Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. No. 25 Zaterdag 17 Augustus 1901. Ie Jaargang. Stukken voor het eerstvolgend nummer moeten uiterlij k Woensdag a s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Verkiezing. Napleiten. Christelijke-meerderheids-bezuiniging. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal i franco per post 20 eer,tl b'J Losse nummers 1 cent. Bureau, van ^Administratie en Redaktie X oordvest 12. ADVERTENTIËN; 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting We kunnen in district III rekenen op tachtig stemmen, tachtig kiezers, die pal staan, welke verlokkelijke verkiezings-combinatie's ook uitgedacht worden, tachtig geestverwan ten, wier beginselen onwrikbaar zijn gebleken tegenover de uithangbord ige verlokkings spreuk: „algemeen christelijke beginselen". Eenige jaren geleden was de leusde Katho lieken er uit, geen Jezuiten in den Raaden ze gingen er uit. Nu zijn de „algemeen christelijke beginselen" uitgevonden, en met dien grooten lus zijn alle geloovige kiezers koppen bij elkaar getrokken, 't Is nu, als de kinderen zingen: alles op een hoopie, joep, joep, joep. Katholieke koppen, Anti-Revoluti onaire koppen, Christelijk-Historische, Luther- sche, Hervormde, |Doleerende koppen rusten in broederlijken vrede tegen elkander en devote oogen staren naar de uit dat milieu opgezweefden Lutherschen afgevaardigde, die zachtkens koers zet naar de stads vergaderzaal met het aureool der „algemeen christelijke beginselen" om z'n gezaligd hoofd. Nu beleven we spoedig, dat paters en dominee's de predik beurten ruilen, welke handeling de kroon op het christelijke verbroederingswerk zal zetten de groote voorgangers kunnen toch bij hun volgelingen niet achterblijven! Wij voor ons benijden de positie des heeren J. O. Bender niet. Wat 'n duizendkunstemaker naar den geest moet hij zijn, om 't zoo'n kiezersstelletje naar den zin te maken. We zullen zien: misschien vervult hij 'n zwijgende rol, wat nog 't ver standigst zou zijn. Dezen heksluiter der chris telijke meerderheid wacht anders 'n zure toekomst. De sociaal-democraat bleef ver in- de min derheid, en dus heeft de geloovige comibnatie doel bereikt. Jdaar onze tachtig mannen, die zoo glans rijk de vuurproef doorstaan hebben, vormen een keurbende, waarop het slavende en zwoe gende, uitgebuite en voor niets getelde proleta riaat in district III rekenen kan. Hun is de verspreiding van onze inzichten en beginselen toevertrouwd, op hen rekent de S. D. A. F. bij zijn pogingen, het heden der arme werkers te verlichten, hen te vervullen met 'n blijde hoop voor de toekomst. De liberale candidaat, met twee kiesvereeni- gingen in den rug, haalde 't ook niet. De democratisch-vrij zinnige kies vereeniging „Schiedam" en de bourgeois-vrijzinnige('P) kies vereeniging „Algemeen Belang" smolten hun pogingén samen tot 'n bourgeois-democratische krachtsuiting. Dat die niet veel heeft uitge richt, begrijpt ieder, die bekend is met de wet, dat twee tegenstrijdige krachten eikaars uit werking veronzijdigen. De Schiedamsche vrijzinnigheid is als een huis, dat in zichzelf verdeeld is. Hoe zal het blijven bestaan? m Dank zij het optreden der S. D. A. P. begint ook hier 'n steeds zich uitbreidende groep in te zien, dat al de schoone leuzen, al dat geschetter bij de verkiezingen, apenkooi is. Het gaat vóór of tegen 't kapitaal, vóór of tegen den geldzak. Al wat belang heeft bij de bestaande „orde", zooals dat heet, al wat belang heeft bij het uitzuigingsproces van de groote massa, al wat teert op den harden arbeid van de onterfden, al, wat zich verbeeldt, den werker met beminnelijke hooghartigheid, zoo op 'n afstand, zie je, te kunnen toespreken en raden zal zich vereenigen tot een reacti onaire massa. Daarin moet bres op bres ge slagen worden. Op, partijgenooten, geestverwanten, op voor de propaganda! Dat bij 'n volgende stembusstrijd ons aantal verdubbeld zij. In het blad van Zondag 11 Augustus wijdt de redactie der Nieuwe Schie.il. Crt. 'n arti keltje aan de verkiezing voor den gemeente raad jaren lang is voor het verkrijgen der anti liberale meerderheid geleden en ge streden en na zoo'n lijdens- en strijdens-periode moeten we niets van die meerderheid prijs geven, want Dank zij die anti-liberale meerderheid werd reeds eene billijke heffing der school gelden op de openbare scholen verkregen, werd het subsidie aan de Bondsteekenschool verzekerd en enkele buitensporigheden op onderwijsgebied, die de gemeente t«t buiten gewone uitgaven zouden nopen, bestreden Dat nog niet alles is bereikt, wat, wij onder het nieuwe regime verwachtten, is zeker te wijten aan de omstandigheid, dat de onverbiddelijke Landswet zich veelal tegen het streven naar bezuiniging, vooral op onderwijsgebied, verzet. Het subsidie aan de Bondsteekenschool R. K. Volksbond is ook 'n openbaring van dat streven naar bezuiniging zeker? Katho lieke abonnés kunnen toch ook wel lezen „De onverbiddelijke Landswet" wacht maar, „Nieuwe", er zit nu een biddende meer derheid in de Tweede Kamer. En waarom moet er toch vooral op onder wijsgebied bezuinigd worden Och, dat weten wij wel, de Katholieken mochten eens goed leeren lezen, dan zouden ze kunnen ontdekken, dat de „Nieuwe" maar wat kool verkoopt, 'n Domme massa is gauw tevreden. De man, die bereid is, in de ingeslagen rich ting het waarachtig belang der gemeente te bevorderen, hebben de Anti-Revolut. en R.-K. kiesvereenigingen ditmaal gevonden en boven dien: Erkennende de billijkheid, dat de zetel van het anti revolutionaire raadsld, den heer Dienske, weder door een anti-revolu tionair zou worden ingenomen, ten einde de kleine fractie in den Raad niet te ver zwakken Het is b-slist onwaar, dat de heer Bender anti-revolut. is. Van geloof is hij Lutheisch, in de politiek deed hij zijn belijdenis bil de Christ.-Hist., naar ons werd verzekerd. Maar kijk Voor de Tweede Kamer moesten de R. K. kiezers een Anti-Revolut. stemmenen nu voor den gemeenteraad een Lutheraan of een Christelijken Historicus aanbevelen? Jongens, de R. K. kiezers moesten eens gaan denken! Ze zouden licht kunnen meenen, dat 'n volgenden keer eens 'n liberaal aan de beurt kwam en dan 'n sociaal. Neen hoor, anti-revolut. is de uiterste grens van katholieke hulpvaardigheid. En al ben je Chr.-Hist., dus van huis uit 'n verwoed vijand der katholieken, Rome stempelt je anti-revolut. en de kiezers slikken je als goed vriend. Wel moge 't hun bekomen. Het raadsverslag in „de Nieuwe Schiedam sche", onze katholieke voorlichtster, is óók goed. Daarin wordt verteld, dat er bij de ver bouwing der H. B. School knoeiwerk geleverd is. „In plaats van een afdoende verbouwing zal men dus na den bouw van het vurig jaar weer een brokstuk ondernemen, die het kazerne achtig uiterlijk onzer H. B. S nog een weinig zal gaan verhoogen". Dat kost dan maar f 11Ö0.'n schijntje voor Schiedam. Ze kunnen hier wel met de centen hoozen. En dan vervolgt de Nieuwe Schiedamsche'. „En zoo hopen wij dan, nadat eenige honderden aan de H. B. S. ten koste zijn gelegd, eindelijk eens een gebouw te krijgen, waarin mèt onze hoogere burgers onze toekomstige ambachtslieden een voldoend onderkomen vinden. Dus moeten wij maar weer het zwijgen er toe doen en, waar de heeren de schuld op elkaar werpen, maar niet verder vragen wie de schuldige is, dat eenige honderden guldens verleden jaar vrij doelloos zijn uitgegeven". DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 1