Abonneert U op „DE MOKER." Het Volk, J. Koorengevel, Onmisbaar yoor iederen arbeider is De Nieuwe Tijd. Hegerhuis-Comité. Flink zoo! Steunpenning. Nieuwstraat - SchiedLm Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Heienastraat 16. Onze strijd in de Tweede Kamer, Dagblad voor de Arbeiderspartij. 3o. dat wij hellen gebrek aan inzichthoe de verkondiging van verliggende idealen aangenaam en gemakkelijk is, de verwezenlijking daarvan echter zwaar en moeilijk. 4o. dat wij hebben gebrek aan waardeering voor den arbeidverricht om het bestaande goede te onderhouden en geleidelijk te versterken en uit te breiden. do dat onze strijdwijze nog al te dikwijls neerkomt op verdachtmaking De heer de Groot heelt daartoe heel wat argumenten aangevoerd, die wij stuk voor stuk bestreden hebben. Onze bestrijding van de eerste 4 beschul digingen gaat de heer de Groot nu leuk voorbij door te b weren, dat bij met menschen, die zeker zijn van hun zaak niet kan redeneeren. Hierop toch komt vrijwel neer wat de heel de Groot zegt. Zeker, mijnheer de Groot, de fouten door u genoemd kunnen voor u van betrekkelijke aard zijn, voor ons niet, omdat we rekening moeten houden met onze con- sientie. En onze consciëntie spreekt ons absoluut vrij van de beschuldigingen, oie ge tegen ons uitbrengt, en dat gaf ons 't recht u te verze keren, dat wij vooral reeds zoo zeker van onze zaak waren, dat we begrepen, dat ge geen steek-houdende argumenten zoudt kun nen vinden. Hoe gij er toe komt u nu vrij te achten tegenover ons is ons een raadsel. Wij hebben uw argumenten bestreden en ge zwijgt er verder over Zijn wij 't nu soms weer die zich er van af maken Alleen de verdachtmaking lijkt u concreet genoeg om er op door te gaan. En dan ontkent ge, dat persoonlijke prikkelbaarheid vaneen onzer in een speciaal geval e-n futiliteit is. Welnu maak gij er u warm over. Wij her halen, dat ge niet bang behoeft te zijn, dat wij ooit een dergelijk geval in uw partij tegenover u zullen uitspelen. Het komt ons waarlijk voor, dat de zaak die we bespreken te ernstig is, dan dat zoo'n belachelijke kleinigheid gewicht in de schaal kan leggen. Nu, wat dat steek-maar-in je-zak-systeem be treft. Durft u beweren, dat het systeem van den heer Goedhart een ander doel heeft, dan de vooideelea', die anders bij tusschenper sonen blijven hangen in de zak van voort brengers en verbruikers te brengen? Dat Mr G dit niet anders wenscht. dan om deze daardoor ook zedelijk sterker te maken ontkennen wij volstrekt niet Maar in zoo'n coöperatie steken voortbrengers en ver bruikers de geheele winst in hun zak 't zij in contanten of in aandeelen) en daarin zit het ver chil met onze opvatting, die wil, dat een deel der winst direct ten goede komt aan de arbeidersbeweging. De gedachie om aan de woorden van Mr. Goedhart een „ongunstige beteekenis" toe te kennen is nooit in ons opgekomen, en we bewonderen uw Bilderdykiaansche, vinding rijkheid, die dat uit onze woorden distilleerde. U bent gauw klaar met beschuldigingen. Een beetje voorzichtigheid zou daarbij mis schien geen kwaad kunnen. Als wij zeggen: „wij weten welke waarde aan dergelijke verklaringen moet worden toe gekend", is dat, omdat de ondervinding, niet alleen hier, leert, (en kortheidshalve haalden we alleen aan de etiquetten verordening en we noemen nu nog de legerwet) dar, een regee- rend lichaam niet altijd heel nauwkeurig, en dikwijls wat optimist is met dergel :ke voorstellingen. En dan de gronden waarop u beweert dat een onderbroken werk goedkooper kan zijn. Maar vergeet u, dat kleine aannemers bij zulke werken meestal duurder werken dan grooten? En waar u spreekt van rente besparing, gelieve dan te bedenken, dat een half vol tooid werk zeker geen rente zal afwerpen. Uw laatste betoog had evengoed in de pen kunnen blijven. Wij hebben er reeds op ge wezen, dat wij niet bekend konden zijn met de particuliere daden der raadsleden. Overigens blijft de vraag: wat zal gedaan worden, als straks het zelfde, of een soortgelijk geval zich voordoet? Geven dan weerde leden een aalmoes? Zeker wel, tenzij 't hun te duur wordt Want ze hebben in '99 te kennen het recht in zoo'n geval te niet te erkennen. Als u het wreedde, dat daarin ligt niet voelt, spijt ons dit voor u maar kunnen we er niets aan doen. En nu ten slotte uw bewering, dat bijna elk nummer van ons blad bewijst, dat we ons van die „treurige strijdmiddelen" bedienen. Och wees zoo goed en houdt ons dan eens wat op de hoogte als uw argus-oog wat vindt? Want wij weten zeer goed, dat in 't vuur van den strijd ons weieens een woord ontvalt, dat nu niet alle kritiek kan doorstaan, en we zouden u haast 't zelfde toewenschen, omdat 'teen bewijs zou zijn. dat ge vuur en vlam zijt voor een heerlijk ideaal, en dat 't aanschouwen van de ellende in de maat schappij uw ziel geroerd had zooals ze dat maar eenmaal kan worden. Maar dat 't zoo bar was, dat wisten we niet. En zoo ge van ons, kleine stumperige socia listjes een raad wilt aannemen is die deze Zoek uw kracht niet in kleine, persoonlijke nietigheidjes, maar neem de zaken breed op, anders loopt gij gevaar eenzijdig te worden, wat toch zeker uw doel niet kan zijn. En vooral, stel u zelf op geen voetstuk, zooals ge doet, door op zoo vaderlijk-goed keurenden toon te beweren, dat ge tevreden zijt met dat „stapje in de goede richting." (Alsof onze bewering daar iets heel bijzon ders was.) Vergeet vooral niet, dat wij u er op betrapt hebben u een oordeel aan te mati gen over zaken waarvan ge zelf moet erkennen niet op de hoogte te zijn. Dan nog zoo'n toon uit de hoogte aan te slaan is wat erg mal. Het Volk meld Te Lonneker werden door een drietal buurt- kiesvereenigingen o.a. 2 socialistische arbei ders, benevens een katholiek, kandidaat gesteld voor den gemeenteraad, waarop de pastoor van de buurtschap van Lonneker ten sterkste op de katholieke kiesvereeniging het stemmen op die twee arbeiders heeft aangeraden. Wat zegt pater Verhey hiervan K. 2 c., J. K. 25 c., van een bekende 1 c.t geen letter 5 c., X. 2c., V. 10 c., L, 10 c M. 25 c., W. 25 c. ARBEIDERS Koopt en leest de brochures: Voor het Nederlandsche volk geschetst door De Soc -Dem. Kamerleden. I. Het Platteland. 2 cent. II. Rechtvaardigheid der Regeering. 1 cent. Uitgave van den Broclmrenhandel der S. D. A. P. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 'sGravenhage voor f 1000 bij geheele invaliditeit, en ƒ400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: No. 7 (Jnli-Aflevering) van den 6den Jaargang Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESenDr HERM.GORTER BEVAT De beweging voor verkorting van arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland, slot, door Joh. Hart- torff. Hoe een gronuwecherziening urgent werd, door F. v d. Goes, Tweeërlei taktiek, toespraak door Jean Jaurès en Jules Guesde in het Hypodröme te Parijs, vertaald door B. J. Krol. Aanteekeningen I Buitenland door Henr. Roland Holst, Arbeidersbeweging Hoor H. Spiek- I man, De Kamerverkiezing door F. v. d. Goes. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders ƒ0.875. Men abonneert zich bij den Boekhan del en bjj den Uiigever J. A. FORTUIJN Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. Buitengewone huishoudelijke vergadering op Zondag 21 Juli 1901, des morgens te elf uur, in de achterzaal van het Volkshuis, Lange Haven 55. Wegens de belangrijke agenda verwachten wij aller opkomst. Het Bestuur.

De Moker | 1901 | | pagina 4