JJET VOLK, Een liberale Werkmans-Candidaat, J. Koorengevel, Onmisbaar voor iederen arbeider is De Nieuwe Tijd. Stille propaganda. Nieuwstraat - Schiedam. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. kenteekenen van een dogmatisch geloof ont breken niet, bijv. bet onfeilbaar gezag (Marx an zijn jongeren) en een „catechismus der sociaal-demo kratie. Hieruit zou men toch afleiden, dat de heer de Gróót zelf niet goed weet waar zijn gronden vandaan te halen. lo. zegt hij dat een dogma is een onbe wezen, op gezag aangenomen stelling. Zoo'n stelling moet toch behooren tot de theorie, en op theoretische gronden moet de heer de Groot dus het dogmatische aantoonen. Dan volgt de stelling zelf, maar averechtsch want ze behoorde te luiden: „het brengen van alle voortbrengingsmiddelen in handen der gemeenschap, is een eerste eisch om onrecht vaardigheid en ellende weg te nemen uit de maat schappijDan een beschouwing, dat die stelling veel verdedigd en bestreden is. Maar het theoretisch betoog van den heer de Groot blijft weg en de menschkundige gronden worden niet genoemd. Dan moet de heer de Groot flauwigheidjes als de „uiterlijke kenteekenen" aanhalen om zich te redden. En ten overvloede beroept de heer de Groot zich op Mr. Steinmetz., in zijn laatste stukje inplaats van nu eindelijk zelf eens éen enkele theoretischen grond aan te voeren. Hebben wij nu niet 't recht hem van na- praterij te beschuldigen? Het is natuurlijk volstrekt niet moeilijk een polemiek te rekken, maar dat kan toch niet het doel des heeren de Groot zijn. Maar zoo langzamerhand zullen we beiden wel gezegd hebben wat we te zeggen hadden en kunnen we dus de lezers laten oordeelen. Denkt de heer de Groot er anders over, zoo zullen we natuurlijk zijn antwoord weer opnemen, maar het komt ons voor dat de tijd, die verder aan deze kwestie gewijd zou worden, vrij wel verloren zou zijn. Aan de Redactie van Be Moker. Naar aanleiding van uw schrijven in uw veelgelezen blad van 6 Juli j.l. kunnen wij U aangaande het lid G nog wel eenige inlichtingen geven, die U toevallig niet ter oore kwamen. Uw eerste aanmerking is op de uitbetaling op Zondag, maar een lid krijgt bij ons uitbetaling, wanneer hij 6 dagen niet in staat is geweest te kunnen werken, dus wordt een lid ziek op Woensdag b.v., dan ontvangt hij op Dinsdagavond der volgende week zijn uitkeering, en daar wij 's Zaterdags avonds altijd bij elkander komen (het bestuur namelijk), zoo kunnen wij niet anders dan op Zondag de zieken, die op Maandag ziek ge worden zijn, uitbetalen. Maar het lid G ontving Zaterdagnamiddags f 3 van het St. Ant. Gilde en f3 van de bus van zijn dokter, dus te zamen f 6konden daar dan de inkoopen niet voor gedaan worden voor man, vrouw en 1 kind Het verkeerde van de zaak was echter dat G. niet zoo kon uitgaan als hij gewoon was en vooral des Zondags hinderde hem dat nogal, en daarom werd gezegd wanneer men des Zondags kwam betalen door zijn vrouw, want hij was er niet, mijn man gaat a.s. Maan dag weer probeeren. Alzoo kon hij 's Zondags gaan waar hij wilde, kon zoo laat thuis komen enz., maar 's Maandags vóór 12 uur was er alweer de boodschapmijn man heeft het ge probeerd, maar kan het niet volhouden. Daarop hebben wij hem dat brieve geschreven, dat door u zoo woordelijk is overgenomen, dat hij tehuis mocht blijven. U, Mijnheer de Redac teur neemt ons dit kwalijk, maar zijn eigen kameraads niet. Wat is er echter nog meer ge beurd met G.Wij vroegen hem, of hij het werken maar eens weer zou gaan beginnen, en jawel, den 24sten Juni komt hij aan een werk van 40 last mout, den 25sten aan 50 last mais, houdt het den geheelen dag goed vol en gaat den 26en Juni bij Dr. La Verge om een bewijs,dat hij ongeschikt is voor zijn werk zaamheden (Dr. Janssen was afwezig). Nu vragen wij: Is dit kameraadschappelijk? Het geld, dat wij uitkeeren, is van werklieden, en daar mogen wij niet lichtvaardig mede omgaan, want die werkelijk ziek is, ontvangt het bij ons altijd. Wij hebben hem toen nog een tweede briefje gezonden, en dat was van den volgenden inhoud G.... Naar aanleiding uwer handelwijze tegenover het bestuur van uw vereeniging wordt vanaf heden bij u geen contributie meer opgehaald. Wij vinden uw beleedi gen de woorden zoo min en ongepast, dat U geen lid kan blij ven van een vereeniging, die in haar banier schrijft: „Onderlinge Hulp". Dit briefje heeft hij UEd. niet laten lezen om in „de Moker" te zetfceü, U begrijpt, Myn heer de Redacteur, als wij 400 zulke leden hadden, dat wij dan spoedig niets anders over hadden dan een Banier, maar geen gelden, om de werkelijk ziek of gewond zijnde leden te betalen. U bij voorbaat dankzeggende voor de bereid willige opname, noemen wij ons Het Bestuur der IJzer- en Metaalbewerkers Vereeniging „Onderlinge Hulp." Uit Be Volksstrijdweekblad voor de Arbei derspartij, nemen wij, natuurlijk met volle instemming, het volgende over: t Van hoe groote beteekenis de propaganda in den verkiezingsstrijd door vergaderingen, debatten, bladen, advertenties en strooibil jetten ook moge zijn, elke partij doet verkeerd, zoo zij daarop uitsluitend leunt. Als de zon van de liberale partij langzaam maar zeker ter kimme neigt, dan vindt dit mede zijn oorzaak hierin, dat de liberale beginselen zoo weinig krachtig bezielen, dat de propaganda voor de liberale beginselen feitelijk niet wordt gevoerd anders dan in de dagen, onmiddellijk aan de stembus vooraf gaande. Anders bij de anti-revolutionairen, die met hun scholen en kerken groote kracht uitoefenen, dag aan dag, week aan week. Anders ook bij ons. Wij laten het niet aankomen op de zes weken, die aan de stem ming voorafgaan. Wij moeten ook eiken dag propaganda maken. Niet een prachtig geslaagde vergade ring in de verkiezingen brengt succes, maar de geest, die in een streek heerscht. En daarom late men niet na, te getuigen van ons beginsel, waar onkunde, onverschilligheid en wan trouwen onder de arbeidende klasse heerscht Die stille propaganda, waarin elk arbeider een propagandist kan zijn, is van groote be- teekenis. Men fluistert, dat de „liberale" kies vereeni ging „Algemeen Belang" voor de vacature- Dienske een werkmans-candidaat zal stellen. Als de uitverkorene hoorden we al noemen A. Wensvoort, bestuurder van de afd Schie dam van het A. N. W. V. We hopen voor Wensvoort dat't niet waar is. Door je als werkman candidaat te laten stellen door menschen als G. Visser Bzn J. 0. Sander enz. gooi je je reputatie toch te grabbelen. En als we ons niet vergissen is W. ook nog lid van de vrijz.-dem. kiesvereeniging „Schiedam." Maar zooveel is zeker teveel zal Wensvoort in den Raad niet licht zeggen. In dat opzicht zal hij een waardig pendant zijn van 't raads- lid Pinster. Koopt en leest de brochures: De S. D. A. P. haar ontstaan doel en streven, geschetst door P. J. TROELSTRA. 10 cent. Loonarbeid en Kapitaal, door Karl. MARX, uithetDuitsch vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren-handel der S. D. A. P. de Geneststraat 16, Am sterdam en te Schiedam bij J. Kooren- öevel, Nieuwstraat 5. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken hij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 bij geheele invaliditeit, en 400 hij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: No. 7 (Jnli-Aflevering) van den 6den Jaargang Sociaaldemocratisch Maandschrift. De beweging voor verkorting van arbeidstijd en de 1 Mei-viering in Nederland, slot, door Joh. Hart- torff. Hoe een grondwetherziening urgent werd, door F. v. d. Goes, Tweeërlei taktiek, toespraak door Jean Jaurès en Jules Guesde in het Hypodröme te Parijs, vertaald door B. J. Krol. Aanteekeningen Buitenland door Henr. Roland Holst, Arbeidersbeweging door H. Spiek man, De Kamerverkiezing door F. v. d. Goes. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders f 0.876. Men abonneert zich bij den Boekhan del en b\j den Uiigever J. A. FORTUIJM Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. 1). Wjj cursiveeren. (Red,) Wegens plaatsgebrek blijft de verantwoording van Steunpenning en Verkiezingsfonds tot de volgende week liggen. ARBEIDERS Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren Van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESen Dr. HERM.GORTER BEVAT

De Moker | 1901 | | pagina 4