Paul Krugcr en het Schoolverzuim 0p zekere Verkiezing. Y erkiezingsfonds. Steunpenning. meenteraad van advies te dienen ondanks de opdracht van den raad zelf. Een mooie troep. Het jaar 1900, het sluitjaar der 19e eeuw, was voor den Schiedamschen gemeenteraad een jaar van slaap en slaperigheid. Dr. Janssen was slechts 6 van de 16 zittingen aanwezig, de heer Loopuyt ontbrak er 6 van de 16 de andere heeren varieerden daartusschen. En wat er gewerkt werd was onbeduidend en onbeteeke- nend. Is er dau heelemaal niets te doen in Schiedam 30 Januarivergadering Deze vergadering was de eenige in 1900, waarin de broed-en erfpacht-klucht door B. en W. en de heeren Gouka en De Groo werd opgevoerd onder stilzwijgende beschouwing der overige gemeenteraadsleden, die nog maar altyd niet begrijpen, welk een gek figuur ze hierin slaan. Maar het is ook een jaar der slape. '20 Maart-vergadering. Een voorstel om een subsidie van f '200 te verleenen aan de R. K. Teekenschool (zie de 28 Juli-verg adering 1899) werd verworpen ondanks de krachtige inmenging der remheeren Beu kers en Yan Gent. Maar datzelfde voorstel kwam opnieuw ter tafel den 23 October en toen werd het aangenomen, zoodat de gemeenteraad nu een subsidie verleent aan een particuliere teekenschool om de ge- meente-teekenschool leeg te pompen. Als dat geen hooge kunst is, dan is Jansen geen Jansen meer. Zoo dient de raad het algemeen belang! 26 Juni-vergadering. Wordt voorgesteld een verorde ning tot heffing van schoolgelden op de kostelooze scholen. Hoe men voor kosteloos onderwijs moet be talen, begrijpt alleen een Schiedamsch gemeenteraads lid. Maar die weet dan ook wat er achter zit. Luister, foe gemeente. Den 31 October 1899 vertelde de heer C. M. Jansen, dat in Schiedam 84'/s °/0 der kin deren kosteloos openbaar lager onderwijs geniet tegen 14 0 o bij het bijzonder onderwijs. Als men nu die 64'2 °/o verminderen kan door een gedeelte te laten betalen, dan komt er meer geld in kas en kan dat meerdere geld besteed worden voor subsidies aan het bizonder onderwijs. Zie, gemeente, daarom moet op de kostelooze scholen betaald worden! Of dat mogelijk is, wat heeft de raad daarmee te maken Of de ouders dier niet-betalende kinderen geldige bezwaren hebben tegen zulk een verordening, dat gaat de hooge politiek van de Schiedamsche gemeen teraadsleden niet aan. Het is de voorzitter zelf, die met even zooveel woorden beweerde, dat de gemeente eenvoudig heeft goed te keuren wat de raad besluit en zich daarmee noch rechtstreeks noch middellijk heeft te bemoeien. De heer De Groot was het daar mee niet eens en wist het zoover te brengen, dat zijn voorstel tot uitstel van behandeling tot een volgende vergadering evenveel stemmen vóór als tegen kreeg. Het ontwerp was dus naar de volgende vergadering verwezen. 10 Juli vergadering. Liefst 9 vereenigingen, alle maal van werklieden, verzochten den raad, de ver ordening tot schoolgeldhefling op de lagere scholen niet aan te nemen. Nou, die adressen daar gaf de raad niet omHet waren immers maar adressen van proletariërs Met algemeens stemmen werd de ver ordening aangenomen Zelfs de Heer de Groot stemde voor. Dat de belanghebbende, blijkens de ingekomen adressen, allen er tegen waren, wat maalde de ge meenteraadsleden daarom. Komt, adressanten, belang hebbenden bij een goed en kosteloos lager onderwijs, toont nu eens dat gij allen maling hebt aan die ge meenteraadsleden en behandeld ze nu eens op dezelfde manier als zij uw adressen hebben behandeld. Herkiest ze niet. 7 Augustus-vergadering. Dit is een beruchte verga dering geworden. Een voorstel om scholen voor uit gebreid lager onderwijs te reorganiseeren, werd ver worpen. Een ander om de 2e klasse der H. B. S. met 34 leerlingen te splitsen, eveneens. Maar een voorstel om aan de vereeniging „Schiedam Vooruit" een sub side van f1300.te verleenen werd aangenomen. En het mooiste van alles is, dat de wethouder van on onderwijs den raad voorrekende, dat de toename van het aantal leerlingen van de H. B. S. en de verhoo ging der rijksubside aan de gemeente dat jaar een meerder inkomen van f2600.bezorgden. Van die f2600.— werd dus f1300.afgenomen om de indus trie etc. in Schiedam te helpen herleven. Het onder wijs geëxploiteerd ten behoeve der Schiedamsche nij verheid Alles voor den geldzak, niets voor de ont wikkeling. Kiezers, opgepast 4 September-vergadering. Dit is de beroemde ver gadering, waarin het gulden woord van den Voor zitter weerklonk, dat een arbeider in dienst der gemeente, die heelemaal geen capaciteiten noodig heeft in den arbeid, daarom geen gemeenteambte naar is. Deze Schiedamsche wijsheid werd ten beste gegeven bij de „regeling van de jaarwedden van ambte naren der gemeente secretarie." Toen n.l. de 2e adjunct bode ter tafel werd gebracht, vroeg de Heer de Groot waarom voor dezen ambtenaar niet evenals voor alle anderen een minimum- en maximum- looa was vastgesteld. Daarop antwoordde de burgemeester, dat er voor die post heelemaal geen capaciteiten noodig zijn en dusEn dus die ambtenaar niet behoor lijk hoefde betaald of behandeld te worden. De Heer de Groet stelde desondanks voor, ook deze ambtenaar fatsoenlijk en eenigzins rechtvaardig te behandelen maar zijn voorstel werd verworpen. Er tegen stemden o. a. G. Visser Bz., en W. A. Beukers. Die H eren meenen dus, dat zjj het recht hebben, personen in dienst der gemeente uit te buiten, en den arbeid dien de gemeente laat verrichten doQr valide werkkrachten ten bate der gemeentekas te gebruiken. Ze geven liever medailles. 23 October-vergadering. In zjjn volle duisterheid en vreeselijkheid vertoonde zich de heer Visser bij de beraadslaging over de bij de wet geregelde trakte- mentsverhooging van den onderwijzer Droogeudijk. In strijd met de wet was dezen onderwijzer eenige maanden te laat zijn verhooging toegekend en natuur lijk vroeg hij herstel van dat verzuim. Bijna alle ge meenteraadsleden meenden, dat de wet moest worden uitgevoerd. Maar de groote heer Visser en een paar anderen stemden tegen de verhooging. Alsof f500 inkomen voor een onderwijzer niet genoeg isdie heeft immers niets anders te doen dan de kinderen van den heer Visser en anderen op te voeden,! en je kunt immers net zooveel onderwijzers krijgen als je wiltl 27 December-vergadering. Midden in den winter op een kouden guren dag trokken de gemeenteraadsleden op ter vergadering. Zij hadden zich flink gekleed tegen de koude en het vocht en hadden door een stevigeu maaltijd zich ook innerlijke warmte verschaft. De heeren Blaisse, Loopuyt en Dr. Janssen met den baard ontbraken. Onder de oprechte vromen leefde de pas ondervonden kerstvreugde nog krachtig na, ook in den raai. De ernst en plechtigheid van de zitting werden nog verhoogd door het bjjzo ider gewichtige feit, dat deze zitting de laatste der 19e eeuw was. Maar toen dachten sommigen aan vroegere jaren uit de 19e eeuw, en aan de groote Fransche revolutie, waar ze eigenlijk niet veel meer van wisten en nocit veel van hadden geweten, maar die zoo gruwelijk was geweest. De arme tobber» dachten natuurlijk niet aan de ellende, den honger en de wanhoop, die honderd duizenden hadden opgejaagd tot die omwenteling Tik, tik, tik. Aan de orde is hot adres van den Bond van Nedcrlandsche Onderwijzers, met verzoek om geld uit te trekken voor voeding en kleeding van behoef tige, schoolgaande kinderen. B. en W. rieden aan, afwijzend te beschikken, omdat de leerplichtwet waar schijnlijk B. en W. de gelegenheid wel zou geven, deze zaak (evenals de erfpachtkwestie) principieel te regelen, en daarop diende natuurlijk gewacht. De heer De Groot meende, dat dit geen reden was om nog een jaar langer een aantal schoolgaande kinderen voedsel en kleeding te onthouden. En de heer De Groot praatte. En in de warmte van de raadszaal dommelde een deel der leden in hun gemakkelijke stoelen en behagelijke kleeding in, en in hun hoofden zoemde iets van het gevaarlijke van die verdoemde socialen, die de rijke lui van alles wilden berooven. Tik, tik, tik. Stemming over het adres van den Bond van Nederl. Onderw. Twee stemmen voor, die der heeren De Groot en Ris. Alle anderen tegen, ook de heeren Beukers, Van Gent, Visser en Gouka. En zij trokken hun warme jassen weer aan en gingen be- hagelijk warm de straat op, innig dankbaar in hun hart voor de groote voorrechten, die de hemel hun had verleend. Een enkele vloekte nog even over dat verdomde sociale zoodje, en, echte farizeeër, dacht hij dat het toch maar een goed ding was, niet af te hangen van besluiten van goedgevoede en warmge- kleede gemeenteraadsleden. ZuUen we nn nog een overzicht geven van wat dit jaar voorviel? Waar in ons raadsoverzicht meestal nogal nauwkeurig de vroede vaderen op den voet gevolgd werden zou dit overbodig werk zijn. We hadden reeds voldoende gelegenheid om de heeren van Gent, Beukers Visser en Loopuyt te signaleeren als mannen die voor de arbeiders niets voelen, en in wie het burgerlijke klassen-gevoel is vastgeroest. Ook Dr. Janssen zagen we vaak aan hun zijde. De heeren Gouka en de Groot, al bleken zij dikwijls een open oog te hebben voor veel on recht, al toonden zij dikwijls dat in hun een hart klopt, dat wat voelt voor de arbeiders, ook zij konden zich niet altijd geheel vrij maken van ingeroeste burgerlijke denkbeelden. Over dit laatste jaar kun nen wij dus nu zwijgen. Het ligt nog versch ge noeg in het geheugen. Maar gaan wij nu de oogst van zes jaren na, dan staat ons 't huilen nader dan 't lachen. Zes volle jaren, die besteed hadden kunnen worden aan nuttige sociale arbeid, ze zijn weg en het resultaat is nagenoeg nul. Gepraat is er genoeg. Gekletst zouden we haast zeggen. Principieële zaken kwamen zelden of niet aan de orde. Vaak werden ze angstig ontweken, door ze aan B. en W. te zenden om advies. Dat is een veilige bergplaats voor lastige adressen. Het grootste gedeelte der werkzaamheden van den Raad bestond in het afdoen van die zaken waartoe de wet verplicht. Wat door den Raad uit eigen beweging gedaan werd zou in een paar regels te melden z(jn. Er zit geen ziel in den Raad. Het is een stervend licbaam. Hoe kan dat ook anders waar het raadslidmaat schap door zoovelen als een bijbaantje beschouwd wordt. Arbeiders het is een ernstige zaak wien ge zult kiezen. Moeten wij er u nog op wijzen, dat uw belangen in den Raad een goede behartiging behoeven. Welnu gaat dan ons overzicht goed na. Het zijn officieel gegevens, die elkeen, met het raadsverslag in de hand, kan controleeren. En vraagt u dan af, zonder vooroordeel, wie gij moet kiezen. Wij hebben nu afgebroken. Wij hopen ook op te bouwen, zij het voorloopig ook aUeen op papier. In ons extra nummer, dat a. s. Woensdag verschijnt, hopen wij enkele punten principieel te bespreken, die kwestie's raken, die naar onze meening in den Raad spoedig aan de orde gesteld moeten worden. Het is natuurlijk in hoofdzaak theorie, die wij geven, al kunnen wij hier en daar onze beweringen reeds met voorbeelden versterken. Of het hier practijk zal worden, dat hangt af van u, kiezers, die de leden van den Raad kiest. Maar opdat Uw keuze met kennis van zake ge» daan zou kunnen worden hebben wij u eenige inlichtingen wiUen geven hoe de aftredende leden in de laatste zes jaren hun mandaat hebben vervuld. Een iederoordeele nu zelf. Goddank, eindelijk is hij dan toch eens voorbij Schiedam gekomen! Op het perron was de keurbende tegenwoordig i Deputatiën van Werkliedenvereenigingen, „O, waardige Verbonders!" van Kerkgenootschappen, van Schutters, leuk hé, en dapper van Muziek en Kader der Schutterij en van de Scholen. „Wat zegt U?" Ja, van Scholen. De „hoop des Vaderlands" moest ook deputeeren en manifesteeren. Maar niet in zijn geheel, zooals o.a. te Rotterdam het geval was, o, neen, er werden enkele vertegenwoordigers aangewezen uit de leer lingen van de hoogste klassen der Lagere Scholen, (bij loting!) Een waar genot voor den onderwijzer, die in zoo'n klasse geplaatst zijnde en een groot deel van zijn leerlingen missende, dien morgenschooltijd gedoemd was, maar wat met de jongelui te „schar relen", omdat van voortgaan geen sprake kon zijn, Enfin, de kinderen hebben genoten! We hoorden, dat velen geloofden, bijna een puntje ran zijn baard té hebben kunneti zien. En daarvoor uit de school gesleept? „O, Kruger, Kruger, als je dat geweten had, wellicht zou je nog dieper in je hoekje gekropen zijn, dan je nu al deedt!" Yr aag: 'tStadhuis dat zucht van groot verdriet; „Waarom de Burgemeester niet? Waarom zijt ge van hem zoo schuw Of krijgt de Duivel Maght aan U Antwoord: „Weg met die politieke klaus, Dees stoel is voor den kleenen Paus, Dees banken voor zijn amenvaêrs Niet voor een ongewijden aers!" F. (Naar Vondel.) Ontvangen van 22 tot 27 Juni. lij de administratie van „De Moker. A, te VI. f 0.25., van een goeden vriend fl.— J. O. f 0.25. bij den Penningmeester van Kees 2 ct., van Gerrit 5 ct,. van Leendert 21/, ct., van Mej. A. J., 25 ct, van Mej. J. J. 25 ct., voor propaganda 10 ct., van v. d. B. te Delft 10 ct., van Arie 5 ct., van Jan I 5 ct., van Jan II 25 ct., van J. C. K. 50 ct., uit een busje van M. 93 ct. Totaal X. 1 c., Keesje 5 c., NeHy 2 c., Kees 2 c., M. 25 c., W. 25 ct.. L. 25 ct., B. 10 ct. H. J. V. 25 et,

De Moker | 1901 | | pagina 4