Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. Stukken voor het eerstvolgend nummer moeten u terli Jkl roensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. No. 22. Zaterdag 27 Juli 1901. Ie Jaargang. Gemeenteraadsverkiezing. Van onze vroede Vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal i franco per post 20 cent 1 bV vooruitbetaling. Losse nummers 1 cent. Bureau van -Administratie en Redaktie Noordvest 12. ADVERTENTIËN; 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting Het onweer is niet van de lucht. We hadden gemeend, dat het Gemeente bestuur, gehruik makende van de ruimte, die de wet het laat, de verkiezing voor devacature- Dienske wel wat zou uitstellen. De bedoeling schijnt evenwel te zijn, die plaats te vervullen, voor de wethouders-verkiezing in den Raad komt. Zoo zullen we dan 6 Augustus weer een verkiezing hebben, en zoonoodig op 13 Aug. d.a.v. de stemming. Het is wel waarschijnlijk, dat ook de Arbeiders-partij weer aan deze verkiezing zal deelnemen. Waarschijnlijk zeggen wij. Een vast besluit is nog niet genomen, en de vorige verkiezingen hebben veel van onze krachten gevergd. Maar wij hopen, dat de korte rust zal blijken voldoende geweest te zijn om te he komen, en dat onze mannen er in zullen slagen, de bezwaren, die zich voordoen, te overwinnen. Wij hebben er reeds op gewezen, dat bij de jongste verkiezingen van de 2087 geldig uitgebrachte stemmen de socialisten er 280 verwierven wat bijna van het totaal is, en dat dus bij een evenredige vertegenwoordiging aar. ons misschien 3, maar zeer zeker 2 zetels zouden toekomen. Wij hopen dan ook van harte, dat velen als billijk zullen erkennen, dat ook wij een afgevaardigde in den Raad krijgen, en dat hiervan bij de a.s. verkiezing duidelijk mag blijken. Schiedam, 24 Juli 1901. Koopman, wat kost die zaak? Geen vijf, geen vier, geen drie! Houdt je geld in je zak, menschen, geen twee, één dan. Daar, pak-an en neem 't mee. Jonges, jonges wat een geschacher van middag. B. en W. woüen 3 klassen van de H. B. S. splitsen. Dat kostte 7000 pop. Toen ging de raad weg net als een juffrouw, die wil pingelen. B. en W. met 6 liberale leden deden de negotie. Nou, zeit-er een, 2 klassen aap, dat kost bijna niks en dan zijn de leeraars blij en wij zijn blij. Dacht je niet? zei de raad. Geen drie en geen twee. Nou, zeggen de anderen, één dan. Kijk nou is, mensch. Ik klee me bijna heelemaal voor je uit. Een enkel miserabel klassetje en dat kostje niks bijna. Kom, mensch, neem 't nou maar. Eén klasse splitsen en dat kost j e maar een schij ntje. Nou dan, de Raad zou 't maar doen. Een klasse zal er gesplitst worden. De heer De Groot vond 't onbillijk de H. B. S. voor te trekken bij de lagere scholen, waar klassen van 50 en meer leerlingen lang geen uitzondering zijn. Waar men in die toe stand geen verbetering tracht te brengen wil spreker niet medewerken aan een nieuwe splitsing der klassen aan de H. B. S. We kunnen nu zeker heel spoedig een voor stel van het raadslid De Groot verwachten om bepalingen te maken tot regeling van het maximum aantal leerlingen aan de lagere scholen. De wethouder Van Westendorp vond dat de vergelijking des heeren De Groot niet opging want er was zooveel onderscheid in den aard van onderwijs en leerlingen. Waarin het verschil van aard der leerlingen bestaat is duister. Ik zal maar niets veronderstellen, anders krijg ik op m'n kop dat ik me schuldig maak aan verdachtmaking. Meneer Beukers zei dat 35, 36 tot 40 leer lingen per klasse niets te veel was, want op Rolduc was 't ook zoo en die school was puik. De heer Beukers was evenwel zoo vriendelijk, te vergeten, dat Rolduc behoort tot de soort der pompscholen, waar 's morgens,'s middags en 's avonds les gegeven wordt en bovendien de jongens doorloopend gecontroleerd worden op hun werk. Een andere onderwijs-questie. De rector van 't Gymnasium werkte tot nog toe voor een hongerloon. Hij had-nog geen 60 gulden in de week. Nou daar kan een mensch niet van rondkomen. Hij zal dan ook f 10 per week opslag krijgen. Kijkje zou zeggen, waar komt nou 't geld vandaan Als er oude pro letariërs om wat ondersteuning vragen is er geen geld. Om de pensioen-verordening uit te breiden tot weduwen en wezen, daarvoor is geen geld. Voor kindervoeding en -kleeding is geen geld. Voor betere bezoldiging der gemeentewerklieden en -ambtenaren is geen geld. Nu is er ineens wel geld, nu den rector van het Gymnasium opslag gegeven moet worden. De heer De Groot kwam er dan ook tegen op, maar, zei de heer Van Westendorp, als we niet opslaan gaat de rector weg, en dus, laten we maar f500 geven. Hij had er nog bij kunnen zeggen, dat arbeiders genoeg te krijgen zijn ook voor hongerloon en. Die kan je dus met 900 centen per week wel afschepen. Hij zei 't niet en ik mag niet veronderstellen, dat hij 't dacht, wantdat is verdacht making. Gek, onder de vóórstemmers waren de heeren Blaisse, Beukers, P. Jansen en mr. Jansen, mannen, die anders niet zoo scheutig zijn voor onderwijszaken. Toch, mij verbaast dit alweer niet, maar als ik zei, dat de oorzaak zat in een geloofs kwestie zou men zeggen dat ik die heeren verdacht maakte Nog een staaltje van mooie redeneering. De heer De Groot vond 't ongehoord 't salaris ineens met f500 tegelijk op te shsan. De voorzitter zei, dat een geleidelijke ver hooging door B. en W. wel overwogen was, maar dat 't college niettemin van oordeel was, dat ineens het maximum moest worden toe gekend. Zoek, zoek, zoek, waar zijn de argu menten. Een derde onderwijs-zaak was de wijziging van de verordening op den cursus voor de hoofdacte. Toen de cursus opgericht werd, was gezegd (officieel door B. en W.), dat die cursus nooit meer dan f 400 zou kosten. Nu de cursus een goedj aar bestaat, vragen B. en W. al f 150 meer. Dat is iets voot den heer De Groot, die het ons kwalijk neemt, als we niet te veel waarde hechten aan dergelijke verkla ringen. Mr. Jansen moest nog even zeggen, dat deze cursus hem onsympathiek was. Alsof we niet allang wisten, dat alle openbaar onderwijs dezen heer onsympathiek was. B. en W. stelden verder voor het percentage voor de inkomstenbelasting te stellen op 4.35. De heer De Groot had er al op gewezen, dat dit cijfer abnormaal hoog was en de heer Van Westendorp had geantwoord dat dit kwam doordat de gasfabriek, bij de hooge steenkolen- prijzen zoo weinig winst had opgebracht. Dat vond de heer Honnerlage Grete gek. Dan moest men de gasprijzen maar opslaan en niet allen nu laten bloeden voor de dure kolen. Die allen zijn dan toch zeker de aangeslagenen in de inkomsten-belasting, en dat zijn toch zeker niet de armsten De heer Honnerlage geeft liever duur gas. Ook al weer een die 't licht schuwt. Dat was zoowat 't belangrijkst. Nog een opmerking wensch ik te boekstaven, nl. van den heer Honnerlage Grete, die, als de cursus voor de hoofdacte zooveel meer kostte, dat dan ook maar door de onderwijzers, die de cursus volgen, wilde laten betalen. Ze betalen nu f 25, dat moest dan maar f 30 worden. Deze heer schijnt wel te begrijpen wat een som f 5 is voor iemand die f 500 per jaar ver dient, op z'n meneers gekleed moet gaan, f 360 per jaar kostgeld moet betalen en toch al veel kosten voor leerboeken enz. heeft. Wordt het nog geen tijd dat er eens een in den raad komt, die uit ondervinding weet, wat een minimumlijder is? De gemeente-ontvanger kreeg nog een maand verlof om wat uit te rusten van z'n zware werk, en de burgemeester gaat ook weer eens voor 4 weken uit de stad. DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 1