JJet Volk, De Nieuwe Tijd. Yan de gelukkige arbeiders. J. Koorengevel, Onmisbaar voor iederen arbeider is Ter herinnering. Tuighuis. Steunpeiming. Nieuwstraat - Schiedam. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St. KLEPKE, Helenastraat 16. Dagblad voor de Arbeiderspartij. nomen. Het vinden van medewerkers levert de grootste moeielijkheid niet op. Men koestert echter de vrees, dat het blad door gemis aan een genoegzaam aantal abonnees wellicht tot een kwijnend leven zou vervallen. Nu hebben wij ons laten verluiden, dat het hier bedoelde Katholiek sociaal weekblad hetzelfde is al het blad, dat we in ons nommer van 3 Augustus aldus aankondigden In de jongste vergadering van de Ned. R. K. Volksbond deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een blaadje zal verschijnen in 't belang van den Katholieken werkman en in tegenstelling met een ander blad, dat hier ter stede verschijnt en door zoovelen voor den prijs van 1 cent wordt gekocht. De Moker wordt hier voor 1 cent verkocht, Katholieke socialigheid wordt hier nog niet verkocht het zou jammer zijn, als de kans voorbij ging. Wij voor ons wachtten al met vreugde op de verschijning wrijving van gedachten niet waar. De Katholieken zouden dan ook wel eens warm zijn geworden, want, uit wrijving ontstaat warmte, uit warmte komt licht, en licht hebben we noodig. En nu de oorzaken van 't niet verschijnen Het vinden van medewerkers levert de grootste moeielijkheid niet op. Och neen, sociale ver standige medewerkers genoegMaar, maar „de vrees, dat het blad door gemis aan een genoegzaam aantal abonnees wellicht tot een kwijnend leven zou vervallen." Ja het staat er, maar dat kan geen ernst zijn. Kwijnen dan de Katholieke sociale begin selen Hebben de Katholieke sociale-voorlich- ters geen geloof in de kracht hunner begin selen Zou de verkondiging van die beginselen aan de armen van geest niet een heerlijk vertrouwen wekken Kom, kom, het voorge nomen goede werk mag toch niet afstuiten op vulgaire, wereldsche berekening Het belang van den Katholieke werkman is er toch mee gemoeid? Och, och, als de belangen van de werklieden centen gaan kosten, wat wordt er dan spoedig teruggekrabbeld. Maar neen, wij kunnen het nog niet gelooven. Wij den ken, dat er onder de Katholieken nog wel zijn, die zich geldelijke opofferingen willen getroosten, om de ware sociale beginselen onderde werklieden te verspreiden - die zooveel geloof hebben aan de kracht van die begin selen, dat zij tevens gelooven aan den bloei van het te stichten blad, aan den bloei van 'n leesgraag abonnentental. Yolgens dr. Abraham Kuyper, den grooten Christen, gaat het ook in de politiek om de eere Gods. Minister Abraham Kuyper, premier, laat in het eerste paar dagen van zijn „optreden", de Zondagsrust zijner ambtenaren schenden. Gedenk den Sabbath. Daarom moest de minister dan ook Maandag op reis. Wij herinneren er onze lezers aan, dat overtreden van een goddelijk gebod geen poli tiek is, dat wij op onze „christelijke meer derheid" alom in den lande als op een voor beeld staren, en dat die meerderheid zich weer spiegelt aan den grooten voorganger. Verheugen wij ons daarom over de „chris telijke meerderheid" in onzen Raad. Maandag j.l. is een arbeider ontslagen op de Papierfabriek. En waarvoor? Heeft hij zijn werk verzuimd? Of werk bedorven? Och neen, van dat alles niets! Maar waarvoor dan? wel, omdat die arbeider geen 36 uren, zegge zes en dertig urenvan Maandagmorgen tot Dinsdag avond, in zulk een hitte als deze dagen is geweest, wilde werken, en daarom maar broo deloos! En dan zijn er nog arbeiders die zeggen dat de Papierfabriek de hel van Maastricht is!! Die Koninklijke Nederlandsche Papier fabriek. In Schiedam zijn ook nog van die helletjes. Daarin wordt wel geen 36 uur achtereen vertoefd, maar de tevreden arbeiders beginnen hun helsche i/«ytaak 's nachts om één, twee uur. Hoe gelukkig is het, brandersknecht te zijn. De Volks strijd meldt: „Nog nooit heb ik zulk een week gehad als deze", verklaarde een arbeider. En waarom niet? Hij had verleden week met vlastrekken van 's morgens vijf tot 's avonds zeven nooit minder dan fl.50 per dag verdiend, dat was f 9.volgens 'n goede berekening. Is 't niet diep treurig, dat 'n arbeider be doelde persoon is 'n vaste arbeider, het 'n bijzonderheid noemt, uurs eens 12lj2 ets. te verdienen. Hoeveel verdient 'n branderij slaaf in Schie dam per uur? Is er niet eens één, die dat berekenen wil? Laat hij er dan gelijk bij doen, hoeveel geluk en welvaart hij koopt voor z'n armzalige centen. Afgeschrokken. Op enkele fabrieken in Twente bestond het plan 'n loons verlaging in te voeren. Doch de arbeiders dreigden met staking, en daar onlangs reeds op één fabriek een om deze reden begonnen staking werd gewonnen, hebben de fabriekanten maar be sloten de loonsverlaging niet door te voeren. Wat leven de arbeiders toch 'n bestaan van gelukkige zekerheid. Op de vergadering van Maandag waren enkele hoorders ontevreden over het gebruik van dit woord. 'n Tuighuis is 'n wapenhuis, 'n bergplaats van wapenen. Zoo beeft elke strijdende or ganisatie 'n tuighuis, waaruit ze de wapens haalt voor den strijd. Zoo kunnen we spreken van het tuighuis der S. D. A. P. van Patri monium enz. De arbeiders in district III mogen wel zorgen, dat hun tuighuis goed gevuld raakt Zij zullen nog menigen zwaren strijd hebben te voeren, voor zij van overwinning spreken kunnen. Comité tot ondersteuning der werkeloozen van de „Kraton." Ingekomen bij den penningmeester tot en met Woensdag 14 Aug. f1127.055. Viijdagavond heeft er een bijeenkomst plaats gehad met de werkloozen. Een sub-comité zal gevormd worden, om met meer spoed de bijdragen te kunnen innen. Noodzakelijke uitkeeringen kunnen voorloopig gedaan worden. X 15 ct. M. 25 ct. N. N. 21/, cent. W. 25 ct. v. D. I1/, ct. Christ. O. f 1.V. 10 ct. R. 3 ct. In een papiertje in de bus gevonden: voor de Moker 2 ct. Wij wenschen op deze rubriek nog eens hijzonder de aandacht te vestigen. Bewijzen van sympathie in bovenstaanden vorm zijn welkom. Bedenkt, dat de wijsheid in Schiedam zoo goedkoop is, vanwege de concurrentie. Die d'r verkoopen, hebben geen verdienste. Bedenkt, dat de verdediging der arbeidersbe langen zoo duur is, vanwege de weinige con currentie, dat artikel big ft steeds prijzig. De kleinste bijdragen worden met liefde verant woord. ARBEIDERS Koopt en leest de brochures: De S. D. A. P. haar ontstaan doel en streven, geschetst door P. J. TROELSTRA. 10 cent. Loonarbeid en Kapitaal, door Karl. MARX, uit het Duitsch vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren-handel der S. D. A. P. de Geneststraat 16, Am sterdam en te Schiedam bjj J. Kooren- gevel, Nieuwstraat 5. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken hij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 hij geheele invaliditeit, en ^400 bij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: No. 8 (Augustus-Aflevering) van den 6den Jaargang Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESenDr. HERM.GORTER BEVAT De pensioen-vereeniging der bur gerlijke rijksambtenaren, door Mat theus. Kan en moet de socialistische pers het streven naar vereenvoudi ging van onze schrijftaal steunen, door Kaayman. Arbeidersbeweging, door H. Spiekman Tweeërlei taktiek door J. Guesde en J. Jaurès, ver taald door B. J. Krol. Nederlandsche politiek, door P. L. Tak. „Arbeid" van Zola, door Henr. Roland Holst. Ekonomische Aanteekeningen. Boekbespreking. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbei ders f 0.875. Men abonneert zich bjj den Boekhan del en bij den Uiigever i. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne proefnummer zendt.

De Moker | 1901 | | pagina 4