feuilleton. Yan de gelukkige arbeiders. Da's 'n goeie. Mandemakers. Duitsche Glasblazers. Hoe lang nog? Het ongeval met de koninklijke koets. Waar komt evenwel die groote hoeveelheid, arbeidverkoopers vandaan Worden er werke lijk meer menschen geboren dan onze aarde voeden en arbeid versohaffen kan Indien men ook deze ksvestie juist en zuiver stelt, dan is bet antwoord daarop zeer gemakkelijk. Want men moet, wil men nauwkeurig zijn, -feitelijk deze vraag stellen: „hoe komt het, .dat er meer arbeidverkoopers zijn dan de arbeidkoopers kunnen gebruiken Dat is een zuivere vraagstelling. Want als men goed nadenkt over deze zaak, dan komt men wèl tot de gevolgtrekking, dat in onze tegenwoor dige maatschappij de arbeidgevers niet alle beschikbare arbeidskrachten kunnen gebrui ken, maar geenszins kan men dan tot de gevolg trekking komen, dat bij een andere maat schappelijke inriching onze aarde geen vol doende arbeid en voedsel zou hebben voor allen, die thans leven. Integendeel, het is zeer gemakkelijk te bewijzen, dat onze aarde rijk genoeg is in overvloed om aan allen, die thans leven, en aan millioenen en milliarden meer, een rijkelijk en overvloedig bestaan te verschaffen. Maar dan moeten natuurlijk de maatschappelijke verhoudingen verandereif. En daarin juist zit hem de eigenlijke kdeep van de heele kwestie. Er zijn niet te veel men schen. Maar de arbeid der me ischen wordt geregeld door een betrekkelijk klein onderdeel van hen, wier eigenlijk doel hun eigen belang is en allerminst de arbeidsregeling voor allen, die arbeiden willen. Hoe nu die kleine groep van menschen zich heeft kunnen meester maken van de regeling van den arbeid voor alle scheidenden, hoe zij bij die regeling gebleken is te kort te zijn geschoten tengevolge waarvan een deel der arbeidskrachten ongebruikt blijft en het andere deel misbruikt wordt, zal ik in een volgend artikel uiteenzetten. J. v. L. hebben er van 't begin af het krachtigst tegen geprotesteerd? De socialisten. Aardig, dat de „liberalen van allerlei slag" tot de „mannen van Patrimonium" toe het zoo eens zijn met de socialisten in het buitenland. Ten slotte nog een vraag aan de Ouwe SchiedZou zij de Hollandsche, speciaal Schie- damsche arbeiders aansporen tot werkstaking om een einde aan de Atjeh-ooriog te maken Of is die niet schandelijk? Of vindt zij dat onrecht „verjaard?" Laat zij aan in vredes naam met Transvaal geduld hebben. Dan verjaart dat kapitalistisch onrecht tegelijk en dan kan zij de „arbeiders" met rust laten. De Sch. Crt. van 29 Aug. meldt 't volgende: Gisteren-avond en vannacht is door de Rotterdamsche politie huisvesting^ ver leend aan een man en vrouw met 7 kin deren, gisteren op de Slaakkade uit hun woning gezet. Toen gisterenavond het geheele gezin met zijn schamel inboeltje aan het noodweer was blootgesteld, nam de politie het liefderijk op. Een in de gauwte gehouden collecte bracht voldoende op om het hoog noodige aan te schaffen en van ochtend is het gezin ter beschik king van 't armbestuur gesteld. DeSck. Crt. zet er boven „Liefderijke Politie." Beter had ze kunnen zetten „Rotte Maat schappij." In 't geheel werd aan een 20 tal fabrieken de arbeid neergelegd. Een kranig voorbeeld van solidariteit gaven de Engelsche glasmakers, die reeds 20.000 mark tot steun der stakers zonden en een tweede, gelijk bedrag beschikbaar stelden. De kansen der werklieden staan lang niet ongunstig. Er komt gebrek aan flesschen en de fabrikanten kunnen hun verplichtingen niet nakomen. Er komt onder hen dan ook al wat stemming om toe te geven en eenige fabrikanten hebben daarop al bij 't bestuur der fabrikanten-vereeniging aangedrongen. Men zegt. dat in den laatsten tijd van uit Holland in Duitschland wordt ingevoerd. Laten dus onze glasblazers oppassen, dat geen spaak in 't wiel hunner Duitsche vak- genooten wordt gestoken. Alleen wanneer de Duitsche fabrikanten van alle toevoer van fles-chen afgesloten zijn is er kans op over winning. En ook in 't belang der Hollandsche fabri kanten is het hun Duitsche collega's niette steunen. Zij spekken daarmee hun eigen con currenten, die 't hun, ook hier in Holland gewoonlijk zuur genoeg maken. Oppassen, glasblazers Waar is uw vereeniging? Onder de telegrammen van deze week komt voor: „Waarschijnlijk zal zeer spoedig een uitgebreide werkstaking uitbreken onder de mijnwerkers te Wales. De mijneigenaars zijn voornemens de loonen te verminderen als verweer tegen het uitvoerrecht op de kolen." Het kaptaal moet van z'n winst afstaan in den vorm van belasting. Waar wordt dat weer op verhaald Op het loon van den arbei der. Hoe gelukkig is het, te dienen onder het winstmakende kapitaal De „ordelievende" arbeider zou, volgens de Nieuwe Schiedamsche, maar weer berusten, omdat hij inziet, dat de „patroon" niet meer geven kan vanwege de „concurrentie" De Schiedamsche Crt. neemt het bericht van die loonsverlaging ook op (Nr. 27 Aug.) en voegt er achter: De arbeiders verklaren nu, dat zij in dat geval het werk zullen neer leggen. De dappere Angelsaksen, die een werkstaking zouden weigeren, om een einde aan den halelijken oorlog te maken, aarzelen niet, deze aan te kondigen, waar het hun particuliere belangen geldt. Ja, hé, wat zijn die arbeiders lage schur ken! Aan zoo'n bij uitstek kapitalistische oorlog door en voor het kapitaal begonnen, door en voor het kapitaal door gezet, zouden ze niet eens een einde willen maken. Och, ouwe Schiedamscheoverweeg het volgende en lever dan niet zulke bijschriften of neem ze niet over, want gij doet zulks uit pure on wetendheid. Alleen in een kapitalistische maatschappij als de onze zijn zulke schandelijke oorlogen mogelijk. Wanneer de arbeiders zóó goed georganiseerd en dus zóó machtig waren, dat zij zoo maar een einde aan een oorlog konden maken door werkstaken dan zou zeer zeker deze oorlog niet begonnen zijn. Wie Maandagavond 26 Augustus werd in café „De Unie" ten tweede male een vergadering belegd van wege het bestuur der Rotter damsche Neutrale Mandemakers-vereeniging. De opkomst was ditmaal niet veel beter dan de vorige keer. Niettemin werd overgegaan tot oprichting van een Schiedamsche Mande- makers-Vereeniging nadat door den voorzitter een warm woord ter opwekking was gesproken, waarin deze er op wees, hoe ook de toestan den op de Schiedamsche werkplaatsen nog zeer veel te wenschen overlaten. Daarna ging men over tot de verkiezing van een bestuur. Het punt der neutraliteit werd lang en breed besproken. De voorzitter gaf den raad op de werkplaatsen niet te veel te praten, maar dat de leden hun belangen in de vereeniging ter sprake zouden brengen. Nadat besloten was a.s. Maandag weder te vergaderen, sloot de voorzitter de ver gadering. Wij heeten de jonge, vereeniging van harte welkom en weni-chen haar een langdurig, krachtig bestaan. Moge zij door vele nieuwe vakvereenigingen gevolgd worden. 't Optreden van de arbeiderspartij met kan didaten voor den gemeenteraad heeft kritiek uitgelokt, 'n Klein staaltje kwam ons ter oore. „Zoo'n werkman, wat moet die nou in den raad! Vroeger zaten er die en die in, alle maal heeren, de rijksten van de stad Die konden nog eens bijspringen als't noodig was. Maar wat heb je nou aan 'n werkman! Aldus sprak 'n eenvoudig burger die vóór heerenverkiezing was. We zijn niet te weten kunnen komen, of die bijspringerij bedoeld was wat de centen aangaat, of wat betreft de groote geestes gaven, die speciaal het eigen dom zijn van de heeren, maar in ieder geval getuigt zoo'n redeneering van een eenvoud des harten, die men niet licht zou zoeken bij 'n kiezer uit de twintigste eeuw. Er is nog menig donker plekje in onze verlichte eeuw te belichten. Nu ruim een jaar geleden brak te Schauen- stein en Nienburg in Duitschland een staking uit onder de flesschenmakers. De oorzaak was, dat de patroon trachtte de organisatie zijner arbeiders te breken, terwijl hij zich onwillig toonde met dezen te onderhandelen over enkele grieven. De staking duurde maan den, zonder dat een van beide iets toegaf of won. Men deed toen pogingen een algemeene werkstaking der Duitsche glasmakers teorga- niseeren, welke pogingen schitterend slaagden. Den 27stett Juli werd de algemeene werksta king afgekondigd. De patroons namen al dadelijk wraak door de glasblazers, die in woningen, aan de fabriek behoorende, woonden, op straat te zetten. In Berlijn alleen overkwam dit aan 250 gezinnen. De overige arbeiders toonden echter een mooie solidariteit en hielpen een handje met 't zoeken naar nieuwe woningen, wat bij 't gebrek aan woningen in Berlijn, geen kleinigheid is. Zelfs werd hier en daar in een reeds bewoonde woning een plaatsje ingeruimd voor een dak loos gezin. Den I9en Juli brandde de Kraton af. De brandweer was direct bij de hand geweest, en deed, zoo goed haar dit, de gebrekkige bluschmiddelen in aanmerking genomen moge lijk was, haar plicht. Tonnen goud verdienden onze mannen dien nacht wel met, doch wat er extra inkwam, was voor hen niet te ver smaden Zij verwachtten, den Zaterdag daaiop, den 20en Juli, hun zuur verdiende geld te ontvangen. Zij wachtten, wachtten nog eens, weer eens een weekje, maar altijd nog zijn zij aan het wachten. De gemeente heeft zeker geen geld meer, want steeds moeten de brand weermannen op hun geld wachten. Hoelang nog Zal een der Raadsleden op a.s. Dinsdag er het zijne over zeggen? We zullen afwach ten. Het verdiende loon zal wel verbeneden vijfhonderd gulden blijven, daar zijn wij verzekerd van. Waarom dan dat eeuwigdurende wachten f Uil het Fransch van EK MY BE GOURMONT. De jonge koning en de jonge koningin hielden hun intocht door de komngspoort. Het was een bres die men bij plechtige ge legenheden in den muur sloeg, wanneer de koning dood of levend terugkeerde van krijg en zegepraal. Voorvaderen van den jongen koning hadden tot twaalf malen toe de bres,

De Moker | 1901 | | pagina 3