J. KOORENGEVEL ....Bef Uolk.... Dagblad voor de Arbeiderspartij. tsprijs: Ij Dg Nieuwe Tijd. Van week tot week. Biiiteiilaiiclsche Sprokkelingen. Bond yan Nederl. Onderwijzers, Nieuwstraat - SCHIEDAM. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. >1 Woensdag vergaderde de afdeeling in het Volkshuis. Van het Partij-Bestuur was inge komen een circulaire, inhoudende het voor stel om het congres voor inwendige organi satie, te houden op Kerstmis 1901, uit te stellen. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich er voor. Voor de be antwoording van de circulaire van het Land. Onderwijs-Comité wordt een commissie van 5 leden benoemd. Het ingekomen bestuurs voorstel aangaande het verkiezingsfonds werd aangenomen. 2/s van het bedrag zal besteed worden aan de propaganda bij de Gemeente- raads-, 7s bij de Kamerverkiezingen. Als candidaat in district II werd A. Godschalk gesteld en be.-loten de kiezers aan huis te bezoeken. Het Volkshuis, als 'n zoet en zacht wegkwijnend instellinkje, het Volkshuis, dat zich een onherstelbare gastrische aan doening heeft bezorgd door overlading met philantropische kost, is niet meer op te kwikken. Geen nieuwe lappen op een oud kleed. Zorgvol zullen we ons van verdere inmenging in het proces onthouden. Nadat nog een correspondent voor Het Volk is benoemd, wordt de vergadering ge sloten. De gebroeders Hogerhuis. De vergadering, door het plaatselijk Ho- gerhuis-Comité uitgeschreven, was niet zoo druk bezocht, als zij dit wel verdiende. Waar we toch op die vergadering sprekers van zoo verschillende richting als de heeren Valk, Hermans en Luitjes, en daarenboven een der slachtoffers van het proces Keimpe Ho gerhuis te kooren kregen, daar was zeker een groote opkomst zeer gewenscht geweest. De heer Valk kon, nu hij reeds voor de derde maal te Schiedam over hetzelfde onderwerp sprak, het slechte bezoek begrijpen. Te billijken is het evenwel niet. Kan op een anderen avond nog wel de lange arbeidsduur als oorzaak van het niet-verschijnen ter ver gadering worden opgegeven, dit kon in dit geval niet gelden. Vooral, doordat sprekers van zoo ver schillende richting, als in de Zondag gehouden vergadering optraden, had voor velen een drijfveer moeten zijn, ter vergadering op te gaan. Of meenen de Schiedammers betere middelen te kennen, om de nog in gevan genschap verkeerende gebroeders Marten en Wiebren Hogerhuis te verlossen? Laten zij die opgeven. We zullen ze gaarne in geval van bruikbaarheid aanvaarden. Er blijft voor de Schiedamsche vrienden, en bovenal de vriendinnen, nog een middel over, hun sympathie voor den ontslagen Keimpe Hogerhuis te doen gevoelen. Keimpe is n.l. een aardappelzaakje be gonnen. Steunt hem dus dooi- het zenden van de volgende .briefkaart, uit Het Volk over genomen. „Keimpe Hogerhuis, Schrans onder Huizum, „bij Leeuwarden." „Zend mij als vrachtgoed franco huis 5 „H. L. beste Friesche aardappelen. U hebt „natuurlijk ons volste vertrouwen, daarom „zend ze onder rembours. Zoo zij ons goed „bevallen, zullen wij u overal recomman- „deeren. De ledige zakken zenden wij terug. „Wij wenschen u geluk met uw vrijheid en „hopen, dat uw onderneming goed mag „slagen." Laten de Schiedammers bedenken, dat de gevangen broeders bij hun invrijheidstelling ook de kost in dit zaakje moeten verdienen. Gauw geholpen is goed geholpen! Het zij zoo. Nog eens brengen wij in herinnering, dat de Mandenmakers-Vereeniging vergadert op Maandag 30 Sept. a.s., in Café De Unie. Ook een klassenstrijd-temperaar. De groote Duitsche ijzerfabrikant Krupp, die in het jaar 1900 het kleinigheidje van 9 millioen gul dens verdiende voor zijn privaat-portemonnaie, die een half jaar geleden 9000 werklieden zonder meer op straat zette, is bezig een allergemeenst stukje uit te halen. Hij begint nl. krap in zijn werk, vooral in zijn bestel lingen, te zitten. En verbeeld-je eens dat hij dit jaar nu eens niet meer dan 8 of 7 mil lioen verdienen kon! Wat een hongerloon voor een man als Krupp! Behalve dat hij dagelijks meer werklieden ontslaat, soms zelfs 50 tegelijk, begint hij op alle mogelijke ma nieren te peuteren aan de fabrieksreglemen- ten: straffen worden verzwaard, spoediger toegepast en nieuw ingevoerd, de arbeidstijd wordt verlengd (hoewel er te weinig weik is en bij contract de arbeidsduur is geregeld!) enz.Nu, zal men zeggen, waarom staken de georganiseerde arbeiders van Krupp dan niet? Waarom komen zij niet op voor hun rechten Ach, gaat dan eens kijken 's morgens bij het hek dat toegang geeft tot de terreinen van de fabriek: daar staan konderde werk- loozen, gereed tot onderkruipersdienst om te eten te hebben. Krupp begeert niets liever dan een staking. Zijn werklui hebben hem in de gaten en hebben hardop gezegd wat zij voorzien. Maar Krupp gaat voort, meer arbeidsuren te geven omdat er te weinig werk is, en iederen dag gaan er meer werklui de laan uit. Dat noemt men tempering van den klassenstrijd in sommige Hollandsche kringen! Je doe maar! Armoede, misdaad en prostitutie. De directeur van het keizerlijk bureau voor statistiek te Berlijn heeft een studie uitge geven over toeneming en afname van mis daad in Duitschland in samenhang met de prijzen der eerste levensmiddelen. Hij komt daarbij tot de merkwaardige slotsom, dat het procent der misdaden toeneemt bij stijging der broodprijzen en vermindering van wel vaart. Wij bevelen deze studie ter nauwge zette overweging aan het allerchristelijkst ministerie-Abram Knyper aan. Eigenaardig wordt deze studie aangevuld door de politielijsten over het aantal der prostituées te Berlijn. Daaruit blijkt dat dit aantal toeneemt in slechte tijden en afneemt in gunstiger tijden. Sprekend is de lijst van 1886toen waren er veel minder prostituees dan eenig jaar te voren, toen waren brood, aardappelen en vleesch gtedkooper dan eenig jaar daarvoor of daarna. Aanbiddelijke zeden. Te Dresden ging een groote financiëele instelling op de flesck. Uit de boeken bleek, dat liefst 5 van de grootste burgerlijke bladen financiëele redak- teurs hadden, die zich door die financiëele instelling hadden laten omkoopen, om gun stige beschouwingen en berichten over hun rotte zoodje te geven. De 5 redacteuren zijn ontslagen. Hoeveel menscken door hun zwen- delarij ongelukkig zijn gemaakt, zal wel nooit blijken. Steuupenning. V. 10 ct.B 5 ct.X. 27» ct.G. W. te H. 10 ct.; Mej. de V. 4 ct.; J. B. 12 ct.; Fust 2 ct.vrouw K. 10 ct.J. C. v. d. B. 10 ct W. 25 ct.te veel ontvangen 3 ct.; M. S. 3 ct.; Mej. M. te R. 10 ct. Afdeeling „SCHIEDAM." De lessen aan den Bondscursus worden gegeven eiken Zaterdag middag in het Volkshuis, L. Haven 55. 172 3 uur, Opvoedkunde. Leider: de Heer G. v. d. MOST. 3—5 uur, Geschiedenis. Leider: de heer Dr. 1. v. LEEUWEN. De lessen over Opvoedkunde vangen aan 21 September a.s. Zegt het voort!!! 15 cent per week, ƒ1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 'sGravenhage voor ƒ1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 bij overlijden. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 9 (September-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henk. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De pensioen-verordening der burger lijke rijksambtenaren (slot), door MattheusHet derde nationale Con gres der Fransche sociaaldemokra- ten, door W. H. VliegenN. A. S. en S. D. A. P., door A. S. de Levita; Een kritiek oogenblik, door H. Polak; Het Londensch congres tot bestrij ding der tuberculose, door dr. Th. Stoop; De zuivelindustrie in Fries land en het pachtstelsel, door M. Kalsbeek; Troelstra's repliek, doo dr. H. Gorter; Nederlandsche pol tiek, door P. L. Tak. Prijs ƒ1.35 per kwartaal, voor arbeiders ƒ0.8772. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarneproefnumm.zendt. Pit de Partij. Mandeuiuakers. Hi Hi ONDERWIJZER in HANDTEEKENEN on SCHOONSCHRIJVEN. - TEEKENEN voor de HOOFDACTE. - - VERBETEREN van SCHRIJFIIAND. - AANLEEREN van ROND-, GOTHISCH-, - - FRACTUUR en ander SCHRIFT. - - s Ij Onmisbaar voor iederen arbeider is i i i Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1901 | | pagina 4