Hll Volk, De Nieuwe Tijd. Onmisbaar voor iederen arbeider is J. Koorengevel, Plaatselijk Hoogeriiuis-Comité. Meeting-Dordreclit. Mandemakers. Ingezonden Stukken. Steunpenning. V erkiezingsfonds. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenaslraat 16. Nieuwstraat - Schiedam dat de gedane nitgaven niet tot hun recht zijn gekomen. Maar sp kan niet uitmaken wie daaraan schuldig is. De commissie van toe zicht zegt, dat de verbouw niet volgens haar aanwijzing is geschied. De directeur van ge meentewerken beweert van wel, Spr. kan niet uitmaken wie gelijk heeft. Dan volgde nog een verzekering, dat het nieuwe plan goed was en volkomen zou vol doen enz, enz,. Wat de klok betreft, spr kon niet zeggen wat daarm.ee zou gebeuren. Hij wist het niet. Als dat maar niet weer uitdraait op een misrekening en een aanvrage om verhoogd crediet. De gevraagde til00.werden toegestaan zonder verder betoog, Wel had de wethouder v. Westendorp erkend, dat wederom een fout was begaan, maar hij kon de schuldige niet aanwijze. De raad deed ook verder geen moeite om er achter te komen. Of de gemeente door onnauwkeurige begrooting, slechte voorberei ding of onvoldoende kennis van enkele personen ook jaarlijks een duizend of wat schade lijdt schijnt den raadsleden niet belanrijk genoeg te zijn. B. W. kregen hun zin en toen gauw naar huis. 't Was 3 uur. Een vroegertje met de warmte. Zondag 11 Augustus houdt het Plaatselijk Hoogerhuis Comité, des morgens elf uur, een vergadering in de achterzaal van het Volks huis, Lange Haven 55. Het bestuur hpopt, dat deze vergadering, in tegenstelling met de vorige, nu eens goed bezocht zal zijn. Velen toch zijn er, die zich bij de oprichting als lid hebben opgegeven en totaal niets meer van zich hebben laten hooren. Men zal ?t wel met ons eens zijn, dat dit de manier niet kan zijn, om de Grebr. Hoo gerhuis te bevrijden, dat een Comité, dat niet werkt, een dood lichaam is, waaraan de Hoogerhuizen totaal niets hebben. Laat men nu niet zeggen: „Het geeft toch niets!" Men moet agiteeren en nog eens agiteeren. In iedere plaats van ons land, overal, moeten kreten van verontwaardiging verrijzen over de willekeurige manier, waarop met de vrij heid van een mensch wordt omgesprongen. Dat is 't eenige, wat we lcunnenmaar ook moeten doen. En al heeft ons pogen bij de machthebben den geen succes, al laat men de Hoogerhuizen zuchten in hun gevangenis, laten wij dan ten minste voor ons zelf de heerlijke over tuiging hebben, gedaan te hebben, wat we kondendat we op 't onrecht hebben gewe zen, waar we 't zagen. En van welk geloof, of welke politieke kleur men nu is, allen kunnen hier zonder onderscheid samenwerken. Hier geldt geen geloof en geen politiek, hier weidt alleen recht tegenover onrecht te verdedigen. Laat ieder, die medegevoelt en medelijdt met de Hoogerhuizen daarom Zondag a s. zorgen elf uur in 't Volkshuis te zijn. De onkosten behoeven niemand van aan sluiting terug te houden. Ieder geeft naar zijn vermogen. En wie veel, of weinig, of niets te missen heeft; ze zijn ons allen even welkom. Het Bestuur v/h P. H. C. De Meeting voor vakorganisatie is goed geslaagd, ongeveer 2800 mannen en vrouwen waren Zondagmiddag in „Musis Sacrum" bijeen. Wij waren per trein naar Rotterdam ge gaan en begaven ons met de deelnemers uit den Haag en Delft naar het Vereenigings- gebouw aan den Goudsoheweg, om ons bij de Rotterdammers aan te sluiten. Toen ging de stoet van 1500 man met 28 bannieren langs Goudschestraat, Hoogstraat, Hoofdsteeg en Spaansche Kade naar het Oude hoofd. Met twee booten werden we vervoerd naar Dordt. Hier wachtten de Dordtsche vereenigingen met hun bannieren ons op en gezamelijk, nu 2500 man sterk, gingen we naar Musis Sacrum" Eijnhaar, Wolfswinkel, v. Erkel en Spiekman spraken een krachtig woord, dat veel bijval vond, de vereeniging Wagner" speelde een paar nummers en het mannenkoor gaf eenige liederen ten beste. Het was een dag van mooie propaganda. Zaterdagavond, 3 Aug. zou in 't Lokaal- Nieberg de aangekondigde vegadering der mandemakers plaats hebben, waar Van Wouw zou spreken met het doel hier een afdeeling te stichten van de Neutrale Mandemakers-Ver- eeniging. De opkomst was evenwel zoo matig, dat besloten werd de openbare vergadering niet te doen doorgaan. Daarna werd een besloten vergadering gehouden. De Voorzitter be treurde het, dat onder de Schiedamsche mande makers zoo weinig lust zit zich te vereenigen, terwijl toch uit verschillende feiten blijkt, dat het ook voor hen meer dan tijd wordt zich te organiseeren. De toestand is zeer slecht, vooral voor den gistmanden maker. Een lid der Rotterdamsche vereenigirg zette daarna zeer breedvoerig uiteen doel en strek king der vereeniging, besprak de loonen van nu en van voor eenige jaren, waarop ook de patroons onder handen werden genoim-n, die den concurrentiestrijd voor 't grootste gedeelte op de ruggen van hun arbeiders uitvechten, door hen op alles te beknibbelen. Hij eindigde met een krachtige opwekking om zich te vereenigen. Er werd een commissie benoemd om de lei ding der propaganda voorloopig op zich te nemen. Deze commissie zal zoo spoedig mogelijk opnieuw een vergadering beleggen. Laten dan de mandemakers eens een beetje harder loopen. Men moet toch al een heel eind weg wezen, wanneer 't zelfs al te veel moeite is eens te gaan luisteren, als men weet, dat zijn belangen besproken zullen worden En niet al leen de mandemakers, maar ook andere arbei ders hooren daar te zijn, want ook voor hen valt er veel te leeren. De Schiedamsche arbeiders hebben 't immers zoo goed, of niet soms? Mijnheer de Redacteur! In hoeverre de inzender van u Voorspel lingen in 't nummer van 3 Aug. 1.1. een profeet is, zal de tijd moeten leeren. Ik moet eerlijk bekennen, dat 't mij minder aangenaam aandeed zijn oorspelling te lezen. De indruk, daardoor op mij gemaakt, deed me denken aan 't kwaad dat onhandige vrien den kunnen te weeg brengen. U dankende voor de plaatsing, J. VALKENBURG. R. 2'/, c. P. G. 10 c., V l0c ,J. 0.10 c. J. C. Kr. 25 c. M. Dr. 25 c., G. V. 10 m X. 25 c., G. 5 c. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 bij geheele invaliditeit, en ^"400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: No. 8 (Augustus-Aflevering) van den 6den Jaargang: De pensioen-vereeniging der bur gerlijke rijksambtenaren, door Mat theus. Kan en moet de socialistische pers het streven naar vereenvoudi ging van onze schrijftaal steunen, door Kaayman. Arbeidersbeweging, door H. Spiekman Tweeërlei takiiek door J. Guesde en J. Jaurès, ver taald door B. J. Krol. Nederlandsche politiek, door P. L. Tak. „Arbeid" van Zola, door Henr. Roland Holst. Ekonomische Aanteekeningen. Boekbespreking Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders f 0.875. Men abonneert zich bjj den Boekhan del en bjj den Uiigever J. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt. Koopt en leest de brochures: en streven, geschetst door P. J. TROELSTRA. 10 csnt. Loonarbeid en Kapitaal, door Karl. MARX, uit het Duitscb vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren-handel der S. D. A. P. de Geneststraat 16, Am sterdam en te Schiedam bij J. Kooren gevel, Nieuwstraat 5. Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie. Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESenDr. HERM.GORTER BEVAT Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. ARBEIDERS De S. D. A. P. haar ontstaan doel

De Moker | 1901 | | pagina 4