Congres der Katholiek-Democratische Partij. Onder kameraden. Uit de Partij. Oppermachtige Patroons. ten, vijftien, vijftien, lioor dat goed, zie, dat is dus behoorlijk. Geen centje meer. Zeventien en een halt wou d'r nog een doorhalen, mis, hoor, óók te weelderig, vijftien, 15 ets. voor de nachtslaven. We weten het dus goed, arbeiders, die ook wel eens aan den nacht dienst kunt vervallen, vijftien heele centen, dat is behoorlijkSchiedamsche maat. Stel nu eens, dat zoo'n „dienaar van de duisternis" al maar door kon nachtwachten, vier-en-twintig uren lang per dag, dat-i alles kon nalaten, wat zoo'n „lagere" ambtenaar gewoonlijk doeteten, drinken, rusten, slapen. Stel dus, dat wij, Schiedammers, zulke wonderdieren van den nacht rijk waren, zulke buitengewone viiftien-centen dienaars, die een loopdienst-vermogen hadden van drie-honderd vijf en zestig ier en twintig urige dagen per jaar. Dan zouden die menschen volgens de Schiedamsche maatstaf krijgen, verdienen, sleepen, inpalmen het kolossale loon van 1314 gld. per jaar dertien honderd en veertien guldens. Nu is hier een liooge ambtenaar, de rector van 't Gymnasium, waarin we niet zulke buitengewone, bovenmenschelijke eigenschap pen behoeven te veronderstellen om toch te weten, dat hij verdient 3000 gld. dertig honderd guldens per jaar, geen dertien honderd dus. Volgens Schiedamsche maatstaf gaat dit de perken der behoorlijkheid verre te huiten. Maar de bevattelijkheid der hersenen van onze vroede mannen schijnt soms ook erg onbehoorlijk te zijn. Dat kneuterige trakte- mentje moest verhoogd worden en dat werd het ook, zoodat het nu bedraagt 3500 gld. zegge vijf en dertig honderd guldens, ook wel: zeven en zestig guldens en dertig cents per week. En waarom zijn de grenzen der behoorlijk heid zoo uitgezet? Omdat de heeren hang waren, dat ze iemand van 3000 gld. zouden verliezen. Gelooft gij ook niet, arbeiders, dat er gauw een andere visch, en geen kleintje, aan dat aasje van 3000 gld. zou blijven hangen? Maar, lieve menschen, waar zat uw afge vaardigde? Geen onzer tegenwoordige raads leden was klasse-bewust, om die 500 gld. op te eischen voor de „proletariërs van den nacht," die menschen met hooge traktemen ten veilig doen slapen. Zondag 28 Juli j.l. hield deze jonge partij haar congres. De paitij telt op dit oogenblik 5 afdee- lingen, n.l. te Delft, Zaandam, Arnhem, Hengelo en Enschedé. Te Nijmegen en te Tilburg, waar ook afdeelingen bestonden, werden deze in den loop van 't vorige jaar opgeheven. Een van de eerste punten die aan de orde kwamen was een brief van den Aartsbisschop van Utrecht. In opdracht van het vorige congres waren n.l. de statuten der partij den Aartsbisschop toegezonden, met verzoek daar uit te schrappen wat tegen den godsdienst was. Daarop werd als antwoord ontvangen een schrijven, waarin de Aartsbisschop er alleen tegenop kwam, dat de partij den naam voerde van: Kath. Dem. partij, omdat die partij is een politiek oeconomische terwijl in de En cycliek „Graves de coinmuni re" uitdrukkelijk gezegd wordt: „Ten onrechte wordt de be naming christelijke democratie op politiek terrein overgebracht, want ofschoon het woord democratie, volgens de naamduiding zelve en het gebruik der wijsgeeren elke volksregee- ring beteekent, zoo moet het tegenwoordig toch zoo worden gebezigd, dat het met ver mijding van alle staatkundig begrip niet anders te verstaan geve dan deze voor het volk heilzame actie" enz. Het kan niet gezegd worden, dat hiermede voldaan was aan het verzoek der Kath. Dem. Partij. Het Hoofdbestuur zond dan ook een tweede schrij ven, met 't verzoek uit da sta tuten te schrappen wat tegen den godsdienst was. De Aartsbisschop vondt het goed op dezen brief in 't geheel niet te antwoorden. Het eerste schrijven werd, als zijnde geen antwoord op het gedaan verzoek, voor kennis geving aangenomen. De afd Delft had zelfstandig een soort gelijk schrijven verzonden en een zelfde ant woord van den deken ontvangen, waarin o.a. gezegd werd, dat het onchristelijk zou zijn, zich aan de geestelijkheid te onttrekken Een gulle bekentenis. Duidelijker behoeft niet verklaard te worden, dat het doel is de arbeiders onder de geestelijkheid te houden. Arbeiders zijn ook zoo dom. In d'r domheid zouden ze misschien wel recht gaan vragen en dat tot geen prijs. Dus de arbeiders onder de geestelijkheid anders zijn ze onchristelijk. Hoe zou de Naza- reener geoordeeld hebben over zulk een mis bruik van zijn naam? Delft was dan ook nog van meening, dat de geestelijkheid duidelijk toonde, dat zij van alles het heft in handen wilde hebben. Daar men wenschte de geestelijkheid zooveel mogelijk de wapens tegen de partij uit de handen te nemen, werd besloten de naam van de partij te veranderen in „Katholiek Volks partij." Aan dit besluit ging een lange dis cussie vooraf waarin een zekere heer v. d. Kamp (een belangstellende) alle moeite deed om de stoute jongens over te halen maar weer zoet naar huis te gaan. Dat heer had evenwel geen kans. De mannen van de Katho lieke Volkspartij weten wat ze willen. Zij zien te goed in, dat ze, om iets te bereiken, zelfstandig moeten optreden. Nog werd besloten een propaganda fonds te stichten en een commissie van 3 leden te benoemen die de mogelijkheid zal overwegen om van het partij-orgaan, de Katholieke JJemokraat een weekblad te maken. Het volgende congres zal te Arnhem ge houden worden Naar aanleiding van het schrijven van het Bestuur der Ijzer- en Metaalbewerkers-vereen. „Onderlinge Hulp" nog het volgende; De betrokken arbeider G teekent protest aan tegen de verdachtmakende wijze, waarop het Bestuur van „Onderlinge Hulp" meent te moeten schrij-ven over een lid der Vereeniging. „Het verkeerde van de zaak was echter, dat G. niet zoo kon uitgaan als hij gewoon was en daarom werd gezegd wanneer men des Zondags kwam betalen door zijn vrouw, want hij was er niet: mijn man gaat a.s. Maandag weer probeeren. Alzoo kon hij 's Zon dags gaan waar hij wilde, kon zoo laat thuis komen, enz". Zoo schrijft het Bestuur van „Onderlinge Hulp" en wanneer een mede arbeider op die wijze wordt afgebroken door zijn kameraads, hebben die al een heel klein beetje begrip van „hulp". Of zit die hulp alleen in dat beetje centen, dat de vereeniging ver plicht is uit te keeren? G. had een verlof briefje van den dokter om uit te gaan, dat veroorlooft het reglement. Art. 32 zegt ook: „bij het zich niet houden aan het voorschrift van den dokter en aan dit reglement wordt geen ziekengeld uitge keerd". Die zaak was dus in orde. Den 24sten Juni heeft G'.met moeite werk verricht, den lösten Juni in het geheel nietook niet aan 50 last mais, zooals het Bestuur schrijft. G.had die week aange vraagd als lichte drager, wat onderzocht kan worden Verder is er 'n hartig woordje gevallen over deze zaak tusschen G.en twee bestuurs leden, waarop het briefje volgde van royement wegens „beleedigende woorden, die mio waren en ongepast". Volgens het reglement heeft het Bestuur tot zoo'n handeling geen recht. Wanneer wij nog een kort woord willen zeggen, is het dit: Waar arbeiders onderling op die manier te werk gaan, getuigt dit al van 'n heel slechten geest in het vereenigings- leven. „Onderlinge Hulp" eischt ook onderling vertrouwen en vertrouwen heeft het Bestuur blijkbaar al 'n heel klein beetje, noch in den dokter, die 't ziekebriefje geeft, noch in de mannen, waarmee ze zoogenaamd vereenigd zijn. Een mooi staaltje van den geest van wantrouwen geeft art. 18: De commissarissen van toezicht zijn verplicht, hij langdurigheid der ziekte van een lid beurtelings hem te bezoeken, teneinde het Bestuur te kunnen in lichten omtrent zijn toestand. Wanneer zij eenig bedrog bespeurenzullen zij onmiddellijk den Isten president of secretaris daarvan in kennis stellen." 't Is welletjes. Dat het Bestuur niet boven die bepaling ver heven is, blijkt uit het briefje van 17 Juni (zie „de Moker" van 6 Juli), dat aldus ein digt „en als er een lid is van het Bestuur of van de leden, die u op straat zienloopen, dat wij dan een Zaterdag geen ziekegeld be- taalen." Nog eens, 't is mooi. Door de arbeiders en uit de arbeiders worden op die manier spionnen, stille verklikkers ge kweekt. En dat het bestuur vanwege „belee digende woorden, min en ongepast", iemand royeert, een medearbeider nog wel, allemach tig, dat heeft er veel van weg, of het de rol van den een of anderen onbeleedigbaren keizer in een groot land vervult. Komt, mannen, veegt al die gekke dingen uit uw hersens en uit uw reglementen, vereenigt u in den waren zin van het woord, eerst dan zult gij elkander tot onderlinge hulp zijn. Zondagmorgen vergaderde onze afdeeling in het Volkshuis. Bij acclamatie werd G. v. d. Most wederom candidaat gesteld voor de Gemeenteraads-vacature in III De regeling der propaganda voor deze vaca ture werd geheel in handen van het bestuur gelaten. Besloten werd deel te nemen aan de meeting voor vakorganisatie te Dordrecht. Tot afge vaardigde werd benoemd St. Klepke. Wanneer de verkiezingsdrukte geheel ach ter den rug is zal de algemeene propaganda krachtig ter hand genomen worden. Wij ontvingen een publicatie van de Boek binders-, Linieerders- en Cartonnag-e-bewerkers- Vereeniging „Nieuw Leven' te Amsterdam, met verzoek, die af te drukken. Onze plaatsruimte verbiedt ons aan dit verzoek te voldoen. De publicatie heeft ten doel een reglement bekend te maken, dat de firma Meijer Couvée, te Amsterdam voor haar personeel heeft ingevoerd. Dit reglement willen we afdrukken, als staaltje, hoe door sommige patroons misbruik gemaakt wordt van hun oppermacht tegen over hun arbeiders. Bepalingen van boete. De boete, welke bij overtreding van de navolgende bepalingen wordt toegepast, wordt van 't week- of dagloon ingehouden en gestort in een bus, welke gesloten is. Het personeel verliest alle rechten op be taalde of ingehouden boetegelden. De werkgevers hebben vrije beschikking over de boetegelden om daaraan bestemming te geven, hetzij tot het doen van herstellingen door onachtzaamheid van 't personeel veroor-

De Moker | 1901 | | pagina 2