Politieke Schetsen. staan die op straat. Nóg zoo'n machine zon hen óók werk geven, maar dan wordt er tegelijk tweemaal zooveel voortgebracht. En zou de ondernemer in eens tweemaal zooveel afnemers hebben Neen, natuurlijk, en, die tien zijn en blijven vooreerst werkloos. Ieder weet, dat het snel en goedkoop ver voer tallooze arbeiders van het platteland naar fabrieksmiddelpunten brengt, en arbei ders van het eene land naar het andere. "Wee den arbeider, die werk heeft en uitge buit wordt, als hij het waagt, ontevreden te zijn. Honderd uit de werkloozen, die voor hem klaar staan. Zoo is de toestand van de arbeiders in-zich-zelf oorzaak, dat de ellende onder hen blijft voortduren. Zij worden b.v. gedwongen tot onmenschelijko langen arbeidstijd, waardoor werkloosheid toeneemt. En iederen werkman hangt werkloosheid zoodoende als een dreigend spook boven het hoofd. Iedere werkman leeft in 'n toestand van onzekerheideen onzekerheid van bestaan, die moorddadig werkt op de ontwikkeling van z'n geestelijken" aanleg. Al zijn ver stand, al zijn vernuft, al zijn energie gebruikt hij, om middelen uit te denken, die zijn po sitie sterker maken tegenover die van zijn mede-arbeiders. Hij vleit den patroon, hij paait den meesterknecht en verkoopt met z'n lichaam ook nog z'n ziel. Nu vraagt de Soc.-Demokratie nietMeent gij reden te hebben tot misnoegen hoogstens constateert zij zoo iets als gevolg van 'n leege maag. De Soc.-Demokratie noemt den toestand der arbeiders onteerend en onmen- schelijk. Zij tracht dien beter en mensch- waardiger te doen worden, door de arbeiders te wijzen op hun eenig wapen: organisatie, vereeniging. Alleen in het verhitte brein van een Chris telijke Actiër kan de gedachte opkomen aan vernieling, plundering, enz. Politieke- en vak organisatie, dat zijn de strijdmiddelen bij uitnemendheid van den arbeider. Door ver eeniging tot eensgezindheid, en door eens gezindheid tot het groote doel: zekerheid van bestaan voor allen! Barbiers en Kappers. Maandag 1.1. werd door de barbiersver- eeniging „Eendracht" een ledenvergadering gehouden, waar hoofdzakelijk de loonstan- daard besproken werd. Men stelde o.a voor, vanaf 1 Januari a. s. voor niet minder dan 5 cent te scheren. Dit voorstel kon niet de algemeene goed keuring wegdragen. Wel waren de meeste aanwezigen te vinden voor een verhooging van de nieuwe klanten, doch de oude klanten moesten op dezelfde wijze als vroeger be handeld blijven. Dit zou echter tot weinig verandering aanleiding geven, waarom op voorstel van den heer G. van der Hoeven met groote meerderheid besloten werd, een ingezonden stuk in de heide Schiedamsche couranten te plaatsen met advertentie, om op die manier het publiek op de hoogte te brengen. Aan de andere stedelijke bladen zou dan tevens verzocht worden, dat stuk over te nemen. De heer C. van der Hoeven maakte er het bestuur en de leden opmerkzaam op, dat het stuk dan natuurlijk eveneens in De Moker zou worden geplaatst, dat toch als arbeiders blad in de allereerste plaats daarvoor in aanmerking kwam. Nu gingen de poppen aan het dansen. Yooral de voorzitter kon van schrik hij het hooren van den naam van ons blad zich niet bedaard houden. Het besluit was echter ge vallen, zoodat deze zich er maar in troosten moet, dat het nu toch een plaatsje in ons blad vindt. Ook wij meenen, dat het publiek verplicht is, de barbiers in hun streven naar meer loon te steunen. Als de arbeiders elkaar steunen, is hun zaak spoedig gewonnen. Als zij dit inzien, zijn zij reeds half klaar. Laten de arbeiders zich daarom voornemen, alleen zich bij hen te laten scheren en knippen, die volgens het bovengenoemde tarief werken. Boykot-Bensdorp. Iedereen kent den naam Bensdorp, 'n reclame-naam. Iedereen hangt er direct cacao aan. Maar wij verzoeken u, laat ze voorloopig hangen, gebruikt ze niet. De firma Bensdorp heeft 'n werkman ontslagen, die 12 jaar aan de fabriek is geweest. Hij verspreidde het orgaan van zijn vakvereeniging, den Nederl. Bond van Cacao-, Chocolade- en Suiker bewerkers. Dat mocht. Maar toen er, geheel naar waarheid, 'n loonsverlaging bij de firma Bensdorp werd besproken, was 't uit. De man, die dat nummer verspreid had, werd ontslagen. Zoolang konkurreerende firma's werden afgekamd, goed, maar de firma Bensdorp zelf, dat nimmer. De K. v. A. nam het zaakje in handen, maar verklaarde het hopeloos. De Amsterd. bestuurdersbond (7000 leden) toog aan 'twerk. Nu werd een ver- zoeningsraad door de K. v. A. benoemd. Deze raad sprak zijn afkeuring uit over het feit, dat de direktie den ontslagen niet wilde toelaten bij de onderlinge besprekingen, en kwam tot de conclusie, dat de opgelegde straf niet in verhouding staat tot de over treding en dat de ontslagene meer slachtoffer was van zijn politieke richting. De A. B. B. sprak toen de boykot uit en de firma Bensdorp antwoordde als volgt: Ieder die werkzaam is bij de firma Bensdorp en die tevens lid is van de vakvereeniging, wordt gesteld voor de keuzeontslag op de fabriek of het opzeggen van zijn lidmaatschap. De strijd is in vollen gang. Berichten uit Leeuwarden, Arnhem, Rotterdam, maken melding van steun. De arbeiders zullen van zelf meewerken, totdat er recht is gedaan aan hun mede broeders. Propageert evenwel zooveel mogelijk buiten uw kring voor den boykot, over Bensdorp's artikelen uitgesproken. Gebruikt geen Bensdorp's Cacao. Ben circulaire met «likklglietlen. Ons kwam in handen 'n papieren kindje van de „Ned. R.-K. Volksbond-' nadat al gezet was „Altijd maar onder ons." Hoe? Wel, onderaan dat dinsigheidje staat: „Als gij deze circulaire gelezen hebt, werpt ze dan niet weg, maar geeft ze aan vrienden en bekenden te lezen zoo kregen wij ze óók. Er boven staat: „Aan alle katholieke werklieden dezer stad," met dikke letters. Het vangt aldus aanReeds lang is de toe stand onzer katholieke vakvereenigingen (zeer dikkig) verre van rooskleurig. Het Afdeelings- bestuur, overtuigd, dat goede vakvereenigin gen den kechtsten steun (óók dikkig) voor het Bondslichaam zijn, heeft sedert lang naar middelen uitgezien, dezen toestand te ver beteren." „Bondslichaam" is niet dik ge drukt. Vreemd! Zouden de katholieke ar beiders anders misschien te veel aandacht aan dat woord geschonken hebben? Zouden ze dan misschien aan hun eigen lichaam zijn gaan denken Zouden ze dan misschien gaan overpeinzen, dat een vakvereeniging de aangewezen organisatie is, om hun belangen te behartigen Katholieke werklieden zullen toch ook wel weten, dat vakmannen het best op de hoogte zijn van de toestanden in hun eigen vak? Of moet soms een ander hen komen vertellen, dat zij te lang of te kort werken, dat zij te veel of te weinig verdienen, dat nachtarbeid noodzakelijk of ongeoorloofd is, dat overwerk hen afbeult of niet afbeult, dat het betalen naar stukwerk beter maatstaf is dan uurloon? Kom, kom, zoo onnoozel zijn ze toch niet meer. Die reclame voor het „Bondslichaam" zal er zoo glad niet in gaan. Het slot luidt aldus: „Een bekwaam spre ker, de heer Schipper, van Amsterdam (in 't oog vallend dik) zelf voorzitter eener bloeiende (dik, dik, dik,) vakvereeniging zal het woord tot u voeren en u den weg wijzen, dien gij als katholieke werklieden behoort te volgen. Daar zit 'm de kneep. Men zal u den weg wijzen, dien gij behoort te volgen. Ja, ja, zoo is het. De padvinder voorop en heel de gedweeë schaar volgzaam er achter, op den trek naar een bloeiende vakvereeniging. Dat is het ideaal van menschen, die zoo'n ver vloekten hekel hebben aan leiders, maar een onbegrensde liefde voor 'n schaar blinde volgelingen. We zullen zien, of de katholieke arbeiders er 'n eigen meening op na durven houden in gewoon wereldsclie zaken. Zoo ja, dan zullen zij door en uit eigen krachten vak vereenigingen stichten, die bloeien en gedijen tot rechten steun van hen en hun gezin. Rusland II. Het Russische rijk is op dit oogenblik één groot geheel, het Russische volk bestaat nog uit een groot aantal na tionaliteiten en is nog verre van een eenheid. Hoe al die nationaliteiten langzamerhand vereenigd zijn geworden, is voor de verklaring van het tegenwoordige Rusland van geen belang. In het begin der 19de eeuw, na den oorlog v>n Napoleon tegen Rusland, waren er 7 scherpgescheiden afdeelingen, nl. lö. Groot-Rusland, het oude Russische centrum om Moskou heen, het begin van het enorme rijkdat gedeelte werd met zijn taal, zijn gewoonten en zijn wetten de overheer- scher over de andere stukken; de grieksck- katholieke godsdienst was de heerschende en officieel eenig-erkende, afwijkende secten waren er genoeg maar werden niet erkend en dikwijls vervolgd. 2o. Klein-Rusland, ten Z. van Groot- Rusland, eveneens bewoond door Russische stammen, langen tijd overheerd geweest door het vroeger zeer machtige koninklijk Polen, maar door de Groot-Russen veroverd; de vereeniging met Polen had grooten invloed: een deel der Grieksch-katholieke Russen werd onder het bestuur der Poolsche roomsch- katholieken eveneens roomsch, al bleef de Russisch-katholieke geestelijke gehuwd en de eeredienst in de Russisch-roomsche kerk zijn oude Russische vormen behoudende Poolsche Joden verspreidden zich over de klein-Rus- sische steden en dorpen en werden door hun arbeid en bekwaamheid een onmisbaar be standdeel der klein-Russische bevolking; en ten slotte waren er evenals in Polen ook in klein-Rusland protestantsche Duitsche kolo nies ontstaan, die nog meer het zui ver-Russische karakter veranderden; toen Groot-Rusland dit gedeelte onderwierp, vond het dan ook in klein-Rusland geheel afwijkende toestanden en zelfs een taal, die zij bijna niet konden verstaanin die taal wordt nu nog een ge- heele populaire letterkunde geschreven, van grooten invloed in het Russische rijk. 3o. Het land ten oosten van de Wolga was hoofdzakelijk bevolkt door het gele aziatische ras en voor het grootste deel mahomedaansch. 4o. Het land tusschen Klein-Rusland en de Wolga in, veroverd op het groote Turksche rijk, was bewoond door een mengelmoes van de meest verschillende volkeren: Kozakken, Aziatische stammen, Turken, Russen, Dnit- sche kolonies, enz., ieder met hun eigen taal, godsdienst en gewoonten, en slechts hier en daar eenigszins nauwer versmolten. 5o. Het Kaukasisch gebied, feitelijk een stuk van Azië, ingelijfd door keizer Alexander I, werd bewoond door de oorlogszuchtige bergstammen van Klein-Azië en Armenië; ten deele christenen (de Armeniërs), ten deele Mahomedanen (Circassiërs), vonden zij voort-

De Moker | 1901 | | pagina 2