....fict üolk.... J. KOORENGEVEL Dagblad voor de Arbeiderspartij. Agenten van politie 3e klasse. De borrel. Uit de Partij. Cursus-Fem. Plaatselijk Hogerhuiscomité. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Nieuwstraat - SCHIEDAM. DeS D.A.P.haarontstaan, doelen streven Loonarbeid en Kapitaal, En nu in 1900: „Alvorens ons advies uit te brengen, wonnen wij bet oordeel der hoof den van scholen hierover in. Behoudens een enkele waren dezen zeer voor het behoud der bezoldiging van kweekelingen. Daar hun argumenten niet waren ontleend aan de rechtstreeksche belangen van het onderwijs en volgens ons oordeel die belangen door een afschaffing der salariëering van kweekelingen niet zullen worden geschaad, konden wij Burgem. en Weth. adviseeren tot een gelei delijke afschaffing van die salariëering over te gaan." In het belang van het onderwijs moet de salariëering worden behouden, en om het zelfde belang worden afgeschaft. Zouden de bovenmeesters en de niet-afschaffende af schaffers-commissie mekaar in de gaten krijgen? Nu is er 'n raadszitting, dat wil zeggen, er zitten een en twintig heeren, die iets moeten zeggen over 'n zaak, waar ze niet veel van weten. De heer de Groot (naiëf): Is het advies ingewonnen van de schoolcommissie en dat van de hoofden? 'n Gewoon mensch zou zeggen„Nou, dan kom je bij den duivel te biecht." Dan bazelt de heer de Groot iets van standen, wat met de zaak niets te maken heeftmaar wat wel met de zaak te maken heeft, is dit: Wanneer de toelagen aan de kweekelingen worden afgeschaft, moeten de toelagen voor 't schoonhouden der lokalen verhoogd worden, anders, de kweekelingen zijn hier officieel erkend als schoolschoonmakers, en als zoo danig gesalariëerd. Nu zegt de heer de Groot, dat het verrichten van handenarbeid door de kweekelingen wel nut kan hebben. Zeker, dat kan voor den heer de Groot óók wel nut hebben, misschien heeft 't verrichten van hersensarbeid nog meer nut voor den heer de Groot, maar waar hij spreekt van 't betreuren, dat de minder gegoede stand ver hinderd zal worden, iveer een hoogere stand in te nemen, vragen wij, of die hoogere stand al schoolvegende bereikt wordt. De hoofden van scholen zijn tegen afschaf fing op grond, dat dan weinig personeel zich zal aanmelden (geen kweekelingen, geen les geven enz.) en er dus concierges zullen noodig zijn. Nu is er al jaren in de onderwijzerswereld betoogd, dat de hoofden juist uitstekend de concierge-diensten verrichten, dat heeft dus geen nood. De zaak is, dat nooit is na gekomen het volgende artikel van de wet: „Mits zij (de kweekelingen) tot geen werk zaamheden in de school gebezigd worden dan de zoodanige, welke zij onder het toe zicht en de leiding van een in hetzelfde schoolvertrek aanwezigen bevoegde verrich ten" (art. 8, lid b) en art. 5 van de ver ordening te Schiedam: „De door hen (de kweekelingen te verrichten werkzaamheden zullen zich moeten bepalen tot die, welke met het onderwijs in verband staan." Wanneer bij het afwijzend beschikken op adressen voor kindervoeding en -kleeding zoo precies rekening wordt gehouden met de bedoeling der wetsartikelen en koninklijke besluiten, zou men toch in andere zaken óók op diezelfde preciesheid rekenen. Maar neen kindervoeding en -kleeding, dat is voor proletaren; kweekelingen komen uit den minderen stand, bij tweeërlei uitleg komen tot één doel het bevorderen van fctosebelangen. 't Is hier ook: ons kent ons. B. en W. stellen den Raad voor op het verzoek van deze ambtenaren om a. ver hooging van salaris, b. toekenning van vrij schoeisel en c, uitbetaling van loon bij ziekte, te besluiten, dat het salaris zal verhoogd worden van 15 op 20 cent per uur, en dat op de punten b en c afwijzend wordt beschikt. De agenten 3e klasse zijn de nachtwakers. Eindelijk krijgen die dan voor hun nachtwerk eens iets meer n. 1 de kapitale som van 20 cent per uur. 't Is om te watertanden. Dan kan er ook geen vrij schoeisel meer af, en zieke menschen, daar betaalt de gemeente niet voor. Daar kan ze niets van trekken, dus geeft ze ook niets. Wat kan 't haar schelen of die lui juist in hun ziekte meer noodig hebben dan anders. Er zijn nacht wakers genoeg te krijgen. Als 't nu nog een rector van 't Gymnasium of zoo iets was. Zoo behandelen de heeren de menschen, die 's nachts hun brandkasten bewaken. Arbeiders, waar is je vertegenwoordiger? 't Is elf uur 's morgens, 'n Paar mannen en 'n jongen hebben 'n karweitje aan de straat, 't Is warm. De mannen houden op. Ze kijken naar 'n branderijdeur. De meesterknecht is 'n goeie kennis. Even naar binnen. De jongen tot aan de deur. Als ze weer buitenkomen, vegen ze den mond af met den zakdoek. Geen goeie drinkers nog. Ze lachen. Lekker zoo'n borrelEven voor twaalf. Nog 'ns binnen gewipt. De jongen een eindje verder dan de deur. Komen weer buiten Jongen lacht ook, de mannen zeggen een aardigheid. De „spullen" bij mekaar gezocht. Een beetje getreuzeld, 'n Borrel is zoo lekker. Effen nog wat zeggen tegen den meesterknecht aan de deur. Nou, hèLachen, nog even binnen. Jongen gaat mee, kijkt naar 't wippen der glaasjes, krijgt nog niets. Mannen beloven goede drinkers te worden. Knnnen er dan wel 'n heele branderij door lappen. Jongen heeft alvast 'n goed lesje gehad. Zondag 8 Sept. a.s., 's avonds te 7Vs uur, vergadert de afdeeling in de achterzaal van 't Volkshuis. Met 't oog op de belangrijke agenda is trouwe opkomst zeer gewenscht. Ongeveer medio September zal prof. Enrico Ferri een cursus aanvangen voor de Soc.- Dem. Propaganda-club te DELFT, over het onderwerp „le Socialisme". De cursus zal over 4 achtereenvolgende Woensdagen ver deeld worden. De kosten voor deelname (ook voor niet-leden der S. D. P. C.) zullen ongeveer f 1.50 f2.bedragen. Aanmel ding te Schiedam bij S. A. Maas, Tninlaan 92, en te Delft bij J. W. Albarda, Markt 15. Vergadering op Maandag 9 September, des avonds negen uur, in de achterzaal van het Volkshuis. Agenda: Besprekingen omtrent de open lucht-meeting. Het Bestuur. Korrespondentie. EEN SCHUTTER. Wilt ge er voortaan aan denken, het papier slechts aan één zijde te beschrijven? V erkiezingsf ondg. C. 30 ct.L. de V. 50 ct. P. S. D C. 20 ct.: V. 10 ct.Nelly 10 ct.M. 1 ct. 10 ct. No. 9 (September-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. bevat De pensioen-verordening der burger lijke rijksambtenaren (slot), door MattheusHet derde nationale Con gres der Fransche sociaaldemokra- ten, door W. H. VliegenN. A. S. en S. D. A. P., door A. S. de Levita; Een kritiek oogenblik, door H. Polak Het Londensch congres tot bestrij ding der tuberculose, door dr. Th. Stoop; De zuivelindustrie in Fries land en het pachtstelsel, door M. Kalsbeek; Troelstra's repliek, door dr. H. Gorter; Nederlandsche poli tiek, door P. L. Tak. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders /"0.87Vj. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. F0RTU1JN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarne proetnumm. zendt. Onmisbaar voor lederen arbeider is tCTITÜC15 cent per week' Z"1-95 per3maan- .lujllljU. den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 's Gravenhage voor /"1000 bij geheele invaliditeit en 400 bij overlijden. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. - - FRACTUUR en ander SCHRIFT. - - Arbeiders, koopt en leest de brochures geschetst door P. J. Troelstra. 10 cent. door Karl Marx, uit het Duitsch vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren- handel der S. D. A. P., de Genestet- straat 16, Amsterdam en te Schiedam bij J. Koorengevel, Nieuwstraat 5. Steunpeuning. ONDERWIJZER in HANDTEEKENEN en SCHOONSCHRIJVEN. - TEEKENEN voor de EOOFDACTE. - - VERBETEREN van SCHRIJFHAND. - AANLEEREN van ROND-, GOTHISCH-, Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1901 | | pagina 4