iiotl ....Bet Uolk.... Dagblad voor de Arbeiderspartij. Buitenlandsche Sprokkelingen. S. L. v. LOOY, Amsterdam. Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Ook iets uit liet „Centrum." Het Centrum lieeft verslag gegeven van den Katholiekendag te Tilburg. Pastoor dr. Gr. W. J. van Zinnicq Bergmann uit Tilburg sprak als volgt De Katholiek moet niet minder dan de ongeloovige voor lotsverbetering strijden. Integendeel, hij moet haar bevorderen. Hem wordt rechtvaardigheid en liefde gepredikt, hij mag ze dus ook eischen. De kostwinner moet echter te lang werken, om de zorg voor het huisgezin te behartigen, hij heeft te langen arbeidsduur en te karig loon. De arbeider h'eeft recht op voldoende onderhoud voor hem en zijn gezin in normale omstan digheden is dit niet zoo, dan wordt zijn arbeid niet betaald." Deze aanhaling, waarin door een pastoor wordt gesproken van de eischen en het recht van den Kathol, werkman, vonden wij niet in het breede verslag, dat de Nieuwe Schied. van den Katholiekendag gaf. Waaromniet? Altijd maar onder ons. De Nieuwe Schiedamsche geeft 'n verslag van de gewone maandelijksche vergadering van den R.-K. Volksbond. Den 16en Oct. zal wederom de cursus ter bespreking van maatschappelijke vraagstukken aanvangen. Door wie? Voor wie? Waar? Met of zonder debat? Dat komt de weetgrage lezer niet te weten 't Zal wel weer 'n onder onsje blijven. Woensdag a s. 'n propaganda-ver- g adering, spreker de heer Schippers van Amsterdam. De voorzitter wenschte deze vergadering (waar? hoe laat?) te zien bij gewoond, niet alleen door alle leden van den Volksbond, maarook door vele vrienden en kennissen. 'tZal wel meer 'n onder onsje zijn. Wanneer zal de domper toch eens weggenomen worden? Of zouden ongewijde oogen het hei-stralende licht der waarheid niet kunnen verdragen? Of zou zoo'n manier van doen voortkomen uit twijfel aan de kracht der beginselen, welke daar verkondigd worden Kom, kom, laat de R -K. Volksbond eens openlijk, stelling nemen, dan kunnen we spreken over de sterkte, de juistheid van ligging en de mate van verdedigbaarheid. Al dat geheimzinnig doen herinnert te veel aan den struisvogel met den kop in 'tzand. Aan 't woord was nu de heer Pols, ijverig colporteur voor (van de belangen van den Katholieken werkman. Deze spreker wenschte hier in korte woor den uiteen te zetten, wat er gedaan wordt en nog moest gedaan worden door de katho lieke pers in verband met de sociale kwestie." Nu is een colporteur iemand die iets verkoopt, in dit geval „de belangen van den katholieke werkman" en in zoover is 't misschien te verklaren, dat 't uitdraaide op de katholieke pers. De heer Frederiks dikte het nog wat aan. Toen nog 'n spreker, de heer Hees, die in breede trekken uiteenzette het groote gewicht der vakvereenigingen. Zij zijn, zeide hij, de zuil, de steunpilaren vanja, van wie? ra, ra, nu? van den Bond. Toen de belangen van den katholieken werkman aan de beurt waren, kwam de pers, toen het groote gewicht der vakvereeniging werd uiteengezet, kwam de Bond te voor schijn. Hoe lang nog, kath. werklieden? De vergadering was zeer slecht bezocht. Zou dat een teeken zijn? Danscursus met geestelijk adviseur. Het roomsch-katholieke Duitsche blad Germania bevatte dezer dagen het bericht, dat te Ber lijn een danscursus is geopend, „onder ka tholieke toezicht en leiding" en dat onmid dellijk uit de stemming op den eersten avond bleek, hoe volkomen deze onderneming aan een hooggevoelde behoeft beantwoordde. Het oude liedje van Jan Toerlesjoer Met de beenen van de vloer! gezongen onder een geestelijken adviseur Bravo! Is dat niet iets ter navolging voor de Schiedammers? Armenzorg. In een der voorsteden van Berlijn moest het stadsarmenhuis worden vergroot. Een der gemeenteraadsleden stelde voor, de kamers 3 M. hoog te bouwen. Een ander beweerde toen dat dit geheel in den geest des tijds was, want de kamers in de gevangenissen waren ook zoo hoog. Maai de overige leden vonden, dat gemeente-armen het niet zoo goed hoefden te hebben als de gevangenen. En de raad besliste, dat de kamers geen 3 M. hoog zouden worden. Hongerlijders in een hongerland. In het straatarme Spanje leeft een klasse van hongerlijders, waarmee men algemeen veel te weinig medelijden heeft. De voornaamste leden dier klasse en hun inkomsten zijn: 9 aartsbisschoppen ieder f 18,000.h f20,000.51 bisschoppen ieder f 10,000. a f 14,000.18 dekens ieder f2500, 480 domkeeren enz. ieder f 2000. De bestbetaalde arbeider in Madrid krijgt f7.50 per week of f390.per jaar. Maar dat dient alleen ter onderhouding van zijn lichaam, en wat komt dat er op aan! Zijn ziel, als die maar goed verzorgd is, en dat kan alleen door hongerlijders van f2000.— tot f20,000 per jaar geschieden! Socialistische coöperatie te Gent. Toen Anseele op het eind van 1880 de socialistische coöperatie te Gent begon, begon hij met f 100.In 1883 kwam er een eigen bakkerij tot stand, in 1884 een socialistisch koffiehuis, een zaal voor vergaderingen, ee* leeszaal, een bibliotheek, in 1885 een apotheek, in 1886 een krant, enz. In 1898 deed de socia listische coöperatie te Gent zaken voor 2 millioen gulden. Dat is een enkel voorbeeld van de prak tische voorbereiding der socialistische maat schappij BLADVILLIJfö. Marionnetten. Als ge kind'ren zoet wilt houden Geeft hun dan 'n mooie pop; Waar ge hun oog mee zult verblinden En hen ook het mondje stop'! Als ge 'n volk tevreê wilt houden Geeft 't 'n vorst of koningin Eerbied voor zoo'n hoog persoontje Wiegt het tot vast slapen in. Colibri. Van tijd tot tijd vraagt men ons, al de verschenen nummers toe te zenden. Reeds hebben wij medegedeeld, dat no. 1 niet meer voorhanden was. Thans moeten wij melden, dat door den grooten, toenemenden blad verkoop in de laatste weken, alleen van het nummer van 28 September nog enkele exemplaren over zijn. De Administratie. te ii u penning. V. 10 ct.; V. te R. 10 ct.; A. K. 5 ct. te veel ontvangen 2 ct.Rooie Bart 1 ct. G. J. V. d. S. te 's-G. 10 ct.; W. 25 ct. Wie volgen dit goede voorbeeld? -\7" IE TJISID naar HAARLEM, Frans Halsstraat l3'°od, SIM ON A. MAAS. A. BEBEL, De Vrouw en het Socia lisme. (De vrouw in net verleden, in het heden en in de toekomst.) Vertaling van Sylvia, f 0.90. EDW. BELLAMY, In het jaar 2000. Vertaling van F. van der Goes. 3e druk. f 0.75. JOHN RUSKIN. De Laatstgekomenen. Vier lezingen over de eerste be ginselen der Staathuishoudkunde. Vertaling van M. Hugenholtz- Zeeven. f 1.10. WILLIAM MORRIS, Nieuws uit Ner gensoord. Utopistische Roman. Vertaling van F. van der Goes. f 1.25. Uitgaven van Onmisbaar voor ieilereu arbeider is den cent per week, franco 1.95 per 3 maan- Alle abonne's zijn verzekerd tegen te 's Gravenhage voor bij overlijden. per post. ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" f 1000 bij geheele invaliditeit en 400 PBOEFJfüMlIEBS worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. No. 9 (September-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat De pensioen-verordening der burger lijke rijksambtenaren (slot), door MattheusHet derde nationale Con gres der Fransche sociaaldemokra- ten, door W. H. Vliegen N. A. S. en S. D. A. P., door A. S. de Levita; Een kritiek oogenblik, door H. Polak Het Londensch congres tot bestrij ding der tuberculose, door dr. Th. Stoop; De zuivelindustrie in Fries land en het pachtstelsel, door M. Kalsbeek; Troelstra's repliek, doo dr. H. Gorter; Nederlandsche pol tiek, door P. L. Tak. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders f 0.87Vj. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam, die steeds gaarneproefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. BERICHT. 15

De Moker | 1901 | | pagina 4