Vakbeweging'. Lied van liet Proletariaat. De uitslag. Steimpeiming. Stemmencijfers. Herstemming tusschen de heeren Iden- burg en v. Limburg Stirum. De „chris telijke" partijen zullen nu tegen elkaar in 't vuur gaan. Wij zijn benieuwd te hooren waarmede zij elkaar bestrijden, in hun eigen candidaten aanbevelen zullen. Onze candidaat kreeg 518 stemmen. Wij wenschen de arbeiders daarmede geluk en brengen hulde aan de bewuste proletariërs in ons district. De eerste stap op de weg tot over winning is gezet, De eerste maal, dat wij aan den strijd deelnamen lieten wij de liberale partijen achter ons. Tegen de kerkelijke partijen zijn wij nog niet opgewassen. Ook dit zal ver anderen. Ditmaal steunden ons reeds enkele kerkelijke arbeiders. Hun aantal zal toe nemen. En dan zal het gebeuren, dat alle arbeiders, eikaars overtuiging op gods dienstig gebied eerbiedigend, doch zich bewust van hun gemeenschappelijk belang als klasse, samen zullen optrekken als een groot leger van strijdende proletaren, tegen het kapitalisme. Dan zal vervuld zijn het groote woord van Marx. Proletariërs van alle landenvereenigt U Voor zoover wij reeds konden nagaan bedroeg het aantal stemmen, dat gisteren in 't geheele land op sociaaldemocratische candidaten werden uitgebracht 36.345 Het valt toch niet te ontkennen dat er wel wat vooruitgang is zouden we zoo meenen. Dit cijfer is zeer zeker schit terend te noemen. Daarbij zijn nu nog niet gerekend de stemmen van candidaten der Volkspartij die, zoover we reeds na konden gaan I486, en die der Kath. Democraten die 1023 bedroegen. We geven hier nog een lijste van de hoogste cijfers in enkele districten. Polak, Amsterdam III 1420 Schaper, Appingedam 1859 Van Kol, Enschede 3400 Troelstra, Franeker 1527 Hugenholtz, Haarlem 1391 Melchers, Leeuwarden 1705 Van der Zwaag, Schoterland. 1704 Troelstra, Tjietjerksteradeel 1247 Schaper, Veendam1926 Van der Zwaag, Weststellingwerf 1242 Van Kol, Winschoten 1248 Mr. Mendels, Zaandam 1428 Je mag niet trouwen als je van mekaar houdt maar geen geld heht om van te levenliefde ondergeschikt aan het geld Maar als je geld hebt, dan kun-je liefde koopen van wie geen geld hebben: dat is het recht van het geld. Als je houdt van je ouders, kinderen, broers en zusters, en je zoudt het leven van die allen tezamen tot een groot veelgevend genot willen uitwerken, dan moet-je daarmee wachten, tot je genoeg verdient om je de weelde van veel vrijen tijd te gunnen, of liever van veel niet-betaalde uren, en wie kan dat bereiken ook hierhet leven van het gezin ondergeschikt aan het geld. Dat noemen de bourgeois hun geldrecht, waartegen ze dikwijls ook mopperen, maar dat ze toch allemaal voorstellen als de grondslag eener goede maatschappelijke inrichting. Maar we zjjn nog niet aan het einde. Als je na veel vaak geestdoodenden arbeid voor je brood een schreeuwende behoefte in je voelt naar wat arbeid voor je geest en je ziel, en als je dan het geluk hebt daarvoor wat tjjd beschikbaar te kunnen stellen, dan mo^t je nog het geld hebben om boeken te koopen, of den toegangsprijs te betalen voor den schouwburg of de concertzaal, en kun-je dat betalen, dan heeft men meestal nog niet wat men zou noodig hebben, omdat ook de kunst onder de heerschappij van het geldrecht is gekomen, en de ware geldjagers, tevens de menschen, die kunst kunnen betalen, afleiding en vermaak, dus de kunst verlangen in plaats van arbeid voor hun geest en gemoed. En een mensch zjjn arbeid? Die is heelemaal marktwaar gewordenhoe meer aan bod van arbeid, hoe minder de betaling daarvan. Dat iedere arbeid verricht wordt door een mensch, een wezen van precies dezelfde samenstelling als de arbeids- kooper, daarmee bemoeit zich het geldrecht niet: dat heeft alleen te maken met den arbeid en niet met den arbeider, dat betaalt alleen den arbeid naar zjjn marktwaarde en niet den arbeider naar zijn persoons- waarde. Dat daarvan het noodlottige gevolg is, dat de arbeider steeds meer gedwongen wordt zooveel mogelijk van zjjn arbeid te verkoopen, en niets, niets, niets ten slotte over te honden voor den eigen arbeid van zijn verstand en zyn bart, dat m. a. w. het arbeidersleven steeds meer materieel wordt, daarom bekommert het geldrecht zich niet, immers zijn recht is arbeid te koopen voor zoo gering mogelijken prijs, en beperking van den arbeidsprijs is voigens de bour geoisie beperking van haar onaantastbaar geldrecht. Maar die bourgeoisie is zoo oerdom hierin, want hoe- velen uit haar midden zijn slachtoffers van datzelfde geldrecht dai zij zoo hoog ophemelt: welk een honden leven hebben een massa bourgeois door hun strijd om het bestaan, hoeveel gaan er over den kop omdat ze niet sterker zijn dan hun concurrenten. En ondanks dat aanbidden zij dat moordende geldrecht als een afgod, den arbeider dwingende van honger te sterven of zich ook voor dien afgod te buigen. J. v. L. Aan den Heer A. BREDEROO Socialistenvreter te Schiedam Geachte Heer! Door dezen betuigen wij U onzen oprech ten dank voor de flinke wijze, waarop U voor ons blad hebt propaganda gemaakt. Het aantal bladen, dat j.l. Zaterdag verkocht werd, was ongeveer 250 meer dan gewoonlijk. Ongetwij feld is dit voor goed deel toe te schrijven aan nieuwsgierigheid bij het publiek, wat wij wel zouden antwoorden op de lievigheden aan ons adres, door u in de Sch. Ct. geuit, Yoor uw medewerking meenen wij u een woord van dank niet te mogen onthouden. Wat betreft uw laatste stuk in de Schied. Crt., gij zult 't in ons prijzen, dat wij zwijgen voor iets, waarmede ge u op zoodanige wijze blameert. We hopen van harte, dat u er reeds in geslaagd is het vuil, waarmede ge u besmeerd hebt, te verwijderen. Wij groeten u zeer beleefd. He Redactie van He Moker. Schiedam, 14 Juni 1901. Het Oosterijlcsche vakblad voor Metaalwerkers geeft de volgende cijfers. De Oostenrijksche Metaalbewerkersbond had in 1899 12.466 leden, terwijl nog 3807 in 12 andere ver- eenigingen georganiseerd waren. De Belgische Federatie van metaalbewerkers telde in 1900 6229 leden terwijl nog 2 andere vereenigingen te zamen 2133 leden telden. De Duitsche Metaalbewerkersbond had in 1899 een ledental van 85013 en een vermogen van 385148 Mark dat is ruim 641913 gulden. (Inmiddels tot meer dan 100.000 leden met een jaarlijks inkomen van 1 millioen gestegen. De Engelsche metaalarbeiders zijn in drie groepen georganiseerd10 machinebouwers (88000 leden met een vermogen van 13 millioen gulden) 2° Ketelsmeden en scheepsbouwers (45000 leden 9/10 van de arbeiders in dat vak, met 10 millioen gulden vermogen) 3° modelmakers (25800 leden.) Behalve deze zijn er nog verscheidene kleinere vereenigingen. In Italië bestaan 68 vereenigingen met 18000 leden. De Noor- weegsche IJzer- en Metaalbewerkersbond heeft 2200 leden en 25 Onder-afdeelingen. De Zweedsche bond 13477 leden, de Zwit- zerschen 5500. Wie delft het zware erts? Wie brengt het uit de mijn? Wie maakt het voedzaam brood? De kleed'ren zacht en fijn? Wie brengt den Rijken overvloed Terwijl hij zelf verhong'ren moet? Het is het volk, dat zwoegt, Het Proletariaat. Wie zwoegt van 's morgens vroeg? Wie werkt tot in den nacht? Brengt anderen rijkdom aan En rust, genot en macht? Wie draait alleen het wereldwiel Schoon 't voordeel steeds aan and'ren viel? Het is het volk, dat zwoegt, Het Proletariaat. Wie dient reeds eeuwen lang Als slaaf den dwingeland? Wie strijdt om voor den heer Te redden huis en land? O, volk dat ned'rig blijft geknield Zijn dan uw trots, uw kracht, vernield? Ontwaak o zwoegend volk! Op! Proletariaat! Te VI. 6 c.; M. 25 c.; X l1/, c.; in 't Volkshuis V,Nelly 2 c.in Musis 3 c.; E. 1 c.; K. 10 c.Rob 5 c.Jaap 5 c., Xerxes 1 c.; W. 25 c.; J. 10 c.; C. 27,c.;R.5c.; V. d. P. 25 c., J. C. S. 7 7, c.

De Moker | 1901 | | pagina 3