de Bruyn stelt voor de verhooging op f150.te bepalen. De toelichting tot dit voorstel stelde in het licht hoe, bij het nieuwe Gymnasium het schoon maakwerk belangrijk vergroot was. De heer Visser, die den heer de Bruyn tracht te weerleggen, bestrijdt dit punt niet, maar zegt alleen dat de vergoeding voor schoonmaakkosten nu op f100.gebracht wordt, hetgeen hij een vol doend bedrag acht, daarbij in aanmerking nemende dat ook van de vrouw van den concierge eenige arbeid kan worden verwacht (Alsof die arbeid dan niet be taald moet worden.) Dr. de Bruyn zegt, dat men te doen heeft met de werkzaamheden van den concierge. De heer Visser ontkent dit en zegt, dat men hij de aan stelling van een concierge een getrouwd man wilde hebben, zonder kinderen, en dat daarmee voldoende de bedoeling bleek, dat ook de vrouw werk zou verrichten. Leve de vrouw en het gezin! Het voorstel de Bruyn wordt verworpen. Tegen stemden de heeren: Beukers v. Gent, Loo puyt, de GrootVisser e. a. In de zitting van 10 Mei komt aan de orde her ziening van de jaarwedde van den gemeente grafmaker. De heer Brillenburg stelt voor deze met f 100. te verlagen, wat verworpen wordt. Onder de voor stemmers was de heer Beukers. In de zitting van 31 Mei werd behandeld het adres van de afd. Schiedam van de R. K. Volks bond omtrent het geven van voorrang aan Schie- damsche werklieden bij uitvoering van in het openbaar aanbesteden gemeente-werken. Bijwijze van proef wilden B. en W. laten in schrijven met en zonder de conditie, dat van het werkvolk Schiedamsch moest zijn. De heer de Groot stelde een amendement voor Het voorstel B. en W. bevatte de bepaling: „Aan de (op die wijze) in dienst gestelde arbeiders moet, voor zoover hun minimum-loon niet reeds in het bestek is omschreven een dagloon van minstens) f 1.20 worden uitbetaald." De heer de Groot wil dit stellen op minstens fl.50. Het amendement wordt verworpen met 13 tegen 5 stemmen. Onder de tegenstemmers zijn de heeren Beukers, Visser, Loopuyt en v. Gent. De heer de Groot wilde tevens de maximum-ar beidsduur op 11'/, uur steHen, wat toch heusch niet te laag is. Dit amendement wordt verworpen met 10 tegen 8 stemmen. Tegen o.a. de heeren v. Gent, Beukers en Visser. In de zitting van 31 October stelt de heer de Groot voor d© jaarwedde van den 2deu brugwach- ter aan de Varkensluis en aan de Hoofd- en Wil lemsbruggen met f125.te verhoogen en dus van f300.op f425.te brengen. Dit wordt aangenomen, maar tegen stemden nog 6 leden waaronder de beer Beukers (je moet maar durven). De heer den Breems stelt voor billijkerwijze nu ook het salaris van den brugwachter aan de Hoofd brug te verhoogen met f125.— en op f425.— te brengen. Tegen stemmen de heeren van Gent en Beukers. Het jaar >899 was er een met 19 raadszittingen. Dat is een heele hoop in 12 maanden, de leden kre gen heel wat te slikken. Voor de maag van den heer W. A. Benkers intusscben niet te veel, hy was slechts éénmaal afwezig. Daarop komt de heer Gonka met 2 absenten, Van Gent, met 3, Loopuyt met 5, Visser met 7 malen afwezigheid. Dr. i>. N. Jansen, eerst ter 9e vergadering geïnstalleerd, bleef van de overige slechts 2maal weg. Het best van allen hield zich de heer De Groot, die steeds aanwezig was. Heel erg hebben de kiezers over den yver hunner mannetjes dus niet te klagen. Maar daarmee is hun tevreden heid ook ditmaal uitgeput. Want wat een povere kost weid er dit jaar weer v orgediend. Nog geen eens aardappelen met lawaaisaus. Toch is er hier en daar gelegenheid, bij de 7 aftredenden iets van hun bin nenste ik bloot te leggen. 31 Januari-vergadering. B. en W. stelden voor, de f 2600 tekort op de rekening van het Ziekenhuis over 1398 te dekken. Nu, dat gebeurde. Tegen stemde evenwel de heer Beukers, die een „model-inrichting" voor het Schiedamsche Ziekenhuis niet begeert en heelemaal liever geen stedelyk ziekenhuis zou heb ben. Men ziet in de hersens van dezen aartsclericaal ziekzyn-doodgaan-pastoor-hemel-hel dooreendansen. 7 Maart-vergadering. B. en W. stelden voor, afwij zend te beschikken op het adres der slagers, waarin zy vrijstelling van keurloon vroegen op grond hiervan dat keuring is in het algemeen belang en dus beta ling der keurkosten niet door de slagers alleen mag geschieden, terwijl verhooging der vieeschpryzen niet mogelijk is. De eenigen der 7 aftredenden, die de billijkheid van den eisch der slagers begrepen, waren de heeren De Groot en Gouka. De heeren Loopuyt en Beukers ontbraken. Tegen stemden de heeren G. Visser Bzn. en H. R. M. A. van Gent. 7 Maart-vergadering. In diezelfde vergadering kwa men B. en W. met een verordening voor de Schie damsche makelaars ter tafel. Zy wilden het schande lijke geknoei van sommigen van die heeren daardoor tegengaan. Onder de tegenstemmers tegen die anti-knoeiery- I verordening behoorde de heer Van Gent, dezelfde die tegen de slagers was. Gek, hè? 11 Maart-vergadering. In 1899 hebben de gemeente- raadsleden steeds de zuinigheid betracht, tenminste als het de minder-bedeelden, de proletaren, gold (be wijzen hieronder!!!). Maar den 11 April waren ze niks zuinig. Eerst stelden ze me.t algemeene stemmen (uitgenomen die van den veel-afvrezigeu heer Loopuyt), vast, dal er f 400 subsidie zou gegeven worden voor een gasteutooustelling. waar het algemeen belang t»ch wel heelemaal niet te maken had en die niet veel meer was dan een kermis voor het meergegoede deel der burgerij. En daarna berustten zij er met algemeene stemmen (de heer Loopuyt was afwezig) in, dat de kaaimuur aan de Oosterkade met 65 M. zou worden verlengd iH plaats van in eens te worden voltooid over ayn volle lengte, omdatja waar om?... otndat (het is de bear Visser die het rat zoo heeft gezegd): „dat gebeurt uitsluiteud om de fabriek „Apollo" te gerieven". Alle raadsleden, De Groot en Gouka incluis, vonden dat een afdoende reden om meer uitgaven te doen dan noodzakelijkheid was. Toen de slagers vroegen, de aeuriug, die toch ten alge- meeneu belange geschiedt, dtor de gemeente te laten betalen, was daarvoor geen geld te vinden: dat zyn ook maar eenvoudige burgeriuidjes, die slagers. Maar nu, hè, nu mrest men de fabriek Apollo, waar def tige Schiedammers hooge winsten mee maken, gerie ven, en d.n telt het geld niet! 16 Mei-vergadering. De heeren Beukers en Van Gent behoorden onder de tegenstemmers tegen de voor stellen tot uitbreiding der meisjesschool. De Schie damsche meisjes moesten eens te veel ontwikkeld wor den Dat kon in de toekomst nadeelig worden 19 Mei-vergadering. Op nieuw kwam de ziekenhuis- questie aan de orde. De heer De Groot verdedigde met kracht een voorstel, ook de niet-batalende patiën ten vrij te laten in de keus van hun dokter. B. en W. hadden dat niet noodig gevonden te bepalen, maar durfden toch niet openlijk bet voorstel van den heer De Groot afbreken. T<en het voorstel in stemming kwam, waren o. a. de heeren Loopuyt en Van Gent er vógr. Er tegen wasde heer Benkers. Verbeeld je, niets betalen en dan nog zelf je dokter kiezen! Wat houdt die man echt-christelijk van de armen, en bos opentop volksvriend, fijngevoelig volksvriend, is hij! 30 Mei-vergadering. Weer het ziekenhuis. De heer Beukers had zyn vriend van Gent laten aanrukken om die niet-betalende patiënten hun eigen dokters keuze te ontrukken. Maar ook nu mislukte hun dat. Intusscheu, armen van Schiedam, uit dit feit blijkt opnieuw, welk een averechtsche verdedigers en be schermers ge hebt in de aftredende leden Beukers en Van Gent. Deze beiden stemden zelfs tegen de ge- heele ziekenhuis-verordening. 26 Jum-vergadering. Een vergadering, die met de April Vergadering behoort vergeleken te worden. Toen werd er f400.— voor een tentoonstelling uit getrokken en een niet vasttestellen hooger som ten gerieve der Apollo-fabriek. En thans Schiedamsche Arbeiders, luistert. Er was een oude vrouw, een 80- jarige, een weduwe; haar man was 41 jaar in dienst dei gemeente geweest, had zich in dien dienst opge werkt, ziek gearbeid en toen pensioen gekregen maar was na 2 jaar reeds gestorven nu was zij, de 80- jarige, volkomen broodelooshaar familie kon haar ,f 13.zegge dertien gulden, per jaar, dat is 3'/> cent per dag, bezorgen zy vroeg nu, om de ruim 40 jaar trouwen dienst van haar man, een bij drage uit de gemeentekas, hetzij als pensioen, hetzij als jaarlykseke toelage. Ja, was die 80-jarige nu maar een gastentoonstelling geweest, dan had ze f400.— gekregen, of de fabriek Apollo, dan was ze eenige duizenden rijk geworden Wed de Koning geb. Ris, een oudje uit de armste lagen, neen, die kreeg niets. B. en W. waren er tegen, en alle alle gemeente raadsleden, zelfs de Groot en Gouka. Treurig hé En zulke lui zou-je dan opnieuw moeten kiezen Er was nog iets misselijks bij. Den 26 Juni stelden B. en W. voor, het verzoek der 80-jarige weduwe om advies in hun handen te stellen. In de vergadering van 14 Juli werd het advies niet ter tafel gebracht, dat kwam eerst den 28 Juli. Het arme oudje kan wel 14 dagen langer op het bericht wachten, dat ze maar moest doodhongeren. 28 Juli-vergadering. In deze vergadering werd voor het eerst door den fleer Gouka de meeniug verdedigd dat de gemeente den grond, dien ze nog in eigendom heeft, niet moet verkoopen maar verhuren. Nu, zooals iedere keer later, stelde de Voorzitter een voorstel van B. en W. tot principieele regeling dezer kwestie in uitzicht. Op dat voorstel zitten B. en W. nog te broeien. Trouw stemt de Heer Gouka, doorgaans broederlijk samen met den Heer de Groot, tegen iedere verkoop van gemeentegrond. Trouw blijven B. en W. bun eierschalen bebroeden. En de kiezers zien niet eens hoe buitengewoon dwaas dat is. 28 Juli vergadering. Een nieuw kunsttuk der Heeren Beukers en van Gent. De Burger-Avondschool moest hervormd worden, meer een ambachtschool worden Dat werd dan ook besloten. De Heeren Loopuyt, Gouka en de Groot waren er vóór, de Heeren Beukers en van Gent ertegen. Waarom die er tegen waren Nou, net om dezelfde reden als ze een vorige maal de meisjes niet beter wilden ontwikkelen, en nu boven dien omdat er een R. K. teekenschool is en zie te vergaderingen van 20 Maart en 23 October 1900, 28 Juli-vergadering. Een adres van de Wed. de Goe deren. geb. de Bruin. Haar man was van 1867-1883 brugwachter aan de draaibrug overj de Raamgracht geweest met geen ander inkomen dan de bruggelden Na zijn dood in 1884 had zijn vrouw zijn werk over genomen, zonder officieele aanstelling en ook zonder traktement. Maar de bruggelden verminderden der mate, dat B. en W. in 1897 voorstelden, f26.per jaar aan de Wed. de Goederen toetekenuen uit de gemeentekas ter versterking van haar onvoldoende inkomen. Deze weduwe vroeg nu om pensioen. Haar man had 16 jaar de gemeente gediend voor niets, zjjzelve 14 jaar voor niets en 3 jaar voor f26.- nu z(j niet meer werken kou, meende zy wel recht te hebben op pensioen. B. en W. zullen natuur lijk eerst advies geven. Zij moeten eerst eens uit maken, of zoo iemand, die gedurende 33 jaar gemeen tedienst niet meer dan f78.aan de geineeute had gekost, nu zonder arbeid aan de gemeente te leveren misschien iets meer aan de gemeente mocht kosten. Eu in bun edelachtbare wjisheid besloten zij, voor te stellen aan deze weduwe levenslang toetekenuen een jaarlyksche uitkeeriug van f26.- of 7 cent per dag. Indertijd werd f26toegekend omdat het inkomen der weduwe niet voldoende wasnu zou dat inkomen ophouden en f26.— in het geheel moeten voldoen. De arme weduwe trok nu haar verzoek in. Niet één der gemeenteraadsleden had zooveel hart, dat hy iets voor deze noodlijdende in het midden bracht, hoewel zij recht had op ondersteuning door de gemeente. Ware Christenen, echte meuschlieveude gemeentever- zorgersAl de aftredende (Dr. Jansen was nog niet gekozen) zwegen, en dulden dit onrecht mede. 25 Augustus-vergadering. Maar diezelfde leden kon den met even groote eensgezindheid wel f 150 uit trekken voor een medaille voor de gastentoonstelling. Wél f 150 voor zoo'n lor. Geen cent voor een weduwe, die (samen met haar man) 33 jaar de gemeente diende vo«r de gezamenlijke som van f 78. 26 September-vergadering. In deze vergadering kwam het stelsel van evenredige schoolgeldheffing ter sprake. Als men in den Schiedamschen gemeenteraad niet aan het lager ouderwijs kan peuteren, dan leeft men niet. Kenschetsend by deze kwestie was de stemming der tweemanschap Beukers—Van Geut, tegen zulk een heffingde meergegoeden zouden anders moeten be talen voor de mindergegoeden, en daarvoor hebben ze toch waarlijk hun geld niet! 24 October-vergadering. Opnieuw verkoop van grond, opnieuw voorstel tot erfpacht van de heeren Guuka en De Groot, en opnieuw lieten B. en W. even zien dat ze nog altijd zitten te broeien (zie 28 Juli-ver gadering. 24 October-vergadering. Een nieuw proletariër-ver zoek, nu een adres van J. H. Berghout. Deze had tot 1893 een jaarwedde van f 500. In dat angstjaar werd deze van f 500 op f 30 teruggebracht Dat duurde 14 maanden, toen werd hij weer op f 500 hersteld. Berghout vroeg nu restitutie der onrechtmatig ver loren f225. Een ouwe zaak, maar desniettemin recht vaardig voor den aanvrager. En wie waren tegen herstel van onrecht? o.a. de heeren Beukers, Visser en Janssen. 24 October-vergaderingAl weer zoo'n proletaren- zaak, al even mooi. De 70-jarige W. van Meenen, stadslantaarnopsteker, verzoch nog 1 jaar actief te mogen blijven. B. en W. adviseereu, dit verzoek niet in te willigen, omdathet verzoek niet op tyd was ingediend. Of het billijk was of niet, dat deed er niet toe. Of de oude Van Meenen met de f156 die hy als pensioen zou krijgen (f 3.in de week) goed zou kunnen rondkomen, en of hy niet nog beter een jaar langer voor zijn gewone traktement had gewerkt, dat kon B. en W. niet schelen, en blijkens hnn stilzwijgen ook niemand der gemeenteraadsledenwat komt zoo'n gewone arbeider er op aan, hy krijgt zijn rechtmatige pensioen, en daarmee uit! 31 October-vergadering. By de begrooting stelde de heer De Groot by de post „daggelden der werklieden enz.voor, om f 1000 uittetrekken voor verbetering van loónen, uitbetaling van loon op christelyke feest dagen en afschaffing der fictieve overuren. De heeren Beukers en Visser waren daar sterk tegen. 31 October vergadering. In die vergadering stemden de heereu Beukers en Van Gent vóór het voorstel- Jansen tot schrapping van f 500 op de post school- behoeften Het onderwijs moest eens te goed worden in Schiedam, dit zou schadelijk wezen voor het gezag van wie nu de baas spelen. En dat nooit! 28 Novembervergadering. Wederopvoering der klucht over verkoop of erfpacht van gemeentegrond. De nog steeds broedende B. en W. genoten op nieuw de volle sympathie voor hun broedvolharding by alle leden, uitgezonderd de heeren Gouka en De Groot. Die ondank baren! 28 Novembervergadering. Een nieuwe vergadering naar het hart der reactionaire leden oftewel leden met de rem; twee voorstellen tot verhooging van school gelden, één van de herhalingsschool voor jongens en één aan de tusschenscholen, werden aangenomen met behulp der heeren Beukers, Van Gent en Dr. Janssen (met het roode baardje, niet te verwarren met den baardeloozen Dr. Jansen). De heeren De Groot, Visser en Loopuyt stemden tegen, maar wat baat hun verzet tegen de clericale onderwysrem? Twee adressen, beiden om advies in handen van B en W. gesteld, bleven in het jaar 1899 totaal onbe antwoord, en niet één der leden van den gemeenteraad bleek het noodig te achten, B. en W. aan te porren om met hun advies voor den dag te komen. Het eerste was een adres van de wed. Schot, geb. de Vries, inge diend in de zitting van 31 Januari, waarby zy wegens den dood van haar man ontheffing vroeg van de huur van twee strooken gronds. Het tweede was een adres van den Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Schiedam, dd. 27 Juni, over salarisregel in enz Op geen van beide adressen verwaardigden B. en W. zich den ge-.

De Moker | 1901 | | pagina 3