Verkiezing in Distrikt II. Politieke Schetsen. Uit de Pers. in velerlei opzichten tot dank stemt. Hij noemde cijfers beroerd lastige dingen, die in hun eenvoudige gedaante en in hun kleine ruimte soms boekdeelen vol betoogen. In Rotterdam 1000 man in de bouwvakken werkloos, in Gelderland 12.000 man, in Am sterdam alleen in de diamant-industrie 800 1000. Werktijden van 14 tot 19 uur. Loonen van f2.50 tot f8 per week. En dat voor geheele groepen van arbeiders. Dan nog invoerrechten, dat wil zeggen belasting op het schamele maal der arbeiders. Geen woord over arbeiderskiesrecht. Helsdingen deed de belofte, dat de strijd voor algemeen kiesrecht ook tegen deze regeering onver zwakt zal worden doorgezet. Minister Knyper zegt, dat in de troonrede niet staat, dat den toestand der arbeiders klasse tot dank stemt. Het stoffelijk en zede lijk peil der natie was in de laatste 20 jaar verhoogd, de lengtemaat van volwassen Ne derlanders was vooruitgaand. De zedelijkheid ging vooruit en in de laatste verkiezings campagne ging alles zoo ordeljjk. En de snelvuurkanonnen kosten geld, ja, maar het vaderland heeft recht op den laatsten druppel bloed. De campagne is begonnen Die ooren heeft om te hooren, dat hij hoore De kiezers hebben nu al eenigen tijd gele genheid gehad, hun voeten te spoelen in de prikkelende golfjes van den zacht vlietenden stroom van christelijke beginselen, een stroom, die zijn oorsprong heeft in de vergaderde harten en hoofden van onze vroede vaderen. Het scheepje bezuiniging is in dien korten tijd reeds in 't riet gedreven en het beloofde toch zoo'n schoonen vaart. Och, och, vóór de verkiezing was hetKiezers, wilt gij dit Kiezers, wilt gij dat Kiezers, wilt gij alles scheept u dan in op het vaartuig der christelijke bezuinigings-meer- derheid, en alle goede gaven zullen u toe- gezeild worden. Maar d'r zit geen richting in. De stuurlui zijn niet bekwaam. Ze morrelen maar wat aan den helmstok. De roeiers houden geen slag, ze slaan de riemen te hoog of te diep, ze stompen elkaar in de lenden, ze belemmeren eikaars bewegingen, ze zitten elkaar in den weg. En 't publiek vraagt zich vol verbazing af, of hun afgevaardigden soms voorstellingen geven in een politieke Barnum- en-Bailey-tent. Vandaag is philantropie het leidend beginsel, morgen de rechtvaardigheid, overmorgen bezuiniging, dan komt bestuurs- hoogheid of ook wel ingeroest klasse-gevoel. En zoo zwabbert ons scheepje als een dronken galei, ondanks den kalmen stroom. Hoe moet het wel gaan, als er werkelijk eens politieke roering komt? Bij de verkiezing, die voor de deur staat, zal ook een candidaat van de arbeiderspartij gesteld worden. Daar tegenover komt er dan één van de heeren oftewel een algemeen- belanger, en meerderen van Anti-Rev. Christ.-Hist. Gereformeerd-Hervormd of Katholiek-Christelijke beginselen. Ook is er misschien wel iemand geneigd, te fungeeren als wandelend omhulsel van al deze begin selen te samen, of om dienst te doen als toethoren, waaruit de diverse christelijke strijdkreten om beurten geknepen worden. Dat noemen onbevooroordeelde menschen een politiek-geloofsmonsterverband, maar de door het succes bedwelmde aanleggers een zalig-roerende kombinatie op christelijken grondslag. Wanneer ondanks dit alles de arbeiderscandidaat in stemmenaantal vooruit gaat, beschouwen wij dit niet direkt als een teeken, dat onze beginselen in die maanden zooveel dieper doordrongen, maar als 'n gevolg van het lesje, dat onze vroede vaderen aan de kiezers gaven in dien tijd. De feiten zijn de beste leermeesters, en de ervaringen, bij de laatste zittingen opgedaan, hebben het inzicht zelfs in de hardste hersens gehamerd. De heeren zorgen zoo goed voor mekaar, wat het stoffelijke betreft. De geestelijke kluif, daarop kan de werkman knagen. Laat de aanstaande verkiezing een krachtig antwoord zijn op de kapitalistische leuze, met duidelijke letters boven onze raadszaal geschreven. Rusland. I. De toestanden in Rusland te leeren kennen en begrijpen is zeer moeielijk, want de berichten daarover komen óf van de zijde der regeering (en die laat daaruit weg wat ze niet bekend maken wil) óf van de zijde van vervolgden en uitgewekenen en die passen dikwijls hun ondervindingen in één klein deel van het rijk toe op het geheele land, wat evenmin nauwkeurig is. Bij een eenigszins oplettend waarnemen der uiterlijke ontwikkeling en der niet te looche nen feiten kan men evenwel tot zeer zekere gevolgtrekkingen komen omtrent den gang van zaken in dit voor bijna iedereen eenigszins geheimzinnige land. Beginnen wij weer met eenige cijfers. Wat zijn groote betreft, het Europeesche Rusland beslaat ver meer dan de helft van geheel Europa, en het Aziatische Rusland is ongeveer tweemaal zoo groot als geheel Europa, zoodat de Russische regeering een land te besturen heeft dat 2Vs maal zoo groot is als heel Europa. Vergeleken met Nederland geeft dat 630 maal de grootte van Nederland. De bevolking is daarmee niet in verhouding. Het geheele Europeesche en Aziatische Rusland heeft niet meer dan Va van het aantal bewoners van Europa alleen, of slechts 24 maal zooveel als Neder land, slechts 7Vs maal zooveel als Nederland eu zjjne koloniën samen. Ruslands rijks uitgaven zijn nog betrekkelijk laag en bedragen voor al zijn gebied samen niet véél meer dan die van Frankrijk en evenmin véél meer dan die van Duitschlandvandaar dat pet hoofd in Rusland minder dan de helft be lasting moet worden opgebracht dan in Neder land Vs der rijksuitgaven gaan aan leger en vloot heen, en een belangrijk gedeelte ook moet worden gebruikt voor de betaling van de rente en voor de aflossing der staats schuld, die evenals in alle Europeesche lan den zeergroot is. 1) Met Oostenrijk-Hongarije, Servië en Boelgarije is Rusland het eenige land, dat een grooteren invoer dan uitvoer heeft en zelfs in zeer gunstige verhoudingen voor den uitvoer. Als handelsland is het evenwel slechts het vijfde van Europa en komt het na Engeland, Duitschland, Frankrijk en Nederland. Het gebruik van den bodem is in Rusland vrij gunstig verdeeld25% bouwland, 15 weiland, 40 boschland en 20 nog onbebouwd land. Door de enorme uitgestrektheid van het land staat Rusland in de voortbrenging van landbouwproducten met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bovenaan, o.a. in deze hoofdproductentarwe en gerst brengen Rusland en de Vereenigde Staten samen evenveel op als alle andere landen samen (Rusland Vio, Amerika %o) rogge brengt Rusland het meeste op, 3 maal meer dan het in rang daaropvolgende Duitsch land, de grootste helft van wat alle landen samen verbouwenhaver brengt Rusland iets minder voort dan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tezamen geven deze landen weer evenveel als alle andere teza menmaïs daarentegen wordt er heel weinig verbouwd. Met de voortbrenging van nut tige dieren is het evenzoo gesteldpaarden en ezels brengt Rusland een groot procent meer voor dan Amerika, en dit brengt er weer evenveel voor als alle andere landen samenrunderen geeft Rusland slechts half zooveel als Amerika, maar toch nog even veel als Oostenrijk en Duitschland samen schapen worden weer in Rusland meer dan overal elders voortgebracht, met Amerika samen weer ongeveer evenveel als in alle overige landen bij elkaar; in varkens blijft Rusland ver bij Amerika achter (slechts maar toch nog boven Oostenrijk en Duitsch land, die daarop in rang volgen. De berg- bouw is onbeduidend. Ook de industrie is nog niet zeer belangrijkslechts 1 der inwoners vindt daarin zijn bezigheid. Rusland behoort tot de zeer weinige landen, waaruit geen emigratie (landverhuizing) plaats heeft. Frankrijk volgt daarop met 30 op de 100.000 inwoners, tegen Nederland bijv. met 500 op de 100.000. Maar Rusland behoort ook tot de landen, waar het onderwijs op zeer lagen trap staat en zeer weinig is verbreidslechts 'U gedeelte der bevolking ontvangt onderwijskan lezen noch schrijven. Deze getallen geven op zich zelf een dui delijke aanwijzing omtrent den aard van het Russische rijk. In het kort komt dat hierop neer: een reusachtig voor enorme productie geschikt land met een betrekkelijk dun-ver- spreide bevolkingeen voor Vs (lom en das onderdanig gehouden volk, geregeerd door het overige Vs, dat niet slechts specialiteit in kennis en ontwikkeling, maar ook in bezit isalle macht in het reuzenrijk in handen van dat ééne vijfde deel, dat een aristocratisch bewind uitoefent en de feitelijke beheerscher van Rusland is; het groote voortbrengings- vermogen van het land in exploitatie bij datzelfde ééne vijfde deel. En dat land nu betrokken in het geraffineerde exploitatie stelsel van het Europeesch-Amerikaansche kapitalismo In eenige volgartikelen zal de ontwikkeling van Rusland tot op heden aan de hand van bovenstaande getallen nader wordenbehandeld. J. v. L. De Zondagsbode, het dominéesweekblad, heeft een waarheid ontdekt, neen, gevonden, in The Nineteenth Century (de Negentiende Eeuw), een blad, dat blijkens z'n naam een eeuw achteraan komt. 't Is 'n buitenkansje, als je zoo maar een waarheid voor 't op rapen hebt. In het stukje, dat de Zondagsbode zoo appetijtelijk vond, wordt't volgende betoogd; 't Lijkt beroerd, als je straatarm bent, on danks hard werken, en ondanks veel verstand, èn dat er schatrijke stommelingen zijn en nietsnutters. Maar dezelfde drijfveer, die iemand aanvuurt tot hard werken (en straat arm zjjn? red.) brengt anderen in den schoot der weelde. Die drijfveer is de zucht om voor 't kroost te zorgen. Datzelfde gevoel heeft ook de groote, overgeërfde fortuinen in de wereld gebracht. Daar moet je afblijven, want het buitensporig plukken der millionairs staat gelijk met wederrechtelijk den arbeid (zij het dan ook dien van een vroeger geslacht) te berooven van zijn schoonste en meest gewaardeerde belooning: het recht om voor anderen te zorgen. Dat is nou die waarheid, 't Gaat wel een beetje diep, maar dat is er uit te begrijpen, dat de dominéés zich mee opwerpen als ver dedigers van de millionairs. Zouden zij nu in hun ware rol zijn? In hetzelfde artikeltje komt deze zinsnede voorIn het algemeen kan men aannemen, dat een jonkman gewoonlijk arbeidt om te kannen trouwen, maar dat een getrouwd man, als hij niet tot het gild der drinkebroers behoort, 1) Indien men de staatsschulden van alle Eur. landen optelt en deelt door het aantal inwoners van Europa, dan komt men tot ruim f170.per hoofd. Rusland blijft meer dan de helft onder het gemid delde, Nederland komt er de helft boven. Nou beunen we d'r achter.

De Moker | 1901 | | pagina 2