Abonneert U op „DE MOKER." JJet Volk, De Uitslag. Hcgerhuis-Comité. Y erkiezingsfonds. De Nieuwe Tijd. Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengevel, Steunpennmg. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Nieuwstraat - Schiedam Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanjderGOESenDr. HERM.GORTER Dagblad voor de Arbeiderspartij. Onze strijd in de Tweede Kamer, Onderwijzer in Handteekenen en Zoo is ook dit pleit weer beslecht. Een warme dag is achter den rug. Voorloopig zullen wij in den raad nog een arbeidersafgevaardigde moeten missen. Een groote teleurstelling kan dit voor geen onzer zijn, omdat het van te voren te voorzien was. Maar wellicht hadden velen verwacht, dat onze candidaat in III meer stemmen verkregen zou hebben. Ook ons is dat aantal werkelijk tegengevallen. Maar verklaren kunnen we 't ons en we zien ook in dezen uitslag weer de treurige werking van de pruts-kieswet-Van Houten. Het zijn juist onze mannen, die het kiesrecht missen. Zij, die door hun treurige levensomstandigheden 't best voelen de jvaar- heid van onze beweringen, die 't best begrij pen, dat aan de tirannie van 't kapitaal een eind moet komen, ze zijn uitgesloten van 't kiesrecht. Zoo wordt net volk in bedwang ge houden, door het z'n politieke rechten te ont houden. En toch, de uitslag is voor ons nog lang niet ongunstig geweest. Wanneer we in aan merking nemen, dat voor den gemeenteraad 278 kiezers minder zijn dan voor de 2e Kamer, welke natuurlijk voor verreweg 't grootste deel arbeiders zijn, dan zien we dat Yan Dijk in I 48 stemmen haalde, Godschalk in II110, en Yan der Most in III 122, tezamen dus 280 stemmen, wat reeds 82 stemmen meer is, dan voor kort op Helsdingen werden uitgebracht. Nu zijn onder de stemmen van Van der Most zeer zeker ook vrijz. democr., maar ook (de stemmencombinaties wijzen 't uit) katholieke en anti-revolutionaire. Percentsgewijze kunnen we dan ook beslist aannemen, dat ons stemmen- aantal weer gestegen is. Eigenaardig is 't nog 't volgende te kun nen opmerken. Totaal zijn in de 3 districten uitgebracht 2087 stemmen. Op de soc. dem. alleen 280 stemmen, of ï/7 van het totaal. Bij even redige vertegenwoordiging, ook der minder heden, zouden wij dus recht hebben op 3 zetels in den Raad. In herstemming komen nu de heeren W. van der Most Phz. en J. J. Vürtheim in II en A. Gouka, W. A. Beukers, W. van der Most Phz en G. Yïsser Bz. in III. Wat de houding der sociaal-democraten zal zijn, wij willen er niet op vooruitloopen, maar één ding staat vast, dat een man als G. Yisser Bz. nooit onzen steun zal hebben. Er komt iu voor ons een tijd van rust. We hebben daaraan groote behoefte, niet om te gaan rusten op onze lauweren, maar om ons weerbaar en sterk te maken en kalm de vruch ten te gaan plukken, die de harde strijd van den laatsten tijd ook ons zonder twijfel bren gen zal en gedeeltelijk reeds gebracht heeft. Sinds 14 Juni toch traden weer 10 nieuwe leden tot onze afdeeling toe. Maar met kracht moot nu ook de vakbe weging ter hand genomen worden. De laatste dagen hebben ons geleerd, dat de arbeiderspartij hier een factor is, waarmee rekening gehouden moet worden. Aan ons de plicht, de schoone plicht, den groei dier partij te bevorderen, en haar te maken tot een frissche krachtige beweging. Dan kan 't niet anders of elke nieuwe strijd zal ons schooner resultaten geven en dan zal de tijd niet zoo heel ver meer zijn, dat ook Schiedam in zijn gemeenteraad een arbeidersafgevaardigde zal zien. Bestaan onze resultaten voorloopig alleen in een steeds groeiend stemmental en uit breiding van het getal partij genooten en geestverwanten, op andere plaatsen in ons land staan de kansen al beter. In Amsterdam,waar de sociaaldemocraten geheel alleen stonden tegenover het monster verbond van alle andere partijen, de vrij zinnig democraten incluis, komen Polak en Tak in district III in herstemming. De aller ongunstigste omstandigheden in aanmerking genomen, zijn de stemmencijfers, door de onzen in de andere districten behaald, ook schitterend. Een eere-saluut aan onze Am- sterdamsche broeders. Zij hebben zich kranig geweerd. Yan harte hopen we, dat nu eindelijk door hen ook eens een volkomen overwinning behaald mag worden, en dat binnenkort ten minste Henri Polak in den Amsterdamschen gemeenteraad zal zitten. Maar we kunnen niet nalaten even op te merken, dat het toch voor Amsterdam schande zou zijn, wanneer niet Tak eindelijk kwam op de plaats, waar hij al zoo lang behoorde te zitten. In Wormerveer werd de arbeiderscandidaat Groot met 508 van de 812 stemmen gekozen. In Enschedé komt in district III partij genoot Tij hof (met 194) in herstemming tegen den liberaal Ter Kuile (met 146 st.) Te Haarlem, komt in district II Hugenholtz in herstemming niet den Katholiek Bijvoet en in III komen Troelstra en Hugenholtz met elkaar in herstemming. De strijd zal daar dus nogal vriendschappelijk zijn. In Leeuwarden komt partijgenoot Melchers in alle drie districten in herstemming. In Groningen komen de arbeiderskandidaten Nanningen (in II) en Rugge (in III) in herstemming. In Opslerland komt de soc. kandidaat Jac. Bolhuis in district II en III in herstemming. In Deventer werd dr. Gooszen (v.p.) in district I gekozen, en in III Ankersmit (v.p.) en Bloemendaal (v.p.) In II komen Gooszen, en Schaars (v.p.) in herstemming met 2 liberalen, en in III herstemming tus- schen Gooszen en Pach (v.p.) Te Zuidhorn komt Donia (s.d.) in herstem ming met den aftr. liberaal, de kansen staan daar niet slecht. Al is dus tot nog toe de oogst niet groot er staat nog veel te veld en de kansen zijn in vele gevallen zeer goed. Met verlangen zien wij nog den uitslag in vele andere districten tegemoet. Wellicht wachten ons nog meer overwinningen. Daar op de vorige huishoudelijke verga dering besloten is, om op den eersten Zondag van iedere maand te vergaderen, roepen wij alle leden van het Comité op, Zondag 7 Juli a.s. 's morgens tien uur, ter vergadering te komen, in de achterzaal van het Café van den heer Roeling aan de Broersvest (Café- Lion d'or.) Den leden, die bezwaar maken, omdat de vergadering in een Café gehouden wordt, zij opgemerkt, dat zij met het Café niets noodig hebben, daar zij door een zij-ingang in de achterzaal kunnen komen. Laat ieder dus zorgen, present te zijn. Het Bestuur. E. G. een partijtje postzegels; Rob 5 c. Nelly 5 c., E. 1 c M. 25 c., Y. 10 c., L. 10 c., A. 5 c., W. 25 ct. Nos. 5 en 6 (Mei-.Jnni-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Bevat: De Koöperatieve beweging in België, eoor L. Bertrand; Repliek, door P. J. Troelstra; Een nienwe contributie- regeling voor den Alg. Ned. Typ. Bond, door A. P. van der Linden; De beweging voor verkorting van Arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland; De reorga nisatie van hetN. A S., door H. Spiekman; Térreinkennis (Friesland), door G. w. Mel chers; De overgang van Kapitalisme naar Socialisme, door F. v. d. Goes; Het mili tairisme in de Tweede Kamer, door H. RolandTerreinkennis (Tietjerksteradeel) door J. G. Jansoniu»; Een Pensioenwet, door W. H. Vliegen. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders ƒ0.878. Men abonneert zich bjj den Boekhan del en bjj den Uiigever J. A. FORTUIJN Kerkstraat 84, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 bij geheele invaliditeit, en 400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam ARBEIDERS Koopt en leest de brochures: Voor het Nederlandsche volk geschetst door De Soc -Dem. Kamerleden. I. Het Platteland. 2 cent. II. Rechtvaardigheid der Regeering. 1 cent. Uitgave van den Brochnrenhandel der S. D. A. P. Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift.

De Moker | 1901 | | pagina 4