Werkeloozen. Geslagen, niet verslagen. Een leeruurtje aan de openbare Koste- looze School (School E). gend, met de noodige loftuitingen aan het adres van den braven, vromen, uitstekenden heer Terlinden, die zelfs zóó braaf werd geacht, dat een eerlijk beambte in zijn dienst, die hem wegens vervalsching der boeken had aange klaagd, wegens smaad en laster de doos inging, zonder dat de rechtrank inzage der boeken noodig had gevonden. Nu is die boekverval- sching publiek, maar de vrome heer Terlinden is aan den haal en met hem zijn 8 millioen van anderen zoek. Zooiets is alleen mogelijk in een door en door rotte en verkeerde maat schappij, en zooiets komt in ieder land bijna dagelijks voor op grooter of kleiner schaal. Zulke gemeenheden met al de gevolgen van onverdiende ellende voor de slachtoffers wil het socialisme voorkomen. En het kan dat door eenvoudig de grondfouten van het maat schappelijk stelsel weg te nemen. Over dat stelsel en de inrichting der maat schappij in het volgende artikel. J. v. L. Door verschillende bladen is reeds gemeld, dat hier ter stede een comité gevormd was uit bestuursleden van de afl. „Schiedam" van de N. li. K. V., „Patrimonium", het A. N. W. V. en de S. D. A. P. Ook is reeds gepubliceeid de oproep van dit comité, die ook wij op verzoek opnemen. Tot onzen spijt ontvingen wij dit stuk te laat om het reeds in ons vorig nummer te plaatsen. L. S. Voor korten tijd is Schiedam, getroffen door eene groote ramp. Een der grootste inrich tingen op dat gebied, de Gist- en Spiritus fabriek De Kratonen de windmolen De Palmboomwerden een prooi der vlammen. Velen sloeg de schrik om het hart, toen zij staarden in die zee van vuur, en de angstige vraag drong zich op de lippen: „Zijn er ook nog men8chenlevens te betreuren?" God lof neenBehoudens enkele geringe kwetsuren zijn alle arbeiders gelukkig nog tijdig kunnen vluchten. Maar ach; thans staan zij op straat, som migen zelfs van hunne kleederen beroofd. Ruim een vijftigtal heeft met het werk ook het levensonderhoud verlorenniet alleen voor zich, maar ook voor hun gezin, want de meeste zijn gehuwd, en het gezamenlijk getal kinderen bedraagt ruiin tachtig. Boven dien zijn nog enkelen de verzorgers hunner hulpbehoevende ouders. Verkeerde nu de Schiedamsche industrie in bloeienden toestand, dan waren de gevolgen niet van zoo ingrijpenden aard. Immers, dan konden deze werklieden spoedig in eene andere fabriek arbeid vinden. Het is echter helaas anders. De meeste fabrieken zijn gesloopt, of staan stil, terwijl de industrie van dien aard is, dat de arbeiders moeilijk elders naar werk kunnen uitzien. Weldra zal dus bij menig huisvader het gebrek voor de deur staan en zelfs binnen treden. Al wordt de fabriek weer opgebouwd, dan toch zal daarmede een geruimen tijd heengaan. „Hoe nu die menschen voor den honger te behoeden?" De overweging van deze vraag heeft den vier werkliedenvereenigingen, welke dit schrij ven hebben onderieekend, de vrijmoedigheid geschonken, een beroep te doen op den steun van allen. Zij vragen dien steun voor hunne onge lukkige vrienden en medearbeiders, en hoewel overtuigd, dat het gegeven brood den ltrach- tigen werkman bitter smaakt, zien zij op dit oogenblik geen beter en spoediger middel tot leniging van den nood, dan door van ieder eene geldelijke bijdrage te vragen. Elk bedrag, hoe gering ook, is welkom, en van al het ontvangene zal een zoo goed mogelijk gebruik worden gemaakt, waarna eene volledige openbare verantwoording zal volgen. De vier vereenigingen hebben uit hun midden een comité van personen benoemd, die zich met alle werkzaamheden belasten. Zij verklaren zich bereid de gelden te ont vangen, en ook willen zij gaarne als bemidde laars optreden bij mogelijke werkverschaffing. Ieder steune onzen arbeid naar krachten! Namens de Besturen van Ned. 11. K. J olksbond, PatrimoniumAlg. Ned. Werkliedenverbond en Soc. Dem. Arbeiderspartij Het Comité Th. J. MOUWENS, Voorzitter. G. W. SNEL, 2e W. VAN dek MOST, Secretaris. J. H. FREDERIKS, le Penningm. A. GODSCHALK, 2e H. GROENE WEG. A. HODES. J. KOORENGEVEL. Wij lieten tot nog toe na over deze treu rige zaak het onze te zeggen. Het spreekt van zelf, dat ook wij zoo krachtig mogelijk er bij een ieder op aandringen te doen wat hij kan. Er zijn hier een 50-tal personen broodeloos, en velen hunner moeten een gezin onderhouden. Daar moet wat aan gedaan worden. Er staan ons geen andere middelen ten dienste. Het eenige iseen beroep op de publieke liefdadigheid. Op 't oogenblik, dat wij dit schrijven is ons nog niet bekend, wat de patroon zal doen. Daarover zwijgen we dus voorloopig. Maar toch moet ons nog iets van 't hart. Ook de S. D. A. P. heeft zich bereid ver klaard mede te werken om de arme kerels, die door den brand buiten werk gekomen zijn aan een stuk brood te helpen en 2 be stuursleden namen als zoodanig zitting in het comité. Ook de S. D. A. P. heeft er in toege stemd een beroep te doen op de publieke liefda digheid, maar ze deed dit alleen door de nood gedrongen. Want er zit zoo'n diepe waarheid in die eene zinsnede uit den oproep van het comité, dat het gegeven brood den werkman bitter smaakt. Door ons, socialisten, wordt dit te sterker gevoeld, ,omdat wij doortrokken zijn van het begrip, dat personen, die in dergelijke om standigheden verkeeren recht hebben op de ondersteuning, die hun nu als aalmoes wordt gegeven. Hebben niet deze 50 oudere en jongere mannen gewerkt dag aan dag vanaf hun jeugd? Welnu, hij die werkt heeft een recht tegen over de gemeenschap, een recht op onderstand, dat niet verloren kan gaan door omstandig heden buiten hem. Het is niet hun schuld, dat de werklieden aan „De Kraton" broode loos zijn. Dus moet de gemeenschap hen steunen. Dat is hun recht. In onze gemeente heeft men aan recht, een arbeiders-recht, voor zoover ons bekend, nog nooit heel veel aandacht gewijd. Men heeft 't hier op 't Stadhuis ook zoo druk met regeling van andere zaken, dat over zulke dingen door verreweg 't grootste deel van onze vroede vaderen misschien nooit gedacht is. En, werkelijk, het nemen van maatregelen tegen de werkeloosheid zou hier geen weelde zijn. Moeten wij soms nog komen vertellen van de honderden, die hier werkeloos zijn, waaronder velen al sinds jaren? Zeker, wij weten wel, dat tegenwoordig bij i'schrilvingen voor uit te voeren werken twee opgaven gevraagd worden, n.l. één voor uitvoering met Schiedamsch personeel, en éen voor uitvoering met willekeurig personeel, maar zoo dit een maatregel is om de werke loosheid tegen te gaan, is 't al een heel flauwe. Men geeft zich nog niet eens de moeite om nauwkeurige opgaven te verkrijgen aan gaande de werkeloosheid, laat staan, dat men haar gaat bestrijden. Zoolang daarin geen verbetering komt zullen die honderden hongerlijders die flinke, krachtige kerels, die wel willen werken, maar dat niet kunnenomdat de productie middelen door het kapitaal aan de arbeiders ontroofd zijn, zoolang zullen die honderden hongerlij ders blijven hongerlijden, en zoolang blijft de kans bestaan voor toestanden als waar onder het personeel van „De Kraton" thans verkeert. Het is daarom, dat wij meenen, dat het gemeente bestuur niet langer mag nalaten deze zaak ter hand te nemen. En 't is daarom, dat door de S. D. A. P. de drie andere ver eenigingen zijn uitgenoodigd in haar leden vergaderingen ter sprake te brengen het voorstel der S. D. A. P. om gezamelijk aan den Raad een request te richten, waarin dat college wordt uitgenoodigd zoo spoedig moge lijk afdoende maatregelen te nemen tot be strijding der werkeloosheid. Hiermede meenen wij voorloopig te kunnen volstaan. Waarschijnlijk zal zich spoedig weieens weer de gelegenheid voordoen dit voorstel nader te bespreken. In Veendam is Troelstra gevallen. De strijd is hard geweest. Er werden bij deze herstemming 900 stem men me-r uitgebracht dan te voren. Troelstra bracht het tot 2297 tegen 2687 op Mr. Smidt terwijl Schaper op 27 Juni met 2110 stemmen gekozen werd. Mr. Smidt is dan gekozen, dank zij de hulp van alles wat conservatief is. Een waardige lijfwacht voor een democraat. Het is zeer zeker voor ons sociaal-demo craten een treurig feit dat Troelstra zijn zetel in ons Parlement, waar hij zoo goed op zijn plaats was, niet behield, maar hij zal ook buiten de Kamer niet stilzitten, en zijn arbeid zal ook daar niet onvruchtbaar zijn. Zij die dus nu reeds juichen over de nederlaag die wij geleden hebben, zullen wijs doen eerst eens af te wachten de dingen, die komen zullen. De palen zijn er in een wijdgapende, ronde heiput van 1 M. diep. Die moet worden aangevuld met een specie, bestaande uit kiezelzand en kalk, want 'n gasketel heeft een stevig voetstuk noodig. Die werkzaamheid geeft een tijd van rust. Niets wordt in de school vernomen dan het gekraak en gehots van karren over grint, het geschreeuw der werklieden, het neerge- ruisch der kiezelsteenen uit de wippende kar, maar dat is reine, opwekkende, veredelende harmonie na het voorafgegane monster concert. Snel groeit de steenen vloer in dikte de arbeiders zijn vele. Yan den gasketel wordt de bodem gelegd. Op een regiment leege vaatjes worden de ijzeren platen aaneengeklonken. Dat geeft weer andere muziek. Dat davert door de lucht. Maar onderwijzers bennen taai en kinder constituties verdragen veel. Langzaam groeit de wijde, ronde plaat op de rechtstaande vaatjes, stuk voor stuk, onder kletsend gehamer. Zoo wordt de bodem gelegd. Nu volgt de zijwand. Al weer platen, al maar ijzeren platen, 'tis alles ijzer, lekker klankvol ijzer. De eerste rij wordt geklonken aan den bodem. De rand staat er om, een rand van een M. hoog. 't Is een reuzendeksel nu. Met veel knapheid van techniek worden de vaatjes er onder uit gewerkt. Het deksel zakt op zijn stevig voetstuk.

De Moker | 1901 | | pagina 2