Abonneert U op „DE MOKER.' Steunt de Candidatuur JJet Volk, De Nieuwe Tijd. Een Katholiek Arbeiders-blad! Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengevel, De Mandenmakers. Moed houden! Y erkiezingsfonds. Steunpenning. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Nieuwstraat - Schiedam, A. Scheurkogel, evenals de heer Woensdregt onderwijzer te Rotterdam. Lezers, let op de dingen, die komen zullen, en ik geloof niet ver van de waarheid te zijn. Voorspeller. Onder voorbehoud nemen we bovenstaande voorspellingen op, schrijver meent, met het oog op zijn betrekking, die hij denkt te ver liezen, wanneer zijn naam bekend wordt, zich alleen met de onderteekening T oorspeller te moeten vergenoegen. Wij kunnen het hem niet kwalijk nemen, al hadden wij het ook gaarne anders gezien. In elk geval toont het weer dat het bekende: „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt", nog altijd van kracht is. (Red.) Wat we al sinds eenigen tijd verwachtten, zal binnenkort gebeuren. In de jongste vergadering van den Ned. R. K. Volksbond deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een blaadje zal verschijnen in H belang van den Katholieken werkman en in tegenstelling met een ander blad, dat hier ter stede verschijnt en door zoovelen voor den prijs van 1 cent wordt gekocht. Het lijdt geen twijfel, dat andere blad zijn wij. Hoe nu vereenigd kan worden het be lang van den Katholieken werkman met een bestrijding van ons, is ons nog een raadsel. Wij strijden voor de stoffelijke en geestelijke belangen der arbeiders. Houden de Katholieke arbeiders er stoffelijke en geestelijke belan gen op na, die strijdig zijn met die van andere arbeiders? Wij vreezen dan ook, dat dit nieuwe blad, even als de Volksbamer en de Katholieke Werk man wel weer zal blijken te zijn een blad door de arbeiders voor de kapitalisten en we worden daarin versterkt door de wetenschap dat pater Ermann, „de geleerde, talentvolle Jezuiet", als medewerker zal optreden. Nu nog een vraag. Waarom begint men van Katholieke zijde in den laatsten tijd zoo te ageeren tegen het socialisme? En van die zijde wordt altijd be weerd, dat het socialisme onder de „geloovige" arbeiders toch geen bijval vindt, dat ze wel wijzer zijn. enz. Heden Zaterdag 3 Augustus zal in het lokaal Nieberg, Kethelstraat alhier, een open bare vergadering belegd worden door de Neu trale Mandenmakers- Vereeniging te Rotterdam, waar een paar sprekers uit diezelfde plaats het woord zullen voeren, om te trachten, ook hier een afdeeling dier vereeniging op te richten. Wekken wij in de eerste plaats alle man denmakers hier ter stede op, die vergadering bij te wonen, ook andere arbeiders zullen er zeer welkom zijn. Voor deze laatsten zal er zeker wel wat te leeren zijn. Het is in den strijd te Veendam nog niet tot een beslissing gekomen. De sociaal-demo cratie zal nogeens tegen de vrij zinnige-demo cratie in 't krijt treden. Met andere woorden de onafhankelijke partij van den arbeid moet zich nogeens meten met de burgerlijke, kapi talistische partijen. Zoo ooit, dan kan hierbij het juiste stand punt, dat wig innemen, duidelijk uitkomen. Geen geloof of ongeloof kan big de haren in den strijd getrokken worden. Hier staat een der beste strijders van het proletariaat tegen over den vertegenwoordiger van het kapitaal. De arbeiders moeten kiezen. Die keuze kan voor hen niet moeielijk zijn, zoo zij zich hun standpunt en hun plicht goed bewust zijn. Maar hoeveel hersens zijn niet vergiftigd door wanbegrippen, door valsche volksvrienden daarin gebracht. Toch is het niet de eerste maal dat de arbeiders van het district Veendam voor een dergelijke keuze staan. En ze hebben (althans in groote meerderheid) reeds eenige malen getoond, wat zij willen. Zouden we dan nu wanhopen? En toch, we big ven in angstige spanning. Want we weten, van hoeveel belang juist de verkiezing van Troelstra is. En ook de tegenpartij beseft dit en spant alle krachten in haar doodvijand te verslaan. Het oog van heel Nederland is op dezen worstelstrijd gericht. Wij hier, we kunnen slechts toeschouwers zijn, hoe graag we ook een werkzaam aandeel zouden nemen. Slechts één ding kunnen we. Zorgen, dat in 't Noorden voldoende ammunitie is. Laten we dan zorgen, dat we ons in dat opzicht niets te verwijten hebben. Wie weet, hebben we dan de volgende week niet aanleiding tot dubbele vreugde. J. C. N. 30 c., M. 20 c. V. 10 c., E 21/, c., J. v. D. 10 c., X. 6 c., M 25 c., W. 25 c. V. 10 c., L. 10 c., Nelly 2 c., Rob. 2 c., te veel ontvangen op een Moker 9 c., W. 25 c. mm Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 bij geheele invaliditeit, en f'400 bij overig den. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: No. 8 (Augustus-Aflevering) van den 6den Jaargang: De pensioen-vereeniging der bur gerlijke rijksambtenaren, door Mat theus. Kan en moet de socialistische pers het streven naar vereenvoudi ging van onze schrijftaal steunen, door Kaayman. Arbeidersbeweging, door H. Spiekman Tweeërlei taktiek door J. Guesde en J. Jaurès, ver taald door B. J. Krol.Nederlandsche politiek, door P. L. Tak. „Arbeid" van Zola, door Henr. Roland Holst, Ekonomische Aanteekeningen. Boekbespreking. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders f 0.87B. Men abonneert zich bjj den Boekhan del en bfj den Uiigever J. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. Koopt en leest de brochures: De S. D. A. P. haar ontstaan doel en streven, geschetst door P. J, TROELSTRA. 10 cent. Loonarbeid en Kapitaal, door Karl. MARX, uit het Duitsch vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren-handel der S. D. A„ P. de Geneststraat 16, Am sterdam en te Schiedam bfj J. Kooren- gevel, Nieuwstraat 5. G. VAN DER MOST Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESenDr. HERM.GORTER BEVAT Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. ARBEIDERS

De Moker | 1901 | | pagina 4