Wat maakt het verschil? Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. Van twee kwaden liet minste kiezen. FEUILLETON. Bericht. No. 16. Zaterdag 15 Juni 1961. Ie Jaargang. De abonnés's worden verzocht klachten over slechte bezorging direct te zenden aan de Admini stratie. Oproep om steun! ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal l OA bii vooruübetalmq. franco per post 20 cent I J Losse nummers 1 cent. 2) (Naar het Engelseh door PHAF). „Ben je daar geheel zeker van, Toon Kom, kun je precies mij vertellen hoeveel je verleden Zaterdagavond hebt verteerd?" „Ik denk niet, dat ik het precies kan zeggen, j Hendrik. Ik dronk een glas met Jan en een i met David, die pas naar Amerika is; toen I kwamen er meer vrienden binnen; ik bleef f ongeveer een uur en dronk een glas of twee, maar ik kan waarlijk niet zeggen, hoeveel." „Wel Toon, dat is juist de zaak. Je weet het niet! Je kan het niet zeggen! En zoo gaan de stuivers, mijn vriend. Nu, ik was verleden Zaterdagnamiddag en -avond in mijn Bureau van Administratie en Redaktie X oord vest 12. tuin bezig, om wat fruit en andere dingen voor het Zondagsmaal te krijgen, en voor een volgenden oogst te zorgen. Zoo zie je, datje niet slechts stuivers verkwistte, maar je ver kwistte ook tijd, terwijl je in die herberg was. Ik verdiende stuivers en genoegens en gezondheid, alles tegelijkertijd. Denk dan aan de stuivers, die je op andere manieren verkwist door dan hier eens een voor stelling te gaan zien en dan daar, en dan naar kermissen en wedrennen te gaan, en je werk te verlaten; zoo gaat het geld weg." „Maar Hendrik, mag ik dan geen pleizier hebben?" „Zeker Toon, maar we moeten trachten het thuis te vinden, en vrouw en kinderen er in te laten deelen „Nu Hendrik, ik zie er niet veel in." „Toon, mijn vriend, dit is er in. Waar jij verteert, spaar ik. Wat ik spaar is mijn ADVERTENTIËN; 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Evenwel zal hierin de liberale partij steeds j minder hevig, minder dweepziek zijn, dan de Katholieken en Anti-Revalutionairen. De Roomsch-Katholieke en Anti-Revolu tionaire leiders, kortom alle kerkelijke leiders, zijn gevaarlijker voor de arbeidersbeweging, dan de liberale. Misbruik makende van den godsdienstzin van een deel van ons volk en van het on beperkt vertrouwen, dat dit in hun stelt, hebben zij dat volk opgezweept in godsdienst haat, in een valsche godsdiensthaat, want ze is niet zoozeer gericht tegenstanders van den godsdienst als wel tegen de voorstanders van de vrijheid van den arbeid. Een van de dui delijkst sprekende bewijzen is 't geen ge beurde bij een herstemming in District III te Amsterdam. In herstemming kwamen de heeren den Hertog, liberaal, en Henri Polak, sociaaldemocraat. Yan het standpunt der kerkelijken moeten beiden hun even vijandig zijn, Zij hadden zich dus moeten onthouden. Evenwel schreef Dr. A. Kuyper in de Standaard dat zijn volgelingen op den liberaal den Hertog moesten stemmen. Dezé had nota bene in den raad van Amsterdam verklaard den Bijbel te beschouwen als een sprookjes boek. Waarom viel de keuze van Dr. Kuyper op dezen man die het godsdienstgevoel van zijn kerkelijke medeburgers brutaal gekwetst had? Omdat de heer den Hertog staat, met Dr. Kuyper, tegenover de arbeidersbeweging. eigendomen ik kan dus gevoelen, dat ik mijn eigen haas ben. Ik spaar op, om iederen zomer eenive dagen vacantie te nemen, en we gaan allen te zamen. Denk dan hieraan. Als er don kere dagen komen, en er weinig werk te krijgen is, zal ik niet behoeven te bedelen, noch naar het werkhuis te gaan. De stuivers, die ik heb bespaard, maken dat ik mij een vrij man gevoel. De man, die geen stuiver heeft bespaard, en altijd in schulden steekt, is weinig beter dan een slaaf. EINDE. Arbeiders! Wij hebben in de laatste weken een harden strijd gevoerd. Als georganiseerde arbeiders stonden wij alleen tegenover de burgerlijke partijen. Het zal door u niet ontkend worden, dat wij met vrucht gestreden hebben, zelfs al wordt onze candidaat niet verkozen. Wij hebben een zoo goed mogelijk gebruik gemaakt van elke gelegenheid om onze beginselen te verkondigen en te stellen tegenover die der tegenstanders Maar dit alles heeft veel geld gekost, meer aan wij vermoed hadden. Daarbij komt, dat straks weer de verkiezingen voor den Gemeenteraad ophanden zijn, die ook weer kosten zullen medebrengen. Er is geld noodig. Laat ons nu niet alleen staan, maar steunt ons krachtig. Als ieder die kan iets geeft, kunnen die kosten gedekt worden. Zelfs de kleinste bijdrage is welkom. Ze kunnen bezorgd worden aan het bureau van dit blad en bij den penningmeester A. Godschalk, Oosterstraat 70, te Schiedam. Het is een dringend verzoek, dat wij tot u richten. Er moet geld komen. Ieder doe zijn best. Het Centraal Verkiezings-Comité. De eerste stemming voor twee leden van de Proviciale Staten heeft plaats gehad. Het resultaat is, dat alle vier de candidaten in herstemming komen. Het scheelde maar weinig, of de candidaten der R. K. en Ant. Revol. waren bij eerste stemming gekozen. Wij hadden niet gedacht, dat het zóó 'n vaart zou loopen, maar meenen er nu toch op te moeten aandringen, dat de candidatuur van de Heeren H. i. VERSTEEG en M. VAN DER LAAN krachtig, ook door onze mannen worde gesteund. Om verkeerde uitlegging te voorkomen, zullen wij ons standpunt even toelichten. Zoowel liberalen als kerkelijken zijn onze besliste tegenstanders. Yan geen van beiden verwachten wij eenige belangrijke daad ten gunste der arbeiders. Beide zullen zelf waar zij kunnen, den vrijen bloei van de arbeiders beweging in den weg staan. DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 1