Het Volk, J. Koorengevel, De Nieuwe Tijd. Onmisbaar ïoor iederen arbeider is Meer oprecht dan leep. Steunpennmg. Y erkiezingsfonds. Nieuwstraat - Schiedam. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. De zin over Mr. Goedhart hebt u niet begrepen wat te wijten is aan onbekendheid met. de terminologie Onder steek-maar-in je- zak-Coöperatie wordt verstaan die Coöperatie die ten doel heeft het onderling deelen der winst door producenten en consumenten, door voortbrengers en verbruikers in tegenstelling met de sociaaldemocratische opvatting die aan de coöperatie alleen waarde toekent als steun van de arbeiders in hun economischen en politieken strijd. Ook dit kan ieder deskun dige weten die ook weet dat steek maar in je zak Coöperatie heel iets anders is dan „devil divi." De heer De Groot zegt, dat in de Raads zitting van 11 April '99 duidelijk bleek dat het gerieven van Apollo „geenszins" kosten voor de gemeente meebracht. Wij wisten even goed als de heer De Groot dat de heer Visser destijds dit gezegd heeft, maar wij weten ten eerste welke waarde aan dergelijke verklarin gen moet worden toegekend (de etiquetten- verordening zou ook geen geld kosten) en ten tweede nemen wij, zoolang we de cijfers niet zien (en geen der raadsleden heeft die gevraagd) niet aan, dat een werk dat ineens voltooid wordt niet goedkooper zou zijn, dan een dat telkens onderbroken wordt. Al laten de raadsleden zich met de praatjes des heeren Visser sussen, wij niet. Aangaande de quaestie van de Wed. de Koning wenschen wij nu het geheele verslag aan te halen. „Prae advies van B. en W. op het adres van de Wed. E. de Koning, geb. Ris om een jaarlijksche toelage of pensioen uit de ge meentekas. De heer Gouka begrijpt, dat B. en W. geen ander prae-advies konden geven. Hij betreurt bet, dat in deze niet, zij het dan ook op bescheiden voet aan het verzoek kan worden voldaan en vraagt, of een uitbreiding der pensioenregeling, ook tot de weduwen en weezen der ambtenaren, in overweging te nemen zou zijn. De Voo r zi 11 e r zegt, dat een vraag van zoo verre strekking niet onvoorbereid beant woord kan worden. Overeenkomstig het prae advies wordt zon der hoofdelijke stenming tot afwijzing van het verzoek besloten." Tot zoover het verslag. We zien dus dat de gelegenheid, door den heer Gouka aangewezen om de vrouw het haar toekomende te geven werd voorbijgegaan. Door een wijziging in een verkeerde verorde ning was de zaak te redden geweest. Bovendien heeft de Raad steeds het recht een persoonlijke toelage te geven Of nu de raadsleden per soonlijk bedragen doet niets ter zake. De vrouw kreeg nu als aalmoes waar ze recht op had. En of wij konden weten, dat de raads leden dit deden staat te bezien, of hangen de raadsleden hun weldaden aan de groote klok Het gaat er hier dan ook alleen om of erkend werd het recht van die vrouw, wier man 41 jaar in dienst der gemeente geweest was, zich in de gemeentedienst had opgewerkt, op levensonderhoud van de gemeente. De raad zei toen „neen" en daarover vallen wij hen aan. Van verdachtmaking is dus ook hier geen sprake. Zoo hebben wij punt voor punt den heer de Groot beantwoord, en meenen hem 't onhoudbare van zijn beweringen te hebben aangetoond. Wanneer daarbij hier en daar eens aan 't licht gekomen ig, dat de heer de Groot meepraat over zaken waarvan hij niet, of niet voldoende op de hoogte is, we hopen dat dit hem dan een aansporing zal zijn, om zich beter op de hoogte te stellen. Want hoe meer hij ons en onze beweging zal leeren kennen, hoe meer hij ons zal waardeeren, daarvan zijn wij zeker. Zeker ook wij hebben onze fouten, ook wij struikelen weieens, maar strekt dit tot zoo groote schande? Integendeel, wij meenen dat het beter is zelf zijn weg te zoeken en des noods twintig maal te struikelen, dan aan den leiband van wien ook langs gebaande wegen voorwaarts te gaan. We zijn niet bang den nek te breken, want daarvoor zijn we te taaiwe zullen er alleen door leeren, zooals we al veel geleerd hebben. Maar wat we zijn en wat we worden, danken we dan ook alleen aan ons zelve, als onafhankelijke arbeiders party. Waarlijk wij hebben de treurige middelen, die de heer de Groot ons toedenkt, niet noodig. We hebben kracht genoeg in onze idealen, in onze overtuiging, in onze wetenschap. Mocht de heer de Groot nog nadere in lichtingen wenschen zoo kan hij steeds over ons beschikken. Hein 1 c.; A. 10 c., P. S. D. teG. 10c.; M. 25 c. W. 25 c. Nog enkele bijdragen zullen de volgende week verantwoord worden. Onze strijd m de Tweede Kamer, 1 cent. Uitgave van den Brochnrenhandel der S. D. A. P. De beweging voor verkorting van arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland, slot, door Joh. Hart- torff. Hoe een grondwetherziening urgent werd, door F. v. d. Goes, Tweeërlei taktiek, toespraak door Jean Jaurès en Jules Guesde in het Hypodröme te Parijs, vertaald door B. J. ,Krol. Aanteekeningen Buitenland door Henr. Roland Holst, Arbeidersbeweging door H. Spiek man, De Kamerverkiezing door F. v. d. Goes. Prijs f 1.26 per kwartaal, voor arbei ders ƒ0.876. Men abonneert zich bjj den Boekhan del en bjj den Uiigever J. A. FORTUIJN Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 'sGravenhage voor ƒ1000 bij geheele invaliditeit, en ƒ400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: 1) Wjj cursiveeren. Red. Moker. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen was een goed vervolg op dien der kamerverkie zingen, in ons vorig nummer wezen we er al met een enkel woord op. Allen burgerlijken partijen is de schrik om 't hart geslagen. Ze wisten wel, dat hier zoo'n troepje socialisten „schuilt", maar dat bij de verkiezingen hun aanhang zoo sterk zou blijken, daar hadden ze zelfs nooit aan gedacht. Het is dan ook te wachten, dat in de naaste toe komst men zich meer zal gaan toeleggen op be strijding van het socialisme, iets waarover we ons al bij voorbaat verheugen, omdat een dergelijke strijd tot nogtoe ons meestal sterker maakte en onzen groei een beetje bespoedigde. Vooraan in de gelederen van de socialisten verdelgers springt de N. Sch. Crt. Dat dit blad tot nogtoe niet erg gelukkig was in z'n pogen om ons af te maken konden we reeds meermalen aan- toonen. Of het debiteert verbazingwekkende nonsens of 't verkondigt vuile, op niets dau verdachtmaking gebaseerde praatjes, zooals wij in ons vorig num mer nog aanhaalden. En nu geeft het weer een kostelijke opmerking ten beste naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen: „Bijzondere opmerkzaamheid vordert ook het betrekkelijk groot aantal stemmen op de socia listische candidaten uitgebracht. Terwijl Van Dijk in het eerste district er nog 48 bekwam, had Godschalk er in het tweede 110 en bracht de onderwijzer Van der Most het in het derde district zelfs tot 122 stemmen. Of men nu nog zal zeggen, dat de Ned. R. K» Volksbond, wier doel 'tis de socialistische ideeën onder den werkenden stand te bestrij den, in onze stad niet zoo noodig is!" Wellicht heeft de redactie van de N. Sch. Crt al een uitbrander beet van „boven." 'tls ook niet leep zoo ronduit te zeggen, dat 't doel van de N. R. K. V. is. de socialistische ideeën onder den wer- kenden stand te bestrijden. Tot nogtoe gold altijd, dat de N. R. K. V. ten doel had de geestelijke.en stoffelijke belangen van de arbeiders te behartigen. Dat smoesje kan men voortaan wel thuis houden. Niet dat wij er aan geloofden, maar zelfs de R. K. arbeiders zullen er zich niet meer mee laten bedotten. Anders voor hen wel een vleiende uitspraak. De R. K. arbeiders, zijn volgens de geestelijken die den R. K. V. B. leiden, zulke ezels, dat ze zelf niet kunnen beoordeelen wat goed of slecht voor hun is. Daarom moet hun van bovenaf ge leerd worden, wat ze te doen en te laten hebben. Dat ziet er wel heel onschuldig en goedig uit, maar een arbeider, die eenig gevoel van eigen waarde heeft, moet het toch nogal tegen de borst stuiten. 't Is alweer de oude geschiedenis In haar dollen ijver tegen het socialisme praat de N. Sch. Ct. haar mond voorbij, en helpt ons zoo ten slotte een handje om de oogen der R. K. arbeiders te ope nen voor de apenliefde der geestelijkheid en der bourgeoisie voor het proletariaat. ARBEIDERS Koopt en leest de brochures Voor het Nederlandsche volk geschetst door De Soc-Dein. Kamerleden. I. Het Platteland. 2 cent. II. Rechtvaardigheid der Regeering. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. No. 7 (Jnli-Aflevering) van den 6den Jaargang Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.van derGOESen Dr. HERM.GORTER BEVAT "W- "W" "VV"

De Moker | 1901 | | pagina 4