J. EOORENGËVËL ....fiet Uolk.... Groote Openb. Vergadering Dagblad voor de Arbeiderspartij. Van week tot week. Ingezonden. Plaatselijk Hogerhuis-Comité ten gunste der gebr. Hogerhuis, Nieuwstraat - SCHIEDAM. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam, Uit de Partij. Woensdag 25 September a.s. vergadert de af deeling Schiedam, 's avonds om 8 nar, in het Volkshuis. Met 't oog op de bijzonder belangrijke pun ten, die aan de orde zullen komen, is op komst van alle leden zeer gewenscht. Bestuurdersboud. Donderdag 26 September a.s. vergaderen de besturen der voorloopig toegetreden ver- eenigingen tot den Schiedamschen Bestuur- dersbond. Aan de orde is in de eerste plaats defi nitieve vaststelling der statuten, waarop 7 amendementen zijn ingekomen, en 2o. benoe ming van het Bestuur. Het aantal deelnemende vereenigingen be draagt voorloopig 7. Reiniging van schoollocaleii. Omdat het, door het geweld dat bjj den bouw van den nieuwen gasketel gemaakt wordt, in de school aan de Dwarsstraat niet meer uit te houden was, zjjn een tweetal klassen van die school tijdelijk in de leegstaande school aan het Broersveld ondergebracht. Het is nu de derde week dat die daar huizen. In al dien tijd is in die school niets schoon gemaakt. Geen vloer geveegd, geen banken afgestoft, laat staan dat er iets geboend is. Wel toevallig, dat het juist altijd scholen voor arbeiderskinderen zijn, die zoo veron achtzaamd worden. Mandemakers. De Mandemakers-Vereeniging vergaderde Maandagavond j.l. in Café de Unie. De notulen der vorige vergadering werden on gewijzigd goedgekeurd. De vereeniging zal zich aansluiten bij den Bestuurdersbond. Tot gedelegeerden werden de secretaris en de penningmeester gekozen. Voorts werd besloten toe te treden tot den Nederl. Mat- en Rietbewerkersbond te Amsterdam. Ter sprake kwam nog het feit, dat de jonge vereeniging veel tegenwerking onder vindt van vakgenooten, die de pat oons naar de oogen zien, en daarom de vereeniging trachten te bekladden. De yoorzitter sprak den wensch uit, dat ook deze mannen spoedig zouden ontwaken uit hun diepen slaap, en zouden inzien, dat 't ook hun belang was zich te vereenigen. De volgende vergadering zal gehouden worden Maandag 30 September a.s., in Café de Unie. Onbescheiden en onkiesch. In den laatsten tijd zijn door de locale pers enkele giften bekend gemaakt, met ver melding van den naam van den gever of geefster, voor de werkeloozen van de „Kraton". Die berichten konden natuurlijk alleen komen uit den koker van 't comité. Het komt ons voor, dat dit een groote onbescheidenheid en onkieschheid is tegen over de gevers of geefsters. Met uitzondering misschien van Mr. Graaf v. Limburg Stirum, die zijn bijdrage aan de redactie van de Schied. Crt. zond, kan 't van geen hunner de wensch zijn dat hun daden aan de groote klok gehangen worden. AVant zelfs de rech terhand mag niet weten wat de linker doet. Wij hopen, dat men deze reclame voortaan zal nalaten. Aan de Redactie van „de Moker". Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn het onderstaande stukje in uw blad, dat zeker het meest van alle bladen in Schiedam ge kocht en gelezen wordt, op te nemen? Mjjn dank alvast voor de opname. Uw dienstwillige, A. Op de laatste alg. verg. van het Volks huis werd betoogd dat instellingen als het Volkshuis ten gronde moesten gaan, omdat bij de oprichters en huns gelijken het prin ciep niet zóó hevig werkt om bij den finan- tiëelen achteruitgang zóó over de brug te komen, dat de stichting niet ten onder kan gaan. De arbeidersleden kunnen door den aard van het Volkshuis niet zooveel ervoor gevoelen, dat zij zich grootere finantiëele offers dan de tegenwoordige minimum-con tributie willen getroosten. Bij hen werkt evenmin het princiep. En elk jaar komt de instelling ongeveer een driehonderd gulden tekort. Willen echter de aandeelhouders en de arbeidersleden maken, dat het Volkshuis niet alleen aan de finantiekoorts, maar ook aan de laat-maar-waaien-niet-belangstelling-stuip- jes sterft, dan hebben zij in de eerste plaats bij de bestuursverkiezingen goed uit hun oogen te kijken, wie iets, wie wat tijd, liefst veel, voor het Volkshuis over heeft. Is het niet treurig, dat menschen in een bestuur durven zitting nemen, die geen uurtje arbeid per maand aan de instelling geven, die nooit in het gebouw komen of het moest zijn om op andere bestuurders verlammend door hun voorbeeld te werkende ideeën moesten eens te vlug marcheeren, dat zou jammer voor het maatschappelijk samenstel zijn, we leven toch zoo broederlijk gelukkig. Voor figurantieve, stommetjespelende, ge- talvolmakende, immobiele bestuursleden kan het wel overheerlijk zijn in de hoogte te zitten, maar voor de aandeelhouders en ledenkiezers pleit het niet, dat zij de stommi teiten uithalen om niet de besten, de edelsten, de werkzaamsten uit hun midden te kiezen. De leden worden nu gewaarschuwd en de nietswaardige bestuursleden zijn het bij dezen wederom gedaan, opdat zij hun leven beteren. Laten de eersten vóór den 26sten September candidaten stellen en den 28sten hen eruit verkiezen, die ieder zal moeten eerbiedigen om hun werkkracht en karakter. De organisatie van de muziek- en tooverlantaarnavondjes, lezingen, tentoonstellingen, bibliotheek en leestafel, cursussen en clubs, de hulp aan het vakvereenigingswezen, het oprichten van een arbeidsbeurs, de beginmaking van coöperatie enz. enz., eischen menschen met wat vuur, dat anderen doorgloeit, voortbrandt en niet oplaait als een bos stroo met een groote vlam van kort licht en minne, oogenblikke- lijke warmte. Nogmaals, laat varen de lauwheid, gij mannen- en vrouwen-volkshuizers. Kiest be stuurders, die, als het Volkshuis opdeflesch gaat, tot het laatste oogenblik wakker en werkzaam blijven. Met de beschouwingen van den inzender zijn wij het grootendeels eens. Alleen twij felen wij eraan of op den duur personen gevonden zullen worden, die lust hebben om nog te trachten om dit ziekelijke kindje, dat een misgeboorte was, met kunst en vliegwerk in 't leven te houden. Het is toch boter aan den galg gesmeerd. Red. Steunpenniug. V. 10 ct.L. 7 ct.M.'Act.v. M. 30 ct. op straat ontvangen 4 ct. Korrespondentie. W. F. D. te Amsterdam. Het derde kwar taal is 1 September j.l. ingegaan. We zenden u daarom de nummers van heden af. te SCHIEDAM. op BONDAG 33 September, in „MUSIS SACRUM". Sprekers L. M. HERMANS, K. HOGERHUIS, T. LUITJES en M. VALK Lzn. Aanvang 8 uur. Toegang 5 cent. ONDERWIJZER in HANDTEEKENEN - - - - en SCHOONSCHRIJVEN. - - - - - TEEKENEN voor de HOOFDACTE. - - VERBETEREN van SCHRIJFHAND. - AANLEEREN van ROND-, GOTHISCH-, Onmisbaar voor iederen arbeider is tnnpjjn- 15 cent per week, ƒ1.95 perSmaan- Lupilju. den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 's Gravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en 400 bij overlijden. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam: St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 9 (September-Aflevering) van den 6den Jaargang:' Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Hene. Roland Holst, F. van dee Goes en De. Heem. Goeter bevat De pensioen-verordening der burger lijke rijksambtenaren (slot), door MattheusHet derde nationale Con gres der Fransche sociaaldemokra- ten, door W. H. VliegenN. A. S. en S. D. A. P., door A. S. de Levita; Een kritiek oogenblik, door H. Polak; Het Londensch congres tot bestrij ding der tuberculose, door dr. Th. Stoop; De zuivelindustrie in Fries land en het pachtstelsel, door M. Kalsbeek; Troelstra's repliek, doo dr. H. Gorter; Nederlandsche pol tiek, door P. L. Tak. Prijs ƒ1.25 per kwartaal, voor arbeiders 0.87'A. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarneproelnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. - - FRACTUUR en ander SCHRIFT. - -

De Moker | 1901 | | pagina 4